Skocz do zawartości

Monitor 24-27 głównie do filmów za ~2000 zł.


Recommended Posts

Witam.

 

Panowie, zwracam się z prośbą o pomoc w wyborze monitora pod moje zastosowania, które przedstawię poniżej.

Czytałem wątek, w którym są opisane monitory w przedziale cenowym z ukierunkowanym zastosowaniem, jednak mimo to, wolałbym zapytać o monitor typowo pod moje preferencje.

Mianowicie... w chwili obecnej korzystam z imaca 27 cali, którego charakteryzuje naprawdę dobra jakość wyświetlanego obrazu, więc szukam czegoś co po prostu mu dorówna.

 

Moje wymagania:

- mile widziana matryca pół mat lub połysk (tak jak w imacu)

- monitor głównie do filmów 1080p i przeglądania internetu oraz okazjonalnie 1-2 razy w tygodniu parę godzin grania w tytuły typu: Battlefield 4, Diablo 3. 

- odległość od monitora około 70-80 cm

- lubię dobrą czerń i żywe kolory

 

 

 

Bardzo dziękuję za pomoc ;)

 

 

 

Sprzęt pod którym monitor będzie pracował to:

Intel Core i5-4590 /3.3GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Gigabyte GA-B85-HD3 /intel B85, LGA1150/

SilentiumPC Fortis 2 XE1226 - może jeszcze ulec zmianie

Cooler Master V550S 550W 80+ Gold 120mm - również może się zmienić

Asus GeForce GTX 970 Strix DirectCU II 4GB DDR5 256Bit (1253/7010)

Link to post
Share on other sites

Apple Imac "Ekran o przekątnej 27 cali z podświetleniem LED, w technologii IPS; rozdzielczość 2560x1440 z możliwością wyświetlania milionów kolorów"

 

 

Co do połysku matrycy, to chodzi mi o matryce hmm.. jak to nazwać... błyszczące, czyli takie, dzięki którym czerń jest głębsza i ciemniejsza oraz kolory jak dla mnie bardzo żywe.

Link to post
Share on other sites

bullshit

natomiast na tani, szerokogamutowy wyświetlacz 27" trzeba dać ok 2,5k, mowa o U2713H, natomiast taki na prawdę dobry nie jest sprzętem kinowym i kosztuje ok 8k

 

btw od tego, żeby oglądać filmy i mieć dobrą jakość obrazu jest Sharp, producent telewizorów, no ostatecznie Sony

Link to post
Share on other sites

Po przeanalizowaniu skłaniam się ku dwóm monitorom:

LG 29EA93-P (21:9, LED, IPS, 5ms, DVI, HDMI, DP)

oraz

Asus Monitor LED MX279H 27' wide IPS

 

Stwierdzam, że Dell, którego polecił polecił Drachenfeles przekracza po prostu moje możliwości, natomiast LG, którego polecił Ragnar nie świeci tak jak bym chciał (dziś miałem okazję zobaczyć).

 

Pytanie zatem do Drachenfeles...

Co mógłbyś powiedzieć o tym LG? czy 21:9 przeszkadza ? pomaga? miałeś styczność z tego typu monitorem?

To samo pytanie oczywiście o Asusa

 

Z góry dziękuję za info.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co mógłbyś powiedzieć o tym LG? czy 21:9 przeszkadza ? pomaga? miałeś styczność z tego typu monitorem?

 

21:9 to format kinowy, także jak w planach masz dużo BD to będzie w sam raz, niemniej rozejrzałbym się jeszcze za jakimś podobnym szajsungiem i porównał, montują w nich trochę inne panele niż w LG i Asusach, które mogą ci bardziej przypaść do gustu

weź tylko poprawkę na to, że żaden nie świeci jak powinien, taka ich natura

Link to post
Share on other sites

bardzo dziękuję Panowie za pomoc.

 

Mam jeszcze jedno pytanie... Orientujecie się, gdzie można zobaczyć jak monitory z wyższej półki świecą? Oczywiście Media Markt, Saturn, RTV Euro AGD już zwiedziłem i mają wystawione po 5-6 monitorów + w media były 2 monitory szajsunga, bo było to ich stanowisko firmowe. 

 

Jest po prostu problem żeby obejrzeć jak świecą przed zakupem.

Link to post
Share on other sites

W sklepowych warunkach nie ma co porównywać, tam nie wiadomo czy ktoś nie grzebał itd. LG i inne firmy kalibrują sprzęt przed puszczeniem na rynek i wtedy to wyświetla jak możliwie najlepiej. Możesz kupić jakiś monitor a jak nie będzie ci pasował to oddasz w przeciągu 10 dni od zakupu i nie powinno być problemu. 

Link to post
Share on other sites

Wiesz... był puszczony obraz 4K, więc pewnie dlatego ;)

 

Wciąż szukam tego najbardziej odpowiedniego, czytam testy itd.. Ciekawe wydają się być również:

iiyama prolite xb2779QS - i podoba mi się z wyglądu

iiyama prolite xb2783HSU - gorzej z wyglądem, ale jest polecany na forum w temacie "chcę monitor do..."

 

Podoba mi się również monitor wspominany już wcześniej przeze mnie: Asus Monitor LED MX279H 27' wide IPS, tyle że nie mam pojęcia jak świeci, bo prawdę mówiąc nigdy nie miałem nawet okazji spojrzeć na obraz wyświetlany przez monitory Asusa.

 

Jeśli miałeś okazję widzieć obraz wyświetlany przez asusa i iiyama, to mógłbyś opisać, która firma idzie w bardziej np. żywe kolory? 

 

Zdecydowanie podobają mi się kolory, które wyświetlają monitory Samsunga, czyli: żywe, mocno nasycone kolory. Oczywiście dobra czerń też bardzo ważna. Kąty widzenia nie bardzo, bo zawsze siedzę na wprost monitora.

 

Domyślam się, że monitory firm eizo, nec, i zapewne iiyama idą w stronę przedstawiania barw rzeczywistych, jednak wolę się upewnić ;)

Link to post
Share on other sites

Większość tych monitorów ma i tak matrycę LG co do iiyamy to widziałem w akcji gdyż sam zamierzałem ją kupić, jeżeli chodzi o kolory to są dość blade, nie wiem gdzie oglądałeś tego 27MP75, ale w porównaniu z kolorami z mojego LG, ta iiyama to tandeta do tego jedna z najtańszych 2560x1440, jak chcesz monitor z taką rozdziałką to omijaj przedział 1500-2300 z daleka, bo do tej kwoty nic ciekawego nie ma. 

Piszę ze swojego doświadczenia, rozdzielczość kolorów nie zastąpi.

Jeżeli chodzi o czerń to na IPS'ie nie ma jej co szukać, bo praktycznie jej nie ma 

Edytowane przez Ragnar Lothbrok
Link to post
Share on other sites

kurde... teraz to mi dopiero namieszałeś ;) zupełnie już nie wiem co kupić. Wiesz, IPS ma słabszą czerń, ale za to kolory są żywsze i ładniejsze, więc coś za coś... Tak naprawdę nie ma złotego środka, ale jednak wole mimo wszystko IPS-a.

 

Może wybrać coś z tego postu o monitorach polecanych na forum? wezme np. coś z przedziału 1000-1500 zł.

 

Znasz jakiś monitorek, który byś jeszcze polecił (oprócz tego Lg-ka) ?

Link to post
Share on other sites

Dużo monitorów jest na matrycach LG, jedyna pewna rzecz że nie ma się co pchać w wyższe rozdzielczości jak nie masz większej gotówki, bo oprócz rozdzielczości nic więcej nie dostajesz, a do tego kolory to padaka. Asus 27 z rozdzielczością 2560x1440 ma tak nierównomierne podświetlanie matrycy że widać wręcz okręgi :P

Zaraz czegoś poszukam 


http://allegro.pl/monitor-benq-gw2760hs-27-led-hdmi-wide-va-ff-i4742661398.html

Ten ma np. dobrą matrycę

Coś pomiędzy TN a IPS


O tutaj jest IPS

 

http://www.agito.pl/monitor-dell-27-led-p2714h-gwarancja-3-lata-premium-next-business-day-2492-878603.html?utm_medium=Feed&utm_source=ceneo.pl&utm_campaign=wszystkie&utm_content=878603

Edytowane przez Ragnar Lothbrok
Link to post
Share on other sites

Patrzyłem na tego Della P2714H już wcześniej, jest również na tym forum podany jako polecany monitor z przedziału 1000-1500 zł. do multimediów, gier i pracy biurowej.

Nie mam właściwie nic do Della tylko mój poprzedni monitor, a dokładniej o ten: Dell 2209WA, troszkę mnie irytował jak dla mnie słabą czernią, kolory również były bardzo stonowane. Nie chcąc powtórzyć tego błędu drugi raz, wolę już 10 razy zapytać o każdy monitor zanim go kupię. 

Ponadto nie wiem czemu, ale bardzo pasowała mi matryca w imacu, tzn. chodzi o błyszczącą - na tej powłoce wydaje się być lepsza czerń i żywsze kolory, no chyba, że się mylę ?

 

 

Problem tylko taki, że w 3mieście nie ma gdzie po prostu obejrzeć tych monitorów. Trochę to słabe, że człowiek kupuje tak naprawdę kota w worku i musi się opierać na czyjejś opinii, a jak wiadomo każdy ocenia obraz inaczej.

 

Reasumując:

LG 27MP75HM - również FullHD, czas reakcji 5 ms, ale mówisz, że go posiadasz i polecasz, więc miałbym sprawdzoną opinię. Rozumiem, że kolory są faktycznie żywe ?

 

Dell P2714H - FullHD, który mówisz, że w tej klasie monitora będzie lepszym rozwiązaniem, jednak martwi mnie czas reakcji: 8 ms trochę sporo nie ?

 

iiyama xb2779QS (wersja srebrna) - czas reakcji 5 ms i WQHD, na plus dla mnie powłoka "glare" (test na benchmarku) o tu: http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/iiyama-prolite-xb2779qs-test.html

 

Asus MX279H - który mówisz, że będzie miał nierówne podświetlenie

 

Na koniec mam do Ciebie pytanko o kwestię obrazu na monitorach 27'. Gdy miałem imaca, to czasami odnosiłem wrażenie, że siedząc w odległości 70-80 cm od monitora, musiałem się po prostu do niego przybliżyć żeby zobaczyć co jest napisane, bo tak jakby napisy były niewyraźne (oczywiście wzrok mam dobry). Gdzieś już czytałem o takim efekcie rozmycia, wiesz coś na ten temat??

Edytowane przez blejdd
Link to post
Share on other sites
LG 27MP75HM - również FullHD, czas reakcji 5 ms, ale mówisz, że go posiadasz i polecasz, więc miałbym sprawdzoną opinię. Rozumiem, że kolory są faktycznie żywe ?

 

 

Tak tylko jest mały problem otóż jeżeli posiadasz NV to musisz odblokować zakres kolorów, bo w przeciwnym wypadku też będą blade jak na tn'kach.

Szkoda że jesteś z trójmiasta bo mógłbyś wlecieć i go sam obejrzeć ;)

Jest jeszcze jeden użytkownik który posiadał mniejszą wersję mojego monitora adam i jakieś tam numerki też jego możesz na PW się zapytać ;)

 

Tak jeżeli chodzi o efekt rozmycia to istnieje coś takiego a to ze względu na to iż masz tylko FHD na tak dużej powierzchni, tyle że w LG masz taki bajer jak Super Resolution + wystarczy że dasz na low i już jest ok ;)

Ta Iiyama xb2779QS byłbym skłonny zaryzykować wg. Benchmarka kolory ma "Super" cokolwiek to oznacza :P

Ciężko dogodzić w tej kwestii, bo każdy inaczej na to patrzy Ja np. z TN'ki mam taki przeskok że już nie zamierzam do niej wracać, wg. mojego odczucia kolorki są bardzo żywe, nic nie zmieniałem, tak jak fabrycznie skalibrowali tak zostawiłem i mi to pasuje :P

 

Jest jeszcze taka możliwość jak zwrot w ciągu 10 dni od otrzymania paczki, jakbyś zostawił ofoliowany monitor i tylko sprawdził jak świeci, jeżeli byłoby git to zostawiasz, jeżeli nie to odsyłasz i bierzesz inny ;)

Edytowane przez Ragnar Lothbrok
Link to post
Share on other sites

Z góry sory za to pytanie, ale co oznacza NV ?

Co do zwrotu w ciągu 10 dni, to wiesz... w momencie kiedy ten monitor postawie na biurku, to podejrzewam, że będzie ok, ale gdybym postawił kolo innego, to dopiero wtedy zobaczyłbym różnicę.

 

Dziś poszukam w 3mieście sklepu, gdzie mógłbym zobaczyć któryś z tych monitorów.

 

Luknij na ten test Iiyamy na benchmarku  - a właściwie to na komentarze... Po przeczytaniu paru ostatnich komentarzy mam mieszane uczucia. Ludzie bardzo narzekają na podświetlenie matrycy i na kolory.

 

Ten Dell P2714H, którego podałes występuje też w 24 calach, a boje się właśnie niewyraźnych liter w przypadku 27 cali. Jest to możliwe, że przy fullhd i 27 calach będę miał to zjawisko rozmycia? Ponadto poczytałem trochę na tym forum i sporo ludzi narzeka na podświetlenie (wiadomo, że wada wszystkich ipsow), ale parę osób wrzuciło screeny i wygląda to po prostu masakrycznie.

 

Znalazłem jeszcze model chyba taki jak Twoj Lg tyle, że cyfra "6" zamiast "5" na końcu, więc pewnie nowszy model?

Edytowane przez blejdd
Link to post
Share on other sites

Po dzisiejszej wizycie w komputroniku, zdecydowanie wezmę monitor z VA.

Zastanawiam się nad dwoma:

BenQ GW2760HS

IIYAMA PROLITE XB2783HSU

 

iiyama z tego co widziałem występuje też w przekątnej 24 cale, więc jeśli przy 27 calach ma być pikseloza, to wolę zejść niżej. Jak uważasz?

 

Jeśli masz coś z tą matrycą innego godnego polecenia, to chętnie obejrzę.

 

Ponadto przy wskazanym przeze mnie Benq w specyfikacji jest napisane, że ma matrycę VA, natomiast w iiyamie podają matrycę amva+. I teraz pytanie, czy faktycznie Benq ma starszą matrycę, czy po prostu pomyłka w opisach a następnie powielona w kolejnych sklepach?

 

W przypadku iiyamy trochę martwi mnie ten filmik: 

Edytowane przez blejdd
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...