Skocz do zawartości

60 Hz VS 120 Hz - Benq XL2411Z


Recommended Posts

 

 

tu standardy i merytoryka są gdzieś na poziomie Na Luzie.

 

Co jak co, ale większość tematów w NL trzyma dość wysoki poziom, jako autor tematu o SW czuję się dotknięty tym porównaniem.


Video jest dobre, trwa 2 minuty i jest nagrane porządnym sprzętem. Do tego framerate wynosi odpowiednio 60 i 120 kl/s i przy czterokrotnym zwolnieniu, gdy jest to 15 i 30 kl/s, widać jak na dłoni różnicę.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Nie mam już siły na Wasze gadanie.

 

Jeśli nie widzicie żadnej różnicy na powyższym filmiku to naprawdę powinniście wybrać się do Okulisty ewentualnie zmienić monitory.

 

Co do wiedzy na temat odświeżania i płynności obrazu, to prawdopodobnie wiem więcej na ten temat, niż Wy dwaj razem wzięci.

To, że Moje wrażenia są opisane w paru zdaniach świadczy tylko i wyłącznie o tym, że nie chciałem tworzyć tu rozprawki na ten temat, tylko zwięźle przekazać kilka spostrzeżeń. Na bardziej rozbudowane Testy i recenzję przyjdzie jeszcze czas.

 

Natomiast na dziś kończę już tą jałową konserwację i życzę wszystkim spokojnej nocy.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

 

 

Co jak co, ale większość tematów w NL trzyma dość wysoki poziom

Touche. Biczuję się parówkami.

 

Poziom tego tematu to coś pomiędzy poradami Jaazika i poradnikami Marszałka. Merytoryczność i profesjonalizm jest tu tak gęsty, że potrzeba Czesiowego kozika aby móc go ukroić, a ilość wiedzy jest tu tak ogromna, że potrzeba by wszystkich bywalców "Siłowni" aby ją udźwignąć.*

 

*ten tekst był pisany w 50fps, proszę czytać go w 1/8 spowolnieniu.

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Co do wiedzy na temat odświeżania

 

Chyba odśnieżania.

 

 

 

prawdopodobnie wiem więcej niż Wy razem wzięci.

 

Równie prawdopodobne jest to, że o nagrywaniu filmów wiesz więcej niż Janusz Kamiński.

 

 

 

że nie chciałem tworzyć tu rozprawki na ten temat tylko zwięźle przekazać kilka spostrzeżeń.

 

Zanim nie zaczęliśmy się rozpisywać nie napisałeś jednego zdania komentarza, wrzuciłeś tylko film. Reszta dodana po edycji, więc nie ściemniaj, że chciałeś przekazać swoje spostrzeżenia.

 

 

 

 Na bardziej rozbudowany tekst, Testy i recenzje przyjdzie jeszcze czas. 

 

To brzmi jak zawoalowana groźba ;)


 

 

Co nasuwa wniosek, że jesteście perfidnymi mącicielami bez honoru :/

 

http://gallopingtintypessilents.files.wordpress.com/2013/04/scaramouche-slap-animated-gif-movies-silently.gif?w=610 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jest 6.38, a ja jeszcze nie położyłem się spać, więc pozwolę sobie wrzucić kilka słów jako osoba postronna.
Otóż Bakak, na Twoim filmiku owszem widać, że w 60kl/s występuje zdecydowanie zauważalny tearing, a w 120kl/s aż tak się to nie rzuca w oczy. Tego negować nikt nie będzie - "krechy" widać jak byk. Wydaje mi się natomiast, że chłopakom chodzi o to, iż jest to jeden z tysięcy filmików, które można znaleźć na YouTube, ba nawet jak już ktoś (wybór nie jest zbyt duży - Nowaj lub Sid :P [EDYTKA: lub Tychaaaa ;) ] ) wspomniał, są znacznie lepsze - czyli przy użyciu sprzętu adekwatnego do ukazania takich różnic. I dlatego Nowaj i Sid wątpią w sens powstania tego tematu. Bo nie dość, że nic Twoje porównanie nowego nie odkrywa, to jest gorszą (sprzętowo, opisowo itd.) kopią prac, które od dawna istnieją.
Jak już Nowaj wspominał, mogłeś się wyratować obszernym opisem. Dlaczego tego nie zrobiłeś - nie rozumiem.
Też nie wiadomo do końca czym jest ten temat. Minirecenzją? Prędzej nano... jak dla mnie jest to swego rodzaju ciekawostka, którą można upublicznić na przykład w statusie lub na własnej stronie. Ale tworząc osobny temat, na jednym z największych forów IT i wkładając w to (tak to wygląda niestety) minimum zaangażowania i pracy, nie możesz się dziwić tym negatywnym opiniom.

Serdecznie pozdrawiam! ;)

Edytowane przez Karol1701
  • Popieram 5
Link to post
Share on other sites
Ja wiem, że ten film nie jest mistrzostwem świata, ale różnice da się wychwycić. Jeśli jej nie widzisz to proponuję pójść do okulisty, albo zmienić monitor.

Różnice STRASZNIE ciężko wychwycić, test przeprowadziłeś bez żadnej metodologii w chaotyczny sposób.

Do tego wybrałeś nieodpowiednią grę:

CSGO, albo Quake Live to bardziej odpowiednie tytuły. 

Do tego film przedstawia tylko jedną scenę (tylko kilkadziesiąt sekund!), a intro i napisy końcowe zajmują prawie połowę materiału.

 

 

Materiał jest jaki jest i każdy kto choć trochę lubi grać w FPSy wychwyci różnicę

 

Ja gram na 120Hz już ok długich kilku lat i te video praktycznie nic nie ukazuje i z pewnością nie przekona nikogo do zakupu nowego monitora. Jestem bardzo wrażliwy i podczas gry wszystko wychwycę.

 

 

 

Czy Ty naprawdę myślisz, że tak łatwo wypożyczyć kamerę wartą 5k?

 

5000zł i taka marna jakość? Nie jest w stanie nawet nagrać w 60 klatkach? Bitrate i tak kuje w oczy.

IPhone 5S lepiej  by to lepiej nagrał, bo tam możesz przyjamniej nagrywać w 120FPS

 

 

Materiał został nagrany dostępnym sprzętem i nie ma to nic wspólnego z wiedza na ten temat.

 

Ma dużo wspólnego z wiedzą, wypożyczyłbyś kamerę, która daje radę nagrywać w wyższym framerate.

Potem spowolnił do 4-razy, aby wideo było puszczane w standardowych 30 klatkach na sekundę.

 

Podsumowując nagrałeś słaby i krótki materiał, na którym bardzo mało widać i masz pretensję do reszty, że nie dostałeś za to pochwały mimo wykorzystania super "profesjonalnego" sprzętu.

 

Jeśli coś robić, to robić to dobrze...

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Co nasuwa wniosek, że jesteście perfidnymi mącicielami bez honoru :/

Jakimś trafem przeoczyłem ten fragment. Chcesz podyskutować o tym kto jest perfidnym mącicielem bez honoru? Ja sobie na taką gadkę z twojej strony nie pozwolę.

 

Temat właściwie podsumowany przez kolegów powyżej. Materiał nagrany nieadekwatnym sprzętem, istota problemu czy specyfika 120hz monitorów nie opisana wcale... więc co to ma być? A jak się nam nie podoba to mamy nie dyskutować? I co wtedy? Jak oczekujesz, że ktoś będzie chwalił za coś, co nawet nie umywa się do reszty tematów z tej kategorii, to jesteś bardzo naiwny.

 

Jak chcesz coś dołożyć od siebie w kwestii 60/120hz to polecam zrobić to porządnie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Tearing obrazu

 

Synchronizację włączyłeś?

 

Gra trzyma stale 60 i 120 fps? Bo to jest tutaj kluczowe! 

 

Owszem różnicę widać np. w 26 sec. 

 

###

 Opluli biednego Bakak'a. A chłop chciał dobrze. Niech góra uczy się elokwencji od "Karol1701". Bo można coś powiedzieć bez płaszczyka zgryźliwości. 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Było późno w nocy, a wy mnie atakowaliście więc i ja nie byłem dłużny. Ale zostawmy już ten temat i pójdźmy dalej.

 

Od początku zdawałem sobie sprawę, że ten materiał nie jest idealny i bez zrobienia tego kamerą mogącą zapisać przynajmniej 120 kl./s będzie słabo widać efekt. Choć wg mnie da się zauważyć spore różnice.

Sam temat miał być tylko sondą, nie minirecenzją, wśród zwykłych userów. Moim błędem był lakoniczny opis, ale miał on też konkretny cel. Chodziło o to, aby niczego, nikomu zbytnio nie sugerować, a osoby zainteresowane mogły podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

W sumie to zrobiły. Choć nie te, o które mi chodziło. Pan Nowaj i Sid ukierunkowali rozmowę w stronę, która zupełnie niweczyła mój zamysł. Choć z drugiej strony jestem sam sobie winien bo mogłem napisać to co teraz napisałem, ale w pierwszym poście. Wtedy sytuacja była by jaśniejsza i może nie wyszła by z tego taka przepychanka.

 

Temat można zamknąć lub skasować. Wrócę z nim jak załatwię kamerę poklatkową.

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

 

 

###  Opluli biednego Bakak'a. A chłop chciał dobrze. Niech góra uczy się elokwencji od "Karol1701". Bo można coś powiedzieć bez płaszczyka zgryźliwości. 

 

Nikt nikogo nie opluł. To nie pierwszy test Bakaka, który przeprowadzany jest w niepoważny sposób. Za każdym razem rodzi się ożywiona dyskusja, bo jego testy są tak po prostu do du*y. Więc nie dziw się takiej reakcji, każdy ma swoje granice cierpliwości.

 

Ja rozumiem co chciał nam pokazać (sam ma 120hz), ale zrobił to w nieprawidłowy sposób (120hz vs 60hz nagrane kamerą w 50 kl/s?). Do tego warunkiem jest utrzymanie sztywnych 120fps, no i tak jak Cacek napisał: CS, Quake Live, Enemy Territory. To są tytuły stare, ale odpowiednie do przedstawienia różnicy.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Panowie

 

To nie był test tylko porównanie. I mimo, że nie jest to zrobione profesjonalnie to widać jedną bardzo istotną rzecz, a w zasadzie dwie.

 

Po pierwsze na 120 Hz nie ma tearingu.

Po drugie po obu stronach występuje Ghosting.

 

I nawet kamera nagrywająca tylko 50 kl./s jest w stanie to wychwycić.

Właśnie o ten aspekt mi chodziło. I o opinie osób, mniej obeznanych z tematem czy też to widzą?

 

Mój błąd polegał na tym, że nie opisałem dokładnie metodologii i założeń tego porównania. Przez co zrobiła się z tego nieprzyjemna przepychanka.

 

Moja wina i dajmy już spokój.

 

Jestem w trakcie załatwiana kamery mogącej nagrywać nawet 300 kl./s, jeśli się uda to wrócę z pełnoprawną recenzją tego monitora.

Na pewno wezmę pod uwagę wasze sugestie co do testów i gier w jakich powinny się one odbyć :)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Tearing wywołany niedopasowaniem wyświetlanych klatek do częstotliwości monitora to jedno.
Tearing spowodowany nieodpowiednim sprzętem do nagrywania to drugie.

Pewnie mało kto zwrócił uwagę, ale jest on widoczny na obu przykładach. Naturalnie w 120fps różnice między klatkami są dwukrotnie mniejsze, a 'kamera' dodaje rozmycie:

http://i.imgur.com/4a80wGm.png

(pocięty kontener)



Różnorakie cuda tworzone przez kamery można spotkać w wielu miejscach, przykładowo:

 

 

 

 

Zsynchronizowana kamera:

 

 

 

 

 

 

Intencje może i dobre, ale wykonanie i wnioski kompletnie nieadekwatne. Popieram odpowiedzi sida i Nowaja.

 

Aby prawidłowo wyświetlić różnice - materiał powinien być zgodny z sygnałem wysyłanym do monitora, a oglądający dysponować wyświetlaczem o częstotliwości 120Hz (lub jej wielokrotnością). Z tego powodu porównania "filmowe" nie mają jak dla mnie zbyt wiele sensu.

Edytowane przez walker15130
  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

Oczywiście masz racje, ale takie podejście prowadzi do wniosku, że wszystkie filmiki pokazujące to zjawisko, są o "kant d***y". Idąc dalej tym tropem, można stwierdzić, że nie ma sensu testować najwydajniejszych kart graficznych i porównywać ich ze sobą bo nie da się zauważyć 5% różnicy w wyświetlanych kl./s, jeśli obie generują więcej niż 60 lub np: 100 FPS.

 

Taka retoryka jest deczko pokrętna.

 

PS

Na 120 Hz monitorze oczywiście też może się pojawić Tearing jeśli wyświetlane klatki przekroczą jego odświeżanie. Jednak ten efekt jest tak mało widoczny, że praktycznie pomijalny.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Bakak gdzies na PClabie ostatnio bylo o 60hz/120/i g-sync wszystko ladnie wytlumaczone na schemacie jak to wszystko dziala i po tego typu materiale z pclaba wiecej mialem zobrazowane ocb niz z twojego filmiku. Nie obrazaj sie ale sam filmik bez odpowiedniego schematu tlumaczacego roznice panu X i Y nic nie powie :/ Co do agrumentacji nowaja i sida o sprzecie ktorego uzyles to dla mnie troche czepianie sie nad wyrost bo rozumiem intencje ale jak ma byc PROFESKA to nie mozna isc na latwizne :) Pozdro

Link to post
Share on other sites

Forum nie jest tylko dla profesjonalistów i nie można od każdej "recenzji" Usera z ograniczonym budżetem i możliwościami wymagać tego. Jak byśmy wszyscy byli Pro to nie byłoby sensu w ogóle prowadzić takiego Forum :P

 

Na tym filmiku wyraźnie widać Ghosting, który ja jestem w stanie zaobserwować gołym okiem podczas grania.

I to byłoby sedno zagadnienia.

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Sluchaj na pc lolu objechali mnie za jakosc zdjec bo nie mam lustrzanki i nie bawie sie PS by zrobic cukierkowe zdjecia od taki poziom absurdu ktorego nie zrozumiem nigdy ale, jesli czepiaja sie profasjonalnego podejscia do zagadnienia ukazania czegos by pokazac roznice w wyrazny sposob moge posypac glowe popiolem i jak to mowil nowaj "Mea culpa" :)

Link to post
Share on other sites

Mozesz uznac ze sie czepiam ale, tak tego nie odbieraj bo rozumiem Twoje podejscie :D niektorym to nie wystarczy (sid, nowaj) i oczekuja wiecej od Ciebie jesli juz sie bierzesz za takie filmiki :) to chyba raczej motywacja zeby wykrzesac z siebie ta PROFESKE i podszedl do tematu jak nalezy by on cos wniosl a nie byl gniotem jednym sposrod miliona :) chyba zgodzimy sie wszyscy ze takiego czego nie chcemy.

Link to post
Share on other sites

Nie uważam, że ten materiał wideo to gniot. A to dlatego, że widać na nim dokładnie to co chciałem pokazać, czyli Ghosting. Może gdybym jeszcze podał to info w tytule tematu i samym opisie to nie było by problemu, a tak wyszło co wyszło.

No cóż, mój błąd.

Link to post
Share on other sites

 

 

Nie uważam, że ten materiał wideo to gniot.

 

Wyślij zgłoszenie:

 

http://www.sundance.org/festivals/sundance-film-festival

 

 

 

nie można od każdej "recenzji" Usera z ograniczonym budżetem i możliwościami wymagać tego.

 

Owszem, można. Dlatego nie każdy bierze się za recenzowanie chłodzenia ciekłym azotem lub właśnie monitorów. Obudowę, GPU czy HDD - taki sprzęt może przetestować "szary człowiek" i napisać/nagrać mniej lub bardziej sensowną reckę, bez specjalistycznych gadżetów. Jeśli jednak ktoś porywa się na coś bardziej niszowego - powinien zrobić to porządnie.

 

Czytając wrażenia z jazdy nowym Ferrari czy innym Lambo każdy szanujący się fan motoryzacji liczy, że autor pośmiga autem po torze wyścigowym lub przejedzie się po tymczasowo zamkniętym odcinku jakiejś nadmorskiej serpentyny. Czy myślisz, że "test" Pagani Huayra przeprowadzony na osiedlowym parkingu w Wąbrzeźnie spotkałby się z pozytywnym odzewem ?

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Heheh śmieszni jesteście chłopak sie starał wyszło jak wyszło ale coś działał i za to ma + A czepialscy zawsze się znajda szczególnie panowie wyjadacze z tego forum których nicków nie wymienię by tych osobistości nie urazić :)

Link to post
Share on other sites

 

 

ale coś działał i za to ma +

 

Po porannej kawie najczęściej działam przez jakiś czas w łazience, ale nigdy nie wpadłbym na to, by efektem tego działania dzielić się publicznie.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...