Skocz do zawartości

[Kolekcja] Minerały Coogera


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez buszi,

Recommended Posts

Jako, że w komputerach siedzę od wieków, a konkretnie od zeszłego wieku, zaczynałem bowiem swoją przygodę od procesorów klasy 8088 to przez lata skolekcjonowałem trochę udziwnionych sprzętów. Start kolekcji ginie w pomrokach dziejów, zaczęła powstawać w momencie gdy w moje ręce zaczęły trafiać sprzęty które nie miały już większej wartości rynkowej a w czasach gdy powstały były high-endem. Kolejne technologie znikały a sprzęt stawał się czymś w rodzaju technologicznego minerału, praktycznie nie nadawał się do niczego innego niż leżenia na półce. Później zacząłem kolekcjonować bardziej świadomie, skupując różne dziwadła, czasami za zupełnie nierozsądne pieniądze.

 

Przestaję nudzić i prezentuję pierwszy eksponat. I od razu zagadkę - co to jest za płyta, pod jaki procesor i jakimi złączami dysponuje. Konkurs bez nagród... albo niech będzie, jak rozwikłacie zagadkę dam fotkę kompletu dwóch, jak to piszą na allegro 'larytasów'. Opad szczęki gwarantowany.

 

20141109_112247.jpg

Link to post
Share on other sites

Zgadłeś, to jedna z nielicznych konstrukcji VLB pod Pentium. Praktycznie nie występowała w naturze. Generalnie VLB pod Pentium tp poroniony pomysł :)

 

A łącza to faktycznie PCI+EISA+VLB

 

W nagrodę fotka (to co na fotce nie jest nagrodą ;)):

 

20141109_112522.jpg

Link to post
Share on other sites

 

 

Generalnie VLB pod Pentium tp poroniony pomysł
Przypuszczam że to nie jest sprzęt dla przeciętnego klienta. Raczej jakieś serwerowe lub przemysłowe zabawki pod konkretny cel (np. maksymalna kompatybilność kart rozszerzeń).

 

 

A łącza to faktycznie PCI+EISA+VLB

Bardzo dziwne jest to połączenie EISA z VLB. 

Te Voodoo są sprawne ? 3DFX'y psują się nawet od leżenia ;)

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

Co do płyty - to były zwykłe (jeśli w tamtych czasach można mówić zwykłe na płyty pod Pentium) płyty desktopowe (no może bardziej workstation). Zdaje się, że pomysł polegał na tym, żeby zachęcić właścicieli 486 z wypasionymi kartami grafiki VLB (więc zapewne chodziło o CAD-a) do upgrade.

 

Znalazłem nieco więcej informacji: http://artofhacking.com/th99/m/S-T/32110.htm

 

Nawet nie wiedziałem, że to Tyan! W dodatku Typhoon ;)

 

Nawiasem mówiąc swego czasu w teście kart grafiki VLB i PCI Bajtek serwował takie podsumowanie-dowcip: "Jeśli chodzi o karty grafiki do 486 to możemy dyskutować czy lepsze jest VLB czy PCI ale w przypadku Pentium z pewnością jest to PCI" (cytat z pamięci).

 

Co do Voodoo2 - zwróć uwagę, że pudła nie są rozpakowane, zatem nie jestem w stanie odpowiedzieć na pytanie...

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Jaki tam widmo, to Athlon 1Ghz na Slot A.

 

Ile takich (1GHz) widziałeś/miałeś w rękach? Już nie mówiąc o tym, że ten to wersja z cache L2 pełnej prędkości (źródło z netu, tego nigdy nie uruchomiłem - całkiem możliwe, że to już całkowita skamielina).

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Myślałem że z tym widmo chodzi ci o niewiadomą co to za model. Slotowe procesory w ogóle są rzadkością, athlony choć w swoich latach były świetne to sprzedały się w znacznie mniejszej liczbie egzemplarzy niż Pentium III stąd ciężej je dostać na rynku wtórnym. Na allegro obecnie są wystawione dwa slotowe Athlony i jedna podobno sprawna płyta na Slot A.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

No dobra, mam jakieś fotki. Nie mniej focenie smartfonem w tak słabym oświetleniu to złe kungfu.

 

Jako, że artefaktów jest skończona ilość to muszę je dozować zatem zdecydujcie co teraz - temat bardziej procesorowo-płytowy, grafika czy raczej muzyka?

Link to post
Share on other sites

Dobra. Kilka typowych minerałów z mojego ulubionego działu - ślepe zaułki rozwoju ;). W ramach porównania - typowy nudny voodacz. Ciekawe czy rozpoznacie co to za grafiki.

 

20141214_202628.jpg

Edytowane przez cooger
Link to post
Share on other sites

Nie ma w tym tajemnicy i już nawet o tym pisałem na początku wątku. Generalnie wiele lat temu zajmowałem się handlem używanym sprzętem komputerowym na giełdzie. Zawsze miałem skłonność do różnych egzotyków więc w pewnym momencie jak ten sprzęt był nazwijmy to "wycofywany" skupowałem sobie różne ciekawostki. Może to był taki sposób na kupienie czegoś na co mnie nie było wcześniej stać? Później zacząłem to bardziej świadomie kolekcjonować odkupując od innych handlarzy różne dziwadła które im się trafiły. Jak choćby te dwie sztuki NV1 ze zdjęcia z kartami grafiki. Część pewnie zostawili mi jacyś ludzie którym modernizowałem komputery. Kilka ciekawostek kupiłem na wyprzedażach za dość bezsensowne pieniądze jak te VoodooII czy płytę pod Pentium Pro (nówka, nieużywana) i tak to sobie leży i czeka na... niewiadomo co. Ja to w sumie kolekcjonowałem bardziej jak eksponaty muzealne, nie planowałem tego nigdy używać, ot tacy świadkowie historii.

 

P.S. Część sprzętów z pewnością nie jest sprawna, np. to co leży pod AWE32...

Edytowane przez cooger
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ale fajowska kolekcja.

A ja w tamtych latach jeździłem na giełdę elektroniczną do Wrocławia i tego było tony ale każdy w tedy mówił ,że stare złomy i trzeba myśleć przyszłościowo. I co teraz mamy? Niekompatybilne stare gierki i programy, w które chcemy popykać!!! TAK nas załatwili.

Jak widać po kąciku retro, parę osób się ocknęło i zobaczyło ,że coś jest nie tak i teraz odtwarzają historie. :P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...