Skocz do zawartości

Jakie chłodzenie warto dla i5 & amd fx-8350


Recommended Posts

Obudowa:

 

1) przy INTEL: midi tower, bez założonej "blachy". Standardowa szerokość.

 

2) AMD Hight Tower, dość duża i szeroka, tutaj na pewno każdy radiator by się zmieścił.

 

Jakie osiągi chcę uzyskać na obu? Raczej dość wysokie ale zarazem maksymalnie stabilne jeżeli chodzi o stabilność pracy systemu.

Link to post
Share on other sites

Obie obudowy są dość wiekowe.

Jedna (dla INTEL) to jest jakiś no-name.

Druga (dla AMD) na przodzie ma wytopione w plastyku "SUPER ®" i w zasadzie to tyle z napisów. Wygląda jakby była raczej serwerowa, tym bardziej, że jako cały komputer kupiona była w Anglii i znajdował się w środku 2x intel xeon. Ma dość dobry obieg powietrza i dodatkowe wentylatory (obecnie 3, ale jest możliwość podłączenia jeszcze jednego).

 

Czy pytanie było odnośnie odpowiedniego doboru coolera względem obiegu powierza wewnątrz obudowy?

Link to post
Share on other sites

 

 

Czy pytanie było odnośnie odpowiedniego doboru coolera względem obiegu powierza wewnątrz obudowy?

 

Czy uważasz że można zrobić jedno bez drugiego? Jeśli nie ma dostatecznego przewiewu w obudowie to zapomnij że jakikolwiek dobry cooler będzie w stanie rozwinąć skrzydła. Duszenie kompa w puszce typu noname nie jest najlepszym pomysłem. Skoro już nie znasz modeli tych obudów to podaj proszę chociaż odległość od gniazda procesora do ściany obudowy w tej "większej" budzie. Jeśli zaś szukasz po prostu godnych polecenia modeli to masz podpięty temat z polecanymi coolerami. Ogólnie możesz zerknąć na macho który prezentuje świetny stosunek ceny do możliwości.

Link to post
Share on other sites

Czy uważasz że można zrobić jedno bez drugiego? Jeśli nie ma dostatecznego przewiewu w obudowie to zapomnij że jakikolwiek dobry cooler będzie w stanie rozwinąć skrzydła. Duszenie kompa w puszce typu noname nie jest najlepszym pomysłem. Skoro już nie znasz modeli tych obudów to podaj proszę chociaż odległość od gniazda procesora do ściany obudowy w tej "większej" budzie. Jeśli zaś szukasz po prostu godnych polecenia modeli to masz podpięty temat z polecanymi coolerami. Ogólnie możesz zerknąć na macho który prezentuje świetny stosunek ceny do możliwości.

 

 

1) obudowa no-name: licząc od procesora to +/- 13.5 cm

2) obudowa przy amd: licząc od procesora to +/- 17.5 cm

 

Temat z polecanymi coolerami czytałem jeszcze przed złożeniem tego tematu. Anyway przeglądając dodatkowo cudze tematy podobne do mojego póki co wybrałem. Pogrubioną czcionką oznaczyłem te najbardziej interesujące.

 

- SilverStone Argon AR03

c. 150 zł z, wraz z przesyłką, kupno od osoby prywatnej

 

- Raijintek Nemesis

c. 210 zł, wraz z przesyłką, kupno od osoby prywatnej

 

- SilentiumPC Fortis 2 XE1226

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-fortis-2-xe1226-spc097-639501/

c. 120 zł

 

- Thermalright HR-02 - Macho 120 Rev.A

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-120-rev-a-tr145-621401/

c.180 zł

 

- SilentiumPC Grandis XE1236

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-silentiumpc-grandis-xe1236-spc099-643221/

c. 150 zł

 

Co mnie najbardziej interesuje to różnica między temperaturą CPU w stresie między oznaczonymi, a co za tym idzie czy jest sens w ogóle dopłacać między np. Fortis 2 vs Grandis.

 

Druga kwestia, wychodzi na to, że do większej obudowy wejdzie każdy z nich, nastomiast do no-name'a  ... nie za bardzo. No-name stoi w ogóle bez założonej obudowy. Więc myślę, że mimo wszystko kupić do niego któryś z wyżej wymienionych i niech póki co działa bez zamkniętej obudowy oraz szykować się do zakupu innej obudowy.

 

 

Powiem tak... wiele lat temu samemu skonstruowałem własny twór radiatora chłodzenia wodnego. To był twór dla procesora AMD X2. Niestety nie posiadam już tego tworu.. chyba został na starym mieszkaniu - a szkoda. Radiator, rurki, wewnątrz silniczek z łopatkami do pompowania wody... simering.. . Koszta takiego tworu były stosunkowo niewielkie + dość spory mimo wszystko nakład pracy. Jak tak patrzę na te obecne radiatory to w zasadzie bez większych problemów zmajstrował bym taki twór z miedzi samemu. Pomijam jednak przy tych rozważaniach wagę mojej wersji takiego tworu (miedź dość sporo waży) oraz brak rurek cieplnych.

Link to post
Share on other sites

Podziękował. Co do AMD wybrałem, zakupiłem i zamontowałem. Temperatura przy max obciążenie (Prime / full stress) spadła o 21 st C.

 

Teraz pytanie na co zdecydować się dla przyszłego podkręcania i5 2500k:

 

- SilverStone Argon AR03     c. 150 zł z, wraz z przesyłką

 

- SilentiumPC Fortis 2     c. około 125 zł (bez przesyłki)

 

Z tego co patrzyłem na wykresach w necie, to Argon jest wydajniejszy. Ale czy jest potrzeba dopłacać? Pomijam tutaj fakt, że nie Fortis nie mieści się tak na prawdę do obudowy, bo jednak zdecyduję się zmienić tego trupa na coś normalnego.

 

 

I ostatnie pytanie w tym wątku: po jakim czasie od zakupu można decydować się na próby z podkręcaniem. Kiedyś wyczytałem, że lepiej aby procesor pochodził sobie przynajmniej rok czasu zanim zacznie się zwiększać jego taktowanie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...