Skocz do zawartości

Budżetowy monitor dla grafika(max 1400/1500zł)


Recommended Posts

Witam szukam właśnie monitora do projektowania graficznego w Photoshopie i podobnych programach, z tego co udało mi się znaleść w sieci na różnych forach i w recenzjach model Eizo FS2333 w tym przedziale cenowym "nie ma sobie równych" ale ten monitor wszedł na rynek ok. 2 lata temu, więc zastanawiam się czy od tamtego czasu się coś nie zmieniło(wyszły nowe monitory/technologie) i czy po prostu nie ma teraz lepszych opcji.

Link to post
Share on other sites

tanio i do fotoszopek EA244WMi byłby idealny jakby nie miał PWM (męczące migotanie), alternatywnie poczekaj na reckę nowego FS2434 do tygodnia-dwóch powinna się pojawić to będzie wiadomo czy warto

No właśnie już prawie się zdecydowałem na FS2333 i wtedy znalazłem wątek o tym monitorze i zastanawiałem się czy warto poczekać , o Nec EA244WMi też myślałem ale trudno znaleść jakieś informacje głównie wspomina się o nim w porównaniach, a przynajmniej tak mi google podpowiada. Jeszcze mam takie pytanie co do tego migotania czy to występuje w monitorach TN? Bo mój wysłużony LG potrafi być katem dla oczu i zastanawiam się czy to właśnie przez to i czy coś podobnego może się dziać z IPSami?

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

poczytaj podpięte FAQ, tam jest wszystko wyjaśnione

 

natomiast co do NEC

http://mva.pl/viewtopic.php?f=34&t=1049

 

Mam jeszcze 2 pytania: 

 

Wszędzie widze (także w tym FAQ) że IPSy mają bardzo słaby puntk czerni czy to znaczy że w tej kwesti nie ma różnicy albo jest bardzo małą między TN a IPS bo no mojej aktualnej TNce w ciemnych miejscach kompletnie nic nie widać i to jest jeden z głównych powodów wymiany.

 

No i jeszcze kwestia oświetlenia w pomieszczeniu jakie żarówki polecacie światło neutralne, ciepłe itd bo niestety biurko stoi w takim miejscu że właściwie od popołudnia polegam na lampce.

Link to post
Share on other sites

to, że czegoś nie widać/zlewa się itp to nie kwestia wysokiego punktu czerni (czyli mówiąc normalnie szarych czerni i tak są one porównywalne do tych na TN) tylko gównianej korekcji gamma, w NEC masz świetną w porównaniu z modelami ze sklepu nie dla idiotów plus masz możliwość jeszcze ją poprawić poprzez sprzętową kalibrację, jak to zostało opisane w podanym wcześniej linku

 

co do oświetlenia to właśnie żarówki, nie LED czy inne badziewia o wąskim spektrum, najlepiej neodymowa

Link to post
Share on other sites

to, że czegoś nie widać/zlewa się itp to nie kwestia wysokiego punktu czerni (czyli mówiąc normalnie szarych czerni i tak są one porównywalne do tych na TN) tylko gównianej korekcji gamma, w NEC masz świetną w porównaniu z modelami ze sklepu nie dla idiotów plus masz możliwość jeszcze ją poprawić poprzez sprzętową kalibrację, jak to zostało opisane w podanym wcześniej linku

 

co do oświetlenia to właśnie żarówki, nie LED czy inne badziewia o wąskim spektrum, najlepiej neodymowa

 

Neodymowe tzn. takie jak stosuje się w np. w terrariach? Pogrzebałem jeszcze troche po sieci i wiele osób do takich zastosowań poleca serie EV od Eizo cenowo to w sumie tylko EV2336W wchodzi w grę (ewentualnie EV2436W jeśli różnica byłaby na prawde znacząca) i z tego co wyczytałem oba mają Flicker-free co o nich myślisz? A o tym NECu poczytałem więcej i u niektórych osób ta cuda się na nich działy że chyba jednak postawie na troche pewniejszą marke (raczej nie narażali by się 5 latami gwarancji gdyby wiedzieli że produkt tyle nie wytrzyma).

Link to post
Share on other sites

 EV od Eizo cenowo to w sumie tylko EV2336W wchodzi w grę (ewentualnie EV2436W jeśli różnica byłaby na prawde znacząca) i z tego co wyczytałem oba mają Flicker-free co o nich myślisz? A o tym NECu poczytałem więcej i u niektórych osób ta cuda się na nich działy że chyba jednak postawie na troche pewniejszą marke (raczej nie narażali by się 5 latami gwarancji gdyby wiedzieli że produkt tyle nie wytrzyma).

Są flicker-free do 80dc/m^2. Poniżej już migają jak wściekłe. Na Eizo masz 5 lat gwarancji, ale tylko u autoryzowanych dystrybutorów te 5 lat dotyczy matrycy.

NEC daje 3 lata gwarancji, u niektórych sprzedawców można rozszerzyć gwarancję NEC-owską do 5-lat (za parę stów dopłaty). Z tego wynika różnica w cenie Eizo-NEC, 5 lat gwarancji masz albo wliczone w cenę, albo jest to opcja.

Edytowane przez Misio-Jedi
Link to post
Share on other sites

Są flicker-free do 80dc/m^2. Poniżej już migają jak wściekłe. Na Eizo masz 5 lat gwarancji, ale tylko u autoryzowanych dystrybutorów te 5 lat dotyczy matrycy.

NEC daje 3 lata gwarancji, u niektórych sprzedawców można rozszerzyć gwarancję NEC-owską do 5-lat (za parę stów dopłaty). Z tego wynika różnica w cenie Eizo-NEC, 5 lat gwarancji masz albo wliczone w cenę, albo jest to opcja.

 

No właśnie znalazłem filmik na YT(

) i widać na nim wyraźnie że poniżej 20% ekran zaczyna szaleć ale to chyba i tak nie jest najgorszy wynik? Aż takich dużych różnic między cenami NECami a Ezio nie widziałem(przynajmniej w tej niższej klasie) no ale nie znalazłem nigdzie skarg żeby monitory Eizo były tak kapryśne, no i ogólnie użytkownicy twierdzą że są mniej awaryjne a raczej że jest większa szansa że z pudełka wyjmiesz w pełni sprawny egzemplarz.

 

I jeszcze takie bardziej teoretyczne pytanie jaki według was jest najtańszy sensowny monitor nadający się do grafiki? coś koło 2-2.5k?

Link to post
Share on other sites

jest super (i to nie sarkazm), tylko 23" FoolHD to bieda, a nie przestrzeń robocza, plus sRGB jak idealne by nie było to nadal tylko sRGB, pod web itp w sam raz, ale poza tym... to wypada mieć AdobeRGB

 

No właśnie ta rozdzielczość to główny problem jaki w nim widze, poza tym to szczerze mówiąc nie bardzo wiem jaka jest różnica między sRGB a AdobeRBG, a coś z Eizo nadającego się do grafiki bo od Dela większość osób radzi się trzymać z daleka?

Link to post
Share on other sites

przesadzają, seria 13 i 14 to nie do samo co 10 i 11, rewelacji nie ma, ale nie jest to też jakaś atrapa monitora z pod znaku asusa czy benq

 

a z eizo... CG247, CX241


 

 

jest różnica między sRGB a AdobeRBG

 

sRGB to standardowa przestrzeń (mało barw), AdobeRGB szeroka (dużo barw), szczegóły znajdziesz w FAQ

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...