Skocz do zawartości

pasywny "kibelek"


Recommended Posts

Drodzy użytkownicy !

Dawno nie pojawił się tu temat pasywnego wc dlatego mam kilka pytań

Zamierzam zrobić wc na bazie grzejnika i pompy cwu/co

Jest to pewne na 100% tylko nwm czy teraz czy na początku przyszłego

Jestem w 100% świadomy tego iż tempy byłyby dość wysokie jak na wc ale dla mnie najbardziej liczy się cisza pod obciążeniem. Komp stoi 15 cm ode mnie, przez co nawet szum powietrza na minimalnych obrotach jest denerwujący. Jakby tego było mało mam niezły piekarnik w obudowie.

Grafika 7990 robi swoje, do tego podkręcony i5.

Jest jedno ale....

Wszystkie worklogi, które widziałem dotyczą archaicznego wręcz sprzętu sprzed 6-8 lat których tdp jest niezbyt wysokie i nie mogę sie nimi sugerowąć

Wstępna chłodnica to: http://www.leroymerlin.pl/ogrzewanie/grzejniki-i-akcesoria/grzejniki-c-o/grzejnik-aluminiowy-fr2-ragall,p178949,l2071.html#opis

Jak oceniacie możliwość pasywnego schłodzenia tej grafiki?

Pewnie zapytacie dlaczego nie standardowe lc?

"jeżeli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze"

nIe stać mnie na drogie lc z wentylatorami

to ma być niskobudżetowe lc, do 1400-1500k pln max; póki co mam juz 1/3 max kwoty więc juz mogę cos zacząć kombinować

obliczyłem że na normalne lc musiałbym wydać 1500> abym był zadowolony

moja buda to 600t dlatego nie ma praktycznie sznas na dobre lc bez modyfikacji budy w którą nie mam zamiaru się bawić

Co o tym myślicie?

Mówię całkiem na poważnie :D

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

Mogę Ci sprzedać swoje bloki i chłodnice, złączki i pomporez za niewielką kasę. Uwierz mi,że lepiej kupić dobre LC niż się siedzieć na grzejnikach z castoramy czy innego lidla. Chłodnicę możesz dać na zewnątrz nawet i będzie o niebo lepiej. Jeżeli chcesz sam CPU chłodzić to wyjdzie sporo taniej niż 1500zł

Edytowane przez natsu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Szukaj używanych części, mnie pierwsze LC wyniosło nieco ponad tysiąc. Co do 600t to jesteś w błędzie, bo spokojnie idzie tam zrobić normalne LC z chłodnicami 240/360 oraz 180/200 zamontowanymi w środku bez modyfikacji. 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Chłodnicę możesz dać na zewnątrz

porównaj koszt dobrej chłodnicy np 420,480 lub 560 +wentyle a koszt kaloryfera- 2x tyle

 

Uwierz mi,że lepiej kupić dobre LC niż się siedzieć na grzejnikach z castoramy czy innego lidla.

kompa mam prawie przy uchu więc nawet bequiety mnie nie zadowolą bo zostanie szum powietrza

 

spokojnie idzie tam zrobić normalne LC z chłodnicami 240/360 oraz 180/200 zamontowanymi w środku bez modyfikacji.

jeżeli mógłbyś to powiedz gdzie zmieszczę chłodnicę 360; widziałem że po przeróbce się da, bez nie widziałem

poza tym różnice w hałasie odczuję, a w tempach nie (w tym sensie, że na własnej skorze, grafa sie grzeje i na razie nic jest nie jest)

 

 

Mogę Ci sprzedać swoje bloki i chłodnice, złączki i pomporez za niewielką kasę.

dzięki :); co mógłbyś zaoferować?

 

edit2: wolę ciszę i te same/trochę niższe tempy niż wydajność za wszelką cenę

edit3: moim priorytetem jest zarówno cep jak i grafa; bloki na grafę maja chore ceny :(

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

dzięki :); co mógłbyś zaoferować?

 

Coolgate 360 (ewentualnie wygrzebać 560 sr1 z wentylami), na cpu raystorm, wąż mam zbędny od primochill i złączki monsoon czerwone 16/10. Pompa zintegrowna z rezem xspc, zatokowa, da się wyciszyć wibracje pakując gąbkę między boki reza a zatoki. Tym spokojnie schłodzisz samego cepa mając wentyle na 600-800 obrotów

Edytowane przez natsu
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

dzięki wielkie :)

Twoja propozycja jest kusząca aczkolwiek zależy mi głównie na grafie;

gwoli ścisłości: na cały zestaw cpu+grafika mam max 1500 zł

 

Chłodzenie pasywne umarło bo nie ma kompletnie sensu, dobrego wentyla na 600 rpm nie słychać chyba że przyłożysz do niego ucho

czemu tak uważasz? aby schłodzić mój sprzęt do dobrego poziomu przy bardzo niskim hałasie potrzebuję dużej chłodnicy/chłodnic+dobre wentyle+wydajna i cicha pompka=wysoki koszt całości

blok który kosztuje około 40% całego budżetu utrudnia sprawę

a grzejnik kosztuje 2x mniej niż dobra chłodnica+dobre wentyle

tylko proszę nie mówcie że skoro mam taki budżet to żebym sie nie pchał w lc bo da się zrobić tylko potrzebuję pomocy

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

Dlatego że u mnie  po podłączeniu 3 wentyli na 800 rpm, co dla mnie jest mega ciche, temperatury spadły o 10 stopni przy jednej chłodnicy 360 mm. Jeśli kupiłbyś np phoyba'e 1080, to różnica pomiędzy pasywem a wentylami na 800 rpm to około 30 stopni.

Ja kupiłem nowego lainga ddc+ za 120 zł, więc trzeba śledzić :)

 

Podsumowując, chłodzenie pasywne nie ma sensu, bo nawet "lekko" pracujące wentyle mocno zwiększają wydajność.

 

Zwróć uwagę, że nie musisz od razu pakować wszystkich wentyli, możesz dać 3 i spokojnie wystarczy, a z czasem dokupić resztę.

 

Taka phoyba 1080, z palcem w nosie schłodzi twój konfig, i to po ostrym oc.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Zwróć uwagę, że nie musisz od razu pakować wszystkich wentyli, możesz dać 3 i spokojnie wystarczy, a z czasem dokupić resztę.

masz rację; tylko że koszt wszystkiego to prawie 2k a szansa ze dostanę z drugiej ręki phobye 1080 i blok do 7990 graniczy z cudem;

mam jeszcze pytanie:

ile wg Was musiałbym wydać na dobre,ciche wentyle? mam na myśli 120 w liczbie 9

chciałem zrobić pasywne bo zakładając ze jeden wentyl kosztuje 30 a phobya najtaniej 479 czyli 750

tylko że najtaniej jest u darmacza, tam zarówno blok na grafikę jak i ta chłodnica jest w najniższej cenie

martwią mnie jednak nieciekawe opinie o tym sklepie

gdybym  musiał kupować w innych sklepach to wyjdzie mnie to >600 + backplate

jedynie chwilowo na aquatuning jest promocja ale póki ostatecznie zdecyduje się zamówić to pewnie juz nie bd

wiem że normalne lc będzie o wiele wydajniejsze ale czy na prawdę nie ma pasywne racji bytu?

ludzie dawniej robili takie bo dedykowane podzespoły do lc są drogie :(

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

zamiast grzejnika to ty poszukaj jakiejs chlodnicy od stara :D zeby jakis dobry przepływ byl :D

 

http://allegro.pl/chlodnica-wody-1-0-1-0-1-3-1-3-vw-golf-ii-nowa-i4705419803.html chlodnica 50zl

 

http://allegro.pl/vivaro-trafic-2-0-cdti-pompka-wody-chlodnicy-p-n-i4748625029.htmlpompka 150 

 

 jakies wezyki z 20zl + zakaldasz na chlodnice nie wiem ile tam wejdzie 140mm wentylow ;d laczysz to w jeden i ogien :D

Edytowane przez t0md3long3
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Bo taka chłodnica to idiotyczny pomysł, potrzeba konkretnych wentyli żeby to było wydaje, co ma się nijak do ciszy.

niższy koszt chłodnicy oznacza to że mogę więcej dać na dobre wentyle ;)

 

 

tak czy siak jakoś nie wierzę w taką chłodniczkę

czemu? to jest chłodnica jak każda inna :D tylko że ma ultra wysokie fpi sądząc po zdjęciu

taka chłodnica to dla mnie dobra alternatywa; umieszczę ja gdzieś daleko od stanowiska i będzie git :D

a co do hałasu to trudno, bd musiał się troche poświęcić bo nie mam tyle kasy na to

Edytowane przez greghor
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...