Skocz do zawartości

Pomocy - kręcenie E8400


Recommended Posts

Witam.

Chciałbym nieco wykręcić swój procesor C2D E8400.

Proszę o pomoc jak się do tego zabrać, jak wiadomo nie chodzi mi o to, żeby wykręcić go na chwile aby się pochwalić, a o to aby podkręcić go tyle ile się da w moim przypadku, przy stabilnym działaniu, jestem dość zielony, ale mimo to proszę nie odradzać mi podkręcania tego sprzętu, w końcu się na to zdecydowałem, proszę o w miarę fachowe porady ;) Jak zacząć, czym kręcić, jak podnosić napięcie etc.

 

Mój zestaw

 

Procesor: Intel C2D E8400 @ 3GHz, aktualnie 3,5GHz, ale niezbyt stabilne... (chłodzenie Arctic Cooling Freezer 7 PRO)

Płyta: Foxconn P45A-S

Ram: Geil Ultra Dual 4GB @ 800MHz

Karta graficzna: Radeon 4870 @ 512 Gigabyte

Zasilacz Be Quiet Straight Power E7-600W

 

Proszę o pomoc, pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

na 1 rzut jakie temperatury przy jakim napieciu?

 

jakie napiecie ustawiałes? jakie masz przy 3.5 ghz ?

 

ustawialem napiecie fsb , nb, ramu.

ramy obnizyłes? multiplier?

funkcje c1e i intel speed tech step na disable? jest?

szyna pcie na 100 ? jest?

mnoznik jaki?

jak ramy chodza teraz. podaj co jest napisane w cpuz0 w zakładce memory.

ramy 1:1 jak nie sa.i jedziesz w gore nie przerkaczaj 1.35 v

i tempy podaj obowiazkowo.

jakie tempy mostka?

Link to post
Share on other sites

Ja również mam ten procek. Nie wiem na ile podniosłeś wartość FSB, ale przy 400 uzyskasz taktowanie procka 3600 i wtedy z pamięci będą pracowań normalnie z 800 MHz, więc powinno być stabilnie. Ja z mojego z pamięciami 800 wyciągnąłem 4GHz, a z pamięciami 1066 4,2GHz. A napięcie samo było podnoszone, gdy zwiększałem FSB. Tylko tak jak pisze azrazr trzeba patrzeć, aby nie było większe niż 1,35v.

Link to post
Share on other sites

tomajpocketr1

Nie do końca rozumiem, tak jak pisałem jestem dość zielony :)

W biosie mam dwie opcje konfiguracja OC i OV czy jak się to tam zwie, tyle, że nie widzę możliwości podnoszenia napięcia (całkiem możliwe, że robi to automatycznie) w standardzie procek jest na około 1.26V (skacze) co do pamięci w momencie gdy ustawiłem na 393 pamięć poszła do 980 gdy ustawione jest na auto, gdy ustawiam na disable ciągle jest 800 co do szyny pcie tak jest na 100, proszę napiszcie jak to robić powoli, aby nic nie spalić i uzyskać stabilny system, zrobię zdjęcia tych opcji w biosie i wrzucę.

 

Podniosłem napięcie do 1.316v i ustawiłem procka na 420 co dało 3.78 temperatura aktualnie w stresie nie przekracza 62 odpalam prime

 

Napięcie mam jednak na 1.312 no i tak skacze delikatnie do powiedzmy 1.328 tak pokazuje CPU-z, temperatura po 8 minutach prime na maxie osiągnęła najwięcej 63

screen z CPU-z http://img818.imageshack.us/img818/1640/80597587.jpg

 

W 3dmark 2006 poszło około 220 punktów w górę w grach raczej nie odczuwam większej różnicy, hmm czyżby to nic nie dawało?

Link to post
Share on other sites

hm .

 

moze zaczijmy od nowa.

 

zrob defaulta biosu i postaram sie ciebie dokładnie pokierowac.

 

po 1 w biosie sa 2 funkcje oszczedzania energi

 

 

1:intel speed tech step -

2:c1e eist.

funkcja i ta powyzej jedna i druga- odpowiada za obnizenie mnoznika i napiecie gdy procesor nie jest wkorzystywany jakos specjalnie i sie nudzi. obydwie te opcje na disable.

przy podkrecaniu z tymi funkcjami na właczone (enable) procesor staje sie nie stabilny i powoduje zwiechy.

 

cpu spread centrum (nie wiem cz dobrze napisalem ale napewno podobnie sie zwie tylko penwie z 4 literowki zrobiłem)

jak i pcie spread centrum . jesli zmieniamy szyne pcie na manual czyli w twoim przypadku na 100 to ta opcje na disable

jesli zmieniamy fsb to funkcje druga powyzej cpu spread cetrum na disable.

po zdefaultowaniu.

zerknij na napiecia w cpu-z w everescie i okresl jakie pokazuje jesli pokazuje mneij wiecej powiedzmy dla przykładu 1.20 to wejdz do biosu i ustaw 1.25 .zawsze jakis v droop jest albo cus i mniej w programach diagnostycznych pokazuje.

masz jakis fsb strap albo cos? bo nie napisałes?

napisz jaka plyta głowna.

z tego co kojarze to ta plyta ma tylko 4 fazy zasilania wiec jakies mega oc na niej nie bedzie.ale wydaje mi sie ze z tym e 8400 3.8 ghz zespokojem.

ramy ustaw multipiel na najnizszy i wejdz sobie do cpu-z zakładka memory i zobacz ile pokazuje.

i jedziesz fsb do góry tak jak napisał ci wyzej marcin_k ramy beda cie ograniczac ponad 3.6 ghz.

na ramach jakie napiecie?

standardowo wydaje mi sie ze 1.8-1.85.ustaw na start 1.9.a jesliw ywali blu-screen czyli niebieskie tło z tłumane bialych jakis inforamcji o bledzie to bedzie znaczyc ze zamalo papu na pamieciach.

zasilanie mostka polnocnego.

jakie temperatury?

ustaw na poczatek standardowe. dla przukładu 1.1 jak pozniej zwiekszenie papu nic nie da to podbij na mostku północnym oczkow gore.

z ramami tak samo.

szyna fsb.

nie wiem jak sie to ma na twojej plycie ale napisz jak mozesz co z zasilaniem fsb. jakie masz dostepne i co wysiwetla sie obok jak najedziesz na zasilanie tego elemntu.

postaraj sie nie zostawiac na auto bo czasem skutek moze byc wybuchowy.

hm co tam jeszcze .

a i z gory napisze jak wejdziesz do biosu to wbij timingi recznie.

dla przykładu moje timingi 5-5-5-15 robie opcje dla ramu na manual i wbijam to samo ale recznie.

na auto czasem ramy szaleja.

jak masz taka opcje jak fsb strap to ustaw najleipiej na 333 lub 400.z góry napisze ze 333 bedzie najlepym rozwiazaniem.

co do napiecie na fsb terminator nie moze ono byc wyzsze niz napiecie procesora dla przykładu.

cpu voltage 1.28 fsb terinator 1.25 i tyle. wyzsze od procesora czasem potrafi spowodowac jego zgon.

nie przekraczaj temperatur w stresie po godzinei testowania orthosem czy linxem 70 stopni to juz taki max.

podczas gier nie wyzsza niz 60 jak duzo grasz to bezsensu procka katowac 65 stopniami non stop.

a i co dotego nie wieksze nzi 1.35 v. to tak jest ze wprocesorach wykonanych w 45 nm napiecie procesora nie powinno przerkaczac 1.35. ( zadko kto tego przestrzega sa i tacy co jada na codzien przy 1.40.stac sie nic nie powinno stac , ale przy przekrczeniu tego napiecie do 1.40 pamietajmy o tym ze procesor moze chodzi nawet rok a pewnego razu go wlaczymy i padnie.

napiecia powyzej 1.35 najlepiej stosowac przy chlodzeniach wodnych .bo im wyzsza temperatura typ procesor mniej stabilny jak i skracasz jego zywotnosc, jesli temperatura podczas testow przekroczy 70 stopni i komp zrobi restart to nie bedzie znacy o tym ze trzeba mu dowalic papu tylko tylko ze przy tej temperaturze procesor traci stabilnosc i tyle.

 

i z góre przerpaszam ze wszystko tak napisane na kolanie i nie zwiezle ale chory jestem i kiepsko funkcjonuje. jak czegos by nie wiedzia to napisz na gg 3688599.pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Wszystko co napisałeś się zgadza, bardzo mi pomogłeś, ale mam spory problem, w momencie gdy próbuje obniżyć taktowanie pamięci czyli wchodzę w north bright czy jakoś tak a następnie memory speed adjust i ustawiam na najniższe czyli coś koło 557mhz, następnie wchodzę w podkręcanie i ustawiam ram na nową opcje która się pojawia 1.085 coś takiego to nie ważne jakie napięcie na core mostek i ram bym dał, komp startuje ale nie pokazuję się obraz, proszę o pomoc.

Dodatkowo nie mogę dokonać aktualizacji biosu z poziomu windowsa, za pomocą fox live update, wywala błąd...

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...