Skocz do zawartości

Nasze retro zestawy


Recommended Posts

Płyta ASRock P4VM800

Karta Radeon 9500 128 mb

2x Goodram 512mb 400mhz cl3 (GR400D64L3/512)

Procesor nie wiem jakiś pewnie Celeron

Piszę z komórki to zdjęcia się ciężko dodaje

IMG-20200827-220329.jpg

IMG-20200827-230004.jpg

IMG-20200827-230124.jpg

IMG-20200827-220458.jpg

IMG-20200827-220407.jpg

 

To wstawiłem w końcu, mój Ojciec mówił, że to jeszcze działa i siedzi na tym XP.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Radzio fajny, reszta nic ciekawego. A, że działa? A czemu by miał nie działać? Paradoksalnie te starsze sprzęty potrafią po 30 lat pracować bez problemów. Ot trześnie jakiś kondensator, to wymienisz. A te współczesne to przeważnie na śmietnik od razu.

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

Jak już pewnie wiecie z innego tematu, stałem się posiadaczem starego komputera. To jego parametry:

Procesor: typu 386 - mocy 40 Mhz
Pamięć RAM: 4 Mb
Dysk Twardy: ok 700 Mb
K. Muzyczna / Audio:  ISA (Adlib)
Karta Graficzna: Cirrus Logic GD540/542

Filmik poglądowy:

Miałem problemy z myszą Genius GM-6000, prawdopodobnie uszkodzony kabel. Być może kolega Cooger zdoła ją naprawić, jeśli nie - trudno. W najlepszym razie wystarczy wymiana kabla, tylko trzeba jeszcze taki kabel mieć, albo lutowanie kabelków - ale są tak ciasno zatopione w gumowej masie, że nie wiem, jak można się do nich dostać bez zdewastowania ich doszczętnie.

Od czasu filmiku zmieniło się kilka rzeczy - poprawiłem w biosie ustawienia stacji dyskietek, udało mi się uruchomić cd-rom i kupiłem inną myszkę, która na szczęście działa. Zainstalowałem też Windows 3.11, ale głównie działam w Norton Commanderze.

 

Pobawiłem się też emulatorem Nesa na tym starym kompie. Odpaliłem grę Final Fantasy 1. Działa nawet lepiej niż sądziłem i jest całkiem grywalne, choć musiałem się pobawić ustawieniami, żeby chodziło w miarę płynnie. Niestety nie ma dźwięku, nie wiem czemu, a to odbiera frajdę z gry. W ustawieniach dźwięk jest włączony. Ma ktoś pomysł, czemu może nie działać?  Na nowym komputerze w Dosboxie dźwięk jest. Emulator Nesa to Nestitle, sprawdzałem też kilka innych, ale tylko ten się uruchomił.

 

Mam też inne pytanie o dźwięk. Jeśli dobrze rozumiem, moja karta dźwiękowa obsługuje tylko tryb Adlib. Nie obsłuży Sound Blastera. Adlib działa doskonale, sprawdzałem go już w kilku grach - komputer działa podłączony do 40-letniej wieży Unitra. Odpaliłem grę Prehistorik 2 - na starcie informuje mnie "SORRY: There is not enough memory for SoundTracker Music. Press RETURN to continue or ESC to cancel.". Po wciśnięciu Enter dostaję kolejny komunikat: "SORRY: Your Sound Blaster does not work correctly. Press RETURN to continue or ESC to cancel". Po kolejnym wciśnięciu Enter pojawia się trzeci komunikat, tym razem czcionką z gry: "DSP shut down!". Potem gra startuje, ale bez dźwięku. Myślicie, że jest szansa na odpalenie jej z dźwiękiem, czy nie ma na to szans?

 

Kolejne pytanie - uruchomiłem stareńką grę Castle Wolfenstein. Dzieje się w niej coś totalnie dziwnego - Odpala się normalne menu, ale po rozpoczęciu w pół sekundy pojawia się napis "You're caught!", gra wraca do menu, pojawia się "loading demo", znowu na ułamek sekundy widzę ekran gry, potem napis "You're caught!" i tak gra się zapętla w nieskończoność. Nie mogę jej wtedy nawet wyłączyć, nic nie mogę zrobić. Na Dosboxie na nowym komputerze gra działa dobrze. I to nie jest kwestia zbyt szybkiego działania (zresztą włączyłem turbo, ale to nic nie dało), bo najpierw powinno się włączyć właśnie "demo", czyli pokazówka jak gra komputer - zamiast tego od razu nawet na pokazówce komputer zostaje w pół sekundy "złapany". Macie pomysł co sie dzieje?

 

Kolejna rzecz - na filmie widzicie, że odpalam grę Flashback. Ale gdy dziś próbowałem ją uruchomić... Intro działa z dźwiękiem, włącza się menu, ale gdy wciskam START w menu wywala błąd "insufficient memory". Dlaczego? Wcześniej działało. Może stało się to po uruchomieniu cd-romu, myszy i Windowsa? Prosiłbym o pomoc w ustawieniach, żeby to działało.

 

Jeszcze jedno - przy testach z myszą i cd-romem zainstalowałem chyba z 10 różnych sterowników do tych sprzętów. Potem powywalałem niepotrzebne wpisy w config i autoexec i niepotrzebne pliki, ale może coś zostało i spowalnia? Pamiętam, że niektóre sterowniki niby coś instalowały, ale nie pozostawiały żadnych wpisów w autoexec i config, więc gdzie one to instalowały?

PS. Nie wiem czy to dobry temat na takie pytania?

Edytowane przez kamiledi15
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Wiem, ale ja potem odpisałem na to:

 

 

Co do ustawień pamięci - ustawiłem wczoraj himem.sys, bo z tego co czytałem jest potrzebne do obsługi cdromu. (...) Nie jestem pewny, co jeszcze jest mi potrzebne, a co nie, w internecie jest masa różnych parametrów do dodania, ale które z nich powinienem dodać, tego nie wiem.

Ale nie dostałem na to odpowiedzi. Próbowałem sam rozgryźć te ustawienia, ale ludzie zwykle pokazują swoje configi bez wyjaśnienia, co jest do czego i co z tego jest potrzebne. 


Co do karty dźwiękowej - nie znam jej nazwy, przesyłam fotki, może Ci coś to powie:

https://i.ibb.co/zQhvj82/20201115-110026.jpg

https://i.ibb.co/7QqNq4x/20201115-110449.jpg


Edit

Znalazłem takie coś: https://www.computerhope.com/ac.htm#memory
Wydaje się przydatne, spróbuję się do tego zastosować. Tylko chyba muszę pominąć wpisy o dźwięku, skoro nie mam sound blastera? Zastąpić je czymś innym? Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

SB Pro 16 oznacza zgodność z Sound Blasterem. Roznie w klonach z nia bylo, ale zasadniczo działać powinno.

 

Różne gry mają różne wymagania co do xms i ems, natomiast kluczowa w starych grach jest ilość wolnej pamieci podstawowej. Wszystko co można czyli dos i sterowniki należy ladowac do pamięci wysokiej.

 

Poradnik wygląda sensownie na pierwszy rzut oka.

Link to post
Share on other sites

Zastosowałem się do rad z poradnika i wprowadziłem te wpisy. Są postępy - Flashback działa i nie wywala już błędów o braku pamięci. Castle Wolfenstein też się naprawił i działa. Chodzi odrobinę za szybko, nawet na trybie turbo, ale może to i lepiej, bo gra przez to jest trudniejsza. Nadal jednak nie działa Sound Blaster, mimo że dodałem wpisy o nim do plików. Później pokażę, jak wyglądają teraz moje autoexec i config.

Pliki Autoexec i Config:
 
 
 
Na starcie systemu mam 2 komunikaty " Bad command or file name", nie wiem czego dotyczą?
 
 
I jeszcze zdjęcie z Flashbacka z nieudanej próby ustawienia Sound Blastera:
 
 
Na Adlib gra działa ok.
Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Nadal ladujesz dwa sterowniki myszy. Bad command dotyczy polecenia mode. Zla sciezka dojscia. Te ustawienia stron kodowych więcej psują niż pomagają. Zarówno w configu jak i autoexecu.

 

Co do karty. Literki to nie SB tylko SG. A konkretnie Aztech Sound Galaxy Pro 16 II i powinna załatwiać kompatybilność z SB Pro 2.0. Ta karta ma ustawienia irq, adresu i dma softem. Tutaj soft: http://dosdays.co.uk/media/drivers/sound/Aztech/P16II_UTILITY.RAR Zmienna SB ma wskazywać dokładnie te parametry jakie są ustawione na karcie.

 

Więcej o kartach Aztecha: http://dosdays.co.uk/topics/Manufacturers/aztech.php

Link to post
Share on other sites

2 sterowniki myszy? Jest mouse.com i mouse.sys - myślałem, że one idą w parze? Rozumiem, że jeden z nich jest niepotrzebny? Chyba, że chodzi jeszcze o jakiś inny, ale w takim razie nie wiem gdzie on jest.

Te wpisy o mode con dodał sam Windows przy swojej instalacji. Są niepotrzebne i mogę je wywalić?

Co do karty dźwiękowej - zanim edytowałeś post to zdążyłem już znaleźć tą stronę: https://www.vogons.org/viewtopic.php?t=57276, a na niej był ten sam program diagnostyczny. Jednak po jego uruchomieniu wyskakuje, że karta dźwiękowa nie została znaleziona. Ściągnąłem też te sterowniki, które były na tej stronie. Odpalam instalację, a tam komunikat "Setup could not detect the 16-bit audio board on your system". Dalej udało się zainstalować, ale Windows wywala serię błędów, że w komputerze nie ma 16-bit audio board oraz VSGLX16.386 initialization error. Co jest nie tak? Karta przecież działa, mam piękny dźwięk Adlib w niektórych grach (muzyczka z Prehistorika 1 odpalona z komputera przez wieżę Unitra - coś cudownego), więc czemu twierdzi, że jej nie ma?

 

Myszkę wyślę jutro jak dobrze pójdzie, bo dziś musiałem zostać do późna w pracy. 


A to jestem ja ze starymi komputerami - 1995 rok :) Szukałem podobnego do tamtych i chyba trafiłem.

https://i.ibb.co/P5QRX5f/Bez-tytu-u.png

https://i.ibb.co/W3hhMQy/Bez-tytu-u2.png

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Emulacja Adlib działa bo z tego co pamiętam nie potrzebuje dma i chyba nawet irq, tylko wszystko leci na adres.

 

Dlaczego nie wykrywa karty to nie wiem. Może były w różnych wersjach i masz niewłaściwy Soft.

 

To doczytales:

Here are the drivers needed for this card (SGP16II). Make sure you check the proper card version from the index file so you get the correct driver. Mine used the MMSN822 chip so P16II-1.zip and P16II-2.zip where the correct ones.

?

 

Co do mode to on Ci i tak aktualnie nie działa.

 

Sterownik myszy ma być jeden. Zazwyczaj mouse.com.

Link to post
Share on other sites

Tak, właśnie to zainstalowałem - P16II-1.zip and P16II-2.zip i na tym wywala te błędy.

W takim razie wywalę wpisy o mode i o mouse.sys. Ale co do dźwięku - nie mam pomysłu, o co może chodzić. Poszukam później może jeszcze innych sterowników.

W sumie tak patrzę, że ten komputer jest prawie identyczny jak ten, który kiedyś miałem - porównanie stopklatki mojego filmu z 1995 roku i nowego kompa:

https://p.gg.pl/thumb/p/d/c28OYK3zUMarcm8OYK3zLXY/Schowek-4(1).png?i_dim=1920x1200&app_id=web-client&i_crop=false&api_version=6

Tylko stary nie miał cd-romu. Trafić prawie identyczny komputer do swojego sprzed lat i to jeszcze w dobrym, sprawnym stanie to jak wygrać los na loterii :) Czuć nostalgię. Wtedy miałem 7 lat i o komputerach niewiele wiedziałem (stąd moje błądzenie, bo ja tylko grałem, a wszystko włączał mi tata lub brat), ale pamiętam to dobrze. I przyznam, że tego filmu dawno nie oglądałem i nie do końca pamiętałem wygląd tego komputera, więc ten zakup był na czuja.

Edytowane przez kamiledi15
Link to post
Share on other sites

Pokombinuję w sobotę. W międzyczasie mam jeszcze jedno pytanie - Norton Commander podaje wolne miejsce na dysku, ile zajmują poszczególne pliki itd, ale w bajtach. Muszę sobie to przeliczać na kalkulatorze na megabajty. Czy da się jakoś ustawić, żeby pokazywał to wszystko od razu w megabajtach?


I w ogóle ta strona ze sterownikami, do której link jest na tamtej stronie, przestała mi się otwierać. Jednego dnia działała, a teraz od paru dni klikam i nie ma reakcji. U was działa? To ta: ftp://ftp.aztech.com/support/DOWNLOAD/sg/P16II/

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...