Skocz do zawartości

Mała wydajność jak na sprzęt...


Recommended Posts

Heloł. Jestem na forum nowy, iwęc prosze nie bić. Od razu mówie, że jestem lekko zaawansowanym laikiem, troche wiem ock, ale lepiej mi wszystko tłumaczyć kroczek po kroczku.

 

Na początek podam specyfikację komputera:

Procesor IC2Q Q8200 2,33 GHz (OC do 2,8 GHz)

Płyta: Gigabyte EP35-DS4

Ram: 2x2 GB KINGSTON (800Hz)

Karta: GAINWARD GeForce GTX 460 1gb (stery 258,96)

Zasilacz Modecom Feel 1 500W

Windows XP 32 bit

 

Wcześniej miałem GTS250 1GB i procesor bez oc.

 

I mam taki problem - juz chyba wszyscy próbowali mi pomóc na innym forum i nadal nieskutecznie. Otóż GTA 4 chodzi mi na tym kompie ze średnią fps ~28. Wcześniej na gts 250 też wiecej nie wychodziło, chociaż czasami powinno. Ustawienia nie mam najwyżesze (tylko wodę i nocne cienie, paski są około połowy), próbowałem wszystkich sposobów na polepszenie wydajnosci (commandline, pliki stronnictwa, wyłączanie programów antywirusowych) i nic... Znajomy ma identyczny komputer, i chodzi mu średnio na 45-50 fps... Ponadto maksymalna liczba fps to 54 i za chiny nie chce wyjsć wyżej. Wydaje mi sie, jakby coś ograniczłao cały czas (nawet przed ulepszeniem komputera) te fps i ogólnie wydajność. Bo oc procka widać wyraźnie - gry duzo szybciej sie ładują, ale wydajność jest taka sama jak na gts, który zła kartą nie był i też był powinien pokazywać więcej fps... Po prostu czuję, jakby cos mi ograniczało te fps'y. Na pewno nie jest to synchronizacja, bo w ustawieniach ninvidii też próbowałem. Zastanawiam się, czy nie ogranicza tego np. windows, bo ten kolega jedyna różnicę jaką ma, to to, że ma w7...

 

Błagam o pomoc! Tyle kasy wydałem na ulepszanie i chciałem sobie w końcu komfortowo pograć. Wiem, że karta i tak jest jeszcze troche ograniczana przez procesor, ale czy tak czy siak nie powinna byc tak aż ograniczana. Błagam.

 

P.s. Przepraszam, jeśli zły dział lub coś...

Link to post
Share on other sites

1. Jak najszybciej wymień zasilacz, chyba że chcesz żeby on uszkodził komputer.

2. usuń stery, wyczyść driver cleaner i zainstaluj ponownie.

3. Jeżeli to nic nie da to najlepiej jakbyś zrobił formata (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś).

4. Ostatnia ewentualność to możliwe że masz wirusa itp.

Link to post
Share on other sites

1. Obecnie nie mam kasy na zasilacz, ale wiem, że go wymienić mam i zbieram na nowy :roll:

2. Na GTX instalowałem tylko aktualne, ale na gts czyściłem wszystko i instalowałem nowe stery i nic... Też było tak samo.

3. Formata miałem 1,5 miecha temu. Przez co przez 1 miech komputer stał w naprawie (bo sie karta grafiki przegrzała, i wtedy sobie kupiłem nową i zrobiłem oc proca)

4. Komputer skanuje regularnie. Robiłem defragmentację...

 

Wistler - no bez przesady, że takie róznice... o.O Z resztą np. simsy 2 jeśli chodzi o wczytywanie grafiki samej dużo lepiej mi nie chodzą... A na takim kompie chyba zcinek nie powinno byc (co prawda mam troche dodatków z neta, ale no ...)

 

Wiem, że nie jest to wypasiasta fura ten mój sprzęt, ale chyba można od niego oczekiwać czegos więcej. Szczególnie, że wygląda to typowo, jakby ktośograniczył mi te fps, bo nawet na czarnym ekranie ładowania, gdzi inni maja po 5000 fps, ja mam maks 54 i wiecej nie wyciaga. Jakby cos blokowało. Moze właśnie ten windows? A mozliwe jest, żeby np. nagrywarka spowalniało lub coś?

Link to post
Share on other sites

Nie da sie mocniej (płyta główna ogranicza, przy 3 GHz się juz nie włącza). ALe czy tak czy siak nie powinno tak chodzić. Dodam jeszcze, że jak jest mało rzeczy do wczytania, jest widok na morze, jadę po plaży itp. to chodzi płynnie. Ale z tym 54 fps to ewidentnie jest cos nie tak, jakby byo ograniczone jakimis ustawieniami czy coś (wiem, ze sie tego uczepiłem strasznie, ale to tak wygląda...)... :roll:

Link to post
Share on other sites

zmień ram. Albo wpierw sprawdź czy działa w DC o zasilaczu inni wspominali. Pewnie pójdzie więcej nniż 3 GHz ale nie umiesz tego zrobić ;p Ja nie mam demona i może nie osiągam aż 50 paru klatek ale lagi mam przez dysk zawalony :roll: weź jakiegoś 3dsmarka furmarka zapodaj i wtedy sprawdzaj a nie na gta 4... ja mam 3 jaja i działa gites jak na 9600gt :P

Link to post
Share on other sites

Myślałem, że na profesjonalnym forum o sprzęcie wyjdę na laika, a okazuje się troche inaczej... :P

 

Procesor podkręcał mi informatyk - ja sie do tego nie brałem...

 

Tak poza tym ram nie jest w stanie mi aż tak ograniczyć komputer. Wiem, że traz padnie cos w stylu "skoro wiesz lepiej, to po co piszesz". Zalogowałem sie, bo uważam, że benchmark jest dosć profesjonalna strona i znajdę tu profesjonalną pomoc. Nadal na nia liczę, ale odrzucam to, co wiem, że nie ma związku.

 

A podam taką informację - wpadłem przed chwilą na pewien trop - od nowości mój system (mimo, że miałem 2 różne) wyświetla mój procsor jako Pentium 3 Xeon - nie wiem czemu? o.O Jest to na 100% C2Q, ale mój system tak wyswietla ten procesor, chociaż menadżer zadań pokazuje znowuz cztery rdzenie... Moze tu tkwi problem? - przez to, że system bierze procesor za pentiuma 3 xeon, automatycznie ogranicza gry itp? Przypuszczam, że to wada fabryczna procesora (bo na komputerze miałem juz 2 różne systemy), ale czy przez błędne wykrywanie procesora przez windowsa może to wpłynąć na pracę komputera, że automatycznie jest on ograniczany??

(chociaż wtedy to chyba nie odpaliłbym czwórki, ale sam juz nie wiem).

 

POZDRO :rotfl:

 

 

P.s Sory, że tak troche naskoczyłem, ale męczę się z tym juz dosyć długo, wydałem kupę kasy, nadal nic... Mam już tego dość, a przez to, że nie mam z tym spokoju po prostu nie pozwala mi sie to skupić na innych rzeczach :roll:

Link to post
Share on other sites

wydałes kupe kasy? Ludzie po 4 patyki wydają "żeby im się wreszcie gta4 nie cieło"

 

Ludziom na 2 rdzeniowcach gra chodzi lepiej bo mają 3.5 - 4GHz, 4 rdzenie 2.3 - 2.6GHz to najgorsze do gier co moze się zdażyć bo ani to wydajne w grach pod 4rdzenie i na dodatek kiepskie w grach pod 2 rdzenie z racji niskiej czestotliwości.

Jesteś laik skoro procesor o 500MHz musi ci informatyk podkręcać, to że ludzie nie mają recepty na twoje dolegliwości to nie ich wina tylko twoich wymagań i samej gry.

Link to post
Share on other sites

TO, że więcej umiem w teorii niz w praktyce to nic złego chyba. Bo pewnie umiałbym se przeczytać poradniki do oc i podkręcić, ale ja zawsze wolę się sam za to nie brać, bo anuz coś zrąbie. WOlę to dać profesjonaliście On z tego co wiem cała noc puszczał marki, i na 3,0 GHz nie chciał mu nawet odpalić (wina płyty głównej, chociaż dla mnie też jest to ciut wątpliwe, ale cóż zrobić). 4 jajowce niby lepiej rozkładają pracę gry, jest podkręcony do 2,8 GHz, więc jednak chyba mam prawo wymagać troche więcej (nie żądam 80 fps od tego sprzętu, ale żeby średnia chociaż utrzymywała sie na poziomie 40-50fps, tak jak innym na takim sprzęcie)...

 

Mogę się założyć, że teżbyscie nie byli zadowoleni wykładajac na sprzęt tyle kasy, a otrzymując w zamian coś, co nawet shifta ciagnie z niecałym 40 fps..

 

Mój informatyk, do którego zatelefonowałem (inny niż ten, który kręcił proca), powiedział mi, że jest pewien iż to wina windowsa xp, który ogranicza gry itp. Sam miał kiedys podobna sytuację. Nie uśmiecha mi sie kupowanie kolejnego windowsa, teraz to nawet kase byłoby mi trudno skombinować... :roll: Co Wy na to?

Link to post
Share on other sites

Nie, XP nie ogranicza, a już na pewno nie w takim stopniu.

Trzeba macać gdzie indziej.

 

Jeżeli chodzi o podkręcanie, to lepiej byś zrobił to sam, bo wszystko czego musisz pilnować by go nie uśmiercić to napięcia (nie przeginać z voltami) i temperatur (nie opiekać wafelka).

Co do samej procedury to powstała już taka ilość poradników, że przeciętnie głupi ludź jest wstanie sobie z tym poradzić.

 

http://overclock.pl/forum/viewtopic.php?id=6040

 

Proszę bardzo.

Link to post
Share on other sites

On specjalnie siedziałcałą noc, sprawdzał napięcia itp. (tak mi powiedział...)

 

gtxxor - niektórzy samouc szczerze są lepi od tych po studiach... :ciekawy:

 

Trzeba macać gdzie indziej.

Tylko powiedz mi gdzie, to pomacam wszystko, bo chcę już sie w końcu cieszyć grą :help:

 

Skoro tak samo było przed, jak i po formacie oraz zmienieniu podzespołów, to sam wnioskuje, że to musi być jakiś element wspólny. Bo na gts 250 na czarnym ekranie miałem również max 54 fps. Kolega z 9600 gso ma po 5000fps. Tu wydaje sie mi, że najbardziej pasuje windows. Chyba, że cos innego jeszcze? Słucham wciąż propozycji.

Link to post
Share on other sites

A czasem dysk nie jest kaput. Zrób jakiegoś smarka czy on tam żyje w ogóle. I jaki masz ten dysk bo jak jakiś stary na ATA to może on ograniczać. I jeszcze jedno. Nie wiem po co ci 4Gb pamięci jak w GTA i tak wykorzystasz te +-3.1Gb bo masz 32 bitowy system. Może i znajomy ma podobny komputer ,ale on ma pewnie win 7 w wersji 64Bit ,chyba że jest jakiś dziwny :)

Link to post
Share on other sites

Nie windows... na xp chodzi czasem lepiej gta niz na w7 czy viscie... Serrio zmień te ramy np od kolegi weź pożycz na 2 dni czy coś... może ram ma nie 800 a 400 ;P bo 'informatyk' tak podkręcał :)

Biosa zaktualizuj :) albo jak jesteś z okolic gdańska to podrzuć kompa to Ci lukne co tam jest nie teges ;) a stery zainstaluj 260 czy jakie tam sa najnowsze czy bety...

Link to post
Share on other sites

Po pierwsze... :) To zmień CPU... bo z OC na nim słabo miałem wszystkie z serii Q8xxx... popieprzyłem Intela za przeproszeniem bo mnie nie stać na coś od niego z wyższej półki... i nie zaprzeczam bo owszem Intele są wydajniejsze od AMD ale ceny nie adekwatne do możliwości jak i wydajności. Przesiadłem się na coś z lepszej półki od AMD. W tej chwili praktycznie nie mam żadnych problemów z grami.. ;) Jedynie Metro 2033 na full nie chodzi ale to kwestia czasu... no i gdzie nie gdzie zająknie Crysis jak i Crysis Warhead. Taka prawda że zmieniłbyś na E8500 i byś miał gicior.. i o wiele wydajniej i jeszcze jak dobra sztuka to i wysokie OC ;) A tak to będziesz się męczył. Ja miałem Q8200 to jeszcze miałem GTX260 SOC i strasznie kijowo to chodziło... fakt było szybciej niż na PDC... ale jak zmieniłem platformę na AM3 to na Phenomie II X4 955BE na stockowych taktach karta dostała takiego powera że nie wiedziałem za co się złapać... ale i tak była za słaba... postanowiłem wziąć GTX470 i jest teraz OC tu i OC na CPU do 3,7GHz bo więcej nie potrzeba. Tak więc to jedynie mogę zaproponować zmianę CPU lub platformy jeśli kolegi nie stać na jakiś faktycznie dobry 4cores od Intela. CPU za słaby względem GPU. Za mała moc obliczeniowa i nie ma jak dostarczyć optymalnej ilości informacji do płynnego wyświetlenia animacji na ekranie.

 

P.S - U mnie max OC to było 3.01GHz co czasami raz na 2tygodnie kończyło się losowym BSOD'em - Blue Screenem

 

Pozdrawiam i mam nadzieję że w jakiś przejrzysty sposób odpowiedziałem na Twój problem, mimo jak dużo treści jest :)

Link to post
Share on other sites

Henius - po mierwsze (napiszę to brzydko, ale cóz...) nie sram pieniędzmi, żeby se kupywać cały czas nowe części. Tak se mówisz, jakby to było kupienie paczki zapałek... Top po pierwsze, a pod rugie, to 90% Twojego posta nie dotyczy tematu :)

 

Co do ludzi z poprzedniej strony:

a) nie wiem, skąd wzięliście pomysł z ramm niesprawnym... I z tym, ze był kręcony o.O Czytajcie temat dokładniej - on w standardzie jest w dual channel na 800Hz...

b) pomysł z dyskiem jest juz w ogóle absurdalny...

 

Komputer przy wymianie był zyszczony i prosiłem o ogólne sprawdzenie, więc raczej podzespoły są sprawne.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...