Skocz do zawartości

60 Hz VS 120 Hz - Benq XL2411Z


Recommended Posts

Do wykonania flmiku posłużył aparat fotograficzny SONY HX200V, który pozwala na zapis materiału Wideo w 50 Kl./s. Jest to niestety za mało, aby wychwycić wszystkie różnice w odświeżaniu obrazu 60 Hz VS 120 Hz. Jednak na ośmiokrotnie spowolnionym materiale widać pewne różnice.

 

https://www.youtube.com/watch?v=h4o2QUBPaRA

Osobiście, zdecydowanie bardziej odpowiada mi granie w 120/144 Hz niż 60. Obraz jest znacznie płynniejszy, choć nadal nie idealny.

 

Minusami tych monitorów są międzyinnymi:

- Zjawisko Ghstingu, które jest zdecydowanie mniejsze niż na 60 Hz ale nadal widoczne.

- Tearing obrazu - nie pozbędziemy się go całkowicie. Występuje tylko wtedy gdy karta generuje zdecydowanie więcej kl./s niż jest w stanie wyświetlić matryca, czyli 144+.

 

Plusy to:

- Zdecydowanie płynniejszy obraz, który pozwala lepiej orientować się w bardzo dynamicznych grach, głównie FPS-ach.

 

Reasumując.

Jeśli nie jest się nałogowym graczem w CS:GO i/lub BF3/4 bądź pochodne, to nie ma większego sensu zakup takiego monitora :P

 

Pozdrawiam wszystkich i zapraszam do oglądania oraz komentowania :)

Edytowane przez Bakak
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

@Nowaj

 

Różnica w normalnym graniu jest bardzo widoczna i nawet na tym filmie(mimo, że nie jest idealny) widać że 60 Hz ma spory Tearing obrazu, zaś na 120 Hz ten efekt jest znacznie mniejszy.

 

Więc, za całym szacunkiem Panie Nowaj, ale pitolisz pierdoły i to samo tyczy się Pana Tycha. :):D

Link to post
Share on other sites

 

 

Inna sprawa, że różnicę trzeba zobaczyć osobiście.
 

 

Oczywiście, że trzeba. Jest to jedna z tych rzeczy, których raczej nie da się pokazać, a na pewno nie takim sprzętem. Można opisać swoje wrażenia, co dawno temu zrobili już Biafra i Sid, ale wrzucenie takiego filmiku i dodanie w temacie sondy zahacza o kabaret.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Panie Nowaj, ale pitolisz pierdoły i to samo tyczy się Pana Tycha.

 

Wybacz Sensei. Mea Culpa. Nagrałeś godny Oscara materiał, który dobitnie pokazuje różnice pomiędzy odświeżaniem 60 i 120Hz. Najzwyczajniej my, maluczcy, nie jesteśmy jego godni. Podobnie jak nie jesteśmy godni kilkustronicowego elaboratu, który napisałeś w pocie czoła, aby przekazać swoje wrażenia.

 

Kontynuując. Oto zdjęcie mojego kubka, które, jak oczywiście każdy widzi, zachęca do luźnej debaty na temat serii Need For Speed.

 

10270515_10204998806550511_8849641695716


 

 

ale różnice da się wychwycić.

 

Nie da się pokazać różnic sprzętem, który fizycznie nie jest w stanie ich nagrać. Równie dobrze można puścić 60Hz w zwolnionym tempie i podpisać, że to 120Hz. Nikt nie gra w slow motion. 

Link to post
Share on other sites

Pytanie z cyklu:

 

Czy wolałbyś mieć w portfelu:

 

a. 100 zł

b. 200 zł


Oczywistą oczywistością jest to, że mając do wyboru TN 60 i 120Hz każdy wybierze tę drugą opcję, ale uwzględniając inne rodzaje matryc wybór nie jest już oczywisty.

 

Ponownie odsyłam do:

 

http://forum.benchmark.pl/blog/55/entry-182-120hz-vs-ips/

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Wpadliście tu Hejtować i wyśmiewać, czy pogadać sensownie na ten temat?

 

Dodałem kolejne pytanie do ankiety które, nieco lepiej wyjaśnia moje intencje.

 

@Up

Jeśli komuś zależy na większej płynności w dynamicznych grach i nie ma Fioła na punkcie odwzorowania barw to weźmie 120/144 Hz TN.

 

Odwracając preferencje wybór padnie na IPS oraz pochodne :)

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

Osobiście, zdecydowanie bardziej odpowiada mi granie w 120/144 Hz niż 60. Obraz jest znacznie płynniejszy, choć nadal nie idealny

A to przepraszam bardzo, co jest?

 

Może to nie wypracowanie, ale jasno nakreśla moje preferencje.

 

@Up

Specjalnie dla Ciebie napisałem parę słów więcej :)

Edytowane przez Bakak
Link to post
Share on other sites

 

 

na większej płynności w dynamicznych grach

 

Do tego trzeba jednak dorzucić koszt dość mocnego sprzętu, który jest w stanie taki monitor "napędzić".

 

 

 

nie ma Fioła na punkcie odwzorowania barw

 

Nie mam fioła na punkcie odwzorowania kolorów. Nie jestem grafikiem, PS najczęściej używam do przerabiania zdjęć z imprez i usuwania pryszczy. Różnicę pomiędzy TN i IPS widzę jednak od razu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

A to przepraszam bardzo, co jest?

 

To jest 1,25 linijki. Po edycji postu. 


 

 

w lepszej jakości.

 

Do tego całość się sprowadza.

 

Gdybyś załatwił skądś jakąś super-hiper-turbo kamerę, która rejestruje 300 kl/s, nagrał świetny materiał i chciał rozpocząć dyskusję - super, you have my sword, ale w momencie, gdy nagrywasz aparatem niespełna dziewięćdziesięciosekundowe video, jakich w sieci pełno, nie dziw się, że nie spotka się ono z wielkim entuzjazmem.

Link to post
Share on other sites

Czy Ty naprawdę myślisz, że tak łatwo wypożyczyć kamerę wartą 5k?

 

Ogarnij się chłopie i nie wymagaj niemal niemożliwych rzeczy.

 

Materiał, który nagrałem nie jest idealny, ale pozwala zaobserwować różnice. Zaś Ty naginasz rzeczywistość do własnych potrzeb i argumentacji, która jest dla Ciebie wygodna.

 

Jeśli ten materiał Ci nie odpowiada, to wyraziłeś już swoją opnie na ten temat i na tym zakończ.

 

Jeśli masz do powiedzenia coś ciekawego na temat "60 Hz VS 120 Hz", niekoniecznie podpierając się moim filmikiem, mogą być spostrzeżenia z własnego doświadczenia lub obserwacje z innych materiałów w internecie, to zapraszam do dyskusji.

Jeśli nie to daruj sobie te wydumane wywody na temat profesjonalizmu, zaprezentowanego materiału w pierwszym poście.

Edytowane przez Bakak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

Czy ty naprawdę myślisz, ze tak łatwo wypożyczyć kamerę watrą 5k?

 

Nie. Ale bez takiego sprzętu "pokazywanie" różnic pomiędzy monitorami nie ma sensu. Można pogadać o wrażeniach i tyle.

 

 

 

Ogarnij się chłopie i nie wymagaj niemal niemożliwych rzeczy.

 

Jeśli skołowanie takiej kamery uważasz za rzecz niemożliwą to nie masz zbyt wysokich aspiracji ;)

 

 

 

Materiał który nagrałem nie jest idealny

 

Po co ta skromność ? Oczywiście, że jest. Jest najlepsiejszy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jasne...... Bo oczywiście jesteś w tej materii ekspertem.

Materiał został nagrany dostępnym sprzętem i nie ma to nic wspólnego z wiedza na ten temat.

Zaś terminy, ich znaczenie i głębia, jak to pięknie ująłeś, są mi bardzo dobrze znane.

 

I z łaski swojej nie zachowuj się jak Nowaj i mie naginaj rzeczywistości w taki sposób, aby pasowała do Twojej argumentacji.

To nie przystoi obermodowi :)

Link to post
Share on other sites

Ja naginam rzeczywistość ? Napisałem, że nagrałeś lipny filmik kiepskim sprzętem. Jeśli naginam rzeczywistość oznacza to, że nagrałeś wybitny materiał profesjonalną kamerą slow-mo.

 

Chyba pora zadać niedyskretne pytanie:

 

Z jakiej planety pochodzisz ?

Link to post
Share on other sites

Materiał jest jaki jest i każdy kto choć trochę lubi grać w FPSy wychwyci różnicę. Nawet mniej obeznana osoba będzie w stanie to zrobić.

 

Natomiast Wy za wszelką cenę próbujecie zasugerować, że na tym filmiku nic nie widać.

Co nasuwa wniosek, że jesteście perfidnymi mącicielami bez honoru :/ A na prawdę nie chciałbym Was tak postrzegać.

Więc uprzejmie proszę, dajcie sobie spokój z tą negatywną retoryką. :)

Link to post
Share on other sites

Tak ciężko zaakceptować Ci fakt, że ten temat to kupa gówna?

Na materiale nie widać nic - choć są takie w internetach, które w niezłym stopniu oddają realne wrażenie. Nie Twoje.

Opis jest tak ubogi w treść, informacje i detale, że aż głowa boli i śmiać się chce, ale Ty na siłę upierasz się, że tematyka jest Ci znana.

Skończ waść, wstydu oszczędź. Ja od roku siedzę na 120hz szkiełku, bardzo dobrze zgłębiłem tematykę z tym związaną a w dodatku jestem świadom tego, czego jeszcze nie wiem. Ty natomiast nie liznąłeś nawet podstaw, bo banały "dobre do fpsuw, fajne bo dużo klatkuw" można wyczytać nawet na etykiecie płatków śniadaniowych.

 

Kthxbye.

 

PS. My tu dbamy o standardy zamieszczanych treści - tu standardy i merytoryka są gdzieś na poziomie Na Luzie.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dopiero się zorientowałem, że tam jest napisane "50 FPS". Czy mam przez to rozumieć, że był to przybliżony framerate ?

 

Jakikolwiek sens porównywania 60Hz i 120Hz jest wówczas, gdy na jednym ekranie jest sztywny jak skała framerate 60 kl/s, a na drugim - 120 kl/s.

 

https://www.youtube.com/watch?v=PgHx3eMBXjI

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...