Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, chciałbym zakupić 2 dyski po 2 TB na każdym i połączyć jest w RAID 0. Posiadam już aktualnie jeden dysk ssd pod system Plextor mx m5s 128 gb i jestem z niego zadowolony więc nowe dyski posłużyłyby mi jako miejsce na gry i spore ilosci filmów, czasem też na nagrywanie.

 

I teraz pytanko, czy warto pakować się w ten RAID? Jak tak to które dyski wybrać?

Myślałem o Seagate a konkretnie o tym modelu, jest w miarę tani:

http://www.agito.pl/dysk-seagate-barracuda-st2000dm001-2tb-64mb-sata600-83-531371.html?attr=8731-549493,4268-433190

 

 

Jest jeszcze inna opcja nad którą się zastanawiałem a konkretnie nad tym czy by nie kupić dodatkowego ssd ~240-254gb który by był tylko pod gry i resztę programów + do tego tamte 2 dyski połączone w RAID 0. Opcja wydaje się być najlepsza ale wydanie ponad 1000zł jednorazowo na dyski mnie trochę odstrasza. A może ssd + tylko jeden 2tb dysk? 

Proszę o opinie

Link to post
Share on other sites

Witam, Raid 0 jest trochę niebezpieczny, bo przy awarii jednego dysku, tracisz zawartość obu dysków (uwierz mi to bardzo boli).

Owszem zyskasz na prędkości ale czy jest ona potrzebna do odczytu dużych plików (filmy)? pomijam fakt że do tworzenia macierzy lepiej jest używać dysków do tego dedykowanych, inne mają problemy z indeksowaniem co je męczy, a to prowadzi do przedwczesnej awarii. ja osobiście najbardziej byłem zadowolony z Raid 10, tak cztery dyski, ale gdy jeden znowu padł, po prostu go wysłałem do reklamacji, a podczas pracy na niepełnej macierzy nie było prawie żadnej różnicy w prędkości. Gdy odesłali sprawny dysk po prostu podłączyłem, i po problemie brakujące elementy skopiowały się same. Ja na twoim miejscu kupił bym dwa dyski 2 lub 3tB i zrobił raid 1 (zależy ile miejsca potrzebujesz)

Link to post
Share on other sites

Hej, w Raid 1 mając 2 dyski po 2Tb każdy tak na prawdę w realnym użytkowaniu mamy tylko dostęp do przestrzeni na jednym dysku gdyż na drugim zapisywana jest tylko kopia zapasowa. Aż tak bardzo nie zależy mi na bezpieczeństwie danych, bardziej stawiam na szybko i pojemność stąd też myślałem nad Raid 0. Parę dni temu padł mi dysk 1Tb po 2 latach użytkowania, straciłem sporo danych ale w sumie aż tak bardzo mnie to nie zabolało. Gdybym zajmował się czymś profesjonalnie wtedy myślałbym nad Twoja propozycją gdyż bezpieczeństwo danych stawiałbym na wyższym poziomie. Jak dysk padnie to padnie, mówi się trudno :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...