Skocz do zawartości

Komp startuje tylko z OCGENIE. POMOCY!!!


Recommended Posts

Siema, jestem nowy, mam nadzieję, że piszę w poprawnej kategorii.
Składam właśnie nowego kompa i po złożeniu okazało się, że włącza się na kilka sekund a potem restartuje i tak w kółko. Miałem przeczucie, że to złe włożenie ramu, bo speaker nie dał tego "pika", więc przełożyłem go jeszcze raz (mam 4 kości), czynność powtarzałem wielokrotnie i to nic nie dało więc nie chodzi o złe włożenie. Sprawdziłem tysiąc razy podłączenie wszystkiego i nic się nie zmieniło. Kliknąłem więc OCGENIE w zasadzie nie wiem po co... ale komp się włączył normalnie. Wszedłem do biosu i tam widniało info, że komp się trochę przetaktował - spodziewałem się tego. Ale spodziewałem się też, że nie będzie widział całego ramu, myliłem się, pokazuje pełne 16gb... Zablokowałem więc OCGENIE w biosie i zrestartowałem kompa i sytuacja ta sama - ciągły restart. Nic już nie mogłem zrobić i musiałem przełączyć się na drugi bios i kliknąć OCGENIE, żeby komp się włączył. Myślę, że nie jest to normalne. Aha i speaker nadal nie daje sygnału, więc chyba coś z tym ramem jest nie ok. Speaker na pewno działa, bo po wyjęciu wszystkich ramów pikał kilka razy. Usiadłem więc z instrukcją od płyty głównej MSI X79A-GD65 (8D) i chciałem zdiagnozować błąd na podstawie tego wyświetlacza na płycie i dzieje się tak. Zmieniają się szybko liczby ale dwie ostatnie to 67 a potem 5A na którym się wyłącza. Ram włożyłem intuicyjnie, ale okazało się, że jest poprawnie włożony do quad channel. No i moja ostatnia próba: zamieniłem 2 kości. Włożyłem teoretycznie do złych slotów. Mam je teraz w slotach po kolei 1(czarny) 2 (niebieski) 3(czarny) 4(niebieski). W takiej konfiguracji komp odpalił się bez włączonego OCGENIE. Nie było sygnału ze speakera co prawda, ale bios działa.
Czy ktoś mi może powiedzieć dlaczego tak się dzieje czy mam się martwić i czy mogę zostawić te ramy tak jak teraz? Aha moje ramy to dwa razy Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz  czyli 4 kości łącznie 16gb
Proszę pomóżcie! 

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

Tego jeszcze nie wiem, ale próbowałem właśnie zainstalować windowsa i od razu po załadowaniu plików wyskakuje bluescreen. Sprawdziłem teraz każdą kość pojedyńczo. Każdą wkładałem do slotu 1 a potem uruchamiałem kompa. Na każdej kości dzieje się to samo - restart po kilku sekundach. Nie wiem o co tu chodzi ;/ Nie wiem gdzie popełniam błąd. Oczywiście jako slot 1 traktuję ten pierwszy od góry na poniższym obrazku.http://www.pcrtv.pl/pics/ab/msi/x79a-gd65-(8d)_1.jpg

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

Parametry z naklejki pamięci: napięcie i timingi, odpal przez OCGEN i wklep na sztywno przy założonej jednej kości i sprawdź co się będzie działo. Jak działa poprawnie to sprawdź naklejki na wszystkich 4 kościach, powinny być te same po za numerem seryjnym. 

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites

Parametry z naklejki pamięci: napięcie i timingi, odpal przez OCGEN i wklep na sztywno przy założonej jednej kości i sprawdź co się będzie działo.

Tak jak napisałem wyżej, komp się resetuje przy włożonej tylko jednej kości. Żadna z czterech, włożona do slotu nr 1 nie działa.

Ramy są takie same. Kupione były dwa zestawy Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz.

Zaraz podsumuję jeszcze informacje dla czytelności.

Najłatwiej będzie jak podsumuję informacje:

-Na OCGENIE OFF, ramach włożonych do czarnych slotów, komputer resetuje się po kilku sekundach

 

-Na OCGENIE ON, ramach włożonych do czarnych slotów, komputer włącza się do biosu, widzi wszystkie 4 kości, natomiast tuż po wczytaniu plików windowsa wyskakuje bluescreen(zaraz podeślę).

 

-Na OCEGENIE OFF, i wkładaniu kolejno pojedyńczo każdej kości ramu w slot nr 1, komputer resetuje się

 

 

-Na OCGENIE OFF i kościach włożonych do slotów nr 1 2 3 4 (2x dual channel chyba) czyli czarny niebieski czarny niebieski komputer włącza się do biosa natomiast tuż po wczytaniu plików windowsa wyskakuje bluescreen

 

 

-windows 7 instalowany z bootowalnego pendriva, sprawdzałem na kilku portach USB, to samo

 

-jedyne co w biosie zmieniałem to priorytet bootowania na pendriva, i na jednym biosie wyłączyłem OCEGENIE i zablokowałem OCGENIE z poziomu przycisku, teraz siedzę na drugim biosie, który jest na default

 

-Przed chwilą włożyłem 2 kości, w konfiguracji  slot nr 1 czarny, slot nr 2 niebieski (2x single channel?) i komp się odpalił na OCGENIE OFF, pliki instalacyjne się wczytały i wyskoczyło mi już to pierwsze okno do instalacji windowsa. Zdaję się, że tak jest ok, ale na razie wyłączyłem kompa. Chcę dokonać instalacji dopiero gdy wszystkie 4 kości będą działały, najlepiej w quad channel.

UPDATE:

-Gdy jedną z tych 2 kości, przełożyłem do slotu nr 3 (2x4gb dual channel) komp się resetuje...

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem wyżej, komp się resetuje przy włożonej tylko jednej kości. Żadna z czterech, włożona do slotu nr 1 nie działa.

Zaraz podsumuję jeszcze informacje dla czytelności.

Najłatwiej będzie jak podsumuję informacje:

-Na OCGENIE OFF, ramach włożonych do czarnych slotów, komputer resetuje się po kilku sekundach

 

-Na OCGENIE ON, ramach włożonych do czarnych slotów, komputer włącza się do biosu, widzi wszystkie 4 kości, natomiast tuż po wczytaniu plików windowsa wyskakuje bluescreen(zaraz podeślę).

 

-Na OCEGENIE OFF, i wkładaniu kolejno pojedyńczo każdej kości ramu w slot nr 1, komputer resetuje się

 

 

-Na OCGENIE OFF i kościach włożonych do slotów nr 1 2 3 4 (2x dual channel chyba) czyli czarny niebieski czarny niebieski komputer włącza się do biosa natomiast tuż po wczytaniu plików windowsa wyskakuje bluescreen

 

 

-windows 7 instalowany z bootowalnego pendriva, sprawdzałem na kilku portach USB, to samo

 

-jedyne co w biosie zmieniałem to priorytet bootowania na pendriva, i na jednym biosie wyłączyłem OCEGENIE i zablokowałem OCGENIE z poziomu przycisku, teraz siedzę na drugim biosie, który jest na default

 

-Przed chwilą włożyłem 2 kości, w konfiguracji  slot nr 1 czarny, slot nr 2 niebieski (2x single channel?) i komp się odpalił na OCGENIE OFF, pliki instalacyjne się wczytały i wyskoczyło mi już to pierwsze okno do instalacji windowsa. Zdaję się, że tak jest ok, ale na razie wyłączyłem kompa. Chcę dokonać instalacji dopiero gdy wszystkie 4 kości będą działały, najlepiej w quad channel.

UPDATE:

-Gdy jedną z tych 2 kości, przełożyłem do slotu nr 3 (2x4gb dual channel) komp się resetuje...

67 a raczej B7 - Start ACPI BIOS 

5A wyświetla "Wciśnij F2"

 

Sprawdź nalepki na pamięciach, szczególnie zwróć uwagę na podane napięcia, z tego co w necie pisze minimalne podniesienie napięcia na pamięciach może pomóc.

Link to post
Share on other sites

Proponuję update BIOS, jeśli nie masz najnowszej wersji. Dokładnie docisnij kości w slocie. Ten speaker jednak powinien dac jeden dlugi sygnał, jeśli wszystko jest ok. Na tych 2 kościach, był jakiś sygnał?

Nie, nie było. Zaraz zupdatuje. A może gdzieś indziej szukać przyczyny?

 

 

 

67 a raczej B7 - Start ACPI BIOS  5A wyświetla "Wciśnij F2"   Sprawdź nalepki na pamięciach, szczególnie zwróć uwagę na podane napięcia, z tego co w necie pisze minimalne podniesienie napięcia na pamięciach może pomóc.

Tylko, że bez ocgenie włączonego, nie chce mi się uruchomić na 4 kościach w quad. To spróbuję zrobić tak. Wsadzę te 4 kości w quad, włączę przyciskiem ocgenie. Wejdę do biosa, ustawię ręcznie odrobinę wyższe napięcie, zapiszę zmiany, wyłączę kompa, odkliknę ten przycisk i włączę kompa. Te napięcia zostaną czy automatycznie się przywrócą do default jak odkliknę potem przyciskiem ocgenie?

Link to post
Share on other sites

ocgenie prawdopodobnie podnosi napięcia i dlatego działa

wsadź jedną kość, sprawdź w biosie jakie ma napięcia i timingi, potem porównaj z tym co dostaje po użyciu ocgen.

 

Jak ręcznie przypiszesz ustawienia dla jednej kości, powinny działać również dla wszystkich 4.

Edytowane przez browarpll
Link to post
Share on other sites

ocgenie prawdopodobnie podnosi napięcia i dlatego działa

wsadź jedną kość, sprawdź w biosie jakie ma napięcia i timingi, potem porównaj z tym co dostaje po użyciu ocgen.

 

Jak ręcznie przypiszesz ustawienia dla jednej kości, powinny działać również dla wszystkich 4.

Eh no piszę kolejny już raz. Nie ma opcji, żebym mógł wejść do biosu na jednej kości. Na żadnej z 4 kości wsadzonej pojedyńczo, nie włącza mi się komputer nawet do biosu, restartuje się po kilku sekundach w nieskończoność. Ale spróbuję wejść w jakiejś innej konfiguracji do biosu i to sprawdzić.

Link to post
Share on other sites

Zgadzam się z kolegą Vicodinem, zapewne płyta nie wspiera Twoich kości ram ale update biosu może to naprawić, przy oc podnoszone jest napięcie niektórych komponentów, jezeli nowy bios nie pomoże to oddaj płyte na gwarancję ( znowu MSI ;D) pozdro

Link to post
Share on other sites

Dziś nie zdążyłem apgrejdować biosu, ale zrobię to jutro. Jedyne co mi się udało osiągnąć to na 2 kościach w układzie 2x single channel slot nr 1 i nr 2 odpaliłem bios, podniosłem napięcia do 1,56 V, po czym przeniosłem jedną kość do slotu nr 3 tworząc dual channel i w końcu zadziałało(w sensie komp się odpala, pliki instalacyjne w takim układzie się przekopiowały bez problemu, ale oczywiście anulowałem instalację). Chciałem uzyskać w końcu quad channel więc włożyłem pozostałe 2 kości do czarnych slotów, ale komp się restartował po kilku sekundach. Włożyłem więc w 2x dual channel i działa jak należy. Jest 16gb, pliki instalacyjne się kopiująi wyskakuje okienko do instalacji windowsa bez bluescreenów po drodze. Sprawdziłem też napięcia. Okazało się, że powróciły do 1,5 V. Podniosłem je znów do 1,56 V (w zasadzie sam sobie ustaliłem taką wartość, może jednak ktoś podpowie jaką ustawić). Chciałem włożyć kości do quad, żeby mi w końcu zadziałały, więc tak jak napisałem podiosłem te napięcia do 1,56 V, wyłączyłem kompa, ale jak już włożyłem je do samych czarnych slotów, żeby działały w quad to już tylko nieustanny res ; / Czy jest jakaś duża różnica pomiędzy quad channel a 2x dual channel? Bo jeśli nie to kurcze może zostawię je w układzie 2 x dual skoro to działa. Z drugiej jednak strony chciałbym poznać przyczynę tego ciągłego restartu i tego, że mi to nie działa. Macie jeszcze jakieś pomysły?

To dość ciekawe, ale właśnie zobaczyłem, że na liście wspieranych pamięci nie ma moich cruciali (BLS2CP4G3D1609DS1S00CEU)...

http://pl.msi.com/support/mb/X79AGD65_8D.html#support-ocmem


Właśnie sprawdziłem: bios jest najnowszy.

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

przeglądałeś instrukcję i sugerowane sposoby instalowania pamięci?

Twoje pamięci są, co prawda inne p/n ale w dziale oc memory.

Oczywiście, że sprawdzałem. Zalecane jest rzecz jasna quad channel w przypadku 4 takich samych kości. A jest to wykonalne jedynie poprzez umieszczenie ich w czarnych slotach, gdyż slot nr 1 (czarny) musi być zawsze zajęty. No ale za żadne skarby nie chce mi to działać, ilekroć bym ich nie przekładał i kombinował z napięciami. Póki co siedzi to na 2x dual channel. Zainstalowałem windowsa, sprawdziłem pamięci poprzez narzędzia diagnostyczne windowsa i jakieś memtesty. Wszystko wskazuje na to, że są całkowicie zdrowe. Bios jest najnowszy. Pamięci działają całkowicie stabilnie. Tylko kurde nie wiem dlaczego w quad nawet nie dochodzi do biosu ;/ . Strasznie to irytujące. Proszę Was wytężcie umysły. Ktoś musi wiedzieć co się dzieje. Jeśli znacie jakiegoś użytkownika eksperta w tej dziedzinie to proszę pokażcie mu ten temat.

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

Biosu nie aktualizowałem. Okazało się właśnie, że już od początku był najnowszy v4.7. Ja zamierzam podkręcać procka, ale nie chcę korzystać z przycisku, tylko robić to manualnie - to raz. A dwa - nie zmienia to faktu, że pamięci nie działają mi w quad. Zasilacz Cooler Master G650M 650W. Co znaczy ME?

Edytowane przez kindafre
Link to post
Share on other sites

Witam,
Płyty MSI miały update ME gdzieś około połowy sierpnia więc na pewno masz nie aktualny, baa nie chcą one prawidłowo wspierdać haswell refresh bez aktualizacji ME . Link : https://downloadcenter.intel.com/Detail_Desc.aspx?DwnldID=22596
Ja sugeruje jednak pobrać ze strony syf producenta MSI wraz z poradnikiem, tej klasy płyta w ogóle powinna mieć mflash z usb bez procesora, ale zrob w taki sposób żeby Ci wystartował normalnie komp( nie pamiętam jakie ułożenie ram) i ściaginj na pena sformatowanego na fat 32 pliki , wejdź w biosa i walnij mflash bios + ME . Na 99 % pomoże. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Lepiej jak sćiągniesz ze stronu MSI , mają takie pakiety bios+ me , sciągasz te pliki ( mają być 3 albo 4 , nie 2 bo 2 to tylko sam bios ) wpakowujesz na pena , podpinasz pod płytę właczasz napięcie i aktualizujesz, może to pomoże, bo tak myślałem że płyta może Ci ramu nie wpierać czy coś takiego. ME to mój ostatni pomysł.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...