Skocz do zawartości

Problem z zasilaczem BQ 580W


Recommended Posts

Witam,

 

Od pewnego czasu mój komputer dziwnie się uruchamia, tzn. po wciśnięciu guzika power wentylatory działają na połowę mocy i to tak bardzo dziwnie jakby chciały wystartować a mają za mało mocy do tego. Najdziwniejsze jest to że jak uruchomię go i zaczyna mi tak wariować wystarczy przełączyć guzikiem z tyłu zasilacza i uruchomi się normalnie...

Moje pytanie jest takie co jest tego przyczyną i jak to naprawić :P

Link to post
Share on other sites

Na linii 12V jest trochę więcej ale mieści się w zakresie, reszta spoko. Mówiłeś, że ustawienie guzika w inne pozycji likwiduje problem, jak dla mnie powinieneś zostawić to w takim ustawieniu jak się uruchamia poprawnie. Nie wydaje mi się by mu prądu brakowało. A stało się to w jakimś konkretnym momencie, po wymianie sprzętu lub jakichkolwiek modyfikacjach lub ingerencji w konfigurację?

Link to post
Share on other sites

Aha miałeś na myśli wyłącznik, a nie przełącznik do zmiany parametrów linii 12V. Jeśli masz możliwość sprawdzić zasilacz u kogoś lub podłączyć inny zasilacz u siebie to zrób tak. Będzie wiadomo czy to jego wina.

Link to post
Share on other sites

MatiQ, jak możesz oceniać napięcia po odczycie z softu?! :wariat:

 

@Cadderly

Weź miernik w łapę, przyłóż do zmierzenia 12 V i odpal kompa tak, jak normalnie jak wariuje. Tak samo zmierz reszte napięć i daj znać jakie wyniki. Jak nie masz miernika, pożycz od kumpa :D

Tylko mierz przez chwilę, a nie po pierwszym odczycie dajesz sobie spokój, żeby zobaczyć jakie będą wahania napięć.

Link to post
Share on other sites

MatiQ, jak możesz oceniać napięcia po odczycie z softu?! :wariat:

 

@Cadderly

Weź miernik w łapę, przyłóż do zmierzenia 12 V i odpal kompa tak, jak normalnie jak wariuje. Tak samo zmierz reszte napięć i daj znać jakie wyniki. Jak nie masz miernika, pożycz od kumpa :D

Tylko mierz przez chwilę, a nie po pierwszym odczycie dajesz sobie spokój, żeby zobaczyć jakie będą wahania napięć.

A myślisz, że miernik to jak to liczy? Też ma swój hardware i software, dlatego najbardziej wiarygodne są napięcia z biosu. I właśnie trzeba mieć miernik, a miernik dobrej klasy z małym błędem odczytu z 200 zł kosztuje, a jeśli mierzyć jakimś badziewiem to już lepiej zmierzyć programem na jedno wyjdzie.
Link to post
Share on other sites

 

A myślisz, że miernik to jak to liczy? Też ma swój hardware i software, dlatego najbardziej wiarygodne są napięcia z biosu.

aaajezusmaria, boże ty widzisz i nie grzmisz, widze trzeba zrobić porzadek z tym działem na tym forum...

 

zasada numer jeden:

NAPIEĆ NIE MIERZYMY PROGRAMAMI/BIOSEM!

Dobra załapałem, nie był to najlepszy pomysł, żeby mierzyć to programem i wiem, że lepiej robić to miernikiem ale tak jak mówię jak nie będzie dobrej klasy to po co w ogóle taki pomiar?
Link to post
Share on other sites

nie musi byc "dobrej klasy", wystarczy nawet jak będzie to badziewny, chiński multimetr za 20zeta, dokładność będzie wystarczająca.

To taki sam badziewny jest zainstalowany na płycie głównej, więc teraz nie wiem po co cały ten ruch. Taki byle jaki może mieć większy zakres tolerancji niż zakres tolerancji dla danego napięcia.

 

Cadderly spróbuj podczas włączania poruszać kablami od ATX i zobacz czy będzie to dawało jakiś rezultat. Jeśli masz gwarancję na niego to lepiej będzie oddać, żeby go sprawdzili.

Link to post
Share on other sites

To taki sam badziewny jest zainstalowany na płycie głównej, więc teraz nie wiem po co cały ten ruch. Taki byle jaki może mieć większy zakres tolerancji niż zakres tolerancji dla danego napięcia. sprawdzili.

mylisz się.

praktycznie wszystkie "chińskie badziewia" wskazują w miare poprawny wynik do 0.1V przy zakresie 20V. Wyprodukowanie w-miare dokładnego woltomierza jest bardzo tanie, w porównaniu do np miernika pojemności nie wspominając nawet o "głośnościomierzach".

Kupujesz taki i jak ci pokazuje np. "12.0V" to mozesz byc na 99% pewny ze tam na pewno nie ma 12.3V.

Zawsze mozna nawet kupić taki tani i porównać wyniki z jakimś droższym, pożyczonym od kogoś.

A czujniki na płycie -> pokazuje "12.0V" i co? I nic, nie masz nawet najmniejszego, zielonego pojęcia, czy tam jest 12.0, a moze 11V a moze 13V :hahaha: BYĆ MOŻE pokazuje prawidłowy dokładny wynik, ale tego nie wiesz, dopóki nie zmierzysz woltomierzem.

 

---

właśnie sprawdziłem u siebie napięcia w OCCT:

3.3V = 3.20V

5V = 3.84V

12V = 7.58V

:wariat:

Link to post
Share on other sites

Napięć nigdy nie sprawdza się ani w BIOS'ie, ani w systemie. Sprawdziłem wiele komputerów i na każdym widoczne były bardzo znaczne odchyły od tego co pokazywał profesjonalny miernik. Nawet u mnie, a sprzęt nie jest tak stary.

Link to post
Share on other sites

właśnie sprawdziłem u siebie napięcia w OCCT:

3.3V = 3.20V

5V = 3.84V

12V = 7.58V

:D

To chyba ja mam wyjątkowo dobre te czujniki, bo różnice są nie większe jak 0,1 V. No ale jak Ty masz takie to od teraz będę namawiał do pomiarów miernikiem nawet badziewnym :P
Link to post
Share on other sites

Napiecia pod biosem mozna sprawdzac jak nie mamy multi, ale do tego potrzeba nam 1. mozg... 2. poczucie humoru..

ok... mozna sobie mniejwiecej skoki policzyc

 

B29... bawisz sie IL-2 ? a na serio occt sam placze ze moze w ciula robic.. to durny pomysl.. patrz punkt 1... przekolorowales

 

matiq... B29 ci juz mowil nie masz czujnikow.. PKT2

Link to post
Share on other sites

matiq... B29 ci juz mowil nie masz czujnikow.. PKT2

Brak układów mierzących napięcie? To już jakaś herezja.. Znacząca większość płyt je posiada ale jak doszliśmy do wniosku ciężko im ufać.

Temat zszedł tak jakby na inny tor, jak tam kolega Cadderly? Udało się dojść do ładu z tym zasilaczem?

Link to post
Share on other sites

"Czujniki" na mojej plycie twierdza nieustannie iz napiecie na linii 12V wynosi 11.35v pod obciazeniem spada do 11.2v. wpiety multi wskazuje rowne 12.0 czasem 12.1...

 

To nie sa czujki.. to jest herezja :> Sa na tyle konsekwetne w swojej niedokladnosci ze moge stwierdzic czy napiecie idzie w gore czy w dol.. tak ze nie sa kompletnie bezuzyteczne.

Link to post
Share on other sites

Czujnik, układ mierzący, jeden pieron jak się nazywa :D u mnie tak dużych wahań nie ma na sofcie i to co pokazuje bios do tego co pokazuje miernik różni się w niewielkim zakresie.

 

Ale w ogóle najlepsze jest to, że każdy program pokazuje co innego :menda:. OCCT inne, Everest inne, bios inne, hwmmonitor inne xD.

No w sumie racja, widać że programiści mają fantazję ;)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...