Skocz do zawartości

Czarny ekran Club 3D Radeon HD 7950


Recommended Posts

Witam wszystkich

Przeglądnąłem dość sporo wątków dotyczących mojego problemu i nie mogłem znaleźć żadnej konkretnej odpowiedzi, a sposoby poradzenia sobie z problemem proponowane w tamtych wypowiedziach nie pomogły. Dlatego założyłem ten wątek.

 

Parametry mojego komputera:

Karta graficzna: Vertex 3D HD6790
Płyta główna: MSI 970A - G45
Zasilacz: OCZ 500W

RAM: Corsair 8 GB

Procesor: Phenom II x4 955 BE

Monitor: BENQ FP767

 

Problem:

Zakupiłem kartę graficzną Club 3D Radeon 7950 HD.

Po włożeniu nowej karty do gniazda PCI-E na monitorze cały czas jest czarny ekran -  nie można wejść do BIOS-a, brak jakiegokolwiek dźwięku ze strony płyty głównej, od czasu włączenia widać tylko czarny ekran.

Jednakże wszystkie wiatraki działają - nawet te od karty graficznej oraz świecą się kontrolki płyty głównej (te nad slotem CPU - jest ich 4 i wszystkie świecą).

 

Co zrobiłem?:

1) Sprawdzałem tę kartę na sprzęcie kolegi:

Płyta główna: Asus m5a78l-m USB3

Zasilacz: OCZ 500W 

RAM: 12 GB

Procesor: Phenom II x4 955 BE

U niego wszystko działało poprawnie pomimo starszej płyty i teoretycznie nawet nieco większego obciążenia zasilacza choćby ze względu na większa ilość RAM (dobrze myślę?).

Dodatkowo zamieszczam porównanie obu płyt:

http://compareindia.ibnlive.com/comparison/252762-msi-970ag45-vs-251442-asus-m5a78lm-le/242

2) Robiłem reset CMOS poprzez przesunięcie zworki o 2 piny oraz przesunięcie jej w pierwotne miejsce na wyłączonym komputerze
3) Wyciągnąłem baterię BIOSu kilka razy i odczekałem chwilę zanim włożyłem ją z powrotem.
4) Docisnąłem wszystkie kable i sprawdziłem ich stan - wszystkie są sprawne.
5) Zainstalowałem najnowsze sterowniki do kart graficznych AMD

 

Nie robiłem aktualizacji BIOS'u, a jego wersja to 1.3 wg programu "Control Center".

 

Pytałem się znajomych informatyków (co prawda nadal uczących się, ale innych nie znam) i też nie wiedzą co mi poradzić.

 

Myśleliśmy z kumplami, że to może być problem integracji z płytą główną, ale dziwi mnie, że na starszej płycie kolegi karta zadziałała, a na mojej nie.

 

Jakie domowe kroki polecacie, których wykonanie pozwoliłoby na odpalenie tej karty?

Link to post
Share on other sites
Nie robiłem aktualizacji BIOS'u, a jego wersja to 1.3 wg programu "Control Center".

1 - zacznij od wgrania najnowszego biosu, który wg http://pl.msi.com/support/mb/970AG45.html#down-biosma numer 2.6

2 - jeśli masz cokolwiek podkręcone, ustaw domyślne zegary

3 - jeśli wyższe podpunkty nie pomogą, sprawdź na "innej" sztuce zasilacza, być może twój ma jakiś problem (aczkolwiek w to wątpię)

 

Rób w takiej kolejności jak podałem, 1szy pkt ma największe szanse na powodzenie ;)

PS: Widzę, że do tego modelu płyty głównej wyszło wybitnie dużo biosów, chyba mieli z nią dużo problemów.

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...