Skocz do zawartości

Retro wspomnienia, retro problemy, retro dziś.


Gość DANNY_79

Recommended Posts

Ale jak to chcesz sklasyfikować? Latami czy w każdej serii top? Czy co każdą generację?

 

Jeśli topy serii to tak by to wyglądało:

TNT2 Ultra - 256 DDR - 2 Ultra - 3Ti 500 - 4Ti 4800 - 5950 Ultra - 6800 Ultra - 7950GX2

 

Jeśli samymi seriami to pewnie trzeba dodać 3, 5800 Ultra.

 

U AMD chyba tak:

Fury MAXX - Radeon DDR - 7000 - 8500 - 9800 XT - X850 XT Platinum - X1850 XT - X1950 XTX

 

A tu dodać 7500, 9700 Pro.

 

Jak latami to sobie w bazie TPU posprawdza.

Edytowane przez buszi
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak podejrzewałem, że podejdziesz od dudy strony :P

Albo top serii albo top generacji albo top w danym roku.

Bez sensu rozdzielać to na tym przykładzie na 256 SDR i DDR, bo wersja DDR to był top. A jak dobrze sprawdziłem to dzielą je 3 miesiące jeśli patrzeć na okres wydania, do tego ten sam rok.

Jak dla mnie sensownie jest patrzeć latami choć też zdarzały się po 2 generacje w roku ale z 1 rodziny albo wyłącznie na top i tak przynajmniej ja określam co jest najlepsze.

Link to post
Share on other sites
2 minuty temu, buszi napisał:

Tak podejrzewałem, że podejdziesz od dudy strony :P

Albo top serii albo top generacji albo top w danym roku.

Bez sensu rozdzielać to na tym przykładzie na 256 SDR i DDR, bo wersja DDR to był top. A jak dobrze sprawdziłem to dzielą je 3 miesiące jeśli patrzeć na okres wydania, do tego ten sam rok.

Jak dla mnie sensownie jest patrzeć latami choć też zdarzały się po 2 generacje w roku ale z 1 rodziny albo wyłącznie na top i tak przynajmniej ja określam co jest najlepsze.

No właśnie ja tak zawsze robiłem. Ale wtedy by wychodziło że GTS na przykład nie był topem, a był. Identyczna sytuacja jak teraz by wyszła xx80 a po kilku miesiącach xx80 ti.

 

edit: zresztą u ati to nie ma znaczenia, bo oni mieli odwrotny timeline - najpierw puszczali topkę, a później słabsze karty na przyciętym rdzeniu. Więc u nich jest (teoretycznie) łatwiej to ogarnąć.

Link to post
Share on other sites

Ja na to patrzę inaczej - wybieram jakiś punkt w historii i wokół tego punktu buduję zestaw. W związku z tym, czasami trzeba punkt trochę przesunąć. Śmiesznie trochę, że wiele premier procesorowych to pierwsze połowa roku a grafy druga - żeby zdążyć z zestawami na gwiazdkę :)

Link to post
Share on other sites
Cytat

A: Generally, all modules smaller or equal to 64MB work without problems. No 512MB module will work in a board with the bx chipset, regardless what a vendor might tell you on the website. 128MB modules work as long as they have 8 or more chips (see here). 256MB modules might work, depending on the internal organization of these modules. You need modules with 16 ram chips, each chip organized as 16Mx8. The modules with 16 ram chips organized as 32Mx4 will NOT work, nor will the modules with 8 chips. More information here.

 

http://cwcyrix.duckdns.org/techpage/download/atc-6240-stuff/doc/ram_bx_faq.html

  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites
13 godzin temu, dulu1 napisał:

Spotkałem się kilka razy z określeniem "ram dla bx". 440BX ma jakieś szczególne wymagania odnośnie ramu?

 

Tak, szczególnie 256 dla BX są trudniej dostępne. Szczeóły już bushi wkleił.

Link to post
Share on other sites

Aopen AX6BC nie widzi dysku WD 40GB, wykrywanie w poście trwa w nieskonczoność. Podłączyłem dysk cornera 500MB i ten działa. Próbowałem dwóch taśm, wszystkich portów IDE, i ustawić zworkę w dysku na każdej możliwej pozycji. Dysk sprawny na 100%. Ktoś ma jakiś pomysł? :cry:

Link to post
Share on other sites

Raczej mi tu wygląda na jakiegoś 95/98. Sam pamiętam w dysku IBM 45GB miałem zworkę ograniczającą pojemność właśnie do iluś tam.

Więc może to nie nawet problem samej płyty ale systemu właśnie? Mam XP na tym swoim PIII teraz i działa dysk 160GB.

Link to post
Share on other sites
26 minut temu, jozek23 napisał:

Chyba 2GB partycja mogła być w erze DOS'a a Dysk max 8GB

To jeszcze zależy od wersji DOS - 3.30 miał jeśli dobrze pamiętam ograniczenie do 32MB. Miałem dysk 20MB i po kompresji (Stackerem?) musiałem zrobić kilka partycji :D

Link to post
Share on other sites
W dniu 8.09.2021 o 15:45, dulu1 napisał:

Aopen AX6BC nie widzi dysku WD 40GB, wykrywanie w poście trwa w nieskonczoność. Podłączyłem dysk cornera 500MB i ten działa. Próbowałem dwóch taśm, wszystkich portów IDE, i ustawić zworkę w dysku na każdej możliwej pozycji. Dysk sprawny na 100%. Ktoś ma jakiś pomysł? :cry:

Rozwiązaniem faktycznie było odpowiednie ustawienie zworek - zaczerpnięte ze zbiorczej instrukcji dysków WD. Było napisane że coś będę musiał instalować żeby mieć całą pojemność ale nie musiałem. W końcu mi działa dualboot

acikr7.jpg

 

 

 

Swoją drogą polecam allegrowicza @jakub1t :D

 

 

 

20210909_221435iijlv.jpg

  • Lubię to 1
  • Dzięki 1
Link to post
Share on other sites

Mam pytanie do towarzystwa. Nie żebym miał nadmiar czasu, ale tak mnie naszło i przygotowuję sobie miejsce w mieszkaniu pod retro rig (BX + PII). Chciałbym nagrać na razie jako rozgrzewkę kilka filmów, które pomogą w wejście w retro osobom nie znającym, albo słabo znającym specyfikę DOS-a i sprzętu sprzed PnP. Miałbym zatem prośbę - wrzućcie jakie tematy by was interesowały? Na razie odpadają tematy naprawcze bo na to miejsca nie będę miał niestety.

W dniu 8.09.2021 o 21:09, jakub1t napisał:

Wychodziły biosy do obsługi większych dysków . Kiedyś na pcczipsie właśnie mieliśmy problem z dyskiem większym niż 8gb , bios rozwiązał problem . 

 

Znam takich co nawet modowali BIOSy żeby dodać obsługę większych dysków ;)

  • Lubię to 1
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, cooger napisał:

Mam pytanie do towarzystwa. Nie żebym miał nadmiar czasu, ale tak mnie naszło i przygotowuję sobie miejsce w mieszkaniu pod retro rig (BX + PII). Chciałbym nagrać na razie jako rozgrzewkę kilka filmów, które pomogą w wejście w retro osobom nie znającym, albo słabo znającym specyfikę DOS-a i sprzętu sprzed PnP. Miałbym zatem prośbę - wrzućcie jakie tematy by was interesowały? Na razie odpadają tematy naprawcze bo na to miejsca nie będę miał niestety.

 

Znam takich co nawet modowali BIOSy żeby dodać obsługę większych dysków ;)

Co do mnie to już wiesz jakie mam problemy, hehe %-)

Link to post
Share on other sites
1 minutę temu, buszi napisał:

Tu nie ma czego zbytnio opisywać. W tamtych czasach to po kupnie kompa i poskładaniu pierwsze co robiłeś to nos w manuala, bo zworki trzeba poustawiać :P

Kiedyś to było!

 

Z manuali to ja się angielskiego uczyłem... Generalnie chodzi mi o jakieś tematy o których miałbym poopowiadać :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...