Skocz do zawartości

Wybór podstawki chłodzącej do laptopa do 100zł


Recommended Posts

Witam!

 

Ostatnio stałem się posiadaczem laptopa Dell Inspiron 7537. Z racji tego, że czasami lubię sobie pograć a karta graficzna jest dość wydajna nie było by większego problemu gdyby nie problem throttling'u. Postanowiłem więc zakupić jakąś podstawkę, lecz jestem z tej sprawie kompletnym lalikiem i proszę was kompetentnych w tych sprawach o pomoc w wyborze podstawki chłodzącej ;)

 

Informacje ogólne:

Procesor: Intel core i5 4200U

Karta graficzna: Geforce 750m gddr5

 

Temperatury (w dzisiejszy upalny dzień) przedstawiają się w ten sposób:

 

W spoczynku:

CPU: ok. 48stopni

GPU: ok. 43stopni

 

Po odpaleniu FurMarka i CPU Burnera:

CPU: ok. 85 stopni po czym taktowanie spada z 2,3 do 1,8 i temperatura utrzymuje się na poziomie 79 stopni

GPU: 75 stopni (takie narzucone jest sztuczne ograniczenie, które ni jak nie mogę podnieść do 85, co ponoć zmniejsza poziom throttlingu w tym laptopie) a taktowanie rdzenia z 1058 spada do 744.

 

W czasie gry w Crysis 3 i Watch Dogs:

CPU: ok 80 stopni zdarzają się dropy taktowania do 1,8GHz

GPU: ok 75 stopni i spadek taktowania rdzenia do 850MHz

 

Zdjęcia obrazujące rozmieszczenie otworów wentylacyjnych:

http://i60.tinypic.com/qxpca0.jpg
http://i61.tinypic.com/2a9aakh.jpg

 

Zasadnicze pytanie... Czy w takim przypadku podstawka da jakiś efekt? Jakimi kryteriami przy wyborze podstawki należy się kierować?

 

Zastanawiałem się na podstawką Zalman ZM-NC11.

 

Pozdrawiam!

 

Link to post
Share on other sites

Mogę Ci polecić podstawkę: Cooler Master NotePal U2 Plus.

Ma możliwość dowolnego umieszczenia wentylatorów, czego inne raczej nie mają.

Ten Zalman podany przez Ciebie będzie niepotrzebnie dmuchał na obudowę w miejscu gdzie nie ma żadnych otworów wentylacyjnych.

Link to post
Share on other sites

Na początek można spróbować dać pod górne narożniki jakąś podstawkę - książkę albo coś podobnego i zobaczyć jak to wpłynie na temperatury.

 

W moim leciwym już notebooku największą poprawę dała zmiana pasty termoprzewodzącej, ale rozumiem, że nie chcesz ingerować w swojego?

Edytowane przez kristoph
Link to post
Share on other sites

@czesio

Rzeczywiście, bardzo fajna opcja z z dowolnym rozmieszczeniem wentylatorów ;) Będę miał ten model na uwadze.

 

@kristoph

Spróbuję dziś po robocie coś podstawić i powiem co wyszło. Pasty termoprzewodzącej nie opłaca mi się wymieniać, gdyż ten laptop ma tylko tydzień.

Link to post
Share on other sites

A więc... Podłożyłem po laptopa dwa korki od butelek podnosząc przednią część laptopa i widać poprawę. Przy pełnym teście obciążeniowym FurMark+CPU Burner, taktowanie rdzenia graficznego z 719MHz utrzymywało się na poziomie 790MHz. Jednak to dalej nie to:/

 

@czesoi

Kusi mnie opcja wymiany pasty, jednakże nie wiem czy nie utraciłbym tym samym gwarancji. Choć może Dell stosuje dobrej jakości pasty?

Link to post
Share on other sites

Nic na karcie konkretnego nie pisze, z pastą narazie się wstrzymam, wolnym czasem zadzownię do serwisu i porozmawiam na temat temperatur w laptopie. Jeśli firma zezwoli na samodzielną wymianę pasty to ją wymienię.

 

Co do podstawki zdecydowałem się jednak na tego Zalmana z racji dużego wentylatora.

 

Dziękuję za pomoc, pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...