Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie,

Mam ostatnio pecha bo w przeciągu tygodnia padły mi 2 dyski (500GB HGST z laptopa Sony i zewnętrzny Seagate Freeagent Goflex 1TB) i szukam dysku na który mógłbym zrzucić dane z nich, a potem gdy dyski powrócą z gwarancji zrzucić dane i użyć dysku jako systemowego + magazyn danych.

I tu mam pytanie czy WD RED 2TB będzie do tych zadań ok. Nie mam w planach kupowania NAS'a, i nie chcę wydawać za dużo kasy na WD Black (choć wiem że byłby idealny do tego), a do Seagate'a straciłem zaufanie bo poczytałem i usłyszałem dużo niepochlebnych opinii o ich serwisie (np. takie rzeczy jak nienaprawianie dysku gdy ma on bad sektory, ale ich program nie wykrywa nieprawidłowości (podczas gdy crystal disk info czy HDtune mówią co innego)).

Od razu mówię że serie green i blue od WD nie budzą mojego zaufania bo miałem dużo klientów którym padały te dyski (prowadzę serwis komp.), ale o RED'dzie nie słyszałem złych opinii (a rzadkie parkowanie głowic jest dla mnie plusem bo zwiększa to wytrzymałość dysku), oprócz tego że transfery nie powalają.

Transfery akurat nie są dla mnie wyznacznikiem jakości bo wcześniej miałem system postawiony na tym 2,5" zewnętrznym seagate'cie (chwała im za normalną satę i zasilanie sata w dysku przenośnym dzięki czemu mogłem użyć go jako systemowy), i nie przeszkadzała mi jego szybkość więc te podobno 5400rpm w RED'dzie nie będzie mi przeszkadzać.

Co sądzicie ? Brać RED'a czy macie inne lepsze (i tańsze?) propozycje ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Link to post
Share on other sites

 

 

blue od WD nie budzą mojego zaufania bo miałem dużo klientów którym padały te dyski

 

To dziwne, bo nigdzie nie słyszałem o masowo padających WD Blue. Red nie za bardzo nadaje się na dysk systemowy ze względu na długi czas dostępu. Nie jest to przeznaczenie tego dysku i używanie go w tym celu jest pomysłem dość mocno kijowym.

Link to post
Share on other sites

Ja na swoim WD RED WD30EFRX 2TB mam czas dostępu rzędu 12ms. Wg. mnie to ani szybko ani wolno. Czy 120MB/s transferu to wolno na talerzowcu? Używam go jako magazyn danych, ale wersję 1TB mam w kompie pod wszystkie gry. Niestety mam benchmarka tylko wersji 2TB:

Benchmark

 

WD Blue jest dobrym wyjściem. Raptory są bardzo głośne. Co do Seagate to już chyba nigdy ich nie kupię.

 

Ja proponowałbym wybór na pierwszym miejscu właśnie któregoś z dysków WD (albo niebieski albo czerwony) lub starszych Samsungów, zanim jeszcze przejęło je Seagate.

 

Tu jeszcze masz test sporej gamy dysków:

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_20_dyskow_twardych_wd_i_seagate_o_pojemnosci_1tb_i_2tb?page=0,12#

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

Dzięki za test. Chyba zdecyduję się na tego REDa bo nie wygląda źle na tym teście.

@Nowaj - no u mnie na serwisie jak pada klientom dysk w laptopie (i czasami w stacjonarce) to w większości przypadków jest to WD Green lub Blue (rzadziej ale zdarzają się zarówno w wersji 2,5" i 3,5") także do tych serii nie mam zaufania, a zależy mi na długim okresie działania bez usterki bo mam zbyt ważne dane by je utracić (archiwizacje firmowych danych itp). A co do czasu dostępu, to nie sądzę by RED miał gorszy od Goflex Freeagent, a skoro miałem na nim postawiony W8 i nie narzekałem na działanie to i na RED'a narzekać nie będę.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za test. Chyba zdecyduję się na tego REDa bo nie wygląda źle na tym teście. @Nowaj - no u mnie na serwisie jak pada klientom dysk w laptopie (i czasami w stacjonarce) to w większości przypadków jest to WD Green lub Blue (rzadziej ale zdarzają się zarówno w wersji 2,5" i 3,5") także do tych serii nie mam zaufania, a zależy mi na długim okresie działania bez usterki bo mam zbyt ważne dane by je utracić (archiwizacje firmowych danych itp). A co do czasu dostępu, to nie sądzę by RED miał gorszy od Goflex Freeagent, a skoro miałem na nim postawiony W8 i nie narzekałem na działanie to i na RED'a narzekać nie będę.

Według mnie padają same Blue i Green, bo po prostu Redów jest mniej u konsumentów. Dla większości użytkowników Green i Blue to najlepsze i jedne z tańszych opcji zakupienia dysku. Niewiele osób potrzebuje dysku serwerowego. Ja bym decydował się standardowo na Blue.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja osobiście znam z kilka osób używających RED'ów nie do serwera, a do zwykłego PC ale tylko jako magazyn danych bo na system itp mają po prostu SSD (ja osobiście kupię go jak ceny spadną do w miarę ludzkich cen (typu 400zł za 500GB) bo wybitnie mi się nie widzi kupować 64/120gb gdyż nie mam ochoty cały czas myśleć o tym żeby przegrywać często dane z SSD na HDD żeby nie zabrakło miejsca na nim, i żeby móc trzymać wszystkie programy na nim (do renderu, biurowe, multimedialne itp) a nie tylko sam system i parę programów...

Link to post
Share on other sites
Raptory są bardzo głośne

 

bzdura

 

 

 

Ja na swoim WD RED WD30EFRX 2TB mam czas dostępu rzędu 12ms.

 

 

jak na zwykły HDD to bardzo dobry czas dostępu, o tyle zaskakujący, że benchmarki w sieci pokazują raczej 16-20ms dla RED'ów co wydaje się być bardziej zgodne z rzeczywistością

 

 

Czy 120MB/s transferu to wolno na talerzowcu?

 

szybko 

Link to post
Share on other sites

Ja u siebie mam połączenie WD RED + Plextor M5S jak w podpisie i na chwilę obecną nie mogę narzekać na tego WDek. Jest na prawdę bardzo cichy, mam dobrze wyciszonego PCeta i tak na prawdę tylko delikatnie go słychać. Dawniej tylko na chwile postawiłem system na REDzie i jakoś to działało, nie wiem jak spisywałby się podczas większego zapełnienia. Odnośnie transferów też nie narzekam. Znajdują się na nim głównie filmy, muzyka itp, ale i dawniej jakieś gry na nim miałem. Porównując pracę BLUE do REDa moim zdaniem RED ciszej pracuje, różnica w cenie nie jest duża, a zawsze rok więcej gwarancji no i większa cisza. Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

A co to jest MTBF? Albo inaczej - jaka jest praktyczna z tego korzyść dla konsumenta? W ogóle co to za porównanie do gwarancji? Powiem więcej - zobacz ile wynosi MFTB dla starych dysków. Mam wiele z dawnych lat o niedużej pojemności, które chodzą do dziś.Niestety, gęstość zapisy, tańsze wykonanie, masowa produkcja sprawiły, że aktualnie dyski są po prostu bardziej awaryjne niż kiedyś. I tego procesu zatrzymać się zwyczajnie nie da. I nawiązuje tutaj do dysków dedykowanych do PC.

Edytowane przez testerrr
Link to post
Share on other sites

@drachenfeles, mam Raptora (nawet 2) i jest tak głośny, że w obudowie tłumiącej go nawet słychać, a bez niej nie da się w spokoju pracować na kompie. 10000 obr/min to całkiem sporo.

 

@erystr Pomyśl nad WD Red Pro, mają gwarancję 5 lat, chociaż nie wiem jak z ceną.

Link to post
Share on other sites

@Klciulek - dzięki za info ale te 619zł to jednak trochę dużo i w mniejszej cenie miałbym Blacka 2TB. Kupiłem zwykłego Reda 2TB za 380zł i jestem zadowolony. Wydajność wg HD Tune nieco lepsza od obecnego Seagatea 1TB (CHYBA constellation ES). Na razie trzymam dane tam ale w niedługim czasie zrobię kopię z Samsung'a 500GB (pożyczony) żeby nie musieć reinstalować OSu

Link to post
Share on other sites

 

 

@drachenfeles, mam Raptora (nawet 2) i jest tak głośny, że w obudowie tłumiącej go nawet słychać, a bez niej nie da się w spokoju pracować na kompie. 10000 obr/min to całkiem sporo.

 

no ja też mam, mój Caviar Black pracuje głośniej, miałem też też porównanie do Blue, też głośniejszy

 

 

 

A co to jest MTBF? Albo inaczej - jaka jest praktyczna z tego korzyść dla konsumenta?
 

 

a znasz jakiś inny bliżej określony wyznacznik żywotności urządzenia? wiem, że MTBF to czysta teoria, ale jak nie o niego, to o co się opierać?

Link to post
Share on other sites

Właśnie o gwarancje. Ja zawsze powtarzam ludziom, że każdy dysk należy traktowac jako niepewny i dywersyfikować najwazniejsze dane. MFTB to wbrew pozorom dosyć skomplikowany parametr, na dokładkę jego szczegółowa definicja różni się w zależności od źródeł.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

zgadza się, od zawsze HDD kupuje się na długość gwarancji, a co do różnic w MTBF to afaik WD podaje, desktopowe liczone mają tylko 8h pracy na dobę, a większość profesjonalnych 24h, ale nie zaczynajmy o wzorach, bo to popierniczone, w każdym razie z tego co pamiętam RED liczono właśnie do pracy na okrętkę, chyba, że coś się zmieniło

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...