Skocz do zawartości

27" - Jaki do 1000 zł? Samsung S27D390HS?


Recommended Posts

Cześć Wam!

 

Ostatnio noszę się z zakupem nowego monitora, przeczytałem bardzo ciekawy FAQ na forum, ale im dalej w las, tym więcej drzew... Stąd muszę się do Was zwórcić z paroma wątpliwośćiami.

 

Mogę sobie pozwolić na wydatek rzędu 900-1000 zł. Niewiele, tym bardziej, że pierwotnie myślałem o 24", a teraz korci większy kaliber - 27".

 

Monitor miałby być do uniwersalnych zastowowań. Bardzo często oglądam filmy, trochę rzedziej gram w gry (z tym, że najczęściej FPSy...- teraz BF4), no a w międzyczasie po prostu do przęglądania Internetu.

 

Dwa pytania do posiadaczy 27"- calówek.

 

1) czy siędząc przy normalnym biurku, w ogłegłości nie przekraczającej 80cm od monitora, nie doswiera Wam spory rozmiar plamki (0.311mm) ?

 

2) czy siędząc tak blisko nie męczy Was "ogarnianie" takiego bydlaka wzrokiem? :)

 

TN czy IPS? 

Lepszy czas reakcji, gorsze barwy w TN czy większy czas reakcji, lepsze barwy w IPS, ale groźba bardzo widocznego backlit bleedingu? No to końskim targiem - pomyślałem - PLS!

 

A teraz konkretniej. Zastanawiam się nad SAMSUNG S27D390HS (http://www.morele.net/monitor-led-samsung-s27d390hs-641234/?ceneo_spo=true). Wiem, że monitor nie najwyższych lotów, ale do moich zastosowań może się nada. 

 

PS. Moja specyfikacja w skrócie: Phenom II X4 965 Black Edition, GTX 560 OC 1GB (tylko :(), 8 GB DDR3. Wiem, może być ciężko z BF 4 w FHD, więc kolejne pytanie: Jak ustawię niższą rozdzielczość to będzie tragicznie to wyglądało, prawda...?

 

Za wszelką pomoc będę bardzo wdzięczny!

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

ad 1) nie powinien, choć siedzenie trochę dalej by nie zaszkodziło

 

ad 2) jak wyżej

 

 

 

TN czy IPS? 

 

TN to żart, szczególnie w tym rozmiarze

 

 

 

Jak ustawię niższą rozdzielczość to będzie tragicznie to wyglądało, prawda...?

 

prawda

 

a co do opcji, zobacz GW2760HM/HS ewentualnie P2714H, ale budżet trochę przekracza, no i jest jeszcze 27MP65HQ / 27MP75HM choć one na poziomie tego szajsunga tyle, że flicker-free

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za szybką odpowiedź!

 

Dell niestety odpada - za drogi jak dla mnie... i tak już naginam budżet.

Czy matryca VA w tych BenQ nie ma za niskiej responsywności do FPSów? Jakie są różnice między modelami HM a HS? Doszukać się nie mogę w specyfikacjach.

 

LG mógłby się wydawać też dobrym wyborem, szczególnie ze względu na flicker-free, ale boje się "krwawienia" w IPSach. No chyba, że mój lęk jest przesadzony. Do tej pory mam 19" TN i nawet tam mnie to wkurza, mimo że nie jest jakoś bardzo rozległe.

 

PS. Myślałem, że PLS to złoty środek  :cry:

PPS. Czy zmiana rozdzielczości w grze, w przypadku gdy FHD to zbyt wiele dla karty graficznej, np. na 1600x900 będzie miało aż tak negatywny wpływ, że FPS stanie się niegrywalny? Nie wiem, problem typu kwadratowe, kańciaste modele, że nie wiadomo gdzie celować, itp.? :o

Link to post
Share on other sites
Czy matryca VA w tych BenQ nie ma za niskiej responsywności do FPSów? Jakie są różnice między modelami HM a HS? Doszukać się nie mogę w specyfikacjach.

 

trochę tak, natomiast świetnie sprawdza się w filmach

HM/HS to kosmetyka, głównie złącza

 

 

 

LG mógłby się wydawać też dobrym wyborem, szczególnie ze względu na flicker-free, ale boje się "krwawienia" w IPSach. No chyba, że mój lęk jest przesadzony.

 

IMO tylko osoby przeczulone mają z tym problem, nie licząc oczywiści przypadku źle spasowanych bubli, które świecą bokami, a takie się trafiają

 

 

 

PS. Myślałem, że PLS to złoty środek

 

bo jest, ale w wersji S-PLS, a te szajsung (oraz inne marki) montują tylko w drogich wyświetlaczach, zwykły AD-PLS niewiele się różni od AH-IPS

 

 

 

PPS. Czy zmiana rozdzielczości w grze, w przypadku gdy FHD to zbyt wiele dla karty graficznej, np. na 1600x900 będzie miało aż tak negatywny wpływ, że FPS stanie się niegrywalny? Nie wiem, problem typu kwadratowe, kańciaste modele, że nie wiadomo gdzie celować, itp.?

 

zobaczysz, skalowanie wychodzi lepiej lub gorzej, ale IMO jest nie do przyjęcia i męczy wzrok, ale są osoby, które tak pracują 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
bo jest, ale w wersji S-PLS, a te szajsung (oraz inne marki) montują tylko w drogich wyświetlaczach, zwykły AD-PLS niewiele się różni od AH-IPS

 

 

Skoro niewiele się różni od IPS, to co złego w tym Samsungu? Bo mam wrażenie, że coś jest na rzeczy. W specyfikacji ogólnej robi przyzwoite wrażenie - przynajmniej dla takiego laika jakim jestem ja. IPS chyba jednak bardziej mnie przekonuje niż VA. Ze względu na możliwość smużenia w FPSach. Nie chcę upierać się przy tym Samsungu, ale proszę rozwiej moje wątpliwości :) Niestety nie mam możliwość pójść sobie gdzieś i porównać IPS, AD-PLS i VA na żywo...

Edytowane przez marsic
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...