Skocz do zawartości

Modernizacja chłodzenia + dźwięk [500zł]


Recommended Posts

Z racji tego, że forumowicze benchmark.pl zarazili mnie swoją pasją do komputerów oraz OC, chciałem lekko zmodernizować chłodzenie CPU oraz dodać parę wentyli. Dodatkowo chciałem dokupić jakąś kartę dźwiękową.

 

Przeczesując forum mam pewne dylematy co do tego wszystkiego.

 

CPU: Nie wiem czy brać SPC Fortis czy coś innego w podobnej cenie (możliwe, że wydajniejszego). Potrzebne będzie do OC, myślę że tak do 3,6 GHz.

 

Wentylatory: Dużo osób poleca Fandery, a inni Scythe. Tutaj mam największy dylemat. Chciałem się was poradzić też co do rozmieszczenia ich w obudowie. Mam 3 defaultowe wenty (CM-690 II Dominator Adv).

 

Dźwiękówka: Wiele osób poleca Xonara, w różnych wersjach ale są spory, że jednak "d*py nie urywają" i brać lepiej coś ze stajni Creative. Mam głośniki Logitech Z3. W późniejszym czasie planuję zakup słuchawek. Pewnie coś Sennheisera np. HD438 lub coś równie dobrego.

 

Żeby was nie zmuszać do klikania na mój profil, przypomnę konfigurację:

 

CPU: Intel C2D E8400@3,35GHz BOX

MOBO: Gigabyte EP45-UD3LR

Grafika: Gigabyte HD4890 1GB

Pamięć: Kingston DDR2 800MHz 2x2GB

HDD: Samsung Spinpoint F3 500GB

Zasilacz: Chieftec GPS-500AB A

Link to post
Share on other sites

W podobnej cenie jest jeszcze Zalman , zdania co do wydajności są podzielone. Zaś Fandery Selekta i Slip Streamy są zbliżone w kwestii parametrów i kultury pracy. Osobiście korzystam z tych drugich w wersji z regulatorem na śledziu i jestem bardzo zadowolony.

 

Weź mimo wszystko tego Xonara DX/XD.

Link to post
Share on other sites

prawie żadnej w muzyce i filmach, a znacząca w grach ( na słuchawkach trochę mniej wyciągniesz, tzn nie ma wzmacniacza słuchawkowego ) w DS masz możliwość zmiany op amp'a, a w DX musisz już lutować :D ogółem są podobne, tylko ten oddzielny wzmacniacz słuchawkowy i gry :P

 

Ja nie gram dużo a do słuchawek i tak miałem zewnętrzny wzmacniacz więc wybrałem DS, wybór należy do ciebie :P

Link to post
Share on other sites

Procesor dźwięku jest ten sam co DX/XD, lecz ta karta jest bardziej zaawansowana technologicznie. Warto.

Co do wentylatorów... Od lat używam w pracy i w domu NoiseBlocker-y. Nie są takie drogie. Kultura pracy, wydajność na poziomie i żywotność.

Chłodzenie na CPU... Mugen2. Przy Twoim CPU bezpiecznie dojdziesz do 3,75 GHz nawet pasywnie.

Może dozbieraj troszkę kasy by pozwolić sobie na lepsze komponenty dla własnego świętego spokoju. :D

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

@gtxxor

Tzn. nie odczuję różnicy między tymi xonarami czy między integrą a xonarem ?

 

@Jozio

Czyli w DS nie ma wzmacniacza słuchawkowego ale czy oprócz głośności przekłada się na jakość dźwięku w słuchawkach ?

 

@voxcordi

Ok ale czy ten Mugen2 nie będzie przeszkadzał mi przy zamontowaniu wentylatora na górze obudowy ? Ogólnie chciałem dokupić właśnie 2 wentylatory jeden na górę i drugi na dół. Nie jestem pewien jeszcze czy to będzie dobry rozstaw tych wentów. Powoli z tymi wentylatorami robi mi się sieczka :D

Link to post
Share on other sites

ad1. Nie odczujesz różnicy między DS a DX/XD. Pomiędzy nimi, a integrą jak najbardziej.

ad2. na DS bas w słuchawkach będzie jakby płytszy, ale ucho ci nie zwiędnie od tego.

ad3. Najpierw byś musiał zainstalować wentyl, potem Mugena - inaczej jest problem.

Link to post
Share on other sites

Jasne, że najpierw wentyl potem mugena tylko chodziło mi o to czy się zmieści ale jak tak to tak:). Zdecyduję się pewnie na tego Mugena. Pozostała jeszcze sprawa wentylatorów, w jakich miejscach je zamontować. Mam zamontowany 1 na tyle, 1 przód, 1 góra. Planuję zamontować jeszcze jeden na górze i jeden na dole, czy tak będzie dobrze ? Tylko cholera które: Selekty, Slipy czy Noiseblockery.

 

[EDIT]

 

Właśnie myślę czy warto te 100zł dopłacać do tego DX/XD tylko dlatego, że ma wzmacniacz słuchawkowy. Głównie gram i słucham muzyki na głośnikach. Tylko jakieś online gram na słuchawkach, skype lub w nocy. Trudno mi jest zdecydować :wariat:

Link to post
Share on other sites

Właśnie jakbym wziął Xonara DS to możliwe, że by starczyło nawet na słuchawki i wentylatory. Myślę, że 60-70zł da rade skombinować.

 

Widziałem kiedyś takie jakby wielkie porównanie schładzaczy na CPU w jednym .jpg, ktoś byłby tak miły i podesłał link. Chciałem zobaczyć jak ten mugen wypada na tle innych.

Link to post
Share on other sites

To i ja dorzucę swoje 3 grosze :wariat:

 

Również mam tą samą obudowę co autor postu (CM 690 Adv. 2).

Mam znacząco zmodyfikowane chłodzenie, prezentuje się następująco:

 

Na procesorze - Zalman Performa z założonym Fander Selekta [wdmuchujący]

Z przodu obudowy - standardowy CM podświetlany na niebiesko (wkrótce Enermax Apollish Vegas 120/140) [wdmuchujący]

Na dole obudowy - standardowy CM 140 [wdmuchujący]

W zatoce 5,25 - Fander selekta [wdmuchujący]

Na górze obudowy - 2 x Scythe SS 140 1700rpm [wdmuchujące]

Na tyle obudowy - Scythe SS 120 1900rpm [wyciągający]

 

Wszystkie regulowane poprzez 6-kanałowy kontroler Zalmana.

 

Temperatury na rdzeniach rzadko przekraczają 38-40 stopni (idle) (Core i5-750 @3,8Ghz)

 

Co do kultury pracy - zarówno Scythe, jak i Selekta prezentują się podobnie. Są dość ciche.

 

 

Co do karty dźwiękowej - również rozważam zakup Xonara.

Tylko teraz pytanie - czy xonar na zwykłych głośnikach (Creative T3100) pokaże swoje walory ?

A dalszej przyszłości zamierzam kupić jakieś lepsze głośniki - JBL 2.1

 

Więc pytanie - czy lepiej siedzieć na Integrze, a potem zaszaleć i kupić dobrego Xonara wraz z dobrymi głośnikami, czy też może pozostawić obecne i zainwestować w jakiegoś X-FI?

 

Dźwięku używam :D w 95% słuchając muzyki. (JAZZ, ROCK). I to raczej na głośnikach właśnie, nie przepadam za słuchawkami. Idealnie byłoby mieć dobry zestaw 2.0, ale w tej materii nie mam zbyt dużego rozeznania. Więc nie zależy mi ani na wzmacniaczu słuchawkowym, ani na pozycjonowaniu dźwięku na większej ilości głośników. Interesuje mnie czyste, miękkie brzmienie.

Link to post
Share on other sites

@Jozio

Czyli w DS nie ma wzmacniacza słuchawkowego ale czy oprócz głośności przekłada się na jakość dźwięku w słuchawkach ?

 

 

między DS a DX nie odczułem dużej różnicy przy HD215 w muzyce jak i przy montażu filmów, w DX zauważyłem głębie niższych tonów, a tak to praktycznie to samo :D

 

To i ja dorzucę swoje 3 grosze :wariat:

Co do karty dźwiękowej - również rozważam zakup Xonara.

Tylko teraz pytanie - czy xonar na zwykłych głośnikach (Creative T3100) pokaże swoje walory ?

A dalszej przyszłości zamierzam kupić jakieś lepsze głośniki - JBL 2.1

 

Więc pytanie - czy lepiej siedzieć na Integrze, a potem zaszaleć i kupić dobrego Xonara wraz z dobrymi głośnikami, czy też może pozostawić obecne i zainwestować w jakiegoś X-FI?

 

Dźwięku używam :/ w 95% słuchając muzyki. (JAZZ, ROCK). I to raczej na głośnikach właśnie, nie przepadam za słuchawkami. Idealnie byłoby mieć dobry zestaw 2.0, ale w tej materii nie mam zbyt dużego rozeznania. Więc nie zależy mi ani na wzmacniaczu słuchawkowym, ani na pozycjonowaniu dźwięku na większej ilości głośników. Interesuje mnie czyste, miękkie brzmienie.

Powiem tak ja między Xonarem a integrą zauważyłem przy T6100 ( tak stare dobre czasy :) ) i to na prawdę kolosalną, jeżeli zainwestujesz w JBL to zauważysz na pewno różnicę między integrą. Dodam że na windows 7 jest o wiele, a nawet mogę powiedzieć kolosalna różnica między windowsem XP :) ( bynajmniej ja tak odczułem ) pod Xonar DS.

Link to post
Share on other sites

Fakt jest taki, że chce wymienić i dźwiękówkę (a raczej zamienić) i głośniki.

I problem tyczy się wyboru:

 

1. Creative + T3100 które mam obecnie, potem dokupienie lepszych

2. Od razu (ale czasowo później) - Xonar + JBL

 

I kwestia trzecia - dobre głośniki stereo :wariat: (czyli 2.0)

 

A co do chłodzenia, chyba zacznę pracować nad projektem "Huragan" hehe

Link to post
Share on other sites

Na procesorze - Zalman Performa z założonym Fander Selekta [wdmuchujący]

Z przodu obudowy - standardowy CM podświetlany na niebiesko (wkrótce Enermax Apollish Vegas 120/140) [wdmuchujący]

Na dole obudowy - standardowy CM 140 [wdmuchujący]

W zatoce 5,25 - Fander selekta [wdmuchujący]

Na górze obudowy - 2 x Scythe SS 140 1700rpm [wdmuchujące]

Na tyle obudowy - Scythe SS 120 1900rpm [wyciągający]

 

Wszystkie regulowane poprzez 6-kanałowy kontroler Zalmana.

 

Temperatury na rdzeniach rzadko przekraczają 38-40 stopni (idle) (Core i5-750 @3,8Ghz)

 

Czyli jakbym u mnie zastosował 2 wdmuchujące i 3 wydmuchujące to będzie dobry przepływ powietrza ? Czy może na odwrót ?

Jeszcze czy będzie potrzebny ten regulator, czy bez tez będzie ok ?

Link to post
Share on other sites

Czyli jakbym u mnie zastosował 2 wdmuchujące i 3 wydmuchujące to będzie dobry przepływ powietrza ? Czy może na odwrót ?

To już musisz sam dojść do najlepszej konfiguracji metodą prób.

Jeszcze czy będzie potrzebny ten regulator, czy bez tez będzie ok ?

To zależy od płyty głównej.

Do mojej (asus p7p55d pro) można podłączyć maksymalnie 4 wentylki (wliczając ten na procesor)

Teraz musisz zadać sobie pytanie, ile z nich chcesz monitorować.

I na ilu chcesz mieć możliwość regulacji obrotów.

Ja czekam na zamówienie z cooling.pl - zamówiłem tak zwane "rozgałęziacze Y" - pozwalają podłączyć 2 wentylatory 3-pin pod jedno gniazdo. Dzięki temu, będę mógł sterować pracą każdego wentylka w mojej obudowie - podłącze ja parami np. 2 górne pod jeden kanał, 2 boczne pod drugi kanał itp.

Link to post
Share on other sites

Czyli jakbym u mnie zastosował 2 wdmuchujące i 3 wydmuchujące to będzie dobry przepływ powietrza ? Czy może na odwrót ?

To już musisz sam dojść do najlepszej konfiguracji metodą prób.

Jeszcze czy będzie potrzebny ten regulator, czy bez tez będzie ok ?

To zależy od płyty głównej.

Do mojej (asus p7p55d pro) można podłączyć maksymalnie 4 wentylki (wliczając ten na procesor)

Teraz musisz zadać sobie pytanie, ile z nich chcesz monitorować.

I na ilu chcesz mieć możliwość regulacji obrotów.

Ja czekam na zamówienie z cooling.pl - zamówiłem tak zwane "rozgałęziacze Y" - pozwalają podłączyć 2 wentylatory 3-pin pod jedno gniazdo. Dzięki temu, będę mógł sterować pracą każdego wentylka w mojej obudowie - podłącze ja parami np. 2 górne pod jeden kanał, 2 boczne pod drugi kanał itp.

albo można kupić zewnętrzny korektor i sterujesz przez niego ( są po 6 podpięć i więcej )

Link to post
Share on other sites

albo można kupić zewnętrzny korektor i sterujesz przez niego ( są po 6 podpięć i więcej )

No o to właśnie kolega pytał ;) Ja mam Zalmana 6 kanałowego :rudolph:

Mógłbyś podać link do tego zalmana ?

 

A czy ktoś doradzi mi co do dobrego zestawu głośnikowego 2.0 ?

Dedykowany do PC czy Hi-Fi przez amplituner ?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Witam was ponownie.

 

Odkopuję temat, zdecydowałem się na Zalmana Performe. Pojawił się jednak problem, radiator który jest zaraz pod procesorem jest dosyć wysoki i znajduję się zaraz przy nim. Mam pewne wątpliwości czy zmieści się tam jakikolwiek schładzacz. Jak zwykle proszę o pomoc.

 

Fotki:

http://img820.imageshack.us/gal.php?g=img1394u.jpg

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...