Skocz do zawartości

ASRock vs MSI, czyli która płyta FM2+


Recommended Posts

Witajcie,

 

Być może w czasie niedlugim będę wymieniał procka i płytę główną.

Procesor już teoretycznie upatrzyłem i jest nim Athlon X4 860K. Odblokowany mnożnik jest, co mnie bardzo cieszy. Dlaczego nie Intel? Koszta. Nie ukrywajmy, ale jest drogi. Najtańszy z i5 i odblokowanym mnożnikiem jest (zgodnie z danymi ze skąpca) i5-4690K, którego cena zaczyna się od 899zł. W tej kwocie mam procesor i płytę pod AMD.

Monitor również jest w kolecje i byłby nim Dell P1913 (1440x900) lub pochodne o rozdzielczości max 1600x900.

Karta graficzna jak w sygnaturze.

Nie ukrywam, z uwagi na posiadane chłodzenie, będę się bawił w OC, również dokupiłbym albo Kingstony HyperX Fury 2x4GB 1600/1866MHz albo w przypadku plyty od MSI, Avexiry Blitz 1.1 Red Dragon w takim samym wariancie lecz 1600MHz (1866 jakoś nie widzę).

 

I teraz pytanie najważniejsze. Która płyta w tym momencie lepiej by się spisywała?

Do wyboru miałbym dwóch kandydatów:

 

1. MSI A88X-G45 Gaming http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/9333021#

2. ASRock FM2A88X Extreme6+ http://www.skapiec.pl/site/cat/13/comp/8186551#

 

Teraz kilka uwag lub spostrzeżeń.

ASRock teoretycznie (?) ma mocniejszą sekcję zasilającą. Tutaj przemawia również Dual Bios.

MSI najgorszej chyba nie ma, aczkolwiek bardziej mi odpowiada jej wygląd, w szczególności mając pod uwagą posiadaną przeze mnie kartę graficzną. Bardziej mi odpowiada również ułożenie EPS 8-pin. Brak Dual Biosa w przypadku awarii.

 

Sprawa LAN'u mnie nie obchodzi kompletnie, gdyż posiadam kartę WiFi na PCI, a możliwości poprowadzenia kabla od routera fizycznie nie ma.

 

Co waszym zdaniem jest bardziej warte uwagi? Płyty reprezentują praktycznie ten sam poziom jak i plasują się tak samo na półce cenowej.

Prosiłbym o jakieś za i przeciw ;)

 

Pozdrawiam

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

Bratu kupiłem podzespoły na tej samej podstawce z procesorem A10 - 7850k.

 

Od siebie polecam Ci Asrocka.

 

Płyta bardzo dobrze wykonana , posiada bardzo przejrzyste uefi biosu , gotowe profile do oc i przede wszystkim bardzo łatwo się na niej podkręca.

 

Bez problemu podkręciłem na niej 7850k z gotowego profilu OC z napięciem 1,4750V , ponieważ nie miałem czasu i podkręciłem CPU z  profilu 4,5 GHZ i do tej pory jest to stabilne.

 

Nie wspominając już o naprawdę eleganckiej kolorystyce ;)

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez eziozpolski
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie cały czas myślę od strony stricte technicznej o tym ASRock'u. Psułby mi trochę estetykę i dlatego jako drugi kandydat jest MSI Gaming.

Wiem, że minęło sporo lat od raczkowania ASRock'a na rynku, ale mi (zapewne błędnie) dalej się kojarzy z dziwnymi hybrydami i niszowymi rozwiązaniami. Zapewne to tylko kwestia przekonania się.

Link to post
Share on other sites

Właśnie cały czas myślę od strony stricte technicznej o tym ASRock'u. Psułby mi trochę estetykę i dlatego jako drugi kandydat jest MSI Gaming.

Wiem, że minęło sporo lat od raczkowania ASRock'a na rynku, ale mi (zapewne błędnie) dalej się kojarzy z dziwnymi hybrydami i niszowymi rozwiązaniami. Zapewne to tylko kwestia przekonania się.

Do tej pory u mojego brata wszystko hula , aż miło i jest stabilne jak skała na wersji biosu 3.3  ;)

 

Dla mnie płyta warta uwagi , bo jest na prawdę świetna i od tamtego czasu Asrock na prawdę zrobił krok do przodu i nie odstaje od takich firm jak MSI czy ASUS.

 

 

PS. Gdybyś chciał parę fotek z flaków komputera mojego brata na tym MOBO daj znać ;)

Może jutro uda mi się zrobić parę fotek.

Edytowane przez eziozpolski
Link to post
Share on other sites

Szkoda niestety, że tak liczna grupa osób pracuje na Intelu i nie ma osób, które by się udzieliły w dyskusji. Chyba, że już śpią albo nie chcą się ujawnić, żeby nie zostali zjedzeni przez niebieskich?

Wiem, że wiele osob uważa, że AMD do niczego się nie nadaje, ale pomimo tego, że sam obecnie posiadam QX6850, jakoś bardziej popycha mnie w stronę AMD. Może głównie z ciekawości?

 

A co do zdjęć, chętnie poproszę. Jeszcze mi tylko powiedz czy posiada Boxowe chłodzenie czy aftermarket?

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

Szkoda niestety, że tak liczna grupa osób pracuje na Intelu i nie ma osób, które by się udzieliły w dyskusji. Chyba, że już śpią albo nie chcą się ujawnić, żeby nie zostali zjedzeni przez niebieskich?

Wiem, że wiele osob uważa, że AMD do niczego się nie nadaje, ale pomimo tego, że sam obecnie posiadam QX6850, jakoś bardziej popycha mnie w stronę AMD. Może głównie z ciekawości?

 

A co do zdjęć, chętnie poproszę. Jeszcze mi tylko powiedz czy posiada Boxowe chłodzenie czy aftermarket?

Aftermarket ;) AMD nie są wcale takie złe mój brat ma APU + GPU , czyli A10 7850k + R7 250 i każdą grę odpala na sensownych detalach , bez problemu większość działa na wysokich - ultra na rozdzielczości 1920x1080 , więc źle nie jest ;P

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez eziozpolski
Link to post
Share on other sites

No więc tak, sam mam AMD ale proc za 100zł (intel w tej cenie? ledwo jakiś celeron 2 rdzeniowy używka)

 

Ponad 200zł już średnio się opłaca brać procka x4 od AMD bo za ok 200zł jest i3 2100/2120 na lga1155.

 

Przy 300zł to samo, można szukać i3 HSW używkę.

 

A za Twój budżet czyli 270+350 z tego co podajesz to kupisz i3 4160 3.6Ghz 435zł + płyta msi h81 140zł i masz nie dość że taniej, to wydajniej (nawet po OC Athlona), mniejszy pobór prądu, nie trzeba dokupować chłodzenia, w przyszłości wkładasz i5.

 

Bym zapomniał: http://pclab.pl/news58957.html

 

Aha jeszcze co do tego wykresu, mój proc po OC ma wydajność jak ten phenom x4 970K na stock ;)

 

Piszę to żeby pokazać, jak mała jest różnica w wydajności między starym Athlonem x4 (z pełnymi 4 rdzeniami) a najnowszym z modułami.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez Maniak_Cpu
Link to post
Share on other sites

Aftermarket ;) AMD nie są wcale takie złe mój brat ma APU + GPU , czyli A10 7850k + R7 250 i każdą grę odpala na sensownych detalach , bez problemu większość działa na wysokich - ultra na rozdzielczości 1920x1080 , więc źle nie jest ;P

 

Pozdrawiam.

Na a10 i r7 250 "większość na wysokich ultra w 1920x1080"? Haha, dobre, dowaliłeś teraz, dobrze, że nic nie piłem bo bym się zakrztusił. To zdanie może być prawdziwe w stosunku do mojego i5 i r9 270. Chyba, że dla Ciebie "działa" to jest 15-20 klatek na sekundę, to powodzenia, miłego grania :)

Link to post
Share on other sites

Link który podałeś, jakbyś nie doczytał to "prawdopodobna wydajność". Nie mogę się doszukac testów tegoż procesora.

To co podałeś hmm... płyta budżetówka na H81 (ani wyglądu ani dobrej sekcji zasilania, 2 sloty RAM to jakiś żart, brak PCI, już mój Asus lepiej wypada pomimo swoich lat), o OC kompletnie można zapomnieć w wypadku i3, które de facto oferuje niewiele więcej (o ile w ogóle) w porównaniu do dotychczasowego CPU. Ponadto, staram się również aby sprzęt "tako jako" (sic!) wyglądał. Ponadto przeczytałeś to co napisałeś? i5 do tej płyty? Jakoś osobiście bym nie ryzykował. Szkoda by mi było zarobionych pieniążków.

 

Nie posiadam monitora Full HD i nie mam zamiaru. Nie mam jakiegoś parcia na mega rozdzielczość. Tak jak napisałem wyżej, najbardziej prawdopodobne jest 1440x900, gdyż takową rozdzielczość oferuje Dell P1913.

Policzywszy ilość pikseli do obróbki w porównaniu do obecnego monitora (1280x1024) otrzymujemy wartości:

1280x1024 - 1 310 720

1440x900 - 1 296 000

 

Jak widać przy obecnej konfiguracji sprzętowej, w przypadku wymiany TYLKO monitora, powinienem zyskać na wydajności jakieś ~1,5%, ale na pewno nie stracić. Jest to wartość, której nawet nie zauważę. Wydajność przy obecnej konfiguracji pozwala mi dla przykładu uzyskać zakres 60-140FPS (VSync off) przy detalach Ultra w BF3. Przy w/w rozdzielczości.

 

Nie spodziewam się super przyrostu (a nawet może być jego brak) po wymianie na 860K, ale na pewno na tym nie stracę. Płyta główna z lepszą sekcją zasilania, odblokowany Athlon, dobre chłodzenie (patrz sygna), pozwoli mi na uzyskanie przy OC poprawnej wydajności (być może i wyższej niż obecnie) przy umiarkowanym oddawaniu ciepła (QX6850 130W nominalne, na chwile obecną sięga nawet 150W kontra 95-120W przy AMD).

 

Jendakowoż, kończąc moją wypowiedź, chciałbym was prosić o nie rozpoczynanie flaming'u na temat wyższości Intela nad AMD, gdyż temat wątku chyba jasno został przedstawiony :)

 

Dziękuję, życzę (spokojnej) nocy.

 

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites
Link który podałeś, jakbyś nie doczytał to "prawdopodobna wydajność". Nie mogę się doszukac testów tegoż procesora.

To co podałeś hmm... płyta budżetówka na H81 (ani wyglądu ani dobrej sekcji zasilania, 2 sloty RAM to jakiś żart, brak PCI, już mój Asus lepiej wypada pomimo swoich lat), o OC kompletnie można zapomnieć w wypadku i3, które de facto oferuje niewiele więcej (o ile w ogóle) w porównaniu do dotychczasowego CPU. Ponadto, staram się również aby sprzęt "tako jako" (sic!) wyglądał.

 

 

Przecież to ten sam procesor, tylko ze zintegrowaną grafiką :)

 

Płyta :) a po co lepsza do I3? (wystarcza nawet do OC g3258 na 4.8Ghz), można dołożyć do b85

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g41-pc-mate-b85-sata3-usb3-pcie3-0-s-1150-atx-b85-g41-pc-mate-581505/

 

jak chcesz kręcić w przyszłości i5K.

 

Poczytaj trochę testów :) bo piszesz niestworzone rzeczy.

 

Pokazuje ci wydajniejsze rozwiązanie od x4 860K po max OC, a Ty mi piszesz że Twój obecny proc jest o wydajności i3 HSW, tego jeszcze nie było :D (w takim razie nie zmieniaj procka bo zwolnisz sobie kompa)

 

Tak wygląd :) no cóż wiem że dla kobiet liczy się wygląd, na 1 miejscu, proponuje płytę Gejming ze smokiem i niżej już nie ma co schodzić :)

 

Nie moja kasa, więc kupuj co chcesz :)

 

kontra 95-120W przy AMD

 

 

Na intelu aż 54W

 

Wydajność między obecnym a athlonem 

 

http://www.anandtech.com/bench/product/48?vs=1200

 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek :)

 

Wydajność przy obecnej konfiguracji pozwala mi dla przykładu uzyskać zakres 60-140FPS (VSync off) przy detalach Ultra w BF3

 

 

W takim razie proponuje nic nie zmieniać, chyba że w jakichś grach fps spada poniżej 30. 

 

Flaming :) sam mam AMD, ale no cóż takie są fakty.

 

Wzajemnie pozdrawiam:)

Edytowane przez Maniak_Cpu
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że QX9770 to nie 6850. Chyba nie ten proces technologiczny. Nawet po porównaniu zegar w zegar wydajność będzie z lekka inna.

Natomiast bardzo nie podoba mi się Twoje stwierdzenie "dla kobiet". Sugerujesz, że jestem kobietą? Tak ciężko spojrzeć do profilu?

 

Jeszcze raz natomiast sugeruję aby wątek toczył się w ramach tematu, nie wojny niebiescy vs czerwoni, bo powoli to się robi nudne i tylko zniechęcacie coraz bardziej do odwiedzania forum.

 

Edit.

A jeśli nie masz dalej nic do napisania na temat, to proszę Cię zamilcz i nie udzielaj się już w tym wątku.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

Na a10 i r7 250 "większość na wysokich ultra w 1920x1080"? Haha, dobre, dowaliłeś teraz, dobrze, że nic nie piłem bo bym się zakrztusił. To zdanie może być prawdziwe w stosunku do mojego i5 i r9 270. Chyba, że dla Ciebie "działa" to jest 15-20 klatek na sekundę, to powodzenia, miłego grania :)

Następny , który nie wie co pisze.

 

Ta konfiguracja zapewnia komfortowe granie w FULL HD + sensowne taktowanie ram i na prawdę połączenie APU + GPU ma jakiś sens. 

 

Nie wspominając o technologii Mantle i np. takim BF4 , gdzie gra działa bardzo płynnie.

 

Same APU z wysoka taktowanymi RAM wypada na prawdę bardzo dobrze.

 

Jeszcze na takiej rozdzielczości co posiada autor , będzie to dobre rozwiązanie jeżeli mówimy o AMD.

 

Chyba wiem jak działają gry mojemu bratu i przy większości tytułach są to ustawienia wysokie lub ultra , oczywiście nie mówię o wszystkich  tytułach , która optymalizacja woła o pomstę do nieba.

 

Autorze jak chcesz kupić APU , sensownym taktowaniem będzie 1866 MHZ + 

 

PS. Zajechało tutaj fanboyem   ;).

Edytowane przez eziozpolski
Link to post
Share on other sites

Jasna cholera, szlag mnie już trafia z tą wojną.

Albo wypowiedzi będą na temat albo zgłaszam do moda o zamknięcie tematu.

Prosiłem wyraźnie o opinie na temat dwóch mobasów, a dostaję szajs w postaci bo Intel tamto, siamto, a AMD owamto. Leję na to co Intel, a co AMD. Chcecie się kłócić, róbcie to sobie na PW.

 

APU, nie biorę. nie jest mi potrzebne i tak nie wykorzystam iGPU, więc płacić ponad 600zł za procka kompletnie mi się nie kalkuluje. Wolę Athlona. Praktycznie to samo, tyle że z wyłączonym iGPU. I tańsze.

 

Idę zapalić, bo już nie wyrabiam.

 

BTW.

Odnośnie grania przy 1080p. Dzisiaj nakręcone:

 

 

Stary dziadek jeszcze daje radę.

Edytowane przez LuziQ
Link to post
Share on other sites

Ok, więc kupuj w ogólnym rozrachunku droższego, bardziej prądożernego, o mniejszej wydajności :)

 

Tylko tak jak wspomniałem różnicy w wydajności pomiędzy obecnym a X4 860K praktycznie nie będzie. lub będzie minimalna - więc moim zdaniem wymiana nie ma sensu.

 

Obojętnie którą weźmiesz z tych dwóch płyt, to podkręcisz na niej proca na max (szczerze nigdy nie dał bym za płytę prawie 400zł do budżetowego procka)

 

Piszesz o 2 slotach ram że mało? będziesz używał ponad 16Gb ram?

 

Wiem że starsze prawdziwe rdzenie dają radę we wszystkich grach łącznie z nowościami, bo sam takiego mam i nie zamierzam zmieniać  :)

 

Przy takiej rozdzielczości monitora to chyba na serio nie ma sensu zmieniać procka.

 

Aftermarket ;) AMD nie są wcale takie złe mój brat ma APU + GPU , czyli A10 7850k + R7 250 i każdą grę odpala na sensownych detalach , bez problemu większość działa na wysokich - ultra na rozdzielczości 1920x1080 , więc źle nie jest ;P

 

 

Przecież to jest zupełnie bez sensu kupować APU z Igpu żeby jeszcze dodatkowo dokupić zewnętrzną kartę graficzną.

 

A10 7850K to 600zł + płyta 375zł + r7 250 330zł wychodzi ok 1300zł  :o (mój sprzęt o bardzo zbliżonej wydajności kosztował mnie proc 100zł + płyta 100zł + hd7770 275zł = 475zł z wys)

 

Za tą kasę miałbyś

 

i5 4460 http://www.morele.net/procesor-intel-core-i5-4460-3-20ghz-lga1150-box-bx80646i54460-haswell-refresh-636603

 

płytka http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-p33-h81-dualddr3-1600-sata3-dvi-matx-h81m-p33-604814

 

r7 260x http://www.morele.net/karta-graficzna-asus-radeon-r7-260x-oc-1gb-gddr5-128-bit-hdmi-2xdvi-dp-r7260x-dc2oc-1gd5-633211

 

 

Lub szybkie I3 HSW Refresh + wypasioną kartę graficzną.

 

i3-4160 http://www.morele.net/procesor-intel-core-i3-4160-lga1150-64bit-3-6ghz-54w-cache-3mb-box-bx80646i34160-655429

 

płytka http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-h81m-p33-h81-dualddr3-1600-sata3-dvi-matx-h81m-p33-604814

 

R9 270x  http://www.morele.net/karta-graficzna-xfx-radeon-r9-270x-1050m-boost-2gb-gddr5-256-bit-2xdvi-displayport-hdmi-r9-270x-cdjc-646023

 

Oba rozwiązania o niebo lepsze :o

Edytowane przez Maniak_Cpu
Link to post
Share on other sites

Dokładnie napisałem jeśli chodzi o procesory AMD

 

Nie kłóć się bo to jest zbędne dodatkowo mocno budżetowa płyta i procesory , których nie można podkręcić.

Mówimy tutaj o dwóch płytach , a tu zrobił się burdel , tak jak zawsze gimbaza musi na przymus zaproponować swój zestaw.

 

Autor zastanawia się nad tymi dwoma płytami i koniec kropka , czy tak ciężko to zrozumieć , a ja muszę odpowiadać na takiego komentarze bo mnie gotuje jak takie coś widzę.

 

Komputer mojego brata działa bardzo dobrze i uwierz mi jest sens APU + GPU działa dobrze w crossfire.

 

Proszę trzymaj się wyznaczonego tematu do jasnej cholery , a nie zbaczasz z tematów i proponujesz swoje zestawy , autor zapytał Cie o coś innego.

 

Autorze dzisiaj wieczorkiem zrobię Ci zdjęcia mobo.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez eziozpolski
Nie ctujemy posta bezpośrednio poprzedzającego naszą wypowiedź.
Link to post
Share on other sites
Dokładnie napisałem jeśli chodzi o procesory AMD

 

Nie kłóć się bo to jest zbędne dodatkowo mocno budżetowa płyta i procesory , których nie można podkręcić.

Mówimy tutaj o dwóch płytach , a tu zrobił się burdel , tak jak zawsze gimbaza musi na przymus zaproponować swój zestaw.

 

Autor zastanawia się nad tymi dwoma płytami i koniec kropka , czy tak ciężko to zrozumieć , a ja muszę odpowiadać na takiego komentarze bo mnie gotuje jak takie coś widzę.

 

Komputer mojego brata działa bardzo dobrze i uwierz mi jest sens APU + GPU działa dobrze w crossfire.

 

Proszę trzymaj się wyznaczonego tematu do jasnej cholery , a nie zbaczasz z tematów i proponujesz swoje zestawy , autor zapytał Cie o coś innego.

 

Autorze dzisiaj wieczorkiem zrobię Ci zdjęcia mobo.

 

Pozdrawiam.

 

 

Sam proponujesz swój zestaw i mówisz że jest mega dobry, a za tą samą cenę można mieć 2 x lepszy :)

 

Jeśli uważasz że sprawuje się tak dobrze to podaj wyniki choćby 3dmark11.

 

co do płyt masz odp post wyżej, przypomnę bo widzę że problemy ze wzrokiem?

 

Obojętnie którą weźmiesz z tych dwóch płyt, to podkręcisz na niej proca na max (szczerze nigdy nie dał bym za płytę prawie 400zł do budżetowego procka)

 

 

Nie kłóć się bo to jest zbędne dodatkowo mocno budżetowa płyta i procesory , których nie można podkręcić.

Mówimy tutaj o dwóch płytach , a tu zrobił się burdel , tak jak zawsze gimbaza musi na przymus zaproponować swój zestaw.

 

 

Ja się nie kłócę, podaje fakty :)

 

Mocno budżetowa płyta - bo lepszej nie potrzeba (czy będzie za 500 czy za 150 procki będą działać tak samo)

 

Podkręcanie - po co? zjedzą Twojego APU na śniadanie nawet jeśli będzie po max OC. 

 

Proszę trzymaj się wyznaczonego tematu do jasnej cholery , a nie zbaczasz z tematów i proponujesz swoje zestawy , autor zapytał Cie o coś innego.

 

 

Tobie próbuje wytłumaczyć jaki zrobiłeś mega interes :) a przy okazji może drugi "znawca" przejrzy na oczy.

 

Zestawy które proponujecie są po prostu nieopłacalne na całej lini.

 

Jeśli można złożyć coś lepszego w tej samej cenie to podaje :)

 

Jeśli wybierasz słabszy zestaw z wyższym poborem prądu, który defacto wyjdzie drożej po OC (dodatkowe chłodzenie) to ja nie proponuje nic więcej i nie mam więcej pytań :rotfl:

 

Albo jesteście fanboyami albo ............  :rotfl:

 

Ale róbcie co chcecie.

 

Pozdro.

Edytowane przez Maniak_Cpu
Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...