Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Zastosowanie komputera: Obróbka zdjęć, internet. Pracuję na Win 7 obecnie(w tym wysyłanie fotek do galerii fotograficznych. Tylko wifi w domu)

Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 3500 zł ale przy uzasadnionej propozycji wiekszego wydatku nie mam problemu aby budżet zwiększyć.

Których części potrzebujesz?: Zestaw.. Monitor kupię w późniejszym czasie

Czy będziesz podkręcać sprzęt? Raczej nie

Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? 1280x1024 obecnie Monitor będę zmieniał. Modelu nie znam jeszcze. Możliwe , że  na EIZO CS230 lub CS 240 ewentualnie NEC P232W 

Specjalne wymagania: w miarę cichy (obecnie pracuję na laptopie, dawno nie używałem w domu pc. Potrzebuję szybki procek, sporo ram, ssd +2xhdd w raid 1 do backupu. Nagrywarkę dvd mam w starym kompie wiec sobie przełożę (chyba). Zależy mi, żeby całość była stablina (płyta) z możliwością upgradu na przyszłość. Nie wiem co z wifi. W starym kompie mam jakioś stick usb z kartą chyba)

Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? Dvd i obudowa ale to sprzed 9 lat. 

Własna propozycja zestawu: http://www.morele.net/inventory/info/6egp0o/

taką propozcyję dał mi kolega. To jego zestaw. Nie wiem tylko czy jest sens tyle za płytę płacić. Nie znam się na ssd - on ma 128, mi powiedział żebym brał  >240, droga k. graf mi się wydaje a to do obróbki wbrew pozorom nie bardzo jest potrzebne, moge na zintegrowanej jechać od biedy, zasilacz też drogi. WIęc jeśli ktoś może się ustosunkować do powyższego i może ewentualnie podać jakieś sugestie, modyfikacje aby zejść z ceną a nie bardzo z funkcjonalnością/jakością.

Będę wdzięczny za każdą pomoc. A jeśli znajdzie się dobra dusza z Poznania/Swarzędza, która pomoże mi to złożyć będę jezcze bardziej wdzięczny

 

Edytowane przez b_laszka
Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/Y4GBDK/

Wystartuje zarówno OSX jak i Windows, a nie napisałeś, na czym pracujesz.

Dziękuję. WIeczorem przejrzę. CHodzi ci o system operacyjny? Obecnie WIn 7 ale na pc nie wiem co kupić - 7 czy 8?

I mam jeszcze pytanie dlaczego wybrać Xeona a nie i5 czy i7?

Edytowane przez b_laszka
Link to post
Share on other sites

Xeon to okrojony i7. Nie podałeś, z jakich wtyczek korzystasz (bo te często potrafią zeżreć procesor), więc dałem Xeona, ale być może nawet i5 by wystarczył.

Co do systemu, od siebie proponuję OSX 10.9.X. Kosztuje ~150zł (wcześniejsza wersja, update jest darmowy),a z takim sprzętem nie będzie problemu.

Edytowane przez Darkknur
Link to post
Share on other sites

Hej. Dzięki za błyskawiczne odpowiedzi. 

Co d oprocka i wtyczek- na chwilę obecną korzystam tylko z Nik Software, ale nie wiadomo co przyszłość przyniesie

Jeśl ichodzi o system operacyjny - ja nie wiem czy się ogarne w OSX. Po prostu obsługa tego systemu jest dla mnie prawie, że nie do zaakceptowania. NIe mogę się do appla przekonać

Link to post
Share on other sites

Tak trochę bez ładu i składu. 8 GB DDR to za mało, GT 640 w cenie prawie 300 zł, brak SSD na dysk scratch, ten RAID jest tutaj nie potrzebny. 

 

Intel Core i7-4790 /3.6GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/

Gigabyte GA-B85-HD3 /intel B85, LGA1150/

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black (bez zasilacza)

Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Crucial MX100 128GB (550/150MB/s)

Plextor M6S 256GB SATA3 (520/420MB/s)

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

TP-Link TL-WN751ND /N150, PCI/

SilentiumPC Fera 2 HE1224

 

3708 zł +  kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa 

 

i7 z wyższym taktowaniem oraz trybem turbo wraz z zintegrowanym układem graficznym na start. MX 100 na system oraz soft, M6S 256 GB na dysk scratch oraz HDD 1 TB na dane. 16 GB DDR3 oraz obudowa ze stacją dokującą. Jeżeli chcesz zostawić sobie możliwość podłączenia dysków w RAID to płyta na MSI Z97-G43

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Hej. Możesz mi przybliżyć co to znaczy - brak SSD na dysk scratch ?, Tzn. chodzi o to dysk scratch. NIe spotkałem się z tym wcześniej. W twojej konfig jest 2x ssd.

Oraz dlaczego uważasz, że  "ten RAID jest tutaj nie potrzebny"?Ja chce miec backup i to rozwiązanie polecane rpzez wilu moich znajomych 

Edytowane przez b_laszka
Link to post
Share on other sites

Tak trochę bez ładu i składu. 8 GB DDR to za mało, GT 640 w cenie prawie 300 zł, brak SSD na dysk scratch, ten RAID jest tutaj nie potrzebny. 

 

Intel Core i7-4790 /3.6GHz, 8MB, LGA 1150, BOX/

Gigabyte GA-B85-HD3 /intel B85, LGA1150/

SilentiumPC Gladius M40 Pure Black (bez zasilacza)

Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm modular

Seagate 1 TB 7200rpm 64MB cache SATA600 Barracuda

Crucial MX100 128GB (550/150MB/s)

Plextor M6S 256GB SATA3 (520/420MB/s)

Crucial 16GB (2x8GB) 1600MHz CL9 Ballistix

TP-Link TL-WN751ND /N150, PCI/

SilentiumPC Fera 2 HE1224

 

3708 zł +  kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówienia: X98TY2AZ + dostawa 

 

i7 z wyższym taktowaniem oraz trybem turbo wraz z zintegrowanym układem graficznym na start. MX 100 na system oraz soft, M6S 256 GB na dysk scratch oraz HDD 1 TB na dane. 16 GB DDR3 oraz obudowa ze stacją dokującą. Jeżeli chcesz zostawić sobie możliwość podłączenia dysków w RAID to płyta na MSI Z97-G43

 

Bez ładu i składu, ponieważ konfiguracja miała być uniwersalna pod 2 systemy. 8GB RAM jest wystarczające nawet przy konwertowaniu kilkuset RAW.

 

 

/e

Po pierwsze to nie cytuj całych postów, po drugie to czytaj czego autor oczekuje.    dad

Edytowane przez dadulek
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Co dokładnie jest bez ładu ?

8 GB RAM pod obróbkę grafiki, wysokie taktowanie (po co? w dodatku zwiększa to cenę), przepłacona płyta pod tego Xeona, przepłacone dyski twarde (po co REDy, kiedy są tańsze Blue?), 1 dysk SSD (o tym, że najlepszy pod scratch disk w Ps jest szybki, dedykowany SSD możesz znaleźć informacje na stronach Adobe). Poza tym brak jakiegokolwiek uzasadnienia doboru większości podzespołów.

 

Kajtek podał sensowną konfigurację.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

8 GB RAM pod obróbkę grafiki, wysokie taktowanie (po co? w dodatku zwiększa to cenę), przepłacona płyta pod tego Xeona, przepłacone dyski twarde (po co REDy, kiedy są tańsze Blue?), 1 dysk SSD (o tym, że najlepszy pod scratch disk w Ps jest szybki, dedykowany SSD możesz znaleźć informacje na stronach Adobe). Poza tym brak jakiegokolwiek uzasadnienia doboru większości podzespołów.

 

Kajtek podał sensowną konfigurację.

Bo fotograf korzysta tylko z Photoshopa, brawo :rotfl: . Poza tym jest również napisane, że wykorzystuje GPU, czego nie zauważyłem w zestawie kajtka, który pod WIndoze jest lepiej dobrany, ale karty i tak mu brakuje.

Jak autor nie sprecyzował, pod co ma być komputer to mam pewność, że zestaw, który obsłużyłby oba systemy jest najlepszy. Nie każda konfiguracja jest do gier, nie każda ma obsługiwać OSX'a, a niektórzy (dziwnie często fotografowie) korzystają z produktów apple.

 

(po co REDy, kiedy są tańsze Blue?)

 

To władujmy może coś z serii green, są jeszcze tańsze.

 

RAMu faktycznie przydałoby się więcej, ale 16GB będzie optymalnie.

Edytowane przez Darkknur
Link to post
Share on other sites

Lightroom nie wykorzystuje HT wiec i7 jest zbędna. 

Czyli ten i5-4670K bedzie ok? Kolejna rzecz - 99% obróbki robię w LR. Nie jestem retuszerem ani zawodowym fotografem przewalającym tony zdjęć. Natomiast na bank będę się musiał w PS podszkolić bo jednak paru rzeczy mi brakuje w LR.

Co sądzicie o tym aby jednak pozostać przy jednym SSD (tylkonie wiem mniejszy czy większy) i 2xHDD (drugi jako backup). Chyba, że zamiast raid1 kupić dysk sieciowy (ale tu jeden newbies jeszcze większym) i jakoś backup robić przez wifi?

Link to post
Share on other sites

Czyli ten i5-4670K bedzie ok? 

 

Jeśli będziesz podkręcać to i5 4690K ale napisałeś, że nie będziesz ;) Wtedy i5 4460 albo i5 4590 w zależności czy chcesz dopłacać do 100 MHz więcej (300 w turbo).

 

Co do backup to ja używam zewnętrznego dysku 3,5 cala na usb 3.0. Dysk NAS ma sens jak potrzebujesz dostępu do swoich zdjęć 24h w sieci albo na kilku komputerach jednocześnie. Przy jednoosobowej pracy moim zdaniem to zbędny wydatek. Dodatkowo jak chcesz zdjęcia gdzieś zabrać, pokazać klientowi to nie musisz brać PC'ta...

Link to post
Share on other sites

No tak. Ale nie lepiej i wygodniej mieć ten 2 dysk w środku a sam proces backupu zautomatyzowany? Poczytam o tych proponowanych przez ciebie prockach ( one nie sa słabsze od podanego przeze mnie?). Nie bede podkrecal.

Edytowane przez b_laszka
Link to post
Share on other sites

No tak. Ale nie lepiej i wygodniej mieć ten 2 dysk w środku a sam proces backupu zautomatyzowany? Poczytam o tych proponowanych przez ciebie prockach ( one nie sa słabsze od podanego przeze mnie?). Nie bede podkrecal.

Nie ma problemu żeby zautomatyzować sobie backup na dysk zewnętrzny. Ja używam do tego programu SyncToy. 

 

Oczywiście, że są słabsze. W benchmarkach. Pytanie brzmi czy zauważysz to w codziennej pracy z LR...

Link to post
Share on other sites

Nie ma problemu żeby zautomatyzować sobie backup na dysk zewnętrzny. Ja używam do tego programu SyncToy. 

 

Oczywiście, że są słabsze. W benchmarkach. Pytanie brzmi czy zauważysz to w codziennej pracy z LR...

Hej. No właśnie o tym musze poczytać a najlepiej porozmawiać z ludźmi któzy obrabiają zdjęcia. Bo faktyczne mogę tego nie zauważyć a po co przepłacać

Pelson, czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego optujesz za zewnętrznym dysku do backupu a nie wew?

Link to post
Share on other sites

Pelson, czy możesz mi wytłumaczyć dlaczego optujesz za zewnętrznym dysku do backupu a nie wew?

 

Pisałem już. Dane na zewnętrznym dysku można zabrać ze sobą, czy to pokazać klientom czy na nich popracować w innym miejscu, skopiować itp itd

 

Po drugie dysk wewnętrzny do backup'u jest fizycznie w tym samym miejscu. Płonący komputer albo jego kradzież i na jedno wychodzi czy robiłem backup czy nie ;)

 

Backup można też robić w chmurze jak się ma szybie łącze w obie strony ale nie sprawdzałem tego pod kątem kosztów...

Link to post
Share on other sites

 

 

Płonący komputer

 

Tyle się słyszy o płonących kompach... Codziennie na forum mamy masę pytań, jaką gaśnicę wówczas stosować.

 

 

 

kradzież

 

Jeśli dysk zewnętrzny będzie leżał obok kompa (jak do backupu to raczej po sejfach nikt go nie będzie chował) to rzeczywiście zrobi to niesamowitą różnicę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tyle się słyszy o płonących kompach... Codziennie na forum mamy masę pytań, jaką gaśnicę wówczas stosować.

 

Cóż za wyczucie ironii. Na co dzień też tak masz?

 

 

Jeśli dysk zewnętrzny będzie leżał obok kompa (jak do backupu to raczej po sejfach nikt go nie będzie chował) to rzeczywiście zrobi to niesamowitą różnicę.

 

Niesamowitą różnicę zrobił Twój post w kontekście rozwoju tematu. Moderatora znalazłeś pod choinką? Jeśli ktoś chce robić backup na dwóch dyskach połączonych w raid 1 to uchroni się przed stratą danych tylko w przypadku awarii jednego z dysków ale dane utracić można również na inne sposoby. Niektórzy ludzie przechowują cenniejsze pliki niż save'y z gier. Dysk zewnętrzny to jedno z rozwiązań a nie jedyne... ale imo lepsze niż raid 1.

 

Wesołych

Link to post
Share on other sites

 

 

Niesamowitą różnicę zrobił Twój post w kontekście rozwoju tematu.

 

Nie to co uwagi na temat płonących i skradzionych komputerów. To dopiero były mocne argumenty.

 

 

 

Moderatora znalazłeś pod choinką?

 

Licz się ze słowami.

 

 

 

ale dane utracić można również na inne sposoby.

 

Jasne. Dom może na przykład zapaść się pod ziemię, albo uderzy w niego tornado.

 

 

 

Niektórzy ludzie przechowują cenniejsze pliki niż save'y z gier.

 

Jeśli to uwaga w moją stronę to nawet nie wiesz, jak bardzo nietrafiona. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dziękuję wam za wszystkie informację. Moja obecna konfiguracja przy nieco zwiększonym budżecie wygląda następująco. Opierałem się na zestawieniu części z komputera kolegi ale głównie z sugestii kolegi kajtek. Zmieniłem obudowę - chciałem mieć min 2xUSB3.0 (rozważam jeszcze http://www.morele.net/obudowa-corsair-carbide-series-200r-cc-9011023-ww-538565/ którą ma kolega i jest zadowolony) Zmieniłem płytę na taką z nowszym czipsetem aby mieć możliwość rozbudowy w przyszłości (np szybcsze DDR) I tu pytanie mam. Czy poprawa w wydajności sprzętu będzie zauważalna przy DDR szybszej od 1600 ? Czy też 1600 starczy ?

 

http://www.morele.net/inventory/info/y9PQJ

Link to post
Share on other sites
Czy poprawa w wydajności sprzętu będzie zauważalna przy DDR szybszej od 1600 ? Czy też 1600 starczy ?

W grach może być zauważalne. W pracy z Adobe w testach są niewielkie różnice: http://www.xbitlabs.com/articles/memory/display/haswell-ddr3_6.html#sect0

 

Jeśli chcesz mieć płytę Z97 ze względu na obsługę RAID to przepłacasz za tego Gigabyte. Wystarczy nawet: http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-z97-pc-mate-intel-z97-4xddr3-vga-gblan-atx-z97-pc-mate-640729/.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...