Skocz do zawartości

Recommended Posts

Ogólnie nie warto. Dawno dawno temu w odległej galaktyce :) robiłem taką pracę dyplomową: - chłodzenie procesora ogniwem peltiera i wodą.

Na procku celeron II 266MHz zrobiłem -12*C w IDLE i 2*C podczas pracy.

Sprawa jest dosyć skomplikowana i z masą dupereli. Peltier musi mieć tyle mocy, aby odebrać ją z danego procka. Następnie moc ta sumuje się po stronie ciepłej ogniwa peltiera. Np. procek oddaje 100W ciepła - peltier podwaja to na stronie ciepłej - twoje chłodzenie wodne musi więc odprowadzić 200W. Na procku oczywiście będzie wiele zimniej niż na samym chłodzeniu wodnym, ale dochodzi efekt skraplania. To zabawa podobna do tej z ciekłym azotem, ale nie aż tak bardzo. Musiałbyś zaizolować przed wilgocią wszystko wokół procka. Ogólnie odradzam peltiera jeśli komp ma działać jako typowo domowy, a nie pokazowy. To tak w bardzo skróconej wersji na temat peltiera.

Link to post
Share on other sites

kamyk155

ja tak patrzylem troche temu na ogniwa z allegro, bo to niby pobiera dosc duzo pradu, zawsze zastanawialem sie czy te cieniutkie kabelki wytrzymają taki przesyl ~70-100W.

Mowisz o izolacji, a co np w przypadku coolermaster V10, tam coprawda ogniwo odbiera czesc ciepla z podstawki, ale czy tam tez wystepuje jakies skraplanie?

Co sie stanie gdy mam np proc 200W a ogniwo 75 albo 2x75? proc sie przegrzeje?

http://www.techplanet.pl/index.php?gk=0 ... ore&filtr=

drogo skoro moge za ~500zl zlozyc blok+pompka+chlodnica a wydajnosc bedzie wieksza :)

Link to post
Share on other sites

Co do np procka 200W, a ogniwa słabszego coś o tym wiem - spaliłem tak kiedyś Durona 1000MHz...... peltier nie daje wtedy rady i praktycznie obie strony są gorące.

Kiedyś stare procki nie miały osłony metalowej tylko kostka krzemu. Musiałem na odbierającą ciepło stronę peltiera dać miedzianą płytkę, aby wykorzystać całą jego powierzchnię. Co do cienkich kabelków - faktycznie także się o to bałem, ale działało - miałem wtedy peltiera 30x30mm 75W. A odnosnie tego coolermastera - sam nie wiem - skraplanie występuje, gdy tempa na procku jest niższa od tempy otoczenia (raczej znacznie), a to chyba tam nie jest realne, więc chyba producent to przewidział.

Link to post
Share on other sites

Gdyby kontrolować temperaturę otoczenia i procesora to można było by zapobiec skraplaniu. Odpowiednio mocne ogniwo mam na myśli takie z 200W są cenowo nie opłacalne. Co do kabelków... ogniwo 200W pobiera jakiś prąd który kabelki wytrzymają ale przy odpowiednio większym napięciu. przy 12 V ogniwo 200W nie będzie miało 200W :P

jak ktoś chce się bawić w temperatury minusowe to ciekły azot suchy lód albo agregat :P np z freonem (zakazanym bodajże :))

Z peltierem szkoda zabawy bo trzeba mieć odpowiednio mocne źródło zasilania. Dla ogniwa 200W zasilacz o mocy co najmniej 200W :)

JA bawiłem się słabym około 60W ogniwem i Athlona 3000+ @ 2600 MHz sprawnie chłodził dopóki pracował w idle jednak w stresie temperatura szybko dawała znać o sobie a ogniwo nie dawało sobie rady.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...