Skocz do zawartości

PC 3dsmax rendering vray 6-9tys


Recommended Posts

Witam,

Wiem że na forum jest setka podobnych tematów, większość przeczytałem ale nadal mam mętlik w głowie i nie wiem jaki zestaw złożyć..

Potrzebuje PC do biura, same pudło bez monitora. Budżet 6-9tys.

Komputer ma służyć w 95% do renderowania obrazów, projekty architektoniczne. 3dsmax 2014+Vray, te pozostałe 5% to Photoshop + modelowanie.

Od razu mówię że nie potrzebuje dysku, mam sporo gratów z pozostałych komputerów. PC nie musi być super wyciszony, ani energooszczędny, te kwestie są drugorzędne. Stawiałbym na dużą moc obliczeniową i ram, grafika wydaje mi się że jets sprawą trzeciorzędną.

Zależy mi na czasie, gdyż w najbliższym czasie wskoczyło nam sporo projektów a na obecnym sprzęcie może być ciężko. Może macie jakiś sklep w którym złożenie takiego PCta zajmie 1-2 dni? Jestem z warszawy.

 

Czekam na wasze propozycje i porady.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Mętlik powstaje przez to, że wiele osób, bez żadnego pojęcia o grafice 3d, próbuje bez sensu wybiegać przed szereg i polecają jakieś gejmer-składaki.

Która wersja vRay będzie wykorzystywana? 2.xx, czy 3.x?
Do starego vRay'a najbardziej obecnie opłaca się kupować stacje robocze i serwery starszej generacji. Np. za ~3k zł możesz miec kompletny zestaw 2x Xeon X5660 + 24GB RAM + Quadro. Taka platforma oddaje do dyspozycji 12 fizycznych rdzeni, 24 wątki z taktem nieco ponad 3GHz. Całkiem niezła moc obliczeniowa, ale brakuje w tych prockach wsparcia instrukcji AVX.
Za 9k możesz mieć 36 rdzeni / 72 wątki wiec bardzo dobry zestaw pod rendering wysokiej rozdzielczości i krótkich animacji.

Serwer tylko pod rendering: http://archiwum.allegro.pl/oferta/dell-pe-m610-ii-2x-6core-x5660-2-8ghz-24gb-2x73gb-i4752029478.html
Stacja robocza: http://allegro.pl/hp-z600-2x-qc-x5672-3-2ghz-32gb-1tb-windows-7-prof-i5059795730.html

VRay 3.xx jest duuużo szybszy, a AVX daje mu ~30% dodatkowej mocy. W tym wypadku lepiej wybrać jednoprocesorowy zestaw na i7 S2011 lub S2011-3.

S2011 oferuje relatywnie tanie(rynek wtórny) i bardzo dobre układy sześciordzeniowe oraz tanie pamięci DDR3.
S2011-3 to najnowsza platforma. Dostępne są tanie układy sześciordzeniowe(nowe), a także ośmiordzeniowe za 4k zł. Sprawę nieco komplikuje droga i zbędna pamięć DDR4.
W obu przypadkach mamy 4 kanały pamięci i pod render śmiało można wybrać najtańsze kostki.


Warto też na poważniej zająć się optymalizacją projektów i parametrów renderu. Na tym polu można zyskać najwięcej zarówno w dziedzinie jakości, jak i wydajności. Warto zapłacić kilka tyś. za wynajęcie prawdziwego profesionalisty i szybkie szkolenie.
vRay'a może ze 2% projektantów potrafi optymalnie wykorzystywać, ale w małych i średnich studiach zazwyczaj jest tragedia w tym aspekcie.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Właśnie ja jestem taka osobą która nie ma praktycznie żadnego pojęcia o grafice 3d, dlatego pytam sie mądrzejszych, widzę że masz spore pojęcie na ten temat więc liczę na Twoją pomoc. Nie chcę kombinować sam bo złożyłem juz 2 komputery do firmy i teraz wiem że za te pieniądze można by wykombinować coś wydajniejszego 

Obecnie vray 2.xx, ale nie widze problemu zeby wskoczyć na 3.xx

 

bardzo sensowne propozycje podałeś,  obecnie posiadam w biurze m.in. i7-4790k niepodkręcone z quadro k600 16gb ram, i da się na tym pracować, ale potrzebuje kolejny PC jeszcze mocniejszy. 

Czy mógłbym Cie prosić o podsunięcie kofiguracji albo gotowego zestawu

Za 9k możesz mieć 36 rdzeni / 72 wątki wiec bardzo dobry zestaw pod rendering wysokiej rozdzielczości i krótkich animacji.

 

2x Xeon czy i7? Co będzie bardziej wydajne? Renderowane będą tylko obrazy, żadne filmy czy animacje. Co do karty to PNY Quadro K600 w zupełności wystarczy, PC ma służyć głownie do renderu. 

 

Moje fundusze są elastyczne, tzn jeżeli komputer za 9500 ma byc 2x lepszy niz ten za 8tys to jak najbardziej mi to pasuje. potrzebuje po prostu jakąs alternatywę cenową żeby przedstawić ja szefowi który de facto wykłada na niego kase. 

Edytowane przez Inqontrol
Link to post
Share on other sites

A robicie tez wielkoformatowe rendery? 8k, 16k lub 32k? Można poprosić na PM o przykładowe prace, którymi się zajmujecie?
Ogólnie w okolicy 50 wątków zaczyna już się ciekawie pracować.

2x xeon X5660 ma wydajność w okolicy mocno podkręconego i7 3930k, ale w vRay3 i7 dystansuje się od xeonów. Obie opcje są ok. 50% wydajniejsze od i7 4790k.

W przypadku przejścia z vRay2 na vRay3 + AVX daje ogromne przyspieszenie renderingu(np. 27min vs 13min).
Równie duzy skok wydajności da wam dodatkowe szkolenie w renderingu sieciowym i optymalizacji rendera.

Dokładanie dodatkowych komputerów nie wymaga dodatkowych licencji. Ani na 3dsMAX, ani na vRay'a. Jedna licencja workstation umożliwia wykorzystanie 999 dodatkowych komputerów do pomocy w renderingu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Renderujemy tyko małe obrazy, max 2k. Nie pchał bym się w nowe i7; drogie płyty i pamięci ddr4.

podpytywałem sie chłopaków na innym forum, myśle że 2x Xeon będzie najlepszym rozwiązaniem. Tylko które wybrać, jaką płytę i reszte gratów? budżet niewielki bo do max 8-9k, ale wiadomo im mniej tym lepiej.. trzeba znaleźć jakiś kompromis pomiędzy cena a wydajnością. 

 

Wizualizacje poleciały na PM

Link to post
Share on other sites

Takie komputery najlepiej kupić jako kompletne stacje robocze(hp z800) lub serwery(dell M610 II). W przeciwnym razie przestaje się opłacać.Serwery zazwyczaj mają głośne turbiny układu chłodzenia wiec jeśli nie ma w biurze stosownego pomieszczenia, lepiej wybrać stacje robocze w desktopowych obudowach.

Za 9k zł można kupić 3 zestawy 2x xeon X5600 albo złożyć 2 komputery z i7 3930k. Druga opcja jest bardziej nowoczesna i porównywalnie wydajna, ale znalezienie tych procków czasami bywa czasochłonne.

3 takie serwery bardzo wam pomogą w renderach testowych i produkcyjnych. Można np. mieć 3 stacje robocze + 3 render serwery i do pracy np. każda stacja może mieć do pomocy dodatkowy serwer do obliczania tego samego renderu, Wszystkie serwery pod kontrolą jednej stacji roboczej, a po godzinach można na satacjach roboczych włączyć usługę render serwer i wszystkie komputery w biurze pracują nad jednym renderem lub animacją. Zarządzanie tym jest bardzo proste.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówić to niezbyt nieatrakcyjna cena i oferta. Niedawno stałem przed podbnym wyborem i takie z 2x X5660, 24GB RAM i Quadro4000 kosztowały max. 3,5k zł.


Jakieś quadro, to zazwyczaj Quadro FX 3700. Można takie kupić za ok. 150zł.


Bardziej opłacają się takie opcje:

2500zł - serwer 2x X5650, 16GB RAM:
http://allegro.pl/hp-proliant-dl380-g6-2x-six-core-x5650-2-67ghz-16g-i5090271111.html

3300zł serwer 2x X5650, 32GB RAM:
http://allegro.pl/hp-dl380-g6-2x-six-x5650-32gb-2x-psu-bbwc-2x-ramka-i5095463617.html

2000zł - stacja robocza 1x X5650, 24GB RAM, Quadro NVS:
http://allegro.pl/hp-z800-x5650-6x2660-24gb-sas-146-quadro-7-pro-fv-i5098463249.html

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Z tym budżecie można już pomyśleć o zestawie kilku komputerów. Za 30k możesz mieć 6-7 gotowych stacji HP Z800, a każda ma 12 rdzeni na pokładzie. 84 rdzenie / 168 wątków @~3GHz. Taki zestaw ma ok. 100pkt wydajności w cinebench r11.

Wszystko zależy też od zastosowania i bardziej konkretnych typów projektów.


W przypadku pracy w większej ekipie można bardzo wygodnie dzielić się mocą obliczeniową.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...