Skocz do zawartości

Wysokie temperatury karty graficznej Radeon R9 280X


Recommended Posts

Witam.

Mam problem z wysokimi temperaturami na mojej karcie graficznej. Karta jest praktycznie nowa ma około tydzień. W spoczynku karta ma ok. 53 stopnie, a w stresie ok. 75. Bardzo mnie ta sytuacja dziwi.

Mój sprzęt:

- Zasilacz: be quiet! Pure Power 730W

- Płyta główna: ASUS M5A97 R2.0

- Procesor: AMD FX 6200

- Katra graficzna: AMD Radeon R9 280X

- RAM: Kingston HyperX 2x4GB

 

Dodam jeszcze, że obudowę mam jakąś starą ledwo mi się grafika zmieściła. Nie mam w niej żadnych wentylatorów, jest ciągle otwarta.

Edytowane przez kuciapa1990
Link to post
Share on other sites

jaki to jest dokładnie model karty? jaka buda

 

 

 

 

 

 

Dodam jeszcze, że obudowę mam jakąś starą ledwo mi się grafika zmieściła. Nie mam w niej żadnych wentylatorów, jest ciągle otwarta.
 

 

wlasnie w tym tkwi problem

Edytowane przez lowipl
Link to post
Share on other sites

 

 

Dodam jeszcze, że obudowę mam jakąś starą ledwo mi się grafika zmieściła. Nie mam w niej żadnych wentylatorów, jest ciągle otwarta.

Przy takiej grafice nie masz w obudowie przepływu powietrza??? Przecież mogłeś spalić kartę. Jak najszybciej kup obudowę, z tańszych sensownym zakupem jest: http://www.morele.net/obudowa-zalman-z9-plus-czarna-midi-tower-z-oknem-bez-psu-zalman-gam-kom-z9-plus-418073/

Ta obudowa posiada 4 wentylatory, z czego 1 jest na boku dzięki czemu bezpośrednio wieje na kartę graficzną,

Link to post
Share on other sites

 

 

Przecież mogłeś spalić kartę.

Do tego była jeszcze daleka droga, jeśli nawet byłoby to możliwe. Przecież to nie kanapka z 4 kart.

Temperatury idle wysokie a w stresie całkiem w normie.

Trzeba pamiętać także o temperaturach na zewnątrz.

Co do obudowy to warto zmienić ja na większą i zainwestować w lepsze chłodzenie. Po OC może nie być już tak różowo z temperaturami.

Link to post
Share on other sites

@up

Przy zdjętym boku to nie ma bata aby powietrze nie docierało do wnętrza obudowy.

Gorzej że się wszystko szybciej kurzy, a jak się zakurzy to się grzeje bardziej;/

Edytowane przez Funkie
Link to post
Share on other sites

Dokładnie, jak już funkie wyżej wspominał, 75*C w stresie przy r9-280x to wcale nie dużo a przy otwartym boku obudowy obieg powietrza w obudowie też nie sprawia najmniejszego problemu o ile między wentylatorem na karcie a następnym elementem niżej jest co najmniej 2cm miejsca.

Dodatkowo wysoka temperatura w pokoju (co przy tej porze roku jest normalne) również przyczynia się do dźwignięcia temperatury.

Owszem, dobra obudowa z obiegiem powietrza może obniżyć troszkę tę temperaturę ale raczej niewiele i podkreślam dobra obudowa.

 

Pozostaje pytanie jaki to dokładnie model by można było porównać temperatury z pomiarów w sieci.

Link to post
Share on other sites

http://www.eteknix.com/xfx-r9-280x-double-dissipation-black-edition-oc-graphics-card-review/16/

Wyniki przedstawiają różnicę temperatury karty i pomieszczenia testowego. Dodaj te 2 wartości i nie wygląda to źle w stresie, spoczynkową masz trochę wysoką, pozostaje pytanie jak ją zmierzyłeś (jak długo czekałeś i nie używałeś komputera) ?

 

tutaj też zbliżone temperatury http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/zardon/xfx-r9-280x-black-oc-edition-review/18/

 

 

tutaj dziwnie niskie http://www.tweaktown.com/reviews/6236/xfx-radeon-r9-280x-3gb-double-d-black-edition-oc-video-card-review/index21.html

i tutaj http://www.legitreviews.com/amd-radeon-r9-280x-video-card-review-asus-xfx-msi_126195/11

 

Zastanawia mnie ta rozbieżność...

Edytowane przez MasterBarti
Link to post
Share on other sites

Moj radoslaw co prawda 270x w idle ma 30C ale podczas strzelania w Crysis 3 potrafi wskoczyc na 70C. Twoja wysoka temperatura w idlu jest spowodowana tylko i wylacznie slabym obiegiem powietrza. W stresie obroty went wzrastaja, jakos daja rade , ale w idlu kiedy kreca sie z predkoscia ~800 rpm jest troche za goraco.

Link to post
Share on other sites

w stresie jak na mocne lato temp są dobre ale w spoczynku to zdecydowanie za dużo. przy dobrym obiegu powietrza (dobrej obudowie) ..dla przykładu na podobnej u mnie jest teraz 40 stopni, w pokoju mam równe 30 :/ (poddasze), normalnie na karcie mam ok 36. Obudowę mam zalman z9 plus, tam jest błąd, ma ona 3 wentylatory i jest bardzo dobra :) spokojnie możesz w nią inwestować tym bardziej, że staniała

Link to post
Share on other sites

Sam mialem podobny problem z 290 i odkrylem, ze winowajca byl... firefox :). Jest na tyle niezoptymalizowany, ze podczas odpalania filmikow wymuszal mi na karcie taktowanie zegara rdzenia na maksa. Ofc, po zmianie przegladarki (waterfox) juz tego nie bylo.

Edytowane przez sacredl
Link to post
Share on other sites

Sam mialem podobny problem z 290 i odkrylem, ze winowajca byl... firefox :). Jest na tyle niezoptymalizowany, ze podczas odpalania filmikow wymuszal mi na karcie taktowanie zegara rdzenia na maksa. Ofc, po zmianie przegladarki (waterfox) juz tego nie bylo.

Taa ja osobiście używam Chrome ale to na pewno nie wina przeglądarki bo nawet jak na komputerze nie robię nic jest załączony sam pulpit karta też się grzeje.

w stresie jak na mocne lato temp są dobre ale w spoczynku to zdecydowanie za dużo. przy dobrym obiegu powietrza (dobrej obudowie) ..dla przykładu na podobnej u mnie jest teraz 40 stopni, w pokoju mam równe 30 :/ (poddasze), normalnie na karcie mam ok 36. Obudowę mam zalman z9 plus, tam jest błąd, ma ona 3 wentylatory i jest bardzo dobra :) spokojnie możesz w nią inwestować tym bardziej, że staniała

Jaka jest konfiguracja twojego PC? Też masz tego nieszczęsnego radeona o którym jest temat?

Link to post
Share on other sites

a to już skromne 2500k@4.5ghz, pamięci coś jak Twoje, i starszy brat gigabyte 7970ghz. Co by nie było taka temp w spoczynku jak u Ciebie jest przynajmniej dziwna, wygląda dokładnie tak jak kolega wyżej napisał, że być może spartaczony od jakiegoś czasu firefox pożera spore zasoby karty przy przeglądaniu ,,ale to nie to :/

 

a tu masz  http://www.purepc.pl/karty_graficzne/test_kart_graficznych_radeon_r9_280x_modele_niereferencyjne?page=0,22#

 

na pewno nie były robione latem ale masz  pokazane jak powinno być,, czyli w spoczynku przynajmniej 13 stopni mniej

Edytowane przez Paaacz
Link to post
Share on other sites

Masz otwarą obudowę, czyli  dwa boki odsłoniete ? czy z jednej strony jest np. biurko itd. a może ścianka-komp-cianka,  we wnęce.To bardzo istotne ponieważ temperatury będą wyższe.

Ja mam 43-71 w takie upały jakie są  teraz.Obstawiam na słabą cyrkulację powietrza, ale spróbuj przeinstalować stery od grafy może, ale to może, być błędna instalacja sterowników.

Edytowane przez grabekxxx
Link to post
Share on other sites

@grabekxxx

Mam otwartą obudowę z jednej strony. Komputer jest w takiej wnęce w biurku. Z przodu i z tyłu jest dość dużo miejsca natomiast przy odsłoniętym boku jest jakieś ok 7cm przerwy i ścianka. Wiem że to nie jest dobre ale w obudowie nie ma jakoś gorąco jest trochę cieplej niż na zewnątrz

Link to post
Share on other sites
GPU Memory Clock 1550 MHz

Przy samym pulpicie karta także ma 1550 na pamięci?

 

Normalne taktowania w idle powinny wynosić 300/150 bez jakiegokolwiek obciążenia.

Edytowane przez Funkie
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...