Skocz do zawartości

Eizo FS2434 czy warto?


Recommended Posts

czyli dobrze rozumiem, ze kupując monitor nowy (czyli w klasie pierwszej) każdy martwy sub-piksel jest powodem do zwrotu/reklamacji?

 

 

EDIT: dobra nieważne, doczytałem i wiem tyle co wiedziałem czyli nic.
"Żaden z producentów nie deklaruje, że jego monitory znajdują się w I klasie. Spełnienie takiej deklaracji powodowałoby odrzucanie dużej części wyprodukowanych paneli. To z kolei wpływałoby na duży wzrost ceny monitora. Przyjmowane normy są więc kompromisem między możliwością występowania defektów, ceną monitora."

Edytowane przez shifted
Link to post
Share on other sites

czyli dobrze rozumiem, ze kupując monitor nowy (czyli w klasie pierwszej) każdy martwy sub-piksel jest powodem do zwrotu/reklamacji?

 

 

EDIT: dobra nieważne, doczytałem i wiem tyle co wiedziałem czyli nic.

"Żaden z producentów nie deklaruje, że jego monitory znajdują się w I klasie. Spełnienie takiej deklaracji powodowałoby odrzucanie dużej części wyprodukowanych paneli. To z kolei wpływałoby na duży wzrost ceny monitora. Przyjmowane normy są więc kompromisem między możliwością występowania defektów, ceną monitora."

Monitory z matrycami klasy I, to w praktyce modele przeznaczone dla medycyny - a i też nie wszystkie. W EIZO głównie są to najbardziej zaawansowane modele serii RadiForce G oraz R, z tego co kojarzę to chyba też przy ColorEdge CG277 i CX271 mowa jest o panelach klasy I (odnośnie trafionych pikseli).

Link to post
Share on other sites

Słowo się rzekło, trochę przed nim posiedziałem i poniżej będzie zestawienie ze wszystkich moich spostrzeżeń, które podczas tych kilkunastu godzin udało mi się zebrać. :)

Na początek odnośnie samej konstrukcji. Jest z jednej stronie, ramka jest faktycznie cienka, niemniej jednak - zgodnie z deklaracją EIZO te - 6 mm ma. Szkoda jednak, że dolna część monitora dalej jest tak krowiasta. Bierze się to z zamontowanych tam głośników. Nie wiem co Japończykom chodzi po głowie, jakie mają na to uzasadnienie, ale moim skromnym zdaniem celowość pakowania takowych gwizdałek do monitora dla graczy jest delikatnie mówiąc dyskusyjna. A mówiąc wprost, to osobiście uważam to za pomysł z gatunku poronionych. Można było zrobić monitor faktycznie sympatyczny dla oka, z cienkimi wszystkimi krawędziami - popatrzcie na EV2450 / EV2455 - da się? (a one też mają wbudowane gwizdałki…) to nie. Dorobili również w FS2434 tak „mordę” na dole, choć przy FG2421 już była nadzieja, że się to podejście do wzornictwa w EIZO znudziło. Niestety - w FORISach FS konsekwentnie utrzymywana jest ta linia. Moim zdaniem ze szkodą dla tych monitorów, ale to moje zdanie.

Przyciski sterujące praktycznie w komplecie przeniesione na pilota zdalnego sterowania. Na przednim panelu jest wyłącznie czujnik automatycznej regulacji jasności w zależności od poziomu oświetlenia zewnętrznego, przyciski: zmiany źródła sygnału, regulacji głośności i zasilania. Można się sprzeczać czy to fajny bajer, czy wręcz przeciwnie - mnie to nie pasuje i tyle. Znowu - w FG2421 dało się normalnie, w FORISach FS EIZO konsekwentnie trzyma się wytyczonej linii. :)

Podstawka - tutaj mam bardzo mieszane uczucia. Brak obrotu do orientacji portretowej mnie akurat nie boli. Tyle tylko, że FS2434 - szczególnie mocno wyciągnięty do góry - lekko dotknięty w górną krawędź ekranu zaczyna się kołysać. Nie żeby się przewracał - co to, to nie. No ale kiwa się dosyć konkretnie. To już chyba kwestia konstrukcji samej podstawki, nie tyle jej grubości, gdyż w EV2455 jest w zasadzie podobna gabarytowo, a monitor jest znacznie stabilniejszy.

W FS2434 w końcu wbudowany hub USB jest w standardzie 3.0. Natomiast - jak to w EIZO - żeby bez problemów jednym ruchem ręki i bez zerkania za krawędź ekranu kable czy pendrive'a podłączać, to tak różowo nie jest. Zresztą wystarczy spojrzeć na zdjęcie.

Złącza sygnałowe - rozmieszczenie standardowo, jak to w monitorach EIZO jest. Tu nic nowego nie wymyślono. Natomiast mam pewną zagwozdkę co do ich zestawu szczególnie, gdy weźmie się pod uwagę mocno podkreślaną wąską ramkę co ma sprzyjać tworzeniu konfiguracji wielomonitorowych. Poprawnie mnie, jeżeli się to zmieniło, ale na moim Radeonie HD7850, żeby zrobić konfigurację składającą się z więcej niż dwóch monitorów, to wymagane jest użycie interfejsu DisplayPort. Próba uzyskania trzech różnych obrazów na podłączonych trzech monitorach w sytuacji, kiedy użyta była przejściówka DisplayPort -> DVI, sukcesem się nie zakończyła. Nie wiem, jak to wygląda w innych kartach, wyposażonych np. w zestaw 2 × DVI, HDMI i DisplayPort, ale wydaje mi się, że uzyskanie trzech niezależnych obrazów używając dwóch portów DVI oraz jednego HDMI to chyba raczej nie bardzo wykonalne jest?

Dlaczego o tym piszę? Ano z tej prostej przyczyny, że zestaw złącz sygnałowych w FS2434 składa się z portu DVI oraz dwóch gniazd HDMI. DisplayPort nie ma ANI jednej sztuki. Jeżeli moje podejrzenia odnośnie możliwych do uzyskania, niezależnych obrazów korzystając z dwóch wyjść DVI i jednego HDMI (lub dwóch HDMI i jednego DVI) - na jednej karcie - się potwierdzą (czytajcie: dwa niezależne obrazy tak, trzy - no way), to wyjdzie na to, że FS2434 można traktować jako monitor do tworzenia konfiguracji wielomonitorowych tylko pod warunkiem, że ktoś się ograniczy do dwóch monitorów lub korzysta z konfiguracji SLI czy CrossFire.

Zdaję sobie sprawdę, że osób od razu przymierzających się do zakupu trzech FORISów i wielomonitorowego grania, to nie jest tak wiele. Niemniej jednak o możliwych potencjalnach problemach z tworzeniem tego rodzaju konfiguracji należy wspomnieć głośno i wyraźnie.

Co do samego obrazu, to zastrzeżeń raczej nie mam. Po sprofilowaniu na temperaturę 6500K i jasność 120 cd/m2, wrzuceniu czarnego koloru jako tła, srebrzyć się srebrzy. Tu cudów nie ma się co spodziewać i tyle. Nie jest to jakieś mordercze i irytujące, niemniej jednak jest. Nie mam niestety pod ręką FS2333, żeby móc oba podpiąć do jednego komputera i obiektywnie stwierdzić, który ma jedną nóżkę bardziej. :)

Należy uważać z ustawieniami trybu Overdrive. Dostępne są trzy: Off / Standard / Enhanced. Przy tym ostatnim ustawieniu, już przy szybkim przesuwaniu okien po ekranie, bywa za nimi widoczny jakiś „cień”. Nie zawsze, nie w każdej sytuacji, ale bywa dostrzegalny. Przy ustawieniach standard i off nie zaobserwowałem.

Co do funkcji specjalnych - SmartInsight i SmartResolution. Ja prawdę mówiąc nie używam - nie lubię automatów zmieniających mi parametry wyświetlania. Z drugiej strony faktycznie użycie SmartInsight z ustawieniem dla ciemnego FPSa zmienia warunki wyświetlania na tyle, że widać trochę więcej, a jednocześnie w jasno oświetlonych lokacjach nie wypala oczu. Trąci trochę cziterstwem? ;)

Czy smuży / laguje / rwie? Momentami, przy bardzo szybkich ruchach myszą, i owszem. W sumie ciężko mi powiedzieć, czy to bardziej czas reakcji monitora daje o sobie znać, czy po prostu wyłaził u mnie tearing klatek. Tu chyba więcej będę miał do powiedzenia, jak się w końcu przesiądę na nowego kompa (Core 2 Duo może swoje w tym temacie dokładać zwłaszcza, że komp kilka usług w tle ma uruchomionych i bywa z wydajnością różnie). Pod tym względem wypada słabiej od FG2421, natomiast ani znacząco słabiej, ani znacząco lepiej od FS2333. Mnie się przyznam szczerze gra na FS2434, natomiast w tym temacie jednoznacznie nie wypowiem się pt. „bierz - lepszego nie ma” czy „nie bierz - nie warto”. Zwłaszcza, że jeszcze przede mną sprawdzanie, jak się w grach EV2455 zachowywać będzie. :D

Inaczej może trochę. Jeżeli ktoś szuka monitora _tylko_ do gier, tłucze po naście godzin dziennie i nic specjalnie innego go/jej nie interesuje, to pewnie inwestycja w panel 120/144Hz okaże się sensowniejsza. Jako dosyć uniwersalny monitor do domu FS2434 się broni całkiem ładnie. Przede wszystkim jest tańszy od EV2450 czy EV2455 (tego ostatniego mam w rękach i jest bardzo zacny), a we wszelkich zastosowaniach typowo domowych też radzi sobie dobrze. Jasność jest rozłożona równomiernie, tak samo temperatura barw. O jakąś amatorską (ale mówię - amatorską) obróbkę zdjęć się można pokusić. Aczkolwiek nie wiem, dlaczego podczas profilowania i1 Display Pro + soft i1 Profiler pokazuje wyższą temperaturę barw, niż później jako achieved target. Na ten temat jeszcze się będę dopytywać tu i ówdzie, bo nie wiem, czy to kwestia monitora, czy „maniera” samego i1 Profilera. Będę go jeszcze podpinał do drugiego kompa i profilował m.in. na nieco starszej wersji i1 Profiler - może tu jest problem.

Co dla mnie przemawia za nim to fakt, że wiem ile te monitory są w stanie pociągnąć i na ile stabilnie się zachowują. Kilka oddzielnych trybów pracy i możliwość ich przypisania do konkretnych aplikacji (odpalasz VLC -> monitor przechodzi w tryb Cinema; odpalasz przeglądarkę www -> w tryb Web/sRGB ----> jak sobie poustawiasz, tak będziesz mieć) to jest dla mnie coś, do czego się tak przyzwyczaiłem, że jak nie mam takiej opcji pod ręką, to mi źle. :D

FS2434 to dosyć solidna konstrukcja, jeżeli chodzi o obraz, hub USB 3.0 też się przyda. Uprzedzam - nie jestem graczem zaawansowanym, nawet nie jestem graczem regularnym. Lubię sobie od czasu do czasu popykać, ale: w sieci od lat już nie grałem, lubię FPSy, ale bardziej skradankowego typu (Thief, Deus Ex, S.T.A.L.K.E.R.). FS2434 sprawdzałem na pierwszym Modern Warfare i mnie osobiście grało się dobrze. Sobie nawet odpaliłem starego „Soldier of Fortune 2” i też wrażenia jak najbardziej pozytywne mam jeżeli chodzi o to, jak monitor się zachowuje.

 

Osobno należy wziąć kwestie konstrukcyjne. Średnio szczęśliwa podstawa - pod tym względem mnie ten monitor drażni. Również ta jego dolna ramka z wstawionymi nie wiem po jasnego grzyba głośnikami działa mi na nerwy. Pilot zamiast przycisków na przednim panelu. Serio sterowanie składowymi RGB z odległości dwóch metrów? Nie wiem też, dlaczego w EIZO z uporem maniaka trzymają się w serii FS złącz DVI i HDMI kompletnie ignorując fakt istnienia standardu DisplayPort. Szczególnie pod kątem budowy stanowisk wielomonitorowych, o czym tak otwarcie w przypadku FS2434 wspomina.

  • Popieram 4
Link to post
Share on other sites

dzięki za wyczerpujący test, mnie osobiście ten monitor przekonuje - gram jakieś średnio 2 godziny dziennie  w BF4 aktualnie na TN Benq E2220HD więc pewnie ten monitor będzie znaczącym krokiem do przodu

Nie no - testy jeszcze nie zakończone. Muszę jeszcze rozgryźć, dlaczego w trakcie profilowania docelowa wartość temperatury barwowej jest dociągnięta tak, jak być powinna (zadana 6500K, i1 Profiler wykazuje, że jest 6523K), a potem przy teście jednorodoności matrycy wychodzi w tym samym punkcie, że jest temperatura 6471K. Bo jasność trzyma bardzo równo - wahnięcia przy 9 punktach pomiarowych rzędu 3-13 cd/m2.

 

Pograć na nim jeszcze też muszę. A przy okazji sprawdzić też pod kątem gier EV2455. Wiem - jest droższy dosyć znacząco (ale już różnica cenowa między EV2450, a FS2434 nie jest tak duża), ale pod pewnymi względami już mnie kupił. Mianowicie: wąski panel również w dolnej części, znacznie stabilniejsza podstawa, dostępny DisplayPort, do tego 1920×1200 (ja wolę, preferuję, lubię i czepcie się co najwyżej pociągu towarowego ;D).

dzięki za wyczerpujący test, mnie osobiście ten monitor przekonuje - gram jakieś średnio 2 godziny dziennie  w BF4 aktualnie na TN Benq E2220HD więc pewnie ten monitor będzie znaczącym krokiem do przodu

Aha - tak przy okazji - jeżeli będziesz miał możliwość, to najpierw obejrzyj, jak się FS2434 sprawuje. Na stronie eizo.pl w dziale "gdzie kupić" jest lista partnerów, którzy gamingowe monitory też mają. Lepiej siąść, pomacać i dopiero się decydować, niż płacić z góry. No chyba, że opcja zakupu przez net i możliwości odesłania po 10 dniach, ale to zawsze więcej nerwów.

 

Nie - nie sugeruję, że Ci FS2434 nie przypadnie do gustu, nie twierdzę też, że na żaden inny monitor nie spojrzysz. Ma swoje walety i swoje zady, jest raczej mniej problematyczny niż FG2421, a przy okazji znacznie bardziej atrakcyjny cenowo. Niemniej jednak, trzeba pomacać. Zresztą - to samo powtarzam komukolwiek, kto szuka monitora do pracy z kolorem (ja w DTP siedzę). :)

Link to post
Share on other sites

ja czekam z niecierpliwością, szczególnie EV2455 wygląda obiecująco, ciekawy jestem tylko czy eizo przejdzie na fi-freqency pwm czy zostanie przy swoim hybrydowym rozwiązaniu, które szczerze mówiąc jest mało praktyczne

 

Powiem Ci tak - EV2455 mnie wyrwał z butów. Naprawdę bardzo zacny monitor. Gdyby on był szerokogamutowy. Wzdech… :)

 

Natomiast zastrzeżeń odnośnie podświetlenia nie bardzo rozumiem - profilowałem go wstępnie pod jasność 80 cd/m2 (to jakieś 24% według suwaka), obraz bardzo stabilny i zacny. Przesiedziałem przed tą EVką (sorry - taki mamy klimat ;D) któregoś dnia 14 godzin niemal jednym ciągiem i jeżeli chodzi o zmęczenie wzroku, to nie mogę złego słowa powiedzieć.

Link to post
Share on other sites

może nie jesteś wyczulony, mnie od migotania głowa boli, a to jak szybko zależy od częstotliwości przy CRT 60Hz to było jak zupka instant 2minuty i gotowe (przy czym 85Hz+ już znosiłem całkiem dobrze), przy LEDowym LSD z 200Hz PWM to już 2-3 godziny, ale działa, przy swoim na katodach mogę siedzieć i 12h i jest ok, potem tylko mam migające powidoki jak zamknę oczy, ale w trakcie pracy nie ma skutków ubocznych

 

tylko zmierzyć to ciężko domowym sposobem, trzeba mieć sprzęt do tego, jak w tej recenzji http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2415.htm

Link to post
Share on other sites

może nie jesteś wyczulony, mnie od migotania głowa boli, a to jak szybko zależy od częstotliwości przy CRT 60Hz to było jak zupka instant 2minuty i gotowe (przy czym 85Hz+ już znosiłem całkiem dobrze), przy LEDowym LSD z 200Hz PWM to już 2-3 godziny, ale działa, przy swoim na katodach mogę siedzieć i 12h i jest ok, potem tylko mam migające powidoki jak zamknę oczy, ale w trakcie pracy nie ma skutków ubocznych

 

tylko zmierzyć to ciężko domowym sposobem, trzeba mieć sprzęt do tego, jak w tej recenzji http://www.tftcentral.co.uk/reviews/dell_u2415.htm

No ja Ci powiem, że pracuję głównie na statycznych obrazach, przy niskim poziomie jasności - profiluję monitory dla siebie pod 80 cd/m2. Pod tym względem EV2455 nie wypada gorzej od S2432W, siedzi się przed nim godzinami naprawdę komfortowo. Przyznaję bez bicia - w czasach CRT 85Hz odświeżania było dla mnie wartością już spokojnie akceptowalną. Wolałem więcej, ale jak miałem do wyboru wyższą rozdzielczość przy 85Hz niż niższą przy 100Hz, to wolałem tą pierwszą opcję. :D

Link to post
Share on other sites
  • 5 tygodni później...

Witam Wszytskich

Pytanie następującej treści czy jest sens zamiany Benq XL2420T na EIZO FS2434??
 

Mam Benq-ue i w BF4 (GTX 980)  nie jestem do końca zadowolony z grafiki

 

Czy zauważe różnice obniżenia częstotliwości z 144 na 60

I co z czasem reakcji z 1ms do 4,9ms

 

Eizo ma matrycę ips, inputlag nizszy, no i te kolory lepsze
 

Ale czy to nie jest przerost formy nad treścia (zamienił stryjek siekeirke na kijek)

 

Dziękuje za szczere odpowiedzi i podpowiedzi

 

Pozdrawiam

Edytowane przez miczur
Link to post
Share on other sites

Odnośnie samej recenzji:

  • tworzenie konfiguracji wielomonitorowych byłoby łatwiejsze, gdyby FS2434 miał choć jednego DisplayPort. Wobec czego albo EIZO założyło, że będzie konfiguracja dwumonitorowa, albo obsługiwana przez zestaw z CrossFire czy SLI
  • stabilność stopki jest moim zdaniem taka sobie. Jak pisałem - lekkie szturchnięcie monitora i zaczyna się on chwiać. Nie, żeby się miał przewrócić, ale podstawka w EV2455 jest znacznie sensowniej wykonana
  • ustawianie parametrów metodą „nam wyszło, że przy takich ustawieniach będzie tyle” jest mocno dyskusyjne. Swoją drogą ciekaw jestem, jakiego urządzenia pomiarowego redakcja użyła.
  • 120 cd/m2 optymalnym poziomem jasności? Polaryzowałbym. Wszystko zależy od jasności otoczenia. Ja u siebie monitory ustawiam na 80 cd/m2 i wtedy dopiero pracuje mi się komfortowo (dla gier czy wideo poziom jasności oczywiście podwyższam przełączając tryb pracy).
  • równomierność podświetlenia - znowu pytanie czym mierzona? U mnie na i1 Display Pro, przy 120 cd/m2 i 6500K wychodziło tak:
    http://members.upcpoczta.pl/p.ryk/EIZO/FS2434_-_D65,_120_cd_-_04.png - dla jasności
    http://members.upcpoczta.pl/p.ryk/EIZO/FS2434_-_D65,_120_cd_-_05.png - dla temperatury barw
    przy 80 cd/m2 i 5500K:
    http://members.upcpoczta.pl/p.ryk/EIZO/FS2434_-_D55,_80_cd_-_04.png - dla jasności
    http://members.upcpoczta.pl/p.ryk/EIZO/FS2434_-_D55,_80_cd_-_05.png - dla temperatury barw
  • mam jedno poważne zastrzeżenie do recenzentów - operowanie wartością kontrastu. Tego się w LCD nie robi gdyż obcina to paletę barw. Należałoby to jasno zaznaczyć, gdyż później pojawiają się pretensje, że kupił ktoś EIZO i ma obraz o jakości gorszej niż przeciętna TNka. Dlatego, że się właśnie regulacją kontrastu bawił.
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Z równomiernością jasności tak sobie wyszedł, jaki miałeś target dla temperatury bieli ? Bo strasznie dziwna wartość wychodzi, bliżej jej do 5400k niż 5500k.
Kontrast ustawia się manipulując punktem czerni. Masz może tabelkę z odchyłkami w kolorach delta E ? Ciekawy jestem jak tutaj wypada. 

P.S Stabilność stopki nawet w CS240 jest tragiczna, jak kawę na biurku kładę to się monitor huśta ;)

Link to post
Share on other sites

Z równomiernością jasności tak sobie wyszedł, jaki miałeś target dla temperatury bieli ? Bo strasznie dziwna wartość wychodzi, bliżej jej do 5400k niż 5500k.

Kontrast ustawia się manipulując punktem czerni. Masz może tabelkę z odchyłkami w kolorach delta E ? Ciekawy jestem jak tutaj wypada. 

 

P.S Stabilność stopki nawet w CS240 jest tragiczna, jak kawę na biurku kładę to się monitor huśta ;)

 

Co do równomierności jasności - serio odchylenia w okolicach 10-13 cd/m2 to według Ciebie tragedia?

 

Co do różnicy w temperaturze, to bierze się to prawdopodobnie z algorytmów i1Profilera - za każdym razem podczas ustalania wartości docelowej (przyznam szczerze - jak mnie wk****a brak możliwości przestawienia menu ekranowego w inne położenie, niż centralnie na ekranie, to historia) miałem ciut powyżej zadanej. Czyli np. dla 5500K było 5515, dla 6500K - 6520-6530. Potem budowany był profil i dorzucane były korekcje na karcie graficznej. Podejrzewam, że to one powodowały zaniżenie wartości temperatury. Jasność trzymana była jak trzeba, z temperaturą uciekał mi w dół.

 

Odchylenia z wartościami delta E - powiem Ci tak, jak opanuję ArgylCMS, to nie będzie z tym problemu. i1 Profiler niestety takich informacji nie daje. :(

 

CS240 niestety jeszcze w rękach nie miałem, ale już sobie na niego zęby ostrzę. :D

Link to post
Share on other sites

Napisałem, że tak sobie wyszedł :). W CS 240 jest max 3%, w FS2434 jakieś 11% mi wychodzi ale w grach to nie powinno przeszkadzać. 

A te cyrki z temperaturą bieli mogą być powodowane przez oświetlenie w domu. 

 

Tej - no nie porównujmy CS240 do FS2434, gdzie ten ostatni nie ma DUE.

 

Cyrki z temperaturą nie mają jak być spowodowane przez oświetlenie zewnętrzne, gdyż podczas kalibracji i profilowania oświetlenie zewnętrzne nie ma jak na to mieć wpływ. Pytałem magików z EIZO Polska - tu raczej wpływ mają wprowadzane później (po pierwszym ustalaniu parametrów) korekcje na karcie graficznej. Jak ogarnę ArgylCMS, to sprawdzę co z niego wychodzi. Bo może to być charakterystyczna cecha dla i1 Profilera. EV czy FS to jednak nie jest CG, gdzie kalibracja jest w pełni sprzętowa.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...