Skocz do zawartości

potrzebny komandos za 5500-6000k (bez monitora)


Recommended Posts

W poszukiwaniu oszczędności natrafiłem ostatnio w dość krótkim przedziale czasowym na sporo pozytywnych opinii odnośnie GTX 275. W testach radził sobie nadzwyczaj dobrze, do tego nierzadko dorównywał, bądź był nieznacznie lepszy niż... stockowy GTX 285. :shock:

Zastanawiam się nad modelem MSI z niereferencyjnym chłodzeniem. Co wy na to?

I najważniejsze - ktoś wie kiedy te gadżety będzie można u nas kupić?

 

Dla przypomnienia:

 

> i7 920

> Gigabyte GA-EX58-UD4P

> OCZ 3x2GB 1333 CL 7 tp chanel

> GeForce GTX 275 MSI

> Modecom Volcano 750W

> CoolerMaster CM 690 BK

> 2x Seagate Barracuda ST3500418AS

> Noctua NH-U12P SE

> SB X-Fi Xtreme Gamer

 

Kwestię systemu operacyjnego chyba rozwiązał MS udostępniając RC, na którym posiedzę dopóki system nie pojawi się na półkach sklepowych. Jakieś przeciwwskazania?

 

Z góry dziękuję za konstruktywne komentarze! :evil:

 

EDIT:

@aleks128 - nie zaznaczyłem tego w tekście, ale mówiąc o niedostępności tych kart chodziło mi konkretnie o model MSI lub ZOTAC'a i póki co raczej tylko te dwie opcje rozważam.

Link to post
Share on other sites

W poszukiwaniu oszczędności natrafiłem ostatnio w dość krótkim przedziale czasowym na sporo pozytywnych opinii odnośnie GTX 275. W testach radził sobie nadzwyczaj dobrze, do tego nierzadko dorównywał, bądź był nieznacznie lepszy niż... stockowy GTX 285. :shock:

Zastanawiam się nad modelem MSI z niereferencyjnym chłodzeniem. Co wy na to?

I najważniejsze - ktoś wie kiedy te gadżety będzie można u nas kupić?

 

Dla przypomnienia:

 

> i7 920

> Gigabyte GA-EX58-UD4P

> OCZ 2x2GB 1333 CL 7 tp chanel

> GeForce GTX 275 MSI

> Modecom Volcano 750W

> CoolerMaster CM 690 BK

> 2x Seagate Barracuda ST3500418AS

> Noctua NH-U12P SE

> SB X-Fi Xtreme Gamer

 

Kwestię systemu operacyjnego chyba rozwiązał MS udostępniając RC, na którym posiedzę dopóki system nie pojawi się na półkach sklepowych. Jakieś przeciwwskazania?

 

Z góry dziękuję za konstruktywne komentarze! :evil:

z tego co wiem to 275GTX już od paru tygodni jest na naszych pulkach sklepowych.Mam propozycje a może zamiast MSI skusisz się na Palit XpertVision GeForce GTX 275 z tego co widzę ma podwójne chłodzenie i kosztuje 930zł na agito.pl

Link to post
Share on other sites

no wlasnie kosztuje 950 zl a czy jest wydajniejszy lub chocby ogolnie lepszy od kosztujacego 680zl gtx 260 ? - bo ja stary slepiec niemoge nigdzie zobaczyc sensownej roznicy a tu ciagle gtx275 jest tak jakby "w modzie"

przeciez z grubsza bez kilku doslownie kilku TMU to podkrecony 260 samemu sobie mozna tak podkrecic zaden problem a nawet znacznie wyzej

podkrecalny bez problemu Palit260 jest rowny wydajnoscia referentowi285 za cene o polowe nizsza .Palit/Gainward jest niedoceniany przez niezaglebiajacych sie w temat - brak intensywnej reklamy za ktora oczywiscie nie musimy placic w cenie produktu. Newralgiczne czesci jakimi dla karty sa kosci pamieci ma znacznie lepsze niz bardziej markowa konkurencja - kosci sami nie zmienimy a chlodzenie o ile okaze sie niespelniajace wymagan (choc w wersji sonic to duzy znak zapytania) wielu z nas zmienia wrecz notorycznie i to w wielu produktach roznych marek

Link to post
Share on other sites

> OCZ 2x2GB 1333 CL 7 tp chanel

 

Kwestię systemu operacyjnego chyba rozwiązał MS udostępniając RC, na którym posiedzę dopóki system nie pojawi się na półkach sklepowych. Jakieś przeciwwskazania?

 

Dołóż troszkę do 3x2GB, do i7 lepiej wziąć pamięci typu triple channel.

 

Mam propozycje a może zamiast MSI skusisz się na Palit XpertVision GeForce GTX 275 z tego co widzę ma podwójne chłodzenie i kosztuje 930zł na agito.pl

Niestety nie ma nic za darmo, chłodzenie tego Palita i niemal identycznego Gainward'a jest głośne ale za to nie mają wysokich temperatur.
Link to post
Share on other sites

Tylko nie wiem czy nie było by warto dopłacić 50 zł na Volcano 850W, bo ma on sporo mocniejsze linie 12V (30A w porównaniu do 18A w 750W).

Małe sprostowanie. Ma jak napisałeś mocniejsze ale tylko 2 linie z 4. Jednak mylisz pojęcia. To są tylko maksymalne wartości prądów, jakie są w stanie przenieść poszczególne linie. Prawdziwą miarą mocy jest maksymalny prąd jaki może dać źródło (które w każdym zasilaczu jest jedno), czyli całkowity amperaż źródła 12V. Nie jest to suma maksymalnych amperaży poszczególnych linii 12 V!! Na tabliczce znamionowej każdego zasilacza podana jest łączna moc, jaką może dać na linii 12 V. W przypadku wersji 750 jest to 60 A, podczas gdy w 850 jest to 62 A. Taka różnica moim zdaniem nie jest warta nawet 50 zł. Tym bardziej, że zasilacze nie różnią się niczym poza ww rzeczą i większym amperażem na liniach 3,3 i 5 V w przypadku 850W (napięcia te są mało istotne w dzisiejszych PC). Jeśli komputer ma pracować niemalże 24h/dobę, to może warto zainwestować w coś cichego i o dużej sprawności? Poleciłbym Be-quiet Dark Power Pro 750W, ale trafiają się egzemplarze z piszczącymi cewkami (jak np. mój :evil:) i pozostaje tylko wysoka sprawność ;) . Przejrzyj kilka testów porównawczych zasilaczy o mocy ok 750W w internecie, na pewno to ułatwi Ci podjęcie decyzji.

 

Płyta główna powinna być wg mnie najtańsza z posiadających obsługę SLi i RAID. Wprawdzie płyty bez SLi są tańsze, ale jeśli masz wziąć GTX285, to w przyszłości może będziesz chciał dołożyć drugą. W przypadku płyt z chipsetem X58 nie można mówić o płytach budżetowych, każda konstrukcja spełni oczekiwania przeciętnego użytkownika. Wszystkie płyty na X58 osiągają BCLK na poziomie ok 200 MHz, co w przypadku i7 920 daje 4GHz. Wyżej nie widzę sensu kręcić, gdyż zestaw z tak podkręconym i7 potrafi pobierać pod obciążeniem od 300 do nawet 500W w zależności od aplikacji. Nie wspomnę już nawet o temperaturze procesora przy takim taktowaniu :P .

 

Pamięci jak najbardziej weź 3x1 lub 3x2 GB. Powód? Szkoda nie wykorzystać przepustowości pamięci jaką daje trójkanałowy kontroler pamięci :P .

 

Dysków Seagate używam od 2001 roku i nigdy mnie nie zawiodły. Zawsze możesz je połączyć tak jak wcześniej proponował jeden z kolegów w RAID 5 i bezpieczeństwo danych będziesz miał zapewnione. Na pewno RAID złożony z dysków 7200.12 będzie jednym z szybszych, jeśli nie najszybszym RAIDem wykorzystującym dyski do domowych zastosowań.

 

No i zostaje kwestia chłodzenia. Jeśli myślisz o OC to nie można na tym elemencie oszczędzać. Proponuję Thermalright 120-Ultra eXtreme plus jakiś cichy 120 mm wentylator (Noctua lub Xthermal) lub Noctua NH-U12P.

 

Z Komputronikiem mam mieszane doświadczenia. Zdarzyło mi się, że jeden ze sprzedawców za wszelką cenę chciał mnie przekonać, że do zestawu z Celeronem E1200 i 8600GT Sonic+ nie wystarczy Fortron czy Chieftec o mocy 350W :shock: (a to tylko jedna z wielu moich przygód z tym sklepem :P ). Mają też dość ograniczony wybór producentów. Moim zdaniem jedyną rzeczą rekompensującą wysokie ceny to fakt, że mają sklepy niemalże w całej Polsce i jest łatwo ewentualnie oddać coś na gwarancję.

Link to post
Share on other sites

może warto zainwestować w coś cichego i o dużej sprawności?

a przy tym droższego o bagatela niemal 75% od figurującego na liście mc...

Dzięki za sugestię, ale w sytuacji kiedy szukam możliwości przycięcia tej już i tak niebotycznej kwoty zestawu, proponowane przez Ciebie rozwiązanie jest niestety nieakceptowalne. Jeżeli spadną ceny, to mógłbym się ew pokusić o jakiś model w okolicach 500zł.

ale jeśli masz wziąć GTX285, to w przyszłości może będziesz chciał dołożyć drugą

Przyznam, że w tej kwestii jestem nieco zagubiony. Scenariusz, który na chwilę obecną wydaje mi się najbardziej słuszny, to zainwestowanie w tańszy model, np gtx 275 (która nota bene podobno dzielnie konkuruje z 285, chociaż kolega lopez2 stara się zdementować plotki; może ktoś ma inne zdanie? :D), a za rok, dwa sprzedać i wymienić ją na coś z chipsetem gt300.

Z drugiej strony zastanawiam się czy po premierze nowych kart ceny nie spadną do tego stopnia, że podpięcie drugiej 275/285 okaże się bardziej opłacalne (o ile w ogóle inwestowanie w starszą technologię może być opłacalne). Nie znam się jednak na tym za dobrze, liczę, że podpowiecie coś rozsądnego. :P

 

Jeśli chodzi natomiast o miejsce zakupu, to cenowo chyba najbardziej odpowiada mi Agito, które zresztą zbiera dosyć pochlebne opinie (przynajmniej póki co z negatywnymi komentarzami się nie spotkałem).

 

Tak w ogóle to przydałaby się opcja edytowania pierwszego posta. Szczególnie w tym dziale - wystarczyłoby wtedy na bieżąco aktualizować zestaw w pierwszym poście, żeby inni komentowali aktualny kształt konfiguracji i ukrócić nieco bałagan w wątku.

Link to post
Share on other sites

GTX275 po OC w niektórych grach potrafi doścignąć referencyjnego GTXa285. Na tym zaoszczędzisz jakieś 300-400zł a faktycznie różnica nie będzie gigantyczna.

 

Jeśli inwestować w SLI/CF to tylko na starcie i tylko w przypadku jeśli kupienie najwydajniejszej pojedynczej karty nie wystarczy. Przy premierze nowych kart, te są na tyle wydajne, że będą wydajniejsze od SLI/CF.

 

GT300 będzie wspierał DX11, który żadnym GT200 nie będzie wspierał.

Możesz teraz nawet zainwestować w GTX260 core216 i po premierze GT300 zakupić go.

Link to post
Share on other sites

Co moge dodac od siebie:

 

1. Nie inwestowałbym ani w CrossFireX ani SLI, jak również karty dwu-chipowe. Ten temat był przerabiany tyle razy, że jestem już zagorzałym przeciwnikiem takich rozwiązań (może to nie obiektywne ale..). W momencie gdy wychodzi nowa seria kart, bardziej opłaca się sprzedać poprzednią "jeleniowi" na allegro i kupić najnowszy model (ale nie przesadzajmy, takie 275 to całkiem wydajna karta). Po za tym zapotrzebowanie na prąd rozwiązań multi-GPU jest raczej wysoce nieproporcjonalne z ich wzrostem wydajności..

 

2. Widzę, że coś problemy z dostępnością Volcano? Jeśli dalej jesteś zainteresowany tym zasilaczem (a warto) to napisz. Ostatnio składałem maszynę koledze i wyrwaliśmy 850W za 380zł, ale nie pamiętam w jakim sklepie, więc kolega musi na fakturkę spojrzeć i będę mógł podać namiar :D

 

3. Grafa - jak już wielu pisało i sam zauważyłeś 275 doścignie 285 i kosztuje300-400zł mniej. I w tym przekonaniu pozostać najlepiej. Nie wiem jak widzą to inni, ale prawie nigdy nie opłaca się brać najwydajniejszego rozwiązania.

Link to post
Share on other sites

za taka kase to ja bym skladal cos podobnego do

 

x58(sli po zmianie biosu)

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=40426 -750

i7 920

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=40426 -1150

2x gtx260

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=39988 -1300

3x1gb 1600 z czasem nastepne 3x1 lub jak kto woli 3x2

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=42564 -275

colermaster 700w

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=27263 -390

raid hdd 2x500gb -400

buda -160

dvd -100

chlodzenie proca -150

 

razem 4700

 

P.S

test colermastera

http://www.overclock3d.net/reviews.php? ... ular_psu/1

 

zostaje jeszcze na bajery jakie tam sobie wymyslisz - moze naprzyklad buda asusa gdzies taka niedawno widzialem na dole umieszczany zasilacz na gornej pokrywie wentyl - swietne rozwiazanie

lub 2xArctic Cooling Accelero Xtreme GTX 280 jedyne 500zl i masz najcichszy mozliwy sprzet klasy gtx295 w Polsce:) dla majsterkowiczow istnieja tez sposoby zamocowania Accelero S1

Link to post
Share on other sites

tak zeby niebyc calkiem goloslownym to wlasnie znalazlem test X58 oczywiscie ze wpsominieniem o podmianie biosu w MSI wiec podaje dla zainteresowanych

http://nvision.pl/art-235-1/Najlepsza_p ... re_i7.html

 

przy okazji doinformowalem sie ze ta plyta utrzymuje wysmienita pozycje w kazdej kategorii i to za "mala" sumke:)

 

oraz test porownawczy sli gtx260 (tyle ze 1 generacji wiec oczywiscie bez porownania mniej wydajnego)

http://www.anandtech.com/video/showdoc.aspx?i=3501

dwoma slowy mozna miec wydajnosc gtx295 lub wyszsza przy blogiej ciszy w nawet nizszej cenie + w przyszlosci bardzo latwa odsprzedaz pojedynczych kart z tak swietnym chlodziwem

Link to post
Share on other sites

Nie radzę 2xGTX260, bo:

 

Nie w każdej grze SLI dobrze się skaluje / czasem w ogóle nie działa.

Sporo wyższy pobór prądu i temperatury.

Dużo trudniej będzie kiedyś odsprzedać dwie takie karty niż takiego GTX275 / GTX285.

Link to post
Share on other sites

gtx275 i 285 jest poprostu nieoplacalne, szczegolnie w kompie opierajacym sie o x58. Poza tym nikt niemowi ze trzeba odsprzedawac dwie naraz masz mozliwosc kombinacji wszelkich a niepozostajesz calkowicie bez karty (zresza szczerze watpie by ta wydajnosc szybko spadla do niskiego pulapu i trzeba bylo cokolwiek kombinowac z wymiana). jezeli proponuje sie forumowiczom czekanie na karty dx11 (co oczywiscie jest mocno na wyrost) ale ciagle widze te oczekiwania to tym bardziej nalezy promowac sli - niedosc ze jest juz bardzo dobrze w sterach to dx11 bedzie wspieral wlasnie multi GPU wiec jakakolwiek gra napisana dla dx11 rownoczesniue bedzie calkowicie wspierala SLI i to jest jedna z podstawowych cech dx11

Link to post
Share on other sites

Procesor: Intel Core i7 2,66GHz 920

Płyta Główna: Foxconn Blood RAGE

Pamięć RAM: Mushkin 998692 3x2GB 1600 MHz 6-7-6-18

Karta Graficzna: GeForce with CUDA GTX 285 BFG 1GB 2x DVI OCX lub HD4890

Dysk twardy: Samsung SpinPoint F1R 1 TB (SATA II, 32MB cache, NCQ)

Obudowa: CoolerMaster HAF-932 Tower black

Zasilacz: OCZ ModXstream PRO 700W Modular SLI

Pasta termoprzewodząca: Noctua NT-H1

Chłodzenie: Noctua NH-C12P

Link to post
Share on other sites

@lopez

Jeśli chodzi o propozycję płyty głównej, to jest to opcja do rozważenia.

SLI natomiast nie biorę w tej chwili pod uwagę.

Co do pamięci... oj kolega chyba nigdy nie miał do czynienia z photoshopem (;

Niestety w pracy z grafiką ram stanowi bardzo często wąskie gardło. Tak więc w tym przypadku sprawdza się zasada "im więcej tym lepiej".

Do tego dochodzi fakt, że sam win7 64bit miałby rzekomo pożerać 2/3 tej pamięci.

Ciekawi mnie natomiast fakt, że zaproponowałeś szybsze pamięci, które od 1333 różni podobno jedynie wyższa cena. Jakiś powód przemawiający za takim rozwiązaniem?

 

@Dixon

Im dłużej przyglądam się Twojej aktywności na tym forum, tym poważniej zastanawiam się czy gra słów w Twoim nicku jest zupełnie przypadkowa...

Link to post
Share on other sites

pamieci zawsze sam sobie proponuje szybsze jakos przez lata przyzwyczailem sie do tego ze na pamieciach nienalezy oszczedzac paru zlotych - mozliwosci OC czeso je wykorzystuja a jek nie w tym to w przyszlym procesorze. Te akurat sa bardzo szybkie z dobrymi czasami i stosunkowo tanie wiec bez zadnego "bolu" powinny sie zmiescic w tak drogim ogolnie sprzecie- kupujac 6 takich kostek za 500cos zlotych bylbys zabezpieczony calkowicie na zapas za cene wyzsza o stowe od tych ledwo ledwo

ramu zaproponowalem tye gdyz napisalem pod zestaw jaki ja bym skladal dla siebie z zaznaczeniem ze kazdy daje tyle ramu ile jast mu potrzebne - oczywiscie czytalem wczesniej ze sam zdajesz sobie doskonale sprawe ze znaczenioa ilosci ramu w swoim przypadku

fotoszopa uzywam co dnia - jestem fotografem, zapalonym amatorem:)

poprostu nie lubie i nie korzystam z visty - zreszta jest nieoplacalna;)

pozdrawiam i zycze udanych zakupow

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Powoli zaczyna się ostatnie odliczanie, pora zatem dopinać wszystko na ostatni guzik. :lol:

 

Grafika:

Sądzę, że zostanę jednak przy gtx 275, a konkretnie tym modelu.

Wybór motywowany głownie niereferencyjnym chłodzeniem, które wydaje się być samo w sobie warte uwagi, a które w dodatku zawiera się w cenie. Wydawałoby się, że będzie ryczeć, ale... recenzje chwalą cichą pracę AC, podobnie wypowiadają się kupujący.

W związku z powyższym karta wydaje się być atrakcyjnym wyborem. Może nawet aż za bardzo... Co o tym sądzicie?

 

Procesor:

Hm.. pytałem też w paru sklepach o rewizję D0, ale bezskutecznie. Może ktoś przypadkiem ma info gdzie takie egzemplarze można nabyć? (raczej poza allegro, chyba, że ktoś jest w stanie zarekomendować sprzedawcę, który nie posiada siedziby na Cyprze ;))

Link to post
Share on other sites

To AC jest świetne więc śmiało możesz brać i jest na prawdę ciche (to nie chłodzenie z Palita/Gainwarda).

 

Co do procesora to chcąc mieć pewność, że trafisz na D0 możesz zakupić Xeona W3520 - jest troszkę droższy od i7 920 ale masz pewność, że dostaniesz D0.

Link to post
Share on other sites

Procesor: Hm.. pytałem też w paru sklepach o rewizję D0, ale bezskutecznie. Może ktoś przypadkiem ma info gdzie takie egzemplarze można nabyć? (raczej poza allegro, chyba, że ktoś jest w stanie zarekomendować sprzedawcę, który nie posiada siedziby na Cyprze :lol:)

Tomek Stiller ma takie informacje:

Nie jest, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę stwierdzić że będzie to i7 920 D0 popędzony do przynajmniej 4.0GHz. Do tego zestawu chcemy dołożyć jeszcze jakąś fajną grafikę ;) A jeśli kupimy i7 975 to kasy nie starczy :)

Link to post
Share on other sites

Powiedzmy, że udało mi się namierzyć egzemplarz D0, tyle że 100zł droższy niż najniższa oferta C0/C1 jaką znalazłem. W tym momencie rozchodzi się głównie o niższe temperatury jeżeli dobrze rozumiem, bo na jakimś szalonym oc 4+ nie ma chyba sensu na co dzień pracować. Przyznam, że nie mam pojęcia czy różnica jest na tyle istotna, żeby się wyżymać z tej stówki. Doradźcie proszę.

 

Przyjrzałem się bliżej proponowanemu CM 700W. Niby wszystko ok, cichy i w ogóle, ale cena zaczyna się od 400, a nie od 300zł jak podał kolega lopez.

Tak więc póki co MVolcano nadal przypada miano najlepszej opcj w kategorii do 500zł. Przynajmniej wg niektórych :lol: Ktoś ma inne zdanie?

 

No i na koniec ram. Zastanawia mnie skąd takie parcie na 1600, skoro w tym samym wątku zgodziliśmy się, że różnice między nimi, a 1333 są niewielkie. Hm, bardziej przyszłościowe? Jeśli tak, to w jakim sensie?

Hm, 6x1 16000 byłoby jakimś rozwiązaniem, ale przy 3x2 mógłbym w przyszłości dołożyć po prostu szybsze pamięci, a tak musiałbym wymieniać wszystkie 6 kości (?). To jest raczej próba rozumowania zdrowo rozsądkowego - nie jestem specjalistą w temacie, także proszę poprawcie mnie jeśli się mylę.

Cóż, jeżeli szybsze pamięci rzeczywiście warte są wydania tych 200zł ekstra (3x2), albo kupienia 6x1GB, to ew mogę rozważyć i taką opcję.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...