Skocz do zawartości

kupilem zalecany monitor - bola oczy i glowa


Recommended Posts

Witam

Sugerujac sie tym tematem http://forum.benchmark.pl/topic/64117-chc%C4%99-monitor-za-chc%C4%99-monitor-do/oraz opiniami zakupilem lg 23mp65, ale niestety po kilkudziesieciu minutach patrzenia w niego zaczynaja bolec oczy oraz glowy. Wydaje mi sie, ze jest po prostu za duzy, wszystko jest jakies takie male oraz za bardzo wali po oczach (mimo zjechania jasnosci do 0 na trybie reader). Gry bardzo ladnie wygladaja, ale na tym mi praktycznie nie zalezy. Najprawdopodobniej go oddam, chyba, ze jakos da sie go wyregulowac. Troche sie zrazilem do takiego rozmiaru i wydaje mi sie ze powinienem cos kupic w przedziale 17-20 cali. Wiem, ze tych nizszych sie juz nie produkuj, ale moze jednak da sie cos ciekawego znalezc?

Czy np. ten eizo s1921 http://allegro.pl/monitor-eizo-s1921-19-pva-cad-czarny-nowy-do-200h-i5019335692.htmlbedzie dobry?

Link to post
Share on other sites

Jest ustawione tak jak napisales (1920x1080 i odswiezanie 60Mhz).

 

Ciekawe jest to, ze granie w gry (np. world of tanks) to jest miod na moje oczy, czuje sie tak jak bym lezal gdzies na plazy i patrzyl sie w morze xD, te wszystkie dyskomforty momentalnie znikaja.

Edytowane przez andrzeju
Link to post
Share on other sites

Od siebie zaproponuje zrobienie badań wzroku u dobrego specjalisty dysponującego dobrym (nowoczesnym) sprzętem.

Mam podobne problemy podczas pracy z wyświetlaczem tj. ból oczu i głowy po dłuższej pracy niezależnie czy pracowałem na LCD CCFL czy LED LCD czy LED IPS. Bardzo upierdliwa sprawa gdy trzeba 8-9h siedzieć przed ekranem a potem jeszcze w domu. W śród kolegów z pracy jedyny miałem takie objawy i w końcu poszedłem na badania wzroku na, których się okazało, że mam lekkiego zeza rozbieżnego w prawym oku. To jest powodem "zmęczenia" ponieważ mózg próbuje zsynchronizować obraz z zarówno lewego i prawego oka. W Twoim przypadku może być podobnie, zrobienie badań nie zaszkodzi.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wystarczy mały test. Weź telefon do ręki, odpal aparat i skieruj w stronę monitora. Zobacz czy obraz monitora miga na ekranie telefonu. Miałem to samo z monitorem IPS. Po godzinie wzrok zmęczony i ból głowy. Na codzień pracuje po kilkanaście godzin na zwykłym LCD i takich cyrków nie było (wielkość, rozdzielczość i odległość od obu monitorów ta sama).

 

Edytowane przez booncol
Link to post
Share on other sites

@up

Widzenie przeplotu to chyba kwestia indywidualna. Kolega nie zauważał 'mrugania' na CRT z 60Hz podczas gdy ja widziałem przeplot zarówno na starych CRT ze 100Hz jak i na nowych LCD/IPS z 60Hz.

 

Swoją drogą ciekawi mnie jak się pracuje z tekstem (białe tło) na monitorach 120-144Hz. Może ktoś podzieli się wrażeniami?


 

 

Wydaje mi sie, ze jest po prostu za duzy, wszystko jest jakies takie male oraz za bardzo wali po oczach

 

Zmieniłeś rozmiar czcionek w Windowsie na 125%? Sam mam 23.8" i bez zmiany skalowania na początku też zatęskniłem za 19" 4:3 a teraz chętnie bym się przesiadł na 27" lub więcej. Ustaw sobie też ClearType dla czcionek.

Edytowane przez jarkko
Link to post
Share on other sites

przeplot można spotkać w TV lub konsolach (i to nie zawsze), a nie w pecetach (chyba, że ktoś sobie specjalnie włączy taki materiał), druga sprawa; odswierzanie w LCD nie ma nic wspólnego z migotaniem, jak to miało miejsce w CRT także czy on będzie miał 30 czy 130Hz czy 330Hz nie ma żadnego znaczenia w kontekście migotania

Link to post
Share on other sites

@UP

Dzięki za poprawienie. Błędnie myślałem, że przeplot to odświeżanie, cały czas miałem na myśli oczywiście to drugie.

Może wiesz jak się pracuje na monitorach 120-144Hz np. podczas czytania dokumentów PDF na ekranie? Na zwykłym LCD/IPS 60Hz juz po 3-4 stronie dokumentu oczy mnie zaczynają piec (wysychają?) i zastanawiałem się czy dwukrotnie zwiększona częstotliwość odświeżania coś tu zmieni. A może odświeżanie nie jest przyczynom?

Link to post
Share on other sites

jak pisałem, w tym kontekście na LCD nie ma to znaczenia czy odświeżania będziesz miał 5 czy 500Hz oznacza to tylko zdolność elektroniki monitora do przyjmowania i poprawnego przetwarzania sygnału z odpowiednim framerate'em, nie ma wpływu na migotanie czy wywoływanie zmęczenia jak to miało miejsce w CRT

 

natomiast ma wpływ rodzaj podświetlenia i jego sterowanie, szczerzej zjawisko opisane jest w poradniku

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...