Skocz do zawartości

Zestaw komputerowy do biura (CAD 2D, office) do 3k


Recommended Posts

Po raz kolejny wracam do Was po poradę.

 

Potrzebuję wymienić 7 komputerów w biurze. To, co mam jest w różnym stanie i różnym wieku, ale - szczerze powiedziawszy - nie chce mi się bawić z wymianą podzespołów, raczej chcę wszystko zepchnąć na allegro i kupic nowe, zwłaszcza, że większość sprzętu pochodzi z ery socketów 775 i DDRów 2, poza tym dużo łatwiej będzie administrować siecią, jak będę miała identyczne stanowiska.

  • Zastosowanie komputera: Autocad (głównie zastosowania 2D), programy inżynierskie, MS Office
  • Maksymalna kwota jaką dysponujesz: 2,5k netto za sztukę (czyli ok. 3k brutto)
  • Których części potrzebujesz?: Buda x7
  • Czy będziesz podkręcać sprzęt? Nie
  • Jaką rozdzielczość posiada Twój monitor? Czy masz zamiar go zmienić? Jaki to model?: Monitory zostają. Część stanowisk ma 1x 1920x1080, część 2x 1680x1024.
  • Specjalne wymagania:

Obudowy dobrze zabezpieczone przed kurzem, żeby kompów nie trzeba było często czyścić w środku, bo nie ma kto tego robić (sprzątaczka nie tyka, a informatyk psioczy, że nie jest od sprzątania).

 

Celuję w lepsze procki i więcej ramów, oszczędzając na grafice, bo grafiki autocad przy pracy w 2d nie zużywa za bardzo (jeden z kompów, które mam pracuje na zintegrowanej grafice i działa...)

 

Nie potrzebuję dysków twardych poza jakimś małym SSD na system, bo wszystkie pliki są na serwerze i na serwerze się pracuje.

 

Dobrze byłoby też, żeby kompy nie hałasowały za bardzo pod obiążeniem, ale w sumie bez przesady, bo mamy biuro przy ruchliwej ulicy.

  • Czy posiadasz jakieś części z poprzedniego komputera: OS (win8.1 pro) - wersje upgrade, kupione do boxowych XPeków, więc na moje powinno być ok.
  • Własna propozycja zestawu: NIe mam tu nic konkretnego, ale miałam na oku coś na zasadzie:

CPU: Intel Core i5-4460 

MOBO: MSI H81-P35
RAM: Crucial 16GB 1600MHz CL9 Ballistix

Dysk twardy: Crucial M550 128GB
GPU: Radeon R7 240

 

To, co wyżej kosztuje ok. 2100, co zostawia 900zł na obudowę + zasilacz + chłodzenie, co moim zdaniem jest do zrobienia.

 

Z góry dzięki.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Jakie programy i w jakim stopniu będą wykorzystywane? Jeśli sam AutoCAD to nie ma sensu pakować tu 16GB RAM. 900zł na obudowę i zasilacz to sporo za dużo jak na taki zestaw. Nie potrzeba lepszego zasilacza niż np. Cooler Master G450M za ok 215zł. Można za to pomyśleć o pojemniejszym SSD (256GB) i lepiej ofiltrowanej obudowie.

Link to post
Share on other sites

Jakie programy i w jakim stopniu będą wykorzystywane? Jeśli sam AutoCAD to nie ma sensu pakować tu 16GB RAM. 900zł na obudowę i zasilacz to sporo za dużo jak na taki zestaw. Nie potrzeba lepszego zasilacza niż np. Cooler Master G450M za ok 215zł. Można za to pomyśleć o pojemniejszym SSD (256GB) i lepiej ofiltrowanej obudowie.

 

Głównie AutoCAD z nakładkami branżowymi, trochę programów obliczeniowych jak Mathcad i branżowych (OZC, H20), sporadycznie Revit/inne programy CAD. Wszystko bez renderów, tylko praca na wektorach. Doświadczenie mnie nauczyło, że taki tryb pracy żre mocno procka i ramy właśnie, a chciałabym, żeby kupione kompy podziałały z 2-3 lata bez jakichkolwiek apgrejdów. W części kompów mam po 4 kości 2GB i zdarza się (nie super często, ale still), że CAD się zwiesza. Na pewno jest to wina również słabych procków, ale zużycie ramu przez CADa wskakuje czasem pod 6GB przy dużej ilości otwartych rysunków, podejrzewam, że łyknąłby nawet więcej.

 

Jeżeli bardziej sensowne wydaje się dołożenie do lepszego procka (na przykład i5-4690) kosztem jednej kości ramu, to prawdopodobnie dam się przekonać.

 

Nie potrzebuję większych dysków. Mamy serwer plików, wszystko, nad czym się pracuje znajduje się na serwerze, dyski twarde w stacjach roboczych to miejsce na os + instalacje i na to 120GB wystarcza z palcem w nosie (obecnie na dwóch stanowiskach są dyski SSD po 60GB i wystarczają). A jak komuś nie starczy miejsca na zdjęcia kotów, to nie jest już mój problem.

 

 

edit:

okej, wymyśliłam coś takiego:

http://www.morele.net/inventory/info/shj3mg/

 

Zestaw kosztuje ok. 2550, więc mam jeszcze jakieś 500zł rezerwy. Zastanawiam się nad:

- czy ta obudowa i chłodzenie robi sens w tym zestawie?

- do czego dołożyć nadwyżkę finansową? (jednak wiecej ramu czy może procek/szybszy dysk?)

 

Okazało się, że muszę zamawiać w morele.net (albo x-kom, ale z nimi nie mam najlepszych wspomnień niestety), bo esc.pl nie oferuje leasingu, tylko zwykłe raty, co jest bez sensu, bo przy ratach równie dobrze mogłabym to kupić za gotówkę, i tak muszę się pieprzyć z amortyzacją, od czego ratuje mnie leasing.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Zamień GPU na coś od Nvidii. AMD niestety gorzej wypada pod kątem stabilności sterów i często gęsto są z nimi problemy, typu arty w windows (wtf?), arty na view porcie itd. Poza tym Nvidia ma lepsze "chody" w autodesku (i nie tylko) co owocuje dedykowanymi sterownikami, lepszą stabilnością i szerszym wsparciem obliczeń GPGPU. 

Z tańszych polecam gtx 740 2GB (ok.390zł), używana Quadro 2000 1GB (ok.380zł allegro, z FV, gwar.), gtx 750 2GB (450zł), gtx 750Ti 2GB (540zł)

Odnośnie pamięci : polecam dołożyć do 16GB ramu - nic tak nie podcina skrzydeł aplikacją jak brak pamięci RAM.

Buda - Zalman Z3. Ostatnio sporo zestawów składam w tej budzie i jak dla mnie jest to najlepsza opcja w segmencie tanich bud.

Chłodzenie - Macho Black&White to lekka przesada pod i5 4690. Słabszy cooler spokojnie wyrobi przy tym CPU np. SP Fera II (ok.90zł).


Jak masz jeszcze kaskę wolną to ...

Xeon E3 1231v3 999zł  : 4rdzenie, ale 8 wątków, taktowanie 3,4GHz. Jest to odpowiednik i7, ale bez iGPU, dzięki czemu jest od niego o ~300zł tańszy  ;)

Link to post
Share on other sites

Okej, musiałam trochę namieszać ze względu na dostępność produktów (MOBO i procek) - morele.net nie wie, czy i kiedy będą mieć większą ilość tego, co potrzebuję, a ja muszę zamówić przed końcem miesiąca, gdyż podatki.

 

http://www.morele.net/inventory/info/jONAgJ/

 

Wymieniłam też to chłodzenie. Nie znam się na tym, wiem, że ten cooler jest spoko, bo go mam i działa spoko, dlatego go wrzuciłam, dzięki za zwrócenie uwagi.

 

Grafika podmieniona na gtx 750.

 

Za xeona to by mnie informatyk zamordował, ile razy ma coś zrobić na jednym stanowisku z xeonem, to pluje jadem, bo "taki procesor do takiej płyty to bezsens i co za matoł to konfigurował" (ja). (Ogólnie chłop ma jakieś wygórowane wymagania - najpierw do niego napisałam, żeby mi pomógł wybrać sprzęt, to wyskoczył z konfiguracją za ~8k za stanowisko, jak stwierdziłam, że "chyba go poje..ało", to uznał, że się nie będzie mieszał i ogarnie to, co zamówię. Wiec no).

 

Porównanie też nie wygląda jakoś porażająco lepiej http://cpuboss.com/cpus/Intel-E3-1231V3-vs-Intel-Core-i5-4690, a na tylu stanowiskach dla mnie to jest różnica ~2k

 

Poza tym ta płyta, którą mam w zestawie nie obsłuży tego xeona (tak mi mówi internet przynajmniej), musiałaby być lepsza, a - szczerze powiedziawszy - żal mi na to kasy, bo nikt nigdy nie będzie nic rozbudowywał w tych kompach, żadnego OC, żadnych sli, żadnych kart rozszerzeń, nic. Płyta ma obsłużyć to, co obsługuje i nic więcej.

Edytowane przez iamnotreal
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...