Skocz do zawartości

Wymieniać i3 3240 na 2500k czy zupełnie nową platformę?


Recommended Posts

Witajcie koledzy, szukałem podobnego tematu ale niestety nie udało mi się znaleść... ale do sedna.

Mam teraz procesor i3 3240 i mobo AsRock p67 pro3 (b3) i zastanawiam się nad zamianą na 2500k lub coś innego (nawet myślałem o zmianie platformy na 1150 ale raczej na używanych częściach).

Pytanie teraz do Was, czy zmiana procesora z i3 na i5 da mi wymierne korzyści w grach? (BF4, WOT itp)

I po drugie czy warto zmianiać platformę, jeśli do wydania miałbym (po sprzedaży obecnego procka i mobo) jakieś 1000zł.

 

Oto pełna specyfikacja żeby nie było niejasności:

CPU: I3 3240 Ivy Bridge

Mobo: AsRock P67 pro3 (B3)

Ram: 2x4GB Kingston HyperX 1600

GPU: Gigabyte R9 280x rev.1.1

Cooler: SPC Fera 2 Push&Pull

Case: SPC Brutus M23 + 5x SPC Zephyr 120mm

Zasilacz: Corsair VS500 (pójdzie do wymiany jak będę zmieniał procka)

 

Czy mój procek ogranicza w jakimś stopniu GPU?

 

Pozdrawiam !

 

Link to post
Share on other sites

Jestem za wymianą na i5-2500k lub i5-3570k, podkręcisz go na ~4,5GHz i będzie wymiatał. W nowych grach pokroju BF4 zobaczysz dużą różnicę przy twoim GPU.

Według mnie przesiadka na nową platformę nie ma sensu, za mała różnica w wydajności.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A ja nie rozumiem po co zmieniać zasilacz. Kolega ma vs550 a na tym i7@ 4.2GHz + gtx 680 i zasilacz jest wykorzystywany ledwo w połowie. Idle ok 90W z gniazdka, mało wymagająca gra typu fifa 14 ok 130-150W, Metro 190W. Mierzone watomierzem a nie żadnymi programami.

Link to post
Share on other sites

Tdp i7 to 95W bez OC. Gtx 680 to 195W tdp. Plus płyta, 4kości ram, 3 dyski, dvd 2 karty rozszerzeń i 5 urządzeń na usb typu pady z wibracją i dyski zewnętrzne. Pobór który podałem jest po oc, nigdy nie było problemów ze stabilnością systemu, nawet na większym oc. Ten zasilacz przy i5 i tej karcie będzie miał jeszcze luzu na drugi taki zestaw. Nie wiem dlaczego ludzi opętała taka mania watów i certyfikatów. Czytałem kiedyś test, jakiś sprzed ~5 lat, dokładniej to potrzebowałem dokładny opis przebiegu zamiany prądu przemiennego na stały bo pisałem prace na ten temat zajęciach laboratoryjnych. Już parę lat temu zasilacze bez żadnych certyfikatów z kiepskimi korekcjami uzyskiwały od 70 do 78% sprawności. Dla mnie zasilacz z certyfikatem gold to jak płyta główna z dopiskiem gaming. A biorąc pod uwagę cenę prądu i to ile ciągnie taki zestaw to różnica w cenie nie zwróci się nawet po 5 latach.

Link to post
Share on other sites

U kolegi identyczna karta razem z podkreconym i7 2600k pobiera z gniazdka przy pelnym obciazeniu kolo 350W. Mysle wiec, ze zasilacz tak z 650W bedzie idealny dla 2500k po to aby zapewnic ok. 50% wykorzystanie jego mozliwosci a przy tym najefektywniejsza i cicha prace prace. Bo przyznam szczerze, ze gdy na obecnym zasilaczu maxymalnie obciazylem GPU jakims benchmarkiem to bylo wyraznie slychac podnoszace sie predkosci obrotowe wentylatora w zasilaczu..

Aczkolwiek najlepiej gdyby wypowiedzial sie tu jakis ekspert.

Link to post
Share on other sites

 

 

JA doradzam ci fortrona z alegro 750w

Tak, na pewno wykorzysta 750W.

 

 

ze zasilacz tak z 650W bedzie idealny dla 2500k po to

SLI tam nie widzę, więc 550W wystarczy.

 

 

Tdp i7 to 95W bez OC. Gtx 680 to 195W tdp

TDP to nie pobór prądu.

 

 

3 dyski, dvd 2 karty rozszerzeń i 5 urządzeń na usb

Tego się zazwyczaj nie liczy.

 

 

Dla mnie zasilacz z certyfikatem gold to jak płyta główna z dopiskiem gaming.

Prawidłowo - certyfikat to nie wszystko.

 

 

cos z certyfikatem Bronze /gold

Po co? Są zasilacze które certyfikatu nie mają a radzą sobie równie dobrze.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...