Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam. Mam w planach zakup nowej płyty głównej do procka i5 2500k 3.30Ghz. Ważne, aby miała USB 3.0, Sata 3, rozmiar ATX i była lepsza od aktualnej msi ms7788. Planuję podkręcić procka do ok. 4.5Ghz. Jeżeli to istotne to mam 8GB RAM i grafikę R9 280x. Nie znam się na chipsetach i nie wiem jaki byłby dobry. Maksymalna cena to 450zł.

Link to post
Share on other sites

To czy podkręcisz procka zależy wiele od posiadanej sztuki procesora na poprzedniej płycie I7 + MSI z87 g43 miałem 4,5 Ghz i na obecnej ani MHz więcej :)

Za to na platformie AMD na procku PII 550BE + tania płyta osiągałem 4x 3,8 Ghz, a dużo lepszej po odblokowaniu 2 rdzeni komputer się wiesza nawet przy niższym taktowaniu niż seria.

Edytowane przez kosmita
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Eszystko co znajdziesz w sklepach będzie lepsze od Twojej płyty :) Szukaj płyt głównych na chipsecie z67 - z77. Jedyna sensowne płyty jakie udało mi się znaleźć pod LGA1155 (szukałem tylko na Agito):

 

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-z77-extreme4-79-554052.html?attr=264-488572

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asus-p8z77-v-lx-79-556400.html?attr=264-488572,938-513104

http://www.agito.pl/plyta-glowna-asrock-z77-pro4-79-568296.html?attr=264-488572,938-513104

 

Najlepszym wyborem z tych płyt będzie Extreme 4, ale pozostałe płyty też dadzą radę.

 

A można zapytać jaki masz zasilacz? Jest to bardzo istotny podzespól przy OC :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Peleryn
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mój zasilacz to Cooler Master G550M 550W 80+ Bronze 120mm. Co do procka przydałoby mi się jakieś chłodzenie lepsze :) Jak myślicie, lepiej chłodzenie cieczą czy powietrzem? Tak w miarę tanio.

Link to post
Share on other sites

W większości wypadków do zaawansowanego OC lepsze jest chłodzenie wodne, jednak wiąże się ono również z większymi kosztami. Planujesz podkręcić procek o jakieś 38%, przy karcie R9 280X pod maksymalnym obciążeniem i na zasilaczu który podałeś obawiam się że mogą zaistnieć braki zasilania. Również nie wszystkie procesory podkręcają się tak samo dobrze, czasami trafisz na egzemplarz który po prostu ciągle wywala się przy próbach wyższego OC. Uważam, że na Twoje potrzeby najlepiej sprawowałoby się chłodzenie klasyczne (powietrzem). Osobiście polecam sprzęt Noctua'y, sam posiadam i jestem bardzo zadowolony. Do mocnego OC w sam raz nadaje się Noctua NH-D14 (taki sprzęt nawet używany nie powinien Cię zawieść). Polecam poobserwować aukcje używek różnych modeli noctuy i spróbować coś zalicytować (wtedy wyjdzie tanio i dobrze). Do słabszego OC najlepiej obecnie kupić ekonomiczne chłodzenie: Silentium PC np model Fortis. Przy zakładaniu nowego chłodzenia pamiętaj o dobrym nałożeniu pasty termoprzewodzącej, moim zdaniem bezkonkurencyjna na rynku wciąż jest arctic silver 5. Jeżeli postanowisz oszczędzić na paście wtedy mimo nawet najlepszego chłodzenia procek może uzyskiwać wysokie temperatury.

 

Co do płyty głównej, przy OC najlepiej wybierać modele z solidnymi radiatorami na sekcji zasilania oraz porządnej jakości kondensatorami, jako że te elementy lubią się przy OC przegrzewać co może skutkować skokami napięcia albo jeszcze gorzej :) (spaleniem czegoś). Moim zdaniem MSI Z87-GD65 powinna być dobrym wyborem ale nie jestem od tego specjalistą więc może wypowie się ktoś bardziej obstukany w płytach głównych.

Edytowane przez MatiK
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jak zasilacz nie wytrzyma takiego OC to po prostu podkręcę procka do mniejszej wartości, bo narazie nie zamierzam go zmieniać (liczę na odpowiedź, do ilu można by mniej-więcej podkręcić tak, żeby nic się nie spieprzyło). Postaram się jeszcze coś poczytać o OC, ewentualnie znajomego wypytam.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...