Skocz do zawartości

Zalman Z3 Plus White - poprawienie fabryki by TMStoke


Recommended Posts

Witam wszystkich :)

 

Zacznę od tego, że kupując tę obudowę zdawałem sobie sprawę, że niektóre rzeczy należy poprawić i zmienić - troszkę doinwestować by była taka jaka powinna wyjść z fabryki :)

 

Posiadając w życiu różne kolory obudów, takie jak szara, czarna, srebrna, czy czarno - żółta obudowa przed tą obecną wybór padł na białą. Ot taki przejaw lekkiego znudzenia zwykłością poskutkował taką decyzją :)

 

Mam nadzieję, że komuś się to przyda - Zalman Z3 jest popularną obudową - to raz, a dwa - takie "fabryczne" mocowanie wentylatorów, gdzie są przykręcane za pomocą wkrętów (bez możliwości zastosowania gumowych antywibracyjnych kołków) z pewnością występuje w innych obudowach. A to zdecydowanie ogranicza nasze wybory odnośnie zamocowania wentylatorów według własnych preferencji.

 

I tak powstał ten mod - o którym dalej :) A za nim pojawi się kilka kolejnych - wszystko w ramach poprawiania fabryki. Będziemy potrzebować bezprzewodową wiertarkę i wiertła 3mm, 4mm, oraz finalnie 4.5mm lub gdy nie posiadamy nada się również 5mm. Dobrze jest też mieć wiertło np. 10mm do ręcznej obróbki krawędzi otworów po rozwiercaniu - znacznie poprawimy estetykę wykonanych prac (co będzie widać na fotach).

 

Zapraszam do lektury i komentowania :)

 

 

Oto mój pacjent, surowa obudowa zaraz po wyjęciu z pudełka:

http://images70.fotosik.pl/406/98ae42a8961f493fmed.jpg

 

Po kilku dniach trzy wentylatory, które były w komplecie zaczęły drażnić niską kulturą pracy i terkotaniem. Prawdę mówiąc spodziewałem się tego gdy zamawiałem tę puchę i dlatego zaraz po niej w drodze były godne zamienniki: AeroCool Dead Silence Blue Led. Przezroczysty - jedyny ledowy cooler w obudowie pozostał i pracuje do do tej pory z tyłu obudowy. Jest cichy i co najważniejsze nie terkocze:

http://images68.fotosik.pl/406/d7384c5a38de7c94med.jpg

 

Przy okazji ilość gąbki w obudowie, pełniącej rolę filtra przeciw kurzowego rozczarowuje. Gąbka jest tylko z przodu - w pozostałych miejscach jedynie ażurowa siatka i co najbardziej zaskakujące brak jakiejkolwiek ochrony we froncie - mam tu na myśli podłużny otwór pod spodem. Niezbyt profesjonalne podejście...

 

Na pierwszy ogień poszły otwory na górze obudowy. Wiertło 5mm plus obróbka krawędzi i mamy gotowe otwory pod kołki antywibracyjne:

http://images70.fotosik.pl/406/ce8fea31a5d40119med.jpg

 

http://images67.fotosik.pl/102/431e2ea65ab92087med.jpg

 

Jak wspominałem powyżej - trochę estetyki nie zaszkodzi, poza tym obrobione krawędzie gwarantuja że nie uszkodzimy sobie dłoni w przyszłości, także kołków:

http://images67.fotosik.pl/408/6a9a2947bb1e3a98med.jpg

 

Górne coolery zamontowane - czekają na podłączenie:

http://images69.fotosik.pl/407/617ae3f5a730a604med.jpg

 

Najtrudniejszy etap prac - wentylatory frontowe. Problem polega na tym, że miejsca gdzie wentylatory przymocowane są do frontu są wytłoczone na zewnątrz i mają średnice 7mm, a otwór będzie miał 5mm (co daje nam 1mm na stronę) należy bardzo ostrożnie rozwiercać otwory - by nie zniszczyć wytłoczeń. To oznaczałoby brak możliwości montażu wentylatora... Dlatego warto przeprowadzić to w trzech etapach - wiertłami kolejno 3mm, 4mm i ostatnim o pożądanej średnicy - używając wolnych obrotów wiertarko - wkrętarki.

Mi się udało bez trudu, ale jeżeli ktoś nie ma zbyt wiele umiejętności manualnych niech podejdzie do tego ze zwiększoną ostrożnością.

 

Na pierwszym foto widać wytłoczenia na których są zamocowane przednie wentylatory (widok z góry, kliknij by powiększyć):

http://images70.fotosik.pl/406/a344a5a65f01cd64med.jpg

 

Coolery zamontowane i przygotowane na dalsze czynności:

http://images69.fotosik.pl/101/daf8654c76b9df88med.jpg

 

Z racji, że "wiatraczek" Noctua jest niewątpliwie najbrzydszym wentylatorem w obudowie, za to najbardziej wydajnym nawet z rezystorem - wylądował na dole frontu i  świetnie chłodzi trzy sztuki HDD, które obecnie za nim siedzą. Najcieplejszy ma max. 31'C co bardzo cieszy :)

http://images67.fotosik.pl/408/cb3b0ac9c78a2073med.jpg

I tak oto w ten sposób wszystkie wentylatory obudowy (w sumie pięć sztuk) przymocowałem za pomocą gumowych kołków - co wyeliminowało zagrożenie wibracjami na zawsze :)

 

 

Jak już wspominałem powyżej jedynym skutecznie filtrującym elementem jest kawał gąbki znajdujący się za ażurowym frontem obudowy. Stanowczo za mało jak dla mnie - co zaowocowało następną modernizacją, czyli dołożeniem gąbki pod górny panel:

http://images66.fotosik.pl/406/5860b9917ef29ad4med.jpg

...oraz w miejscu, które jak wspomniałem wcześniej w ogóle nie było filtrowane - czyli spodnia część frontowego panelu:

http://images68.fotosik.pl/406/ffbea1ccc6c23ff2med.jpg

 

Celowo nie aplikowałem filtra pod zasilaczem - obudowa stoi u mnie na stelażu dla PC (który jest częścią biurka), aż 5cm od podłogi i niskie obroty wentylatora PSU praktycznie nie zasysają kurzu.

 

Całość po zmontowaniu wszystkiego do kupy prezentuje się tak, jak poniżej. Cooler LED na tylnej ściance w dniu robienia foto jeszcze zamocowany na wkrętach, kilka dni później już na antywibracyjnych kołkach:

http://images66.fotosik.pl/100/cdd02813a5dcb727med.jpg

 

W planach są gumowe przepusty i zmiana czerwonych przewodów SATA na czarne. Zapraszam do komentowania i sugestii :)

 • Popieram 7
Link to post
Share on other sites

To nie jest ori chłodzenie od tego procka. Kupiłem radiator od FX-8320, a że wentylator lekko terkotał to wstawiłem stary który był z radiatorem wraz z CPU :)

Jedyne co trzeba było zrobić to odciąć nóżki w obudowie mojego wentylatora - by wszedł na oryginalną podkładkę tego od FX-8320 i dał się zatrzasnąć :)

 

Po tych zabiegach jest idealnie - cicho i zimno :)

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 Jak chcesz poprawiac fabryke to usun kratke z frontowej blachy nad dyskami za wentylem bo ogranicza Ci doplyw powietrza :)

trybcio86, myślałem o tym, ale jak zobaczyłem jak niskie są temperatury w środku to dałem jej spokój :D

Latem temperatury przedstawiały się w następujący sposób:

CPU 33*C

Mobo 27*C

HDD 29-31*C

Grafika 30*C

W stresie CPU dotarł raptem do 44, czy 46*C. To jest oczywiście pomiar z sensora podstawki bo wiadomo, że Athlony pokazują temperaturę jakby były azotem zalane :facepalm:

Jedyne w czym mi ona przeszkadza to fakt, że niewiele światła z wentylatora wpada do środka - pomyśle i się zobaczy - może wyleci :)

 

Kolki sa fajne tylko maja jedna wade lubia sie bardzo latwo urywac :/

Słuszna uwaga - jak widać na ostatniej fotce jeden podzielił taki los :D Zorientowałem się jak już było wszystko złożone do kupy. Na szczęście kosztują grosze na eBay i warto mieć zapas :menda: Fajnie by było upolować białe - jakoś nie widziałem takowych :/

Edytowane przez TMStoke
 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A masz 16 sztuk? Wyślesz do UK?


trybcio86, przemyślawszy Twoją sugestię, a mając w planie wybebeszenie wszystkiego do zrobienia gumowych przepustów postanowiłem usunąć tę kratkę :)

 

Po wycięciu jej obcinaczkami pozostały takie oto ząbki:

http://images66.fotosik.pl/418/c904c91e889e41ffmed.jpg

 

...które postanowiłem zagiąć do zewnątrz. Zabawa brzeszczotem, czy pilnikiem nie ma zbytnio sensu - blach jest cienka, opiłki byłyby wszędzie. A to skomplikowałoby i przedłużyło prace. Tak więc zagiąłem i święty spokój:

http://images70.fotosik.pl/418/731ccd1bd7e0300fmed.jpg

Na pierwszym planie widzimy wykonane przeze mnie otwory w wytłoczeniach - przeróbka pod kołki antywibracyjne, wspominałem w pierwszym poście o trudnościach jakie trzeba pokonać by nie wyrwać wytłoczeń z blachy. Zachowując ostrożność mamy taki właśnie efekt :)

 

Po zagięciu wszystkich ząbków oczywiście nie można było tego tak zostawić. Tak więc postanowiłem zabezpieczyć krawędzie w taki sposób:

http://images70.fotosik.pl/418/56534433bbd64ddbmed.jpg

 

Oczywiście ktoś mógłby zapytać dlaczego taśma czarna - nie biała... Niestety biała bardzo szybko szarzeje i to jedynie kwestia kilku miesięcy i różnica do białego jest łatwo widoczna. Czarna zawsze będzie czarna :) A razem z wentylatorem wygląda całkiem dobrze:

http://images67.fotosik.pl/421/6aca2adb33afba2emed.jpg

 

Na powyższej fotce głębiej widać świeżutki przepust - jeden z kilku wprawionych w szkielet. Kilka kolejnych widać na kolejnej fotce - już po złożeniu wszystkiego do kupy:

http://images70.fotosik.pl/418/019f767a87d78acdmed.jpg

 

Kilka kolejnych zmian w drodze.

 

Na pierwszy ogień zmiana procka - W miejsce Athlona II X2 265 wlatuje Phenom II X4 960T BE - HD96ZTWFK4DGR Zosma (zablokowany 6-rdzeniowy Thuban) z Turbo core :)

 

Następnie wymienię płytę - jak tylko ustrzelę jakąś okazję, która spełni moje wymagania i będzie w ciemnych czarno - szarym klimacie. Moja oprócz tego, że jest z niebieskimi akcentami nie ma wsparcia technicznego dla Win 8 i 8.1, oraz wewnętrznego USB 3.0 - złącze na obudowie zarasta kurzem :)

Tak wiec szykuje jej się eksmisja :)

Edytowane przez TMStoke
 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmieniły się temp. po wycięciu kratki?

Nie, za bardzo nie ma już z czego odejmować - dość chłodno było już wcześniej :) Kilka postów wyżej podałem temperatury jaki panowały wewnątrz zeszłego lata.

Ale i tak warto to zrobić - od kratki odbijał się szum wentylatora i powracał na zewnątrz. Teraz jest delikatnie ciszej, czyli niemal bezgłośnie :)

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Garfieldek, bardzo chciałem "oblookać" jak masz u siebie w Z3 - niestety zdjęcia popadały :( Skrobnąłem coś jeszcze u Ciebie :D

 

Również jak Ty myślałem o piwnicy, ale odrzuciłem ten pomysł w przedbiegach.

 

Raz - zasilacz pobiera i wyrzuca powietrze z- i na zewnątrz - sam nie nagrzewa się znacznie jakoś;

 

A dwa - trzeba by było zrezygnować ze wspornika grafy. Ta choć nie jest spora u mnie, to większa jest od referenta i widać dokładnie jak laminat się ugina od ciężaru radiatora z wentylatorami. Wspornik to doskonałe rozwiązanie :)

 

Link to post
Share on other sites

Myslales nad coverem 5,25 ''?

Szczerze? Nie bardzo, albo zostawię tak jak jest, albo wywalę cały kosz 5.25"... Nie pamiętam już kiedy ostatnio korzystałem z siedzącego tam odtwarzacza :co: nie pamiętam bym kiedykolwiek go używał odkąd mam tę budę...

Link to post
Share on other sites

Poczekam - zobaczę jak u Ciebie to będzie wyglądać. Może pomoże mi to w podjęciu decyzji :)

Póki co muszę zreorganizować hardware - jak już wspomniałem CPU już do mnie jedzie, mobo będzie następne - ale to już raczej po nowym roku :)

Link to post
Share on other sites

Zawsze możesz kupić zewnętrzny napęd pod USB.

Dokładnie - chociaż biorąc pod uwagę brak potrzeby do korzystania z napędu jest jeszcze inna opcja:

w razie odczytania jakiejś płyty wrzucę ją do lapka, a w razie co prześlę treść na PC przez Wi-Fi :menda:

Dzisiaj do obudowy wleciał taki gad:

http://images67.fotosik.pl/433/082e485f1409329amed.jpg

 

Oczywiście już upakowany i sobie hula, a ja poluję na lepszą płytkę. Jest szansa, że niedługo wejdę w posiadanie ASRock 970 Extreme3, która także o wiele lepiej w tej budzie będzie wyglądać :)

Link to post
Share on other sites

Tak, mam podsłuch u Ciebie - i jestem ciekawy jak to wlezie i jak będzie wyglądać :)

 

Tak, że będzie inne mobo: http://www.ebay.co.uk/itm/ASRock-970-Extreme3-Motherboard-/131368524935?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2047675.l2557&nma=true&si=pAtkdLiitHImQFktOqpSHkFfb4E%253D&orig_cvip=true&rt=nc- spełnia wszystkie moje wymagania póki co :)

 

Moja kobieta oczywiście skomentowała: "boszszsz, znowu wszystkie bebechy będziesz wyciągał, przecież tydzień temu wyciągałeś..." - one nie rozumieją ile w tym jest frajdy :D


Parę dni temu zawitała wspomniana płyta - dziś był czas na zabawę :)

 

Wygląd wewnętrzny przed:

http://images67.fotosik.pl/453/c9d22d1f30d0e1d5med.jpg

 

I po wymianie mobo:

http://images68.fotosik.pl/450/ffd632cb9ddde5edmed.jpg

 

Różnic jest o wiele więcej - płyta jest lepiej wyposażona, rozmieszczenie gniazd bardziej zorganizowane - może poza USB 3.0 pod zewnętrzne gniazdo, ale poradziłem sobie z ułożeniem przewodu :) UEFI bardzo intuicyjny i łatwy do nawigowania :)

 

 

Na razie odpuszczam dalsze zmiany - kosz 5.25" póki co zostaje, ale mam w planie rozwiercić nity i zrobić przykręcany. Ale to jeszcze się zobaczy :)

Edytowane przez TMStoke
 • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
 • 1 miesiąc temu...

Nowy rok, nowe przemyślenia, więc i nowe skutki owych przemyśleń - dziś przybyła do mnie ta bestia:

 

http://images67.fotosik.pl/547/91754ef8da2d89bfmed.jpg

 

http://images70.fotosik.pl/545/5c6cb069df9f696dmed.jpg

 

Przyznam, że rozmiar tego coolera robi wrażenie, fotki tego nie oddają, waga to około 1.2kg :) W sobotę montaż w budzie :)

 • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
 • Dodaj nową pozycję...