Skocz do zawartości

Witajcie, podejrzane dźwięki z zasilacza


Recommended Posts

Siema, siedzę sobie dziś na kompie i bez obciążenia oglądam film i nagle takie pykanie jakby dysk twardy chrupał tylko wyżej,  albo jakby iskierki elektryczne przeskakiwały lub jakby porcelana się kruszyła, myślę co jest, dźwięk zniknął więc wyczekiwałem i naglę się pojawił przykładam ucho lokalizuje i mam, zasilacz, to raczej nie cewki bo nigdy w nim nie piszczały a poza tym dźwięk jest zgoła inny i słyszałem wiele cewek w życiu ale tak to nigdy więc na 90% wykluczam, dźwięk pojawia się niezależnie czy komputer jest obciążony czy nie, losowo i dość rzadko, daje sobie głowę uciąć że nigdy tak nie było. I teraz pytanie czy to wieszczy jakąś awarię? Może jakiś kondensator ma zamiar się rozlać albo jakiś element inny zmierza ku zagładzie. Nie chciałbym zjarać kompa a nie wiem czy zabezpieczenia dadzą w razie czego radę, wolałbym nie sprawdzać czy on wybuchnie czy w ciszy się zjara, na gwarę ewentualnie odnieść ale dźwięk na prawdę pojawił się może 5x od rana więc wątpie czy go zlokalizują w serwisie, odpalą że działa i oddadzą. Znalazłem bardzo podobny dźwięk w necie z innego zasilacza https://a.clyp.it/cy05jeqg.mp3, mój wydaje bardzo podobny dźwięk tylko o większym natężeniu i wyżej troszke


aha oczywiście przedmuchałem go sprężonym powietrzem dokładnie żeby wykluczyć zanieczyszczenie niestety problem nie zniknął

Edytowane przez jarnuszkiewiczm
Link to post
Share on other sites

Witam, mam podobny problem z zasilaczem CM UCP Ultimate 900, co prawda dźwięk jest nieco inny, ale równie irytujący i złowieszczy :) . Wykluczyłem wentylator, cewki dla pewności pozaklejałem, kondensatory wydają się być w porządku, wizualnie do niczego nie mam zastrzeżeń. No początku dźwięki pojawiały się bardzo rzadko, teraz są coraz częstsze i trwają dłużej. Nie towarzyszą im skoki napięć. 

 

Podobnie jak Autor tego tematu, chciał bym się dowiedzieć co się dzieje i czy da się to naprawić. Wszystkich którzy spotkali się z takim zjawiskiem, proszę (w imieniu Kolegi wyżej i własnym) o podzielenie się spostrzeżeniami i wiedzą, za co z góry dziękuję.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Przepraszam za offtop, ale muszę skomentować tytuł tego tematu.

Ja *******e po co takei coś pisać widzisz że jest po przecinku po co się czepiać takich szczegółów!

Akurat to, że jest po przecinku sprawia iż zdanie brzmi tak, jakby autor chciał przywitać podejrzane dźwięki z zasilacza. Gdyby było bez przecinka, brzmienie zmieniłoby się na rozkaz do witania podejrzanych dźwięków z zasilacza (tylko wykrzyknika by na końcu brakowało)
Koniec OT.

Edytowane przez Outlaw666
Link to post
Share on other sites

@@Blezur,

To widać że ty masz z czymś problem!

 

 

Napięcia zasilacz trzyma prawidłowe, niestety nie udało mi się zmierzyć napięć w momencie kiedy zasilacz by wydawał ten dźwięk,

 Nie to nawet jak by go nie było albo by był to nie ma znaczenia mówisz że wyszły pozytywnie no to nie ma się czego bać. A pomiar robiłeś pod obciążeniem też ? Najlepiej jak byś rozkręcił go i wrzucił  zdjęcie ale z tym może być problem posiadasz jeszcze gwarancję?   

Edytowane przez owoce morza
Link to post
Share on other sites

No to nie ma powodu do obaw  :) mogę zgadywać może to był kondensator elektrolityczny

albo Powodem "świergotania" jest nadmierne obciążenie przetwornicy diody na stronie wtórnej (wyglądają jak tranzystory - 3 nóżki - środkowa wspólna) Może one się odzywały no kto wie , jak napięcia są ok to bez obaw.

Edytowane przez owoce morza
Link to post
Share on other sites

z wymianą sobie poradzę, tylko ze znalezieniem właściwego elementu, rozumiem że to dioda w obudowie takiej jak tranzystor, przymocowana do radiatora? W ramach testu na włączonym zasilaczu delikatnie "stukałem" nie przewodząca pałeczką w różne elementy z nadzieją że znajdę winowajcę (tak wiem jak to brzmi :) ale jak to mówią tonący brzytwy się chwyta) rozumiem że dźwięki te nie wytwarzają się na skutek jakiś wibracji to też tym sposobem nie dowiem się który element konkretnie hałasuje. Jedyne co udało mi się ustalić to położenie (mniej więcej) brzęczącego elementu, jest to najprawdopodobniej element znajdujący się na tym małym laminacie w lewym górnym rogu na tym zdjęciu:

http://images.bit-tech.net/content_images/2008/11/cooler-master-ucp-ultimate-900w-psu/in2-8.jpg

 

Wiem że nikt nie jest wróżką żeby wiedzieć dokładnie co za co odpowiada w każdym zasilaczu, ale może będzie Szanowny Kolega wiedział.

Dzięki!

Link to post
Share on other sites

Kurde zbytnio nie wiem co może być nie tak :) , widać że idą tam +5V - kabelek czerwony / Biały -5 VDC/

Black-Ground/ +5 VDC Standby Voltage (max 10mA) Cyna na laminacie też okey nie ma żadnych przypaleń.

Takie coś już byś musiał napisać na forum typowo elektrycznym. Na tyle co wiedziałem to rozpisałem .

Link to post
Share on other sites

Tutaj może jeszcze znajdziecie jakieś info na temat tego problemu:

http://www.bit-tech.net/hardware/psus/2008/11/27/cooler-master-ucp-ultimate-900w-psu/4

 

Z tego co tam wypatrzyłem na szybko to znajduje się w tym miejscu przetwornica ( ta płytka do góry nogami ). Znajdują się chyba jakieś badziewne kondensatory elektrolityczne. Być to może że przetwornica nie wyrabia się i ćwierka bo elektrolit suchy. Głowy nie dam ale możesz spróbować wymienić kondensory na nowe ( firmowe ).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...