Skocz do zawartości

Monitor przyjazny dla oczu: DELL vs iiyama


Recommended Posts

Witajcie,

Szukam monitora głównie do pracy (czytanie i pisanie tekstu), czasem gry sportowe (wyścigi, piłka nożna) oraz sporadycznie filmy. Praca będzie odbywać się zarówno za dnia jak i w nocy w kiepsko oświetlonym pomieszczeniu.

Budżet jakim dysponuje to 800 zł - maksymalnie 850 zł.

Priorytetem są dla mnie oczy.  Monitor musi być dla nich w jak największym stopniu "przyjazny". Niestety nie stać mnie na monitory marki EIZO, więc skupiam się na niższej półce.

Nie wiem czy ma to duże znaczenie, ale pokój w którym pracuje jest niewielki. Aktualnie posiadam monitor 22 cale (1680x1050) - czy jest jakaś drastyczna różnica między 23 a 24 cale? Zależy mi też, aby urządzenie nie zajęło całego biurka.

 

Po przeczytaniu wielu recenzji, opinii zainteresowały mnie 2 modele:

Dell P2414H

iiyama X2483HSU-B1

 

Na początku zastanawiałem się jeszcze nad LG 23MP65HQ-P, ale to monitor z innej półki cenowej i chyba niezbyt przyjazny dla oczu.

 

Byłem gotowy kupić Della jednak sporo przeczytałem o srebrzeniu i nierównomiernym podświetleniu matrycy. Iiyama natomiast ma dość dużą głębokość (jak na moje warunki) - 23 cm. Może jednak Dell mimo swoich wad będzie dobrym wyborem?

 

Dodam jeszcze, że mam bardzo wrażliwe oczy, które bolą od wysokiej jasności / kontrastu. Mój aktualny monitor LG W2286L LED TN ustawiłem na: jaskrawość 32/100, kontrast 30/100.

 

Jestem otwarty również na inne propozycje. Dziękuje za wszelką pomoc.

Edytowane przez FreddieM
Link to post
Share on other sites

 

 

czy jest jakaś drastyczna różnica między 23 a 24 cale? Zależy mi też, aby urządzenie nie zajęło całego biurka.

 

gabarytowo nie szczególnie

 

 

 

Byłem gotowy kupić Della jednak sporo przeczytałem o srebrzeniu i nierównomiernym podświetleniu matrycy.

 

które to wady są cechą wspólną wszystkich monitorów, zależy jak się trafi sztuka

 

 

 

Iiyama natomiast ma dość dużą głębokość (jak na moje warunki) - 23 cm.

 

to jak blisko siedzisz monitora i ile masz tego miejsca? 

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za odpowiedź.

 

 

 

to jak blisko siedzisz monitora i ile masz tego miejsca? 
 

 

Biurko mam zabudowane ścianką. Jego głębokość to około 55cm.  Przykładowo piszę coś w notesie, więc pochylam się i jestem bardzo blisko monitora. Przestrzeń robocza biurka tez maleje, więc 5cm różnicy na korzyść Della ma dla mnie spore znaczenie.

 

Który z wyżej wymienionych monitorów poleciłby mi pan? A może są jeszcze inne alternatywy o których nie wiem?

Link to post
Share on other sites

blisko, może rozważ powieszenie monitora na ścianie (montaż w standardzie VESA 100mm), wówczas odzyskasz kilka-kilkanaście cm 

panele IPS oraz pochodne nie mają problemów z kątami jak to ma miejsce w obecnej TN'ce także brak regulacji nie będzie dużą niedogodnością

 

P2414H to dość sprawdzony model, jak tylko nie trafi się fabryczny bubel, powinien spełnić oczekiwania

 

 

 

Przykładowo piszę coś w notesie, więc pochylam się i jestem bardzo blisko monitora.

 

to niezbyt poprawna pozycja, sugeruję rozważyć kwestię ergonomii pracy, podobnie ma się sprawa z oświetleniem, po ciemku jest nie zdrowo

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Rozumiem. Pewnie zdecyduje się na tego Della, ponieważ już byt długo waham się i analizuje rynek. Chyba nic lepszego w tej cenie nie znajdę.

Jeszcze mam pytanie:

Czy w moim przypadku nie byłby lepszy 23 calowy odpowiednik tego Dellla (P2314H)? Jednak z tego co wiem czcionka przy tej samej rozdzielczości będzie nieco mniejsza?

 

 

 

to niezbyt poprawna pozycja, sugeruję rozważyć kwestię ergonomii pracy, podobnie ma się sprawa z oświetleniem, po ciemku jest nie zdrowo

 

 

Wiem o tym. Niestety aktualne warunki zmuszają mnie do tego. W nocy nie siedzę kompletnie po ciemku - mam zapaloną małą lampkę. Kupuję też monitor z myślą o przyszłości. Mam nadzieje, że sprawdzi się także w dużych pomieszczeniach.

 

Dziękuję za porady. Jeśli ktoś jeszcze chciałby udzielić się w temacie to zapraszam. Może polecicie mi jeszcze inne modele.

Link to post
Share on other sites

 

 

Jednak z tego co wiem czcionka przy tej samej rozdzielczości będzie nieco mniejsza?

 

tak będzie, a drobniejszy font = gorsza czytelność

 

 

 

Mam nadzieje, że sprawdzi się także w dużych pomieszczeniach.

 

tak, generalnie monitory są projektowane z myślą o pracy w jasnych pomieszczeniach 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...