Skocz do zawartości

Nowo złożony PC, temperatura procka


Recommended Posts

Witam. Dopiero co złożyłem blaszaka. Jeszcze zanim zabrałem się za instalacje Windows'a sprawdziłem w BIOSie temperature procesora i5 4690k. Wynosi 40 bez zmian, różnica pół stopnia w dół lub w górę. Czy nie jest za wysoka? Czy może być spowodowana dopiero co nałożoną pastą termoprzewodzącą? Dodam że zamontowałem chłodzenie Be Quiet Shadow Rock 2.

Link to post
Share on other sites

Mi sie wydaje ze za wysoka powinna byc w granicach 25-30 ale sprawdz w stres testach do jakich temp ci dobije , occt albo prim95 intelburntest do kontroli temp realtemp i HWT monitor.

Edytowane przez GoingMad
Link to post
Share on other sites

 

 

Mi sie wydaje ze za wysoka powinna byc w granicach 25-30
 

 

W BIOS-sie zawsze będzie w granicach 40 stopni, bo procesor pracuje przy nominalnym taktowaniu i napięciu ale nie jest mocno obciążony, dopiero gdy uruchomi się system do gry wchodzi zarządzanie energią i zbijanie napięcia oraz taktowania przez co temperatura spada do ok. 30- paru stopni. Wszystko jest OK (póki co).

Link to post
Share on other sites

Właśnie podczas instalowania sterowników sprawdziłem temperatury programem Core Temp i faktycznie tak jak piszesz stachoo86 temperatury wynoszą ok. 30. Pierwszy rdzeń max 32. Może niepotrzebnie spanikowałem choć lepiej dmuchać na zimne;) Niemniej jednak sprawdze go jeszcze w OCCT tym bardziej że będę go kręcił jak się juz pasta wygrzeje.

 

PS: Co ciekawe mam problemy po zainstalowaniu utility do USB3. Nie działa mi wtedy myszka i klawiatura (USB2) podpięte pod USB2, pod 3 działa tylko myszka. Płyta Asrock Z97 Extreme 6.

 

Jednak temperatury były zawyżone i wstyd się przyznać ale z mojej winy. Źle zamontowałem chłodzenie przez co z jednej strony nie dociskało w pełni do procesora. No cóż pierwszy raz montowałem niestandardowe chłodzenie, człowiek uczy się na błędach :P  Aktualnie temperatury są niższe, 28-31 stopni w idle. Po 30 minutach męczenia w OCCT maksymalna temperatura wyniosła 60. W normie czy jednak za wysoko jak na nie-podkręcony procesor?

Edytowane przez ero_sk
Link to post
Share on other sites
Właśnie podczas instalowania sterowników sprawdziłem temperatury programem Core Temp i faktycznie tak jak piszesz stachoo86 temperatury wynoszą ok. 30. Pierwszy rdzeń max 32. Może niepotrzebnie spanikowałem choć lepiej dmuchać na zimne;) Niemniej jednak sprawdze go jeszcze w OCCT tym bardziej że będę go kręcił jak się juz pasta wygrzeje.

 

PS: Co ciekawe mam problemy po zainstalowaniu utility do USB3. Nie działa mi wtedy myszka i klawiatura (USB2) podpięte pod USB2, pod 3 działa tylko myszka. Płyta Asrock Z97 Extreme 6.

 

Jednak temperatury były zawyżone i wstyd się przyznać ale z mojej winy. Źle zamontowałem chłodzenie przez co z jednej strony nie dociskało w pełni do procesora. No cóż pierwszy raz montowałem niestandardowe chłodzenie, człowiek uczy się na błędach :P Aktualnie temperatury są niższe, 28-31 stopni w idle. Po 30 minutach męczenia w OCCT maksymalna temperatura wyniosła 60. W normie czy jednak za wysoko jak na nie-podkręcony procesor?

 

U mnie na AsRocku było podobnie. W biosie w zakładce USB masz patch usb cos tam - włącz go

Link to post
Share on other sites

Dołączę się do tematu z pytaniem: na jakich pakietach testować procka w OCCT (duże, średnie, małe) ? 

na dużych mój świeży i5 4690k @ 4,5ghz 1,25V osiąga średnie temp 74-77 C czasem skacze do 80, ale to na moment i z powrotem wraca.

 

na małych bardzo szybko dochodzi do 86 C :D

 

Chłodzenie to Thermallight Macho Black White

Link to post
Share on other sites

mbe13 tak też robiłem, miało to jeden minus- LEDy na klawiaturze pozostawały włączone po wyłączeniu komputera. W końcu jednak udało mi się wszystko poinstalować i sprawić żeby wszystko działało sprawnie na domyślnych ustawieniach BIOSu. Z tego co wyczytałem to Intel coś spapił ze sterownikami do USB 3.0 na Z97. Metodą prób i błędów mi się w końcu udało- wygląda na to że wpływ na problem miała kolejność instalowania sterów. Sterowniki od USB 3.0 zainstalowałem na samym końcu.

Link to post
Share on other sites

Minimal w strestestach zawsze bedziesz mial wieksze temp . Odpal realtempa i rob to co zazwyczaj robisz na dzien i po paru h zobacz jakie miales max tempy . Pamietaj ze max temp na co dzien to 80°c

teraz mam na 1,225 v odpaliłem test AIDA 64 temperatury nie przekraczają 72C przez ponad 30 minut ;) grałem w Rome II, Wildstar, LoL nic nie krzyknęło w żadnym momencie. W OCCT z dużymi pakietami podobne temperatury. 

Link to post
Share on other sites

Korzystając z okazji podepnę się do tematu, chodzi mi o temperatury CPU na AMD temperatura była stabilna w grach powiedzmy śr 50"C. Natomiast na platformie Intela temperatury strasznie skaczą i potrafi np z 45 skoczyć na 60 a za chwilę na 50 przecież to jest nie realne też tak macie?

 

Tak jest na AMD

http://youtu.be/STSpqOJchWI?list=UU7T1eIbGjlGzePir-W7YpLg

 

A tak na Intelu

http://youtu.be/GNjCzJN8sEg?list=UU7T1eIbGjlGzePir-W7YpLg

 

Czy to może wina czujników?

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...