Skocz do zawartości

Problem z instalacją systemu Win XP (z pamięci zewnętrznej)


Recommended Posts

Witam serdecznie,

 

Śpieszę tłumaczyć o co chodzi.

 

System znajduje się u mnie na starym dysku 160 GB (w oddzielnej partycji). Nie był przywracany od dłuższego czasu (kilku lat) i jest bardzo zaśmiecony. Tak więc zdecydowałem się go przeinstalować, co jak widać nie obeszło się bez komplikacji. Planowałem umieścić go na nowym "czystym" dysku 1 TB (kupiłem go kilka dni temu i jedynie sformatowałem i utworzyłem jedną partycję ogólnodyskową), a następnie przenieść wszystkie dane ze starego na nowy.

Generalnie nie mam żadnych przygotowanych instalatorów sterowników, programów. Zakładam, że wszystko, co będzie mi potrzebne ściągnę potem z internetu.

 

Postanowiłem spróbować sił z pamięcią zewnętrzną, a ściślej telefonem z kartą pamięci Micro SD podłączanym do komputera przez USB.

 

Udało mi się znaleźć taki poradnik:

http://walendowski.com/2009/02/19/insta ... eci-flash/

 

Odtworzyłem krok po kroku całą procedurę, tak jak pisał autor. Nie widziałem do końca co robię, po prostu zdałem się na poradnik.

 

Pojawił się problem:

 

Zrestartowałem komputer i już miałem zacząć grzebać w ustawieniach BIOSa, kiedy zauważyłem, że okno wczytywania systemu "zamarzło" w takim położeniu:

 

http://obrazki.elektroda.net/22_1282239058.jpg

 

Nie można było przejść do BIOSa, komputer nie reagował.

Po około minucie wszytko wróciło do normy. I system normalnie się wczytywał.

 

I najlepsze. Od teraz dzieje się tak, za każdym razem. Komputer zastyga po każdym resecie.

 

Mocno namieszałem? Wiecie, co jest nie tak?

 

Pozdrawiam,

Piotrek

 

---

Moja konfiguracja

Płyta główna: Gigabyte GA-K8NSC-939, nVIDIA nForce 3 250Gb chipset

 

Dyski twarde:

WDC 1600JB-00GVC0, 160 GB

Samsung HD103SJ, 1 TB

 

Windows XP Professional, SP3

 

PS

1. Przywróciłem kolejność bootowania w BIOSie na domyślną. Nie pomogło. Nie wiem co ją poprzestawiało. Czy, któraś z operacji w/w poradnika?

2. Już dowiedziałem się, że nie mogę bootować z tej karty, bo są na niej pliki systemu operacyjnego telefonu.

Link to post
Share on other sites

Ja bym Ci radził poczytać komentarze pod tą procedurą umożliwiającą instalację z karty flash. Z tego co tam widziałem wiele osób ma problemy przy tego typu instalacji możliwe, że ktoś już natrafił na taki problem.

Link to post
Share on other sites

Nie nie to raczej nie ma znaczenia z czego instalujesz, jak można było tam przeczytać wielu się udało. Ale chyba już wiem, nForce3 nie obsługuje tak dużych dysków :) Poniżej link do specyfikacji:

 

http://www.nvidia.pl/page/nf3_specs.html

 

Przy kontrolerach są gwiazdki a na dole odnośniki, że max dysk może być 250 GB na kontroler.

Link to post
Share on other sites

@krolik_beny

 

Tak zrobię. Teraz to już nie do końca chodzi o sam Windows. Narobiłem bigosu i jest problem z bootowaniem.

 

@MatiQ

Przeczytaj dokładnie, co napisałem w pierwszym poście. Ja nawet nie zacząłem instalować systemu.

 

Edit: Dysk 1 TB działa mi ATM bezproblemowo, więc nie wiem skąd to ograniczenie.

Link to post
Share on other sites

Zresetuj BIOS, tj, wyjmij bateryjke z płyty głównej na 2-3 minutki, następnie wsadź ponownie :). Potem sprawdź czy to coś dało. Jeżeli nie to wsadź inny dysk i sprawdź czy wszystko botuje się tak jak powinno, jeśli nie zmień taśme ATA, lub SATA ( nie wiem jaki to dysk, a nie chce mi sie sprawdzać). Jeżeli to nic nie da zaktualizuj BIOS do najnowszej wersji ( może producent coś udoskonalił ), nawet z poziomu Windowsa.

 

EDIT:

 

Proponuję przywrócić, wszystkie dyski do stanu wcześniejszego gdy wszystko działało. Potem wymieniać dyski i patrzeć który powoduje problemy :D Nic innego nie zrobisz :D

 

EDIT2:

 

Ale najpierw sprawdź taśmy :P Bo te stopy tuż przed botowaniem dysku/napędu są co najmniej dziwne ;)

Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuję za pomoc radoslaw999

 

Nie uwierzysz, ale:

Okazało się, że mój BIOS miewa humory! Dziś rano przy identycznych ustawieniach bootuje się bez zarzutu!

 

Kolejność bootowania mam ustawioną domyślną:

1. Floppy

2. HDD

3. CDROM

 

Wczoraj przywróciłem ją do domyślnych, bo wcześniej było (kolejno): CDROM->HDD->CDROM. Ale nawet z takim ustawieniem teraz wczytuję się dobrze!

 

Żadnych z wymienionych przez Ciebie sposobów nie musiałem korzystać.

Link to post
Share on other sites

Chętnie skorzystam z Twojej wiedzy. Jako, że instaluję system po raz pierwszy to co chwila staję przed jakimś mniejszym lub większym problemem :D

 

Teraz np. płyta bootująca niby zostaje rozpoznana, ale wszystko zacina się w takim momencie:

 

http://a.imageshack.us/img178/5851/p1000709.th.jpg

 

System jest piracki, pobrany z torrentów w formie obrazu ISO. Przed wypaleniem musiałem go rozpakować, ponieważ był to obraz CD, a ja chciałem nagrać go na płytę DVD-RW (zabawy z pamięciami USB sobie odpuściłem)

Link to post
Share on other sites

Hmm, proponował bym wyłączyć w BIOS'ie najpierw FDD, czyli stację dyskietek :wariat: Potem sprawdź czy czasami nie masz czegoś takiego włączonego w BIOS'ie. To coś "Caldera DR-DOS", to szczerze powiem pierwszy raz się z tym spotykam :D Ale może spróbuj:

 

1. Najpierw poszukaj w BIOS'ie takiej opcji jak: "Use Embedded OS". Wyczytałem to na necie na jakimś forum. Jak znajdziesz to daj na Disabled (wyłączone).

 

2. Jak punkt numer 1 okaże się picem na wode spróbuj ściągnąć jakiegoś Linuksa np: Ubuntu i z niego sformatować partycję C, i potem próbować zainstalować system. Również pomysł zaczerpnięty z neta.

 

P.S Ściągam manuala (instrukcje obsługi) do Twojej płyty głównej. Poczytam troche, moze jest jakaś śmieszna opcja :/

 

 

EDIT: Wejdź w Integrated Peripherals, potem w OnBoard LAN Boot ROM ustaw Disabled.

 

Ale proponuję aktualizację BIOS'u tak przy okazji, możliwe, ze po prostu na płycie głównej jest coś tupu "systemu operacyjnego" w jakoś wątpie. Ale sprawdzić można :)

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wsparcie.

 

@radoslaw999

Ustawiłem priorytet bootowania na CDROM, resztę urządzeń wyłączyłem w ogóle.

Opcji "Use Embedded OS" nie widzę.

OnBoard LAN Boot ROM jest ustawione na Disabled.

BIOS zaktualizowałem.

 

@MatiQ

Robił to za mnie informatyk.

 

Spróbuję nagrać na CD-R, może w DVD-RW tkwi problem...

Link to post
Share on other sites

Płyta może być nawet DVD DubleLayer, o ile nagrywarka takową potrafi odczytać. Spróbuj nagrać płykę jeszcze raz, ale ustaw płytę jako botowalną. Jeżeli nie wiesz jak to zapraszam tutaj:

 

http://www.tweaks.pl/czytaj,bootowalne_ ... e,150.html

 

Poczytaj i zrób sobie płytkę botowalną. Myślę, że w tym może być błąd. Jeżeli to nic nie da, napisz, będziemy kombinować dalej :rudolph:

Link to post
Share on other sites

Rzeczywiście problem leżał w typie nośnika. Z CD-Ra nagrywanego z obrazu ISO ładuje się już bez zarzutu. Mam nadzieję, że z CD-RW będzie tak samo, bo chciałem się trochę pobawić programem nLite.

 

Nie wiem czemu nie chce się załadować z DVD-RW. Nagrywałem oczywiście płyty boot-owalne przy pomocy Nero (z rozpakowanych obrazów ISO, bo inaczej żądał CD-ka). I wtedy wyskakiwał wspomniany Doktor Caldera, czy jak mu tam.

 

Muszę się ruszyć do sklepu po płyty :rudolph:

Link to post
Share on other sites

Tak, oczywiście była to wina Nero Express 6.

Wypaliłem obraz Alcoholem 120% (ten nie domagał się CD) i jest git! :pajac:

 

Ale to nie koniec epopei.

BIOS przestał mi wykrywać dysk SATA. Tzn. wykrywa go, ale źle (widzi go jako 32-megowy, a dysk ma 1 TB). Windows tak samo (widział go jako 7,88 GB dopóki nie usunąłem z niego partycji). Szlag by to!

 

Trzeba powiedzieć, że w międzyczasie bawiłem się trochę sterownikami (nie wiem, czy przypadkiem nie usunąłem sterów od SATY), uaktualniałem BIOSa (Award Modular v6.00PG z wersji F1 do najnowszej F9g) i padł mi system stawiany właśnie na tym nowym dysku.

 

Macie jakieś pomysły? ;)

Link to post
Share on other sites

Tak, wcześniej wszystko działało bez zarzutu (także w Windowsie).

 

Zresetuj BIOS (wyjmij bateryjke na płycie)

Cholera, trochę to poważnie brzmi. Nie będę miał po tym problemów z system, czy jakichkolwiek innych? W sumie, co ma piernik do wiatraka, ale lepiej dmuchać na zimne.

 

Do poprzedniego posta zapomniałem dodać:

 

Próbowałem już:

- podłączania pod drugi kontroler na płycie głównej (mam dwa)

- przywracania BIOSA do starej wersji

- klikania autowykrywania HDD; tutaj efekt był dwojaki w zależności od wersji BIOSa - w F9 nie działo się nic, a w F1 wyświetlała się literka β .

- próbowania wszelkich konfiguracji ustawień z "SATA" w nazwie

- instalować Windows ze zintegrownymi sterownikami SATA (integracja programem nLite).

 

Płyta główna: Gigabyte GA-K8NSC-939

 

W tym momencie operuję na starym dysku PATA (WD 1600JB-00GVC0) z Windowsem XP SP3.

 

Zdjęcia z BIOSu F9g:

 

* Dysk SATA

http://a.imageshack.us/img84/5513/p1000717d.th.jpg

* Integrated Peripherals

http://a.imageshack.us/img214/9972/p1000718f.th.jpg

* β (po jej wyświetleniu następowało zacięcie i trzeba było resetować)

http://a.imageshack.us/img841/8516/p1000715.th.jpg

 

Nie jestem w stanie stwierdzić, co było bezpośrednią przyczyną, ale kolej rzeczy była taka, że najpierw padł system, a przy reinstalacji instalator nie potrafił już poprawnie rozpoznać dysku.

 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...