Skocz do zawartości

Gigabyte GA-EP31-DS3L - czy dobra?


Recommended Posts

1. Tak jak w temacie, chciałbym wiedzieć, czy jest stabilna i czy dobrze na niej kręcić. Oczywiście nie chce na niej bić rekordów, ale za słaba też być nie może. Włożę na nią procka e5200.

Mam jeszcze parę pytań, zapytam się tutaj nie będę nowego tematu tworzył.

2. Gigabyte GA-EP31-DS3L : e5200 : HD 4850 : 2 GB A-Data :

Czy do tego zestawu wystarczy Pentagram Silent Force PSF 430-P12S 430W?

I jakieś opinie bym prosił, jeżeli ktoś ma ten lub podobny zasilacz, czy jest cichy i stabilny. Aha, czy wystarczy do kręcenia? Podobną cenę ma jeszcze Modecom Premium 500W, Modecom MC-430 Carbon 430W, Cooler Master Extreme Power 460W. Który będzie najlepszy? Jest jeszcze parę FEEL-i ale słyszałem, że nie są za dobre, oczywiście Modecoma.

3. Czy jest gwarancja np. na HD 4850 jeżeli nie ma dowodu zakupu? Bo kupuje na allegro tą kartę, ma 6 miesięcy, ale paragonu nie ma. I czy lepiej wziąć Asusa normalnego czy Glaciatora?

4. I ostatnie, czy na e5200 warto zakładać lepsze chłodzenie? Myślę o Karkorum... Czy dużo lepiej się wtedy kręci?

Z góry dzięki za odpowiedzi!

Link to post
Share on other sites

Płyty popatrz te: http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/A ... -1883.html sam bym wziął Giga, gdyby nie to, że była uszkodzona i wymieniłem na Asusa (jest bardzo fajny).

Do E5200 jak najbardziej dobre chłodzenie, odwdzięczy Ci się :) Karakorum będzie idealne :P Zasilacz jeśli nie będziesz mocno kręcił to jest OK. Grafikę weź którąś z tych: http://www.komputronik.pl/Pamiec_DRAM/O ... ,id,34952/

 

pozdro, Y0ddh4

Link to post
Share on other sites

1) Do małego-średniego OC się nada.

2) Pentagram ma mocne linie 12V, powinien starczyć. Poszukaj wersji 460W. Feel jest ok, ale nie do kręcenia.

3) Oj, ciężko będzie z gwarancją, chyba że jest jakaś door-to-door, ale raczej weź coś pewnego z dowodem zakupu.

4) E5200 pójdzie na boxie też ładnie, do 3.4 na pewno, tyle, że głośność i wydajność coolera będą kiepskie. Karakorum to dobry wybór, można nawet do 4GHZ dojść (ale to przy lepszych płytach).

Link to post
Share on other sites

ok, wlasnie mialem cos napisac na temat plyt Gigabyte, a OC E5200.

od 2 miesiecy jestem ( aktualnie na etapie jej sprzedazy ) posiadaczem plyty GA-EP43-S3L. jest to tania plyta, bez dodatkowych pierdol jak ja to nazywam. kosztowala mnie 320 zl. pare dni temu kupilem HD4850, a ze kolega sprzedawal swoja GA-EP45-DS3P... kupilem. Nowa plyta kosztuje okolo 550 zl.

i? z reka na sercu moge powiedziec, ze tansza plyta jest o wiele lepsza. EP43-S3L jest rewelacja jak za tak male pieniadze! OC? swietne! E5200 stabilnie ustawiony na @3.9, pamieci DDR2 na @840, wszystko po dziecinnie prostej zmianie napiecia i FSB. procesor nie przekraczal temperatury 45* w stresie, mostek 32*.

przyszla pora na zmiane. nowa plyta zagoscila w kompie i od poczatku problemy - a to dopasowanie kosci pod odpowiednie sloty, a to ciagle resety biosu mimo podobnych ustawien jak w poprzedniej. temperatura na mostku 34*, na procesorze.... tragedia!!! 45* idle , stres nawet 76*!! ponoc jest to wina czujnikow ktore zle wspolpracuja z 45nm procesorami ale juz za kwote 550 zl chcialby sie miec cos co dziala dobrze. temperatury sprawdzane kilkoma programami, nawet specjalnymi ktore testuja procesor i podgrzewaja go aby odczytac prawidlowa wartosc - dalej to samo.

reasumujac - jesli ktos z Was zastanawia sie jaka plyte kupic pod E5200 z dobrymi mozliwosciami OC polecam GA-EP43-S3L! jest swietna za te pieniadze.

pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi. Te timingi CL4 się dużo różnią od CL5? Aha, i chyba wezmę 4830, bo nie zmieszczę się w budżecie :( Duża różnica jest między tymi kartami? Czy są proporcjonalnie tańsze do wydajności?

Link to post
Share on other sites

Z tego co mi wiadomo - 4830 można łatwo "dokręcić" do poziomu 4850. Co do pamięci CL4. Główna różnica jest taka, że przy większym OC pamięci CL4 można podwyższyć do CL5. Sam musisz zadecydować czy Ci się to opłaca. No chyba, że masz ceny bardzo podobne, wtedy weź CL4. Ale wiadomo - ważniejsza ilość :(

Link to post
Share on other sites

W pamięciach średniej klasy, czyli do 'domowego' OC bez bicia rekordów, pamięci RAM o timingach 4 są około 5 do 10zł droższe na 1GB od CL5, czyli np. 2GB CL5 (reszta taka sama) kosztuje 120zł, to CL4 około 130/135zł moim zdaniem warto dołożyć i się cieszyć dobrymi pamięciami :)

@torture, ale to nie będzie ta 4850 :( W sumie, dobra HD4850 kosztuje 600zł, a dobra HD4830 około 500zł - zawsze 100zł różnicy :)

Link to post
Share on other sites

No te A-data co n początku pisałem kosztują 87 zł za 2x1024, więc taniocha. Co do karty do głównie będę grał na LCD 1280x1024, chociaż, jakby karta dawała radę to do TV bym podłączał niekiedy(full hd). 4830 jest wydajniejsza od np 9800 GT? Bo z tego co słyszałem to 4850>9800 GTX, a 4830>9800 GT to prawda? Aha, a w wydajności jest jakaś widoczna różnica między 4 a 5 CL? Jak te CL mają się do mhz na pamięciach? Bo jak mój procek(ten co teraz mam) podkręcałem to musiałem z 200 na 166 dać.

Link to post
Share on other sites

Aha, z tym że do tych podzespołów dochodzą dysk Samsung320GB i napęd LG, wystarczy mu mocy? I co myślicie na temat przyszłości tego zestawu, bo wyczytałem że Intel będzie tworzył nowsze procki tylko na nowy socket, więc płyta też będzie do wymiany z prockiem. A u AMD ciągle pozostają z AM2. Co trzeba będzie wymienić jako pierwsze? I jak możecie to podajcie jakiś zestaw z amd na pokładzie w podobnej cenie, bez obudowy i dysku.

Link to post
Share on other sites

To czyli nowsze procki będą głównie na AM3? A teraz troche nie wiem co robić, czy teraz kupować z 4830 czy około 1 miech poczekać i kupić 4850 (kaski troche dojdzie :)) Jak myślisz, na ile gdzieś tak czasu wystarczy ten zestaw (ostatecznie moge grać na niskich detalach i rozdziałce 1154x868, czy coś takiego) i co pierwsze trzeba będzie wymienić? I nie wiem czy kupować na allegro, bo niekiedy mało używane części są sporo tańsze, ale nówka to nówka, jak sądzisz? Może jak bym kupował na allegro, to od razu miałbym 4850 :) I gdzieś tak za ile pójdą moje stare podzespoły? Na kartę i zasilacz mam już chętnego, nie wiem ile wymagać :( Zostawiam tylko dysk, napęd i budę.

Link to post
Share on other sites

Nie opłaca się kupować komputerów "na przyszłość" - za szybko wszystko się zmienia, najlepiej kupować to, co w danej chwili ma najlepszą wydajność w stosunku do ceny.

A 4830 / 9800GT spokojnie wystarczy do gry w 1280x1024 - wyżej też, ale być może trzeba będzie obniżać detale.

Link to post
Share on other sites

To czyli nowsze procki będą głównie na AM3? A teraz troche nie wiem co robić, czy teraz kupować z 4830 czy około 1 miech poczekać i kupić 4850 (kaski troche dojdzie ;)) Jak myślisz, na ile gdzieś tak czasu wystarczy ten zestaw (ostatecznie moge grać na niskich detalach i rozdziałce 1154x868, czy coś takiego) i co pierwsze trzeba będzie wymienić? I nie wiem czy kupować na allegro, bo niekiedy mało używane części są sporo tańsze, ale nówka to nówka, jak sądzisz? Może jak bym kupował na allegro, to od razu miałbym 4850 :P I gdzieś tak za ile pójdą moje stare podzespoły? Na kartę i zasilacz mam już chętnego, nie wiem ile wymagać :) Zostawiam tylko dysk, napęd i budę.

Co do ceny starego sprzętu to nie wiem :( Ale jestem podobnego zdania co do używanych części: czym się różni używany HD4850 z gwarancją wersja BOX od takiego z komputronika? Odp.: Ceną :) Jeśli znajdziesz coś łądnie wyglądającego w dobrej cenie (nówka 700, allegro 500/600) to warto wziąć ;)

Z tego co widziałem to nie raz @procek i inni pisali o tym, że nie warto kupować na przyszłość, chyba, że w dobrej cenie :D widać mają rację ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...