Skocz do zawartości

AMD Phenom II x4 955 czy nowa platforma wraz z i3-4130


Recommended Posts

Witam

 

Z racji tego, iż jest to mój pierwszy post na tym forum, na poczatku chciałbym się tu z wszystkimi przywitać.

 

Obecnie posiadam taki sprzęt:

 

Procesor: AMD Athlon II x2 250

Płyta główna: ASRock M3A790GMH/128M

Zasilacz: Logic 500W ( wiadomo, że rewelacyjny to on nie jest)

Pamięć RAM: 2x2GB GoodRam 1333 MHz

Karta graficzna: Asus Radeon HD 6850 1 GB

Dysk twardy: Seagate Barracuda 320 GB

 

Komputera używam głównie do gier m.in. Company Of Heroes 2, War Thunder.

 

Kwestią kluczową jest mój mały budżet, 300-500 zł, którego nie mogę przekroczyć. :/

 

Na początku zastanawiałem się, nad wymianą tylko procesora (na AMD Phenom II x4 955), którego koszt waha się gdzieś pomiędzy 250 złotych, jednakże później doszedłem do wniosku, że lepszym rozwiązaniem będzie przejście na podstawkę 1150. Zastanawiałem się nad i3-4130, który jest wydajniejszy od wyżej wspomnianego procesora. Zastanawiam się jeszcze nad płytą główną, dzieki której będę mógł w miarę dobrze podkręcać. Zastanawiałem się nad ASrock Fatal1ty H87, ale wraz z procesorem przekraczam mój budżet.

 

Zwracam się do was, abyście ocenili czy przy moim budżecie opłacalna jest przesiadka na Haswella, czy może na razie zostać przy tym co mam.

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 
Link to post
Share on other sites

Jeśli tylko pozwala ci na to kasa, to przesiadaj się na Intela. Póki co posiedzisz na i3, a przyszłości być może szarpniesz się na i5 (co do płyty głównej pod OC i3 nie znam się, więc nie będę się wypowiadał). Natomiast jeśli budżet jest sztywny to zmiana na PIIx4 955 jest jedyną sensowną opcją. W porównaniu z obecnym prockiem odczujesz wyraźny skok wydajności. Ten procek wciąż pozwala przyzwoicie pograć na średnich/wysokich detalach i ogarnia karty graficzne ze średniej półki wydajnościowej. Ja na PII przeszedłem singla CoH2 i choć nie pamiętam na jakich ustawieniach graficznych, to proc spokojnie daje w niej radę.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hm. Dzięki dzolo112, kompletnie zapomniałem o tym specjalnym procesorze wypuszczonym przez Intel. Procek kosztuje około 250 zł.

Czyli zostaje 250 złotych na płytę.  Cóż, zastanawiam się, która płyta główna z podanych przeze mnie będzie najlepszym wyborem.

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85m-gl-593709/?ceneo_spo=true

                                                  czy

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g41-pc-mate-b85-sata3-usb3-pcie3-0-s-1150-atx-b85-g41-pc-mate-581505/

 

A może w tym przedziale cenowym znajdzie się jakaś lepsza alternatywa ?

Edytowane przez Hardy95
Link to post
Share on other sites

Wymieniać płytę główna i wykładać kasę na procesor o prawie takiej samej wydajności co phenom 955 ? Toż to marnotrawstwo pieniędzy i głupota.

Na i3-4150 jeszcze by uszło ale tak to bezsens. Do OC tego pentiuma potrzeba dobrej płyty głównej, chłodzenia i na pewno innego zasilacza a to wszystko kosztuje. Poza tym niepodkręcony phenom spokojnie da radę z HD6850 i zauważysz przy nim przeskok z athlona x2

Edytowane przez MasterBarti
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Hm. Dzięki dzolo112, kompletnie zapomniałem o tym specjalnym procesorze wypuszczonym przez Intel. Procek kosztuje około 250 zł.

Czyli zostaje 250 złotych na płytę.  Cóż, zastanawiam się, która płyta główna z podanych przeze mnie będzie najlepszym wyborem.

 

http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-b85m-gl-593709/?ceneo_spo=true

                                                  czy

http://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b85-g41-pc-mate-b85-sata3-usb3-pcie3-0-s-1150-atx-b85-g41-pc-mate-581505/

 

A może w tym przedziale cenowym znajdzie się jakaś lepsza alternatywa ?

Gdybyś chciał tylko kiedyś zmienić procesor na i5 bez podkręcania to nawet wystarczyłaby MSI H81M-P33, na pclabie jest baardzo obszerny test tego procka z tą płyta

 

 

Wymieniać płytę główna i wykładać kasę na procesor o prawie takiej samej wydajności co phenom 955 ? Toż to marnotrawstwo pieniędzy i głupota.

Na i3-4150 jeszcze by uszło ale tak to bezsens. Do OC tego pentiuma potrzeba dobrej płyty głównej, chłodzenia i na pewno innego zasilacza a to wszystko kosztuje. Poza tym niepodkręcony phenom spokojnie da radę z HD6850 i zauważysz przy nim przeskok z athlona x2

Na phenoma też musi wydać kase.

właśnie to do oc phenoma potrzebuje lepszej płyty i zasilacza

tdp phenoma po oc jest conajmniej 2x większe niż tego pentiuma (po za tym pentium robi na boxie 4ghz albo i więcej)

Edytowane przez dzolo112
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O ile nie zamierza wymieniać gpu w bliskim czasie, to dokładanie więcej za tę samą wydajność nie ma sensu.

Może by tak rozejrzeć się za czymś używanym ze stajni niebieskich ?

Cóż gdyby udało misię sprzedać obecną płytę wraz z procesorem i kartę graficzną za około 500-600zł to wtedy będzie można myśleć o jakiejś karcie graficznej np: R9 270.

Edytowane przez Hardy95
Link to post
Share on other sites

R9-270 w większości przypadków dalej nie byłby ograniczany przez phenoma x4.

Ja bym to widział tak:

Kupić jakiegoś Phenoma x4 BE za jakieś 250zł, oraz jakiś markowy, dobry i stosunkowo niedrogi zasilacz (bo musisz i tak go kupić), np Antec VP-PC 500W lub XFX Core 450W.

Nawet na twojej płycie oraz bez zmiany napięcia i chłodzenia trochę go podkręcisz i różnicę już zauważysz a nie wydasz zbyt dużo.

Razem ~450-500zł.

lub

polować na używane i5 i jakąś fajną a zarazem tanią płytę główną. np i5-2400 + Z68AP-D3 Oczywiście zasilacz jak wyżej. Koszt ~600-650zł ale znów wyższa wydajność niż przy phenomie.

Kupując nowe do grania nie zalecam celować niżej niż w i3-4150.

 

 

Jeszcze tak dla porównania, mój były Phenom x4 955 @4.1GHz, NB@2,6GHz + HD7950

kontra pentium forumowego kolegi

Pentium G3258 @4.7GHz + HD7950

W grach wykorzystujących wiele wątków (czyli w zasadzie większość nowych) różnice również nie będą żadne a trafić sztukę która osiągnie stabilne 4.7GHz też nie jest łatwo. W starych grach sytuacja wyglądała by zdecydowanie na korzyść pentiuma ale w starych grach to nawet ten phenom nie sprawiał problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No cóź, i tak bardziej skłaniam się w stronę tego intela G3258, gdzieś za rok lub półtora i tak wymienię na jakąś i5 z K. Z kolei gdybym chciał zmienić phenoma x4 955 na lepszy musiałbym kupić nową płytę główną. Na dodatek podany Intel jest bardziej energooszczędny.

 

Znalazłem również bardzo ciekawe porównanie.

 

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Pentium-G3258-vs-AMD-Phenom-II-X4-965/2434vs606

Link to post
Share on other sites

 

 

Do OC tego pentiuma potrzeba dobrej płyty głównej, chłodzenia i na pewno innego zasilacza a to wszystko kosztuje.

Tak bo Pentium to monstrum, do którego potrzeba 12 faz, zasilacza 1000W i chłodzenia wodnego  :facepalm:.  Do tego procesora wystarczy jakakolwiek budżetowa płyta ze zmianą mnożnika za 150-200zł i chłodzenie cokolwiek lepsze niż BOX (choć i ten do 4Ghz-4,2Ghz wystarcza). Jak mamy mały budżet to jest to idealny procesor i na pewno lepsza propozycja niż stary Phenom.      

Link to post
Share on other sites
currahee, nie wmawiaj mi rzeczy których nie napisałem :[

Innego zasilacza potrzebuje tak czy inaczej, chyba że oddasz mu kasę jak spali sprzęt na tym badziewiu.

Co do płyt głównych, to nie byłbym taki pewny że za 200zł kupi taką, na której nie będzie miał zablokowanej możliwości OC. Chłodzenie będzie musiał wymienić tak czy inaczej jak chce podkręcać a jakbyś przeczytał resztę moich postów to wiedziałbyś co miałem dokładnie na myśli.

 

Phenom + zasilacz (+ chłodzenie) = ~400 (~500zł)

G3258 + zasilacz +płyta główna (+ chłodzenie) = ~600 (~700zł)

a wydajność praktycznie ta sama, która opcja bardziej się opłaca ?

 

Jeśli ma zamiar w niedalekiej przyszłości wymienić procesor na i5 to ok ale w innym przypadku to nie ma sensu bo za rok czy 2 kupi nową podstawkę no i nie wiem czy polecałbym budżetowe płyty jeśli ma zamiar wymienić procesor na i5.

Link to post
Share on other sites

currahee, nie wmawiaj mi rzeczy których nie napisałem :[

Innego zasilacza potrzebuje tak czy inaczej, chyba że oddasz mu kasę jak spali sprzęt na tym badziewiu.

Co do płyt głównych, to nie byłbym taki pewny że za 200zł kupi taką, na której nie będzie miał zablokowanej możliwości OC. Chłodzenie będzie musiał wymienić tak czy inaczej jak chce podkręcać a jakbyś przeczytał resztę moich postów to wiedziałbyś co miałem dokładnie na myśli.

 

Phenom + zasilacz (+ chłodzenie) = ~400 (~500zł)

G3258 + zasilacz +płyta główna (+ chłodzenie) = ~600 (~700zł)

a wydajność praktycznie ta sama, która opcja bardziej się opłaca ?

 

Jeśli ma zamiar w niedalekiej przyszłości wymienić procesor na i5 to ok ale w innym przypadku to nie ma sensu bo za rok czy 2 kupi nową podstawkę no i nie wiem czy polecałbym budżetowe płyty jeśli ma zamiar wymienić procesor na i5.

 

 

Raczej ciężko mi uwierzyć, iż mój zasilacz jest za słaby do G3258 skoro jego TDP wynosi 53 W ( bez podkręcania ).  A po podkręceniu do 4.7 około 100 W ( choć i tak na boxowym chłodzeniu maksymalnie podkręciłbym go do 4 GHz ).

 

Co sądzicie o tej płycie głownej ?

 

http://proline.pl/?p=MSI+B85-G43

 

I jeszcze jedna kwestia. Ile wart jest moja obecna płyta główna wraz z procesorem ?

Link to post
Share on other sites

TDP procka to ilość oddawanego ciepła. O tym czy zasilacz podoła decyduje moc na linii +12 V a nie deklarowana moc całkowita. Poza tym twój zasilacz nie należy do markowych. Powiedziawszy powyższe, myślę że twój zasilacz poradzi sobie z dwurdzeniowym pentiumem.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...