Skocz do zawartości

OC Dual Core E2140 na GA-G31M-S2L nie idzie :(


Recommended Posts

Hej.

 

Dzisiaj czytałem opinie na temat mojego procesora (Intel Pentium Dual Core E2140 1,6 GHz). Jak je przeczytałem, to oczy mi wylazły:

 

Za ~240zł dostajesz procesor, który ma potencjał pozwalający dogonić dużo droższe modele takie jak E4300, czy E6600. W prawdzie ma tylko 1MB Cache zamiast 2 jak w serii E4X00 czy 4 jak w serii E6XX0, co jest lekko odczuwalne np. w grach, ale mimo wszystko procesor jest świetny. U mnie chodzi z Abitem IP35-E na 3,2GHz bez podnoszenia napięcia

albo

 

Proc ma ogromne mozliwosci.. W chwili obecnej chodzi u mnie na 2,66GHz (fsb 333) - nie odczuwam potrzeby wyzszego przetaktowania :D mimo iz chodzil stabilnie i na 3,0 (oczywiscie na stockowym napieciu i co ciekawsze - boxowym chlodzeniu :D

No bez jaj. Jak chciałem podkręcić proca, to udało mi się do 2,1GHz, a jak się okazało po kilku dniach system był przez to niestabilny. Dlaczego inni mają takie taktowania, a ja nie mogę taktowania nawet do 2,1GHz podnieść? :)

 

Płyta główna to Gigabyte GA-G31M-S2L z najnowszym, stabilnym biosem.

Chłodzenie procesora Scythe Ninja 2 rev. B.

Pamięć to Kingston DDR-2 667 1 GB.

 

Załączam zdjęcia biosu. Powiecie mi, co mam tam zmienić?

 

Focia nr 1

Focia nr 2

Focia nr 3

Focia nr 4

Focia nr 5

Focia nr 6

Focia nr 7

Focia nr 8

Focia nr 9

Focia nr 10

 

Jestem świadomy ryzyka, procesor może się nawet spalić - będę miał motywację, aby oszczędzać na nowy :)

Link to post
Share on other sites

Cpu host control wez na enabled i podnos cpu host frequencyl w gore, klawisz (page up).

System memory multiplier zmniejsz tak aby ta wartosc 667 nie byla zbytnio przekraczana. Poniewaz ona sie podnosi pod wpywem podnoszenia szyny. Na poczatek zrob 2.4ghz i zobacz co i jak. Podkrecaj pozniej wyzej jezeli komp zlapie zwiechy to wejdz do biosu i cpu voltage control daj na 1.4v (pamietaj o dobrym chlodzeniu) i krec wyzej. I tak dalej nie przekraczaj podczas stesu 65-70c

 

To tyle z mojej strony, jak cos to pytaj.

Link to post
Share on other sites

System memory multiplier zmniejsz tak aby ta wartosc 667 nie byla zbytnio przekraczana. Poniewaz ona się podnosi pod wpywem podnoszenia szyny.

Tylko jam mam cztery możliwości wyboru: KLIK. Najbliżej 677 jest, gdy wybiorę 2.66 - czyli zawsze mam to brać?

 

Podkręciłem do 2.4GHz i PC jest stabilny podczas kilkugodzinnego stresu :)

 

Wyżej się jednak nie da, bo PC się zawiesza podczas uruchamiania, albo w ogóle się nie włącza. Zmiana napięcia na 1,4V, albo na 1,46V nic nie daje :)

 

Dziękuje za pomoc, bo kręcenie do 2,4GHz się udało :P

 

P.S.

 

Jak zmienię pamięci z 677, do 800 (płyta je obsługuje), to mam rozumieć, że kręcenie może się udać bardziej? :P

Link to post
Share on other sites

Dodaj 0.2v na pamieciach (ddr over voltage) pamieci max pojda na 720mhz. Powinno ci dac staraj sie o jak najmniejsza mhz na ramach nie przekraczaj 700. Mozesz dac jeszcze troche v na procku moze sie uda 2.6ghz. (nie przekraczaj 1.5v i 70c podczas testu w orthosie)

Link to post
Share on other sites

Ok. Postanowiłem więc wymienić pamięć :)

 

Tylko mam jedno pytanie: W specyfikacji mojej płyty jest napisane:

Dwukanałowa pamięć DDR2 667/800/1066(O.C.).

Rozumiem, że płyta normalnie obsługuje pamięci 667 MHz i 800 MHz, ale te O.C. oznacza Overclock. Czyli jeżeli kupię pamięci 1066 MHz, to będą one pracować z częstotliwością 800? Dopiero jak je podkręcę, to będą chodzić na 1066 MHz? Jak zmienię częstotliwość procka, to automatycznie zmieni się częstotliwość ramu? Dobrze rozumiem?

 

Mam zakupić pamięć 800 MHz czy 1066 MHz? :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Logicznie to powinno działać. Autor posiada MB Gigabyte. Tu już nie obowiązują algorytmy normatywne.

Z 800 na 1066 RAM można przyswoić jedynie, gdy w specyfikacji brak przeciwwskazań.

Skromnym zdaniem, kupowanie RAM z zamiarem kręcenia winno przekładać się w stronę RAM z nominalnie wyższą prędkością.

Zakładając: Nativ MB fast RAM 800. - Kupuję 1066.

1066. - Kupuję 1150.

 

ITD.

 

 

Pozdrawiam.

Link to post
Share on other sites

Skromnym zdaniem, kupowanie RAM z zamiarem kręcenia winno przekładać się w stronę RAM z nominalnie wyższą prędkością.

Pozdrawiam.

Też na to wpadłem, ale 1066 MHz były za drogie, a 800 MHz 4 GB (2 x 2 GB) kupiłem po okazyjnej cenie 100 zł za kość :co:

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...