Skocz do zawartości

E8400 3GHz Problemy przy lekkim OC


Recommended Posts

Hi,

 

Otóż na początek chciałbym dodać że jestem nieco zielony jeśli chodzi o OC. Poczytałem jedynie kilka poradników.

 

Sprzęt:

 

Procesor - Intel Core 2 Duo 3Ghz E8400 z chłodzeniem SilentiumPC Fortis HE1225
Płyta Główna - DFI Lan Party DK x38 - wersja z heatpipe
RAM - OCZ PC2-6400 ATI CrossFire Certified (4x1GB) DDR2
Zasilacz - BeQuiet StraightPower E6 500W

 

A więc, podniosłem mnożnik w bios z 6 do 9 i zacząłem podnosić fsb co 10mhz za każdym razem sprawdzając temperaturę i stabilność pod orthos. Doszedłem do 3357MHz. Ram skoczył do chyba 896mhz. Na tym przerwałem i skok w wydajności w niektórych grach, np seria Crysis, Crysis Warhead czy Crysis 2 był szczerze niesamowity. No ale chciałem spróbować wycisnąć więcej, kręcę dalej, w końcu podniosłem fsb jeszcze o 20mhz, to już było coś ponad 3,5GHz i przy tej wartości zszedłem na pamięci Ram do coś 780 mhz, z myślą że podnosząc dalej fsb Ram będzie się podnosił i tutaj zaczynają się problemy. Nie wiem czy to norma ale na mojej płycie głównej na Vram speed mogę ustawić jedynie Auto i stałe przypisane wartości. Z tego co wyczytałem i zrozumiałem to w pewnym momencie podnoszenia fsb trzeba obniżać częstotliwość Ram, która potem będzie się znowu podnosić. Tylko że u mnie jest tak jak napisałem, tryb Auto przy fsb 393 (3,5GHz) daje 920mhz na Ram, a gdy przypiszę mu stałą optymalną wartość bliską 800mhz (czyli te 780 ileś mhz) to stoi w miejscu. W ogóle problem jest taki, że czy zostawię na auto czy przypiszę mu stałą wartość to i tak komputer już się nie uruchamia przy fsb 393mhz (uruchomił się raz i wszystko było stabilne, potem już nie i musiałem resetować bios). Coś chyba zrobiłem nie tak bo to trochę dziwne że przy płycie głównej dedykowanej do OC i przy Fortis HE1225 nie dało się wycisnąć więcej. Zasilacz 500W dobrej markowej firmy też powinien chyba wyrabiać? Dodam jeszcze że teraz komputer stracił stabilność przy tej pierwszej optymalnej wartości 3357Mhz i musiałem zejść do 3267MHz i wydajność w grach z tego co zauważyłem okropnie spadła. Jakieś rady?

Edytowane przez moho_pl
Link to post
Share on other sites

@up

 

No oki, zrobiłem jak poradziłeś, teraz jest 3200Mhz, czy to już granica? Podniesienie FSB o 1Mhz już nie uruchamia komputera, albo daje bluescreen przy starcie systemu. W dump Windowsa nic nie ma, więc nie powiem co jest pokazane na bluescreen, tym bardziej że pojawia się na 1 sekundę.

Edytowane przez moho_pl
Link to post
Share on other sites

 

 

Podniesienie FSB o 1Mhz już nie uruchamia komputera, albo daje bluescreen przy starcie systemu.

 

Żeby zacząć podkręcać procesor na S775 pierw szukasz maksymalnego stabilnego FSB (mnożnik na minimum).

Tutaj możesz natrafić na dziury, kiedy komp w ogóle nie wstaje albo ma problemy ze stabilnością. Wtedy trzeba przeskoczyć kilka MHz wyżej.

Po zbadaniu maksymalnego FSB szukasz maksymalnej częstotliwości.

Ja to robię na szybko. Ustawiam maksymalne dopuszczalne napięcie dla proca, maksymalne stabilne FSB z minimalnym mnożnikiem i maksymalny mnożnik. Jak nie wystartuje to zmniejszam FSB. Tutaj przeskok większy niż wcześniej bo o 20MHz.

W ten sposób udało mi się uzyskać 4250MHz na E8400 przy napięciu 1.35V na płycie EVGA 750i FTW. Lepszy wynik wyciągnąłem natomiast na ABIT IP35 przy użyciu tego samego proca i pamięci - 4GHz dla 1.325V (FSB@500Mhz).

Link to post
Share on other sites

Hm, nie do końca rozumiem Twojej odpowiedzi. Jakbyś mógł prostszym językiem mi wytłumaczyć pewne kwestie byłbym bardzo wdzięczny :)

 

A zatem,

 

Po zbadaniu maksymalnego FSB szukasz maksymalnej częstotliwości

 

Czyli tak jak mówisz, na najmniejszym mnożniku szukam optymalnego FSB, czyli rozumiem takiego kiedy nawet gdy podnoszę coraz wyżej od ostatniego crasha to komputer dalej nie wstaje? Potem gdy go znajduję to szukam maksymalnej częstotliwości, dobra ale o jakiej częstotliwości mówisz? :D

 

Dalej,

 

Ustawiam maksymalne dopuszczalne napięcie dla proca, maksymalne stabilne FSB z minimalnym mnożnikiem i maksymalny mnożnik. Jak nie wystartuje to zmniejszam FSB. Tutaj przeskok większy niż wcześniej bo o 20MHz.

 

Po pierwsze, da się to zrobić bez grzebania w napięciach? Lub, czy E8400 ma jakąś stałą wartość napięcia podaną przez Intela czy jest to kwestia elastyczna? Nie rozumiem też kwestii jak to napisałeś, maksymalne FSB z MINIMALNYM MNOŻNIKIEM I MAKSYMALNY MNOŻNIK. Potem piszesz że zmniejszasz FSB jak są problemy ze stabilnością, a napisałeś przecież że trzeba znaleźć tą granicę na FSB.

 

A co z RAM? W ogóle nie zwracać uwagi na częstotliwość? W pewnym momencie podnoszenia FSB przekraczam chyba dopuszczalną częstotliwość. Podkreślam że jestem zielony i pytania mogą wydawać się głupie, ale chciałbym się czegoś nowego nauczyć bo nigdy nie podkręcałem procesora. :) Z góry dzięki.

Edytowane przez moho_pl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...