Skocz do zawartości

Sapphire Dual-X R9 270 + zestaw


Recommended Posts

Witam Panowie,

 

Nie znam się za bardzo na Radeonach no może trochę z recenzji a w dodatku nie iteresowała mnie nigdy niższa/średnia półka zawsze posiadałem NV ale zakupiłem za 250zł R9 270 do budowy nowego zestawu dla mojej żony wydaje mi się że cena była dobra jak za R9 270  - teraz mam pytanie za ok 3-4 miesiące dostane za free Phenoma x4 9550 + 2GB ramu zapewne DDR2 + mobo nie przyglądałem się jakie to +  500GB dysk + HD 6570 2GB DDR3.

 

Moje pytanie sprzedam 6570 i co proponujecie dołożyć coś do obecnego zestawu czy lepiej sprzedać wszystko bo R9 270 będzie się tylko dławić i będzie działać powiedzmy na 50%...... nie chciałbym za dużo wydawać bo to zestaw dla żony ;) rezerwa dla mnie :D dlatego też nie buduje na bazie NV tylko AMD bo chce w końcu czegoś od nich spróbować :)

 

Myślałem że tanio zbuduje jak np sprzedam i kupie 955 BE + mobo + ram na DDR3 oczywiście wszystko używka ale jak ten zestaw co dostane będzie ok do tej karty to nie chce wydawać kasy skoro skok będzie powiedzmy 10-20% miedzy zakupionym a mam dołożyć 500zł.... to nie opłaca się to wole mieć w kieszenie 500zł i 10-20% wolniej

 

A co Wy byście zrobili ?

 

  • Zastosowanie komputera: gry, internet
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 500zł
  • Których części potrzebujesz?: zestaw
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? nie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?:  TV FULL HD
  • Specjalne wymagania: brak
  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera? opisałem powyżej
  • Własna propozycja zestawu: j.w
  • Inne: brak

Ok zrobiłem rozpoznanie

 

a wiec grafika jest troszkę lepsza Gigabyte HD 6670 2GB DDR3 ;)

płyta ASUSTek M3N78-CM

RAM tak jak myślałem DDR2 800Mhz 3GB w DUALU na 3 kościach po 1 GB? można tak ?

Panowie pomoże ktoś?

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że tam żadnego Duala nie masz. 3 kości po 1GB to zwykły Single Channel. Gdyby dołożyć jeszcze jedną 1GB do wolnego albo odjąć jedną z odpowiedniego slotu, wtedy możemy o czymkolwiek rozmawiać.

 

Co do R9 270, powiem Ci z własnego doświadczenia.

 

Konfig 1:

MSI G41M-P28

E7400 (2R@3,25GHz)

RAM: 2x4GB DDR3 (fabrycznie PC3-10600, niestety pracujące na 960MHz, gdyż jedna kość jest uszkodzona i nie idzie wyżej, timingi zszedłem chyba do 8-8-8-24, niżej już nie dał rady)

i R9 270 (1100/1500)

 

Konfig 2:

Asus P5Q-EM

QX6850 (4R@3,0GHz)

RAM: 4x2GB DDR2 (800MHz 5-5-5-15)

i R9 270 (1100/1500)

 

SSD Plextor M6S 128GB

 

 

Konfig 1 dusił R9-tkę i to przy rozdzielczości 1280x1024 (teoretycznie więcej pikseli do obrobienia niż przy 1440x900). Zużycie przy bardziej wymagających scenach BF3 wyglądało (wg. MSI Afterburner) mniej więcej tak:

GPU: 60%

CPU: 90-100%

 

Konfig 2 natomiast pomimo swojego wieku (65nm Kentsfield) pozwolił rozwinąć skrzydełka R9-tce, również przy 1280x1024. Zużycie zasobów mniej więcej tak:

GPU: 90-100%

CPU: 70-90%

 

Konfig 2, pozwalał nawet na bezstresową rozgrywkę w FullHD poprzez HDMI na TV. Jak się miała sytuacja FPS'ów przestawia film:

 

 

 

Obecnie QX6850 pracuje na 3,36GHz (poszedłby wyżej, chłodzenie bardzo dobre, niestety nie ta sekcja zasilania na płycie...), pamięć natomiast 1000MHz (DDR2 6-6-6-18).

 

Phenom X4 9550 nawet gdybyś myślał o OC przy 2,7GHz i napięciu 1.376 już będzie ciągnąć jakieś 150W przez co obawiałbym się trochę o sekcję zasilania. Cewki na pewno będą słyszalne, w skrajnym wypadku może się wyłączyć.

Tak miałem jak przekroczyłem 3,6GHz i zużycie prądu przez CPU sięgało ponad 150W przy obciążeniu (wg. AIDA64).

 

Na razie nie wiem co Ci więcej napisać. Poczekam na Twój ruch ;)

Edytowane przez LuziQ
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za poradę o to mi chodziło :)

 

Czyli mój wniosek pozbyć się słabego 9550 -  jak proc może brać 150W i mieć tak słabą wydajność a pozatym nawet jakby miał dobrą wydajność to jak jak schłodze 150W w mATX.

 

do tej płyty wiem że wejdzie mi 955BE i jego pochodne lub 1055T cena najniższa jaką widziałem za 955BE oscyluja 250-300zł za 1055T musiałbym zapłącić ok 400zł..... ale co dalej czy DDR2 podoła jak dokupie kolejną kość 1GB 800Mhz ? wg tego co mi podałeś powinno wystarczyć DDR2 i mogę zaoszczedzić kase.

 

Opcja nr 2 to sprzedaż płyty procka i ramu oraz zakup płyty z DDR3 i prockiem ale tu koszt będzie wiekszy jak 250-400zł musze dodać +- za płyte i ram kolejne 400zł tylko pytanie ile to będzie wydajniejsze od opcji 1 ?

 

koszt za ile mógłbym sprzedać stare graty myśle że dostane za

Phenom x4 9550 - 100-150zł

ram 3kośći 1GB 800Mhz - 50-60zł

płyta - ok 100zł

obudowa - jak ktoś kupi za 30zł to bedzie CUD

HD 6670 2GB DDR3 - ok 150zł

DELTA 400W - 30zł

Totalny zysk 460-520zł

 

będe jeszcze zapewne musiał zmianic zasilacz DELTA 400 oraz obudowe czyli kolejne 300-400zł

 

czyli opytmistycznie modernizacja koszt ok 550zł ( 250zł 955BE + obudowa i zasilacz 300zł )

pesymistycznie 1055T 400zl + ram i płyta 400zł + obudowa i zailacz 400zł = 1200zł :o

 

yyyyy ciekawe jaka będzie róznica w wydajności bo 650zł to nie mało

 

ale poprawnie matematycznie róznica powinna być

 

1200zł- 460zł lub 520zł = 740-680zł

vs

550zł - 160zł lub 210zł = 390zł-340zl

 

SUMA SUMARUM  różnica wynosi 340zł

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Schłodzenie 150W w mATX nie stanowi problemu jeśli zachowasz dobry przepływ powietrza w całej budzie. To przede wszystkim.

 

Odnośnie RAMu mała ciekawostka. Zrobiłem sobie przed całą przekładką mały test na jednej kości 2GB DDR 1333MHz (Kingston) domyślne timingi (9-9-9-24) kontra 1 kość 2GB DDR2 (obecne Hynix'y) 1000MHz (6-6-6-18). O dziwo AIDA64 ukazała mi wyższe transfery oraz niższe czasy dostępu na DDR2. Oczywiście piszę cały czas o tej dziadowskiej płycie MSI (DDR3 G41) vs Asus (DDR2 G45).

 

Dla mnie na chwilę obecną zestaw na staruszku starcza, a biorąc pod uwagę wiek CPU, MoBo, RAM, to jestem bardziej niż zadowolony.

 

4GB RAM'u to rozsądne minimum (jeśli rozmawiamy o Win7 ew. 8). No i musisz doliczyć jeszcze do kosztorysu Win'a.

DDR2 1GB powinieneś dość tanio dostać, bo o nie jakoś specjalnie trudno nie jest. Gorzej w zestawie 4x2GB jak u mnie. Tu koszt waha się w granicach 250zł (tyle co DDR3).

 

No i mimo wszystko weź pod uwagę, że 955BE też swoje lubi zeżreć prądu = ~125W TDP.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

edytowałem posta wyżej i policzyłem koszty

 

dokupowanie 2x2GB ddr2 800Mhz to koszt ok 150zł a 4x2GB to tak jak piszesz mam za to DDR3

 

no chyba że w intela polece ale tam ceny są wyższe

 

a co Ty byś na moim miejscu zrobił ?

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Co ja bym zrobił? Hmm... Ogólnie lubię reanimować kilkuletnie sprzęty.

Na szczęście przed strzeleniem sobie w stopę Bulldozer'em przez AMD, wydajność vs Intel była na równi, a czasem i nawet wyżej.

Jeśli nie chcesz pakować nie wiadomo ile kasy w nowy sprzęt, Phenom 955 na tej płycie wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Po dodaniu jednej kostki, 4GB przy DDR2 powinno starczyć nawet do BF3 (tylko czy żona będzie w niego grała to już osobna kwestia...).

Ja sam pomimo możliwości nie zmieniam sprzętu, gdyż na razie uważam to za bezcelowe. Poczekam może na Broadwell'a. Zawsze coś tam w kwocie 1500 wcisnę do mojej starej blachy.

 

Intel na lata 2008-2009 miał Core 2 Quad i pierwsze Core'y gdzie i5 6xx to były bodajże 2R/4W, a dopiero 7xx miały pełne 4 jajka.

Phenom 955 to jeszcze stara szkoła K10 i normalne 4 rdzenie i 45nm. Zależy jeszcze jaki stepping. Najlepszy byłby C3 partii HDX955WFK4DGM (2-gi kwartał 2010). Posiadał TDP 95W ;)

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

wiem że cieżko jest obliczyć jaka będzie róznica w wydajności chodzi mi o to czy te 340zł więcej przełoży sie na np 30% wydajności miedzy 1055T z DDR3 i nową płyta vs 955BE z DDR2 i stara płyta pozostaje ewentualnie dodać kasy do tego 1055T bo nie będzie loteriada ze steppingiem 6 redzeni..... widać już w nowych grach że wiecej jak 4 obsługują w niedalekiej przyszłości coś mi się wydaje że gry będą z nich korzystały ale 1055T będzie na nie za słaby podobną sytaucje miałem w 2008r jak kupowałem kompa kupiłem C2D8200 i był lepszy jak Q6600 do 2010 może 2011 ale później gry wymagały 4 jajek i C2D stał się słabszy jak Q6600

 

masz racje nie ma co w Intela iść bo w tych latach wydajność była zbliżona do AMD a cenowo AMD lepiej wypadał.

 

Żona zagra czasami w jakąś gre ze mna BF3 może nie bo mam tylko 1szt ale np w darmowego WOTa może zagrać bo lubi czołgi ;) pozatym to będzie dla mnie taka rezerwa jakby coś mojemu dolegało :D


OK ma nadzieje że nie wtopiłem zakupiłem X6 1045T za 350zł myśle że cena była OK a ma on 95W TDP

 

teraz pytanie czy moja płyta go obsłuży bo nie mogę się doszukać na stronie producenta czy po aktualizacji biosu do 1101 będę mógł go użyć..........

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

szukałem z 2 godziny na temat tej płyty czy po aktualizacji 1101 obsłuży nowsze procki ale na stronie jest tylko informacja co się stanie po 1001 myśle że chyba zapomnieli zaktualizować liste do 1101 oby mam taką nadzieje bo procek nie zadziała :(

 

aktualizacja 1101 wyszła w listopadzie 2010r a 1045T miał premiere we wrześniu 2010 to chyba będzie ok?...... przekonam się za miesiąc jak dostane stary zestaw no chyba że ktoś z Ausa odezwie się....

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Kurde nie pamiętam jaki model płyty głównej kiedyś posiadałem. Pamiętam, że zakupiłem do niego Phenoma X4 960T gdzie też brakowało go na liście obsługiwanych CPU. Wszystko jednak normalnie hulało i nawet unlock leciał na X6 1605T bez najmniejszego problemu 

Link to post
Share on other sites

Ok dzięki za info jak dostane to sprawdzę czy się da ;)

 

Pytanie moje czy M3N78-CM z 4+1 faz zasilania wystarczy do podkręcenia 1045T gdybym chciał to zrobić w przyszłości? chodzi mi o to czy rozwinie skrzydła?

 

wydaje mi się że to trochę mało 4+1 na swojej płycie mam 12 faz ale to moim zdaniem  przesada myśle że 8faz spokojnie wystarcza do dobrego podkęcenia nie mam doświadczenia z AMD niby na płycie piszę że wytrzymuje do 140W CPU ale czy te 5faz wystarczy dla 1045T?

 

może ktoś ma podobną płyte z 5 fazami na phenom x6

 

wygogolowałem trochę i jedena osoba wypowiedziałą się Thubany wymagają bardzo rozbudowanej sekcji (tj. 6+2/8+2). Czy to prawda ?

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

czyli po prostu chcesz mi dać do zrozumienia żeby pozbyć się M3N78-CM z 4+1 tak widzę że nie ma chłodzenia na sekcji to raczej wersja dla oszczędnych.... tylko zdziwiło mnie że sekcja nawet na stocku będzie na tej płycie sie mocno grzała.... myślałem że jak wybiore procek 95W ( a niżeli 125W ) wówczas coś tam poszaleje ;)

 

cena zestawu rośnie....

 

ale ok jeżeli tak mówisz więc zakupie nową płyte i chyba najlepszą będzie jakaś uzywka 970 lub nawet 990 jedynie co mnie zdziwiło że one osługują do 1600Mhz musiałbym mieć FX by pamieci ruszyły na np 2133Mhz ? rozumiem że 1045T jest za bardzo zacofany by mógł używać szybszych pamieci jak DDR3 1600Mhz


ok dokupiłem używaną MSI 990FXA-GD65  z gwarancją na 2 lata za 200zł

 

czyli zestaw znowu cena do góry

Edytowane przez davidoff
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...