Skocz do zawartości

Mała wydajność jak na sprzęt...


Recommended Posts

to zmartwię cie, bo ja też mam taką, no może troche wyższą wydajność na 460. Ogromne skoki fps w grach(10-60fps haha). Mam viste, wiec od windowsa to raczej nie zalezy. Niedługo kupuję cooler i podkręcam procesor w nadziei wzrostu wydajności karty.

I system też na wszelki wypadek postawię na nowo.

Link to post
Share on other sites

Henius - po mierwsze (napiszę to brzydko, ale cóz...) nie sram pieniędzmi, żeby se kupywać cały czas nowe części. Tak se mówisz, jakby to było kupienie paczki zapałek... Top po pierwsze, a pod rugie, to 90% Twojego posta nie dotyczy tematu :)

 

Co do ludzi z poprzedniej strony:

a) nie wiem, skąd wzięliście pomysł z ramm niesprawnym... I z tym, ze był kręcony o.O Czytajcie temat dokładniej - on w standardzie jest w dual channel na 800Hz...

b) pomysł z dyskiem jest juz w ogóle absurdalny...

 

Komputer przy wymianie był zyszczony i prosiłem o ogólne sprawdzenie, więc raczej podzespoły są sprawne.

Hello... rozumiem że nie "srasz", natomiast nie musisz tak chamsko się do mnie odnosić. Po pierwsze nie każe Ci tego robić. Po drugie wiem co znaczy nie mieć kupy forsy. Po trzecie to tylko zaproponowałem zmianę CPU bądź platformy jeśli nie stać Cię na coś droższego od Intela. Mniej więcej streściłem Ci także swoją historię jak to byłem posiadaczem Intela. Naprawdę poczekaj na jakiś przybytek pieniędzy zmień procesor na serie Q9xxx, będzie o wiele lepiej ponieważ Q8xxx to okrojone wersje, mała ilość pamięci Cache... słabe OC. Po zmianie na lepszy CPU daję Ci gwarancję że karta graficzna dostanie skrzydeł + wiele zyskasz także po OC procka. Nie narzucam Ci nic tylko proponuję i jak najbardziej szanuję Twoje zdanie. Pozdrawiam ciepło.
Link to post
Share on other sites

@henus7 - nie takie slabe OC, obecnie moj 8300 chodzi 3,6Ghz na Abit AB9 Quad-GT, ale masz racje co do wydajnosci przez cache, jedynie po OC proc wyrabia z grami i dlatego tez jak wyjda Bulldozery to planuje zmiane na oboz AMD (tam to cache bedzie az za duzo ;))

 

@MoonWalk - do GTA lepszy jest procesor ktory polecal henrus7, i wcale nie musial bys duzo wydawac, bo obecnie twoj Quad jak i 8500 kosztuja podobnie (no moze pare groszy musial bys dolozyc, ale nie wiecej niz 100zl) - po prostu sprzedal bys na allegro quada i kupil 8500, pytanie czy dla 1 gry warto poswiecac 4 rdznie dla 2 ? Mialem ten sam dylemat i jednak postawilem na 4 jaja, do 2 nigdy nie wroce, zwlaszcza ze lubie robic wiecej rzeczy na kompie naraz i 2 jajom brakuje mocy :)

Link to post
Share on other sites

Może piszcie na temat ;) nie będe wymieniał procesora. Nie on jest winą - wszystkie gry kiepsko chodzą, na nfs shift jest 35 - 40 fps a powinno być ze 100. Jestem pewien że jest jakaś konkretna przyczyna i nie jest to procesor, bo nawet oc było zauważalne a wszelkie triki na poprawe fps nic nie dały - typowo jakby coś blokowało. Na takim sprzęcie powinno chodzić dużo lepiej...

Link to post
Share on other sites

Żeby wykluczyć procesor uruchom menadżer zadań i uruchom to GTA, pograj chwile i zminimalizuj gre i spr użycie CPU. Jak będzie przekraczać prawie cały czas 80-90% to przyczyną słabej wydajności jest procesor.

Jak okaże się że to nie wina procesora to ustaw jakieś niskie ustawienia graficzne a potem wyższe od obecnych i napisz czy ilość fps znacząco wzrosła/zmalała.

Jesli orientujesz sie w obsłudze BIOSu to wejdź do niego i spr czy na pewno wszystko jest ok, np. czy pamięci nie mają znacząco obniżanych taktowań, łącze PCI-E itd.

Ale najbardziej to podejrzewam ten zasilacz. Czemu? Bo to tylko Feel 500W a ten GTX jest zasilany z dwóch wtyczek 6PIN (160W) a ten zasilacz nawet nie ma tylu... Więc karta może nie być w pełni zasilana i przez to obniża się jej wydajność. Szkoda że nVidia nie podaje ile amperów jest wymagane co do zasilacza.

Jeśli tylko masz taką możliwość to pożycz markowy zasilacz 500-600W z tymi wtyczkami 2x6pin i zobacz jak to wtedy bedzie działać.

Link to post
Share on other sites

Żeby wykluczyć procesor uruchom menadżer zadań i uruchom to GTA, pograj chwile i zminimalizuj gre i spr użycie CPU. Jak będzie przekraczać prawie cały czas 80-90% to przyczyną słabej wydajności jest procesor.

Jak okaże się że to nie wina procesora to ustaw jakieś niskie ustawienia graficzne a potem wyższe od obecnych i napisz czy ilość fps znacząco wzrosła/zmalała.

Jesli orientujesz sie w obsłudze BIOSu to wejdź do niego i spr czy na pewno wszystko jest ok, np. czy pamięci nie mają znacząco obniżanych taktowań, łącze PCI-E itd.

Ale najbardziej to podejrzewam ten zasilacz. Czemu? Bo to tylko Feel 500W a ten GTX jest zasilany z dwóch wtyczek 6PIN (160W) a ten zasilacz nawet nie ma tylu... Więc karta może nie być w pełni zasilana i przez to obniża się jej wydajność. Szkoda że nVidia nie podaje ile amperów jest wymagane co do zasilacza.

Jeśli tylko masz taką możliwość to pożycz markowy zasilacz 500-600W z tymi wtyczkami 2x6pin i zobacz jak to wtedy bedzie działać.

Gdyby to był zasilacz... to waliłoby BSODami o czym kolega nas nie poinformował... alby byłby to BSOD w związku ze sterownikami tzn. z wykazaniem pliku "...nvmddlkm.dll lub nv_disp..." gdyby było to częste znaczyłoby że zasilacz... a jeśli raz na jakiś czas to błąd sterownika i tyle.. ale o tym nic nam nie wiadomo więc skupmy się na procesorze... ponieważ go miałem.. to wiem że tak czy owak nawet gdy się ma lepszą sztukę i się zrobi OC nawet rzędu 3.8 to i tak nie wiele to da... oczywiście będzie jakiś wzrost wydajności ale nie adekwatny do temperatur i opłacalności takiego katowania. ;) Ale zasilacz polecam zmienić nawet na 450W Corsair albo jakiegoś OCZ 500W ewentualnie jeśli by się chciało coś lepszego i z zapasem oraz na przyszłość to OCZ, Chieftec, Corsair, Enermax 700W. Ale skupmy się na CPU...
Link to post
Share on other sites

Ja widzę że pisanie tu nie ma sensu, bo ni nikt nie czyta co jest napisane ni nic innego.

 

Komputer jest dobrze wentyłplowany - wentylator z tyłu, duży z przpdu oraz jeden z radiatorem na procku.

Choćbym miał tu 2 rdzenie nie powinno tak chodzić... Oglądałem nie jeden film z q8200 i nikt na głupim shifcie choćby miał 9500gt nie ma po 38 fps średnio... Poza tym to dziwne, że na gta 4 na starej i nowej karcie zarówno przed i jak po podkręceniu miałem maksymalnie 54 fps na czarnym ekranie ładowania...

 

Oc proca jest zauważalne - gry dużo szybciej się ładują... Ale nawet próbowałem zmniejszać ustawienia i robić wszelki sposoby na fps i ani drgną... Może średnio o 1-2 fps... To samo dzieje mi się na 2 różnych systemach (miałem wcześniej inną wersję xp i też tak było...).

 

Jeśli w większości macie pisać bzdury o ustawieniach i jakichś innych banałach to dziękuję z góry. Miałem nadzieję że na takiej stronce otrzymam profesjonalną pomoc - przeliczyłem się ;) co prawda nie wszystkich to dotyczy :)

 

Jak ktoś ma jakiś normalny i logiczny pomysł to proszę pisać.

Link to post
Share on other sites

JA mam! - Strzel se w łeb... ;) pie.rdolisz banaluki gó**o wiesz. Chyba sam czytać nie umiesz. Jak się pyta o temp to się je grzecznie podaje a nie zaczyna gadać o wentylatorach... co z tego że masz chłodzenie azotem jak temp procka może być 100 stopni bo coś jest nie tak. Chcesz szukaj pomocy u swoich informatyków co wiedzą nie więcej od Ciebie. Zainstaluj MSI Afterburner i sprawdź obciążenie GPU do tego podaj jak zachowuje się procek przy GTA jak mówił longhorn. Skoro padła Ci linia 12 V to napisz że wymieniłeś zasilacz podaj napięcia zmierzone WOLTOMIERZEM albo powiedz że nic nie zrobiłeś. Na jakiej zasadzie przypuszczasz że padła. Może nie masz wszystkich sterów od chipsetu zainstalowanych. Co do logiki to dysk jest bardzo logiczny. Wolno pracujący dysk to długie wczytywanie textur i innych bzdetów a przy braku textur grafa tnie. Co z tego że zdefragmentowałeś dysk? MAsz gwarancję że to coś dało? Co do ramów... Są dupne. Kingston nie robi już dobrych ramów. Podaj to wszystko co powiedziałem i to o czym zapomniałem. Jak napięcia proca ramu... Wtedy pisz że nikt Ci nie jest wstanie pomóc. A jak nie chcesz tego robić to się nawet nie odzywaj. Nikt Ci nie pomoże jak sam nie zaczniesz współpracować. P.S. ile masz lat?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki ma związek z całą pomocą ostatnie pytanie o.O

 

Większość rzeczy które podałeś mam dobre - nie jestem idiotą żeby se nie sprawdzić temperatur czy napięć - te właśnie sprawdzałem (tylko programami) ale później okazało sie że są ok. Również chipset aktualizowałem - nic to nie dało... Ramy wiem, że najlepsze nie są bo 800Hz trochę spowalnia działanie ale nie daje objawów. Przeanalizuj sobie co wcześniej pisałem to może jakiś racjonalny pomysł padnie w tym temacie...

 

Co do dysku - może opisz dokładniej co może być powodem i czy może to dawać moje objawy...? Komputer był oddawany wtedy również na przegląd więc gdyby dysk był niesprawny to bym o tym wiedział... Nie jest najlepszy ale chyba 3 talerze też nie są w stanie tak spowolnić pracy...

 

Jedyne czego nie mam to zaktualizowanego biosu chyba. Ja się do biosu raczej nie dobieram osobićie.

Poza tym jestem w trochę trudnym położeniu - z jednej strony słucham znajomych na forach, z drugiej mam komputer w naprawie w sklepie znajomego rodziców. Jeden z informatyków który to robi czyli naprawia mówi nieco inne rzeczy niż większość z Was. Mam również swojego informatyka, który jest pewien, że to windows bo miał już niby podobną sytuacje... W tym sklepie głupio mi by było powiedzieć gościowi że się nie zna czy coś bo mi zawsze przyjmują sprzęt i w ogóle więc staram się słuchać wszystkich po trochu...

I tak na marginesie - gó**o możesz w ubikacji robić (=ciutkę grzeczniej na przystawkę...)

Link to post
Share on other sites

Nie wiem jaki ma związek z całą pomocą ostatnie pytanie o.O

 

Większość rzeczy które podałeś mam dobre - nie jestem idiotą żeby se nie sprawdzić temperatur czy napięć - te właśnie sprawdzałem (tylko programami) ale później okazało sie że są ok. Również chipset aktualizowałem - nic to nie dało... Ramy wiem, że najlepsze nie są bo 800Hz trochę spowalnia działanie ale nie daje objawów. Przeanalizuj sobie co wcześniej pisałem to może jakiś racjonalny pomysł padnie w tym temacie...

 

Co do dysku - może opisz dokładniej co może być powodem i czy może to dawać moje objawy...? Komputer był oddawany wtedy również na przegląd więc gdyby dysk był niesprawny to bym o tym wiedział... Nie jest najlepszy ale chyba 3 talerze też nie są w stanie tak spowolnić pracy...

 

Jedyne czego nie mam to zaktualizowanego biosu chyba. Ja się do biosu raczej nie dobieram osobićie.

Poza tym jestem w trochę trudnym położeniu - z jednej strony słucham znajomych na forach, z drugiej mam komputer w naprawie w sklepie znajomego rodziców. Jeden z informatyków który to robi czyli naprawia mówi nieco inne rzeczy niż większość z Was. Mam również swojego informatyka, który jest pewien, że to windows bo miał już niby podobną sytuacje... W tym sklepie głupio mi by było powiedzieć gościowi że się nie zna czy coś bo mi zawsze przyjmują sprzęt i w ogóle więc staram się słuchać wszystkich po trochu...

I tak na marginesie - gó**o możesz w ubikacji robić (=ciutkę grzeczniej na przystawkę...)

Spokojnie, mam pewną teorię ;) Ostatnio u mojego kolegi było to samo. Poszukaj po prostu w Biosie pewnej opcji odpowiadającej za Video Adapter... czyli z czego ma korzystać jeśli chodzi o Video. U kolegi była sytuacja że gry nawet stare mu cieły i mał nawet około 10-15 fps przyjechałem do niego wlazłem w bios a ja patrze Video Adapter - PCI i trzeba znaleźć opcje gdzie możesz zmienić z PCI na PEG lub będzie to w takiej postaci PCI/PEG lub PEG/PCI. Jeśli znajdziesz i okaże się że jest ustawione PCI to zmień na PEG i daj znać czy jest lepiej. Jeśli nie to już nie wiem.

 

PEG - to znaczy z (ang. PCI Express Graphics), jest to opracowane przez ASUSA natomiast wiem że Gigabyte i inne prawdopodobnie też używają tego.

Link to post
Share on other sites

wiek ma to do tego ze chce się upewnić z kim mam do czynienia.

Jak gó**o wiedza to dla Ciebie za mocne słowa to sorry postaram Ci się następnym razem mniej dosłownie to powiedzieć...

 

co do dysku to jeśli np jest pełny i jest na nim jeszcze windows to zapomnij o płynności. Jak nie ma windowsa na nim to chociaż tyle dobrego. Problemem może być gó*****y zasilacz. Jedni nie mają z nim problemów a jedni kupują nowego kompa bo im spalił wszystko... więc miej nadzieję że nie będziesz musiał oddawać na gwarancję. Jak już będziesz miał kompa u siebie a dalej będą problemy to jak mówiłem zmierz obciążenie GPU. A analizując wcześniej co napisałeś to sorry ale prawie nic nie przekazałeś poza tym że nie działa że wszystko ok poza tym że laguje znaczy ze male fpsy i że nikt się nie zna tu na niczym bo wiesz lepiej. Więc sorry nie posiadam szklanej kuli... Ludzie zarzucają pomysłami które uznasz za 'logiczne' to brniesz w to a które nie to no cóż wiesz 'lepiej'

Link to post
Share on other sites

Bo na mniej profesjonalnych forach ludzie w lepszy sposób potrafią pomóc - nie zwalają z miejsca na sprzęt...

 

Tyle co miałem formata dysku, a winda jest zainstalowana na innej partycji niż wszystkie gry.

 

Gdybym srał pieniędzmi kupiłbym se zasilacz, ale mnie nie stać dopóki nie mam pewności że to pomoże... Wtedy się coś skombinuje.

Link to post
Share on other sites

wiek ma to do tego ze chce się upewnić z kim mam do czynienia.

Jak gó**o wiedza to dla Ciebie za mocne słowa to sorry postaram Ci się następnym razem mniej dosłownie to powiedzieć...

 

co do dysku to jeśli np jest pełny i jest na nim jeszcze windows to zapomnij o płynności. Jak nie ma windowsa na nim to chociaż tyle dobrego. Problemem może być gó*****y zasilacz. Jedni nie mają z nim problemów a jedni kupują nowego kompa bo im spalił wszystko... więc miej nadzieję że nie będziesz musiał oddawać na gwarancję. Jak już będziesz miał kompa u siebie a dalej będą problemy to jak mówiłem zmierz obciążenie GPU. A analizując wcześniej co napisałeś to sorry ale prawie nic nie przekazałeś poza tym że nie działa że wszystko ok poza tym że laguje znaczy ze male fpsy i że nikt się nie zna tu na niczym bo wiesz lepiej. Więc sorry nie posiadam szklanej kuli... Ludzie zarzucają pomysłami które uznasz za 'logiczne' to brniesz w to a które nie to no cóż wiesz 'lepiej'

No widzisz... kolego pozjadałeś wszystkie rozumy, mieć 3 pochwały nie znaczy móc mieć 4 i nie zawsze się ma racje.. Niestety.. Nie chcę Cię obrażać czy coś w tym stylu.. postarałem się to ująć łagodnie... Oczywiście liczę się z Twoim zdaniem ale może dasz autorowi tematu pieniądze na zasilacz... i sobie kupi.. :wariat: A już mówiłem... zasilacz...nie może dawać du*y gdy wszystko stabilnie działa... a tym bardziej nie może zaniżać wydajności... a gdyby czemuś brakowało mocy czy napięcia to kolega by Nas poinformował o Blue Screenach czy zawieszkach systemu, o czym w żadnym poście nie było słychać..@MoonWalk Po za tym jak coś to powiedz tam gościom co Ci robią żeby popatrzyli do biosu za tym PEG. :) Aha...no ale jak będziesz miał jakiś $$$ to zainwestuj nawet w OCZ 500/600W wystarczy z zapasem.. bo fakt faktem Modecom Feel 500 może tak naprawde realnych WAT będzie miał w granicach 375 ? lub 400 ? I może strzelić... i w najgorszym wypadku upalić resztę podzespołów, czego w sumie najgorszemu wrogowi bym nie życzył :) Pozdro.

 

PS - co do dysku to racja gdy ma sie wszystko na jednej partycji.. czy dysku.. natomiast mając nawet zapchany dysk i robiąc defragmentację przykładowo 2 razy w tygodniu zyskujesz także na wydajności i ogólnej szybkości systemu. (przykładowy jedne z najlepszych DEFRAGMENTATORÓW - PerfectDisk, DiskTrix). I one to robią bardzo dobrze.. to po pierwsze. Po drugie jeśli coś innego by mogło dolegać dyskowi czy dyskom to virtualne bad sectory które by nie miały nic wspólnego z wydajnością natomiast mogłoby się wieszać. Ale to nie jest takie częste.

 

A jeśli chodzi o CPU to może ograniczać potencjał karty graficznej. Stosunkowo za słaby... ale jakoś przeżyjesz... i dotrwasz do lepszych czasów :P

 

A co do ramów to Kingston robi nadal bardzo dobre pamiątki i podaj mi jakiś argument że są złe... Moje HyperX 1600 chodzą stabilnie na 1800 i 1,8V. Były i są bardzo dobre...

Link to post
Share on other sites

Nie pozjadalem wszystkich rozumow i nie zalezy mi na pochwalach. Jest to jedynie dodatek. 100 czy 1000 pff nie robi mi to. Skoro oddaje do jakiegos serwisu to niech oni podlacza jakis mocniejszy zasilacz. Zawsze mozna odlaczyc dodatkowa wtyczke zasilania dla grafy i tak sprawdzic o ile wogole karta ruszy bez zasilania 'zewnetrznego'. Nie musze mowic ze to wina sprzetu moge powiedziec ze to wina czlowieka, posiadacza komputera... ale co to da? Skoro inni mowili zupelnie co innego to konkretnie powiedz co pisali co radzili moze o czyms nie wiem a chetnie sie doksztalce. Faktycznie o PEG nie specjalnie slyszalem i z nim nie mialem doswiadczenia ale to moze dlatego ze nikt z tym problemow nie mial. A co do BSOD to jest dosc losowa sprawa. Ja mialem za slaby zasilacz i wogole jakis padniety i wogole nie generowal niebieskich ekranow. Za to faktycznie na innym komputerze wogole sie nie uruchamial. Nie twierdze ze mam racje sa to wszystko propozycje wiec licze sie z tym ze moga byc nie trafione ale z drugiej strony malo co bylo przetestowane nie ma tu zadnych wynikow poza slowami ze jest dobrze... A afterburner czy nawet EVGA Precision ma mozliwosc pokazywania obciazenia gpu warto sobie jeszcze dodac pokazywanie predkosci rdzenia i pamieci. Jesli gra nie wykozystuje grafiki w 90% to jest ograniczenie w postaci procesora badz dysku ewentualnie ramu. Nie wyklucze swoich propozycji dlatego ze temperatury sa ok albo bo istnieje opcja PEG czy inne cholerstwo skoro nie ma zadnych wiecej informacji ;/ skoro umiesz z fusow wrozyc to podziwiam Cie bo zbieram na szklana kule... Ja tak samo licze sie z Twoim zdaniem ale MoonWalk nic specjalnego w tym kierunku nie zrobil by nam pomoc 0 testow ktore ktokolwiek proponowal. Chce mu pomoc ale w ciemno bede tylko proponowal. Zasilacz jest wg niektorych kiepski (w tym i mnie) ale nie wszyscy narzekaja i wcale nie mowie ze ma to zrobic bo mam takie widzimisie - to jest cos w stylu dobrej rady.

Wiec jak programami przetestuje a nie gra i frapsem ktory w niektorych wersjach spowalnia gre i obniza klatki to wtedy jak nie bede mial racji postaram sie podpowiedziec co innego.

Pozdro

 

ah i moje geile spokojnie z 800 na 1000 chodza przy swoim standardowym 2.1V

A nigdzie nie wyczytalem ze ma HyperX'y... wiec sadze ze ma zwykle ktore juz nie sa takie dobre jak kiedys. I wcale nie chodzi mi o ich zdolnosci OC. Faktycznie byly dobre kiedys...

 

p.s. Twoja pochwala tez jest hmm co najmniej nie w czas :hahaha: chyba tylko ze nie zgadzasz sie do konca z moim zdaniem xD

 

i sorry ze takie dlugie mi to wyszlo :P

Link to post
Share on other sites

Ahh...no dobrze... wybacz za moje egoistyczne podejście :P Przepraszam że najechałem na Ciebie.. hmm... jeśli GPU nie byłby w 90% wykorzystywany to zazwyczaj ograniczeniem jest CPU... :P Bo skoro nie ma na tyle mocy by dostarczyć potrzebne informacje karcie by ona wyświetliła to jak najwydajniej w postaci renderowanych na ekranie klatek/sek. to GPU będzie dostawać czkawki. Proste i logiczne... a jeśli RAM miałby to robić ? To się nie spotkałem z tym no chyba że byłaby za mała ilość... prędkość nie jest tak ważna co ilość :hahaha: A PEG miałem na 775 na płycie ASUSa i właśnie u kolegi sprawdziłem od razu ustawienia w biosie i miał ustawione Graphics Adapter na PCI, co skutkowało spadkami FPS ogólnym przycinaniem gier nawet z przed 6-7 lat a miał jeszcze do wyboru PEG co znaczy - Karta Graficzna na PCI Express, po zmienieniu na tą opcję jego Gigabyte GTX460 dostał niezłego kopniaka ;P Pozdrawiam ciepło.

Link to post
Share on other sites

ło matko XD

 

W serwisie:

- wszystko było testowane woltomierzem

- temp są ok

-sprawdzali czy sloty są ok

- czy kable ok

- wgrali triala w7

- na spróbę dali nawet dodatkowe 4gb ram

- wykluczyli dysk

- kombinowali w biosie (również z tym peg itp.)

- zaktualizowali bios

 

Ogólnie po uruchomieniu gta4 na w7 gra cięła się niesamowicie co nie miało miejsca na xp. Kombinowane było ze sterownikami itp. Na spróbę mają włożyć inną grafikę (choć na gts też było ograniczone), a jeśli to nie pomoże to stwierdzili że byćmoże płyta główna ma jakąś dziwną fabryczną wadę, którą trudno stwierdzić... Chyba pokolei będą zamieniali po podzespole na inny i w taki sposób dojdą co jest nie tak...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...