Skocz do zawartości

Jak kontrolować wentylator 3 pin


Recommended Posts

Witam

 

Kupiłem chłodzenie Raijintek Nemesis, 1 wentylator posiada 4 pinową wtyczkę, drugi 3 pinową. Pierwszy chodzi powoli i cicho, drugi zawsze działa na maksymalnych obrotach :(. Czy da się go jakoś kontrolować?

 

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites

Wytłumaczcie mi panowie powyżej, jak chcecie kontrolować obroty wentylatora 3pin przez Bios lub Speedfan ??

Tylko poprzez zmianę napięcia można, np.za pomocą kontrolera obrotów.

Na 3 pinie podaje tylko odczyt obrotów wentylatora, jedynie 4 pinowy ma PWM

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

To ja mam magiczne wentylatory chyba.

Na topie i na froncie (razem 4) 3-pinowe - a zmieniając wartości w speedfan jakoś zwalniają i przyśpieszają (na topie wentylatory LED - przygasają z obniżeniem prędkości); dając na 0 zatrzymują się.

 

Dlaczego miałbym kłamać?

 

Oczywiście wszystkie podpięte pod 3-pinowe gniazda na mobo. W biosie też mogę zmieniać ich prędkość.

Edytowane przez CjFalcon
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@worm ma i nie ma racji jednoczesnie ;) owszem - 3pin fan reguluje sie zmiana napiecia, ALE wiekszosc mobo to potrafi. Mam 3pin LED fan na przodzie podpiety do 3pin gniazda na mobo i moge go speedfanem/biosem regulowac.

 

@Autor sprawdz czy ktorys z wentylatorow nie jest w BIOSie na "maximum" czy cos w tym stylu - jesli jest, to znaczy ze to wlasnie ten wentylator i musisz zmienic na Normal/Auto

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Właśnie ustawiłem wentyl 120 Arctic F12 znajdujący się z tyłu budy jako wyciąg na silent i jest 760obr\min.

w trybie Performance jest zazwyczaj ok1000 - 1100.

Na high wiadomo, na pełny gwizdek.

Przy czym mogę wybrać rodzaj regulacji DC/obroty

Sorry, ale piszę z duńskiej klawiatury.

Edytowane przez gtr76
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Witam

 

Płyta główna to MSI Z97 Gaming 7, w biosie w zakładce Hardware Monitor mogę kontrolować prędkości wentylatorów, ale działa to tylko na ten 4 pin. Nie mogę się nigdzie doszukać opcji sterowania napięciem by z poziomu biosu jakoś wpłynąć na ten 3 pin. Chwilowo puściłem go przez Low-speed Adapter i chodzi całkiem cicho na ~850 obrotów. Finalnie chyba będę musiał zgarnąć wentylator z PWM.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez roneth
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...