Skocz do zawartości

Licencjonowanie Windows OEM i BOX, 32 i 64 bit


Recommended Posts

W związku z moimi dociekaniami na temat zasad licencjonowania Windows'a kontaktowałem się z M$ natrafiwszy w sieci na ogromną ilość sprzecznych informacji. Rozbieżności dotyczyły również porad udzielanych przez przedstawicieli/współpracowników Microsoft'u na oficjalnym forum pomocy, nawet w ramach jednego wątku. Poniżej przedstawiam swoją wymianę maili z Microsoft Customer Support. Przy wyciąganiu płynących z tej konwersacji wniosków warto być świadomym, że w przypadku konfliktu z M$, ten zapewne może wypiąć się twierdząc, że wiążące są jedynie oryginalne zapisy zaakceptowanej przez użytkowania licencji a nie wypowiedzi jego pracowników. Nie mniej jednak z uwagi na zawiłość owej licencji jak i jej otwartość na interpretację, warto poznać „oficjalne” stanowisko Microsoftu. Zwracam również uwagę na fakt, że zapisy licencyjne M$ są bardziej restrykcyjne i nie do końca zgodne z prawem UE, co potwierdzają orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Nie zmienia to faktu, że bezpieczniej trzymać się zasad bardziej rygorystycznych, niż później musieć w sądzie powoływać się na te wyroki.

 

Kwestia 1 – zamienność wersji 32 i 64 bit

 

 

Pyt: Czy wolno mi posiadając Windows 32bit BOX zainstalować zamiast niego Windows 64bit (lub odwrotnie)? Zakładając, że sam nośnik jakoś bym uzyskał.

 

Odp:Jeśli kupił Pan wersję BOX-ową dwunośnikową ma Pan prawo zmiany wersji bitowej. Powinien Pan w tym celu użyć oryginalnego nośnika instalacyjnego dołączonego do opakowania. Jeśli otrzymał Pan nośnik tylko do wersji 32-bitowej i taka została określona na opakowaniu zakupionego systemu operacyjnego, zgodnie z licencją nie powinien Pan zmieniać wersji bitowej systemu, ani korzystać z pożyczonego nośnika instalacyjnego.

 

 

Pyt: Czy wolno mi posiadając Windows 32bit OEM zainstalować zamiast niego Windows 64bit (lub odwrotnie)? Zakładając, że sam nośnik jakoś bym uzyskał.

 

Odp: Nie, wersja OEM ma zawsze przypisaną i niezmienną architekturę.

 

 

 

Kwestia 2 – legalność wersji OEM przy samodzielnej instalacji, a nie jako typowy System Builder odsprzedający system wraz z przypisanym do niego komputerem

 

 

Pyt: Jak to w końcu jest z tą wersją OEM dla Windows 7. Wszyscy wasi oficjalni partnerzy ją sprzedają a na waszej stronie są jakieś niejasne zapiski, jakoby na samodzielnie składanym kompie nie można było jej używać. Są dwie wersje OEM, czy co? Jedna zwykła, legalna dla indywidualnych instalatorów na własny użytek i jedna typu System Builder? Nawet na forum Microsoftu oficjalne odpowiedzi moderatorów są wielokrotnie sprzeczne. Jak to w końcu jest?

 

Odp:Oczywiście może Pan zakupić system w wersji OEM System Builder na użytek osobisty i zainstalować go legalnie na swoim komputerze. W takim przypadku Pan staje się dla siebie System Builder'em i jest odpowiedzialny za licencje, natomiast Microsoft nie udziela wsparcia takim rozwiązaniom.

 

W nawiązaniu do Pana zapytania odsyłam do poniższej strony:

http://oem.microsoft.com/public/worldwide/licensing/microsoft_oem_system_builder_licensing_guide_v2_012111.pdf

 

Licencjonowanym rozwiązaniem przez Microsoft jest użyć produktu detalicznego w pełnym pakiecie (pre-instalowany system OEM wraz z PC/Laptop), a nie oprogramowania OEM System Builder, które nie jest pre-instalowane.

 

Licencją typu OEM to jest przypisana raz na zawsze tylko do jednego komputera po zainstalowaniu.

 

Zakupując system w wersji Win 7 OEM System Builder na użytek osobisty pozwala na legalnie zainstalować na swoim komputerze, który nie posiadał wcześniej żadnej licencji/ oprogramowania Windows.

 

Pyt: W podanym przez Państwa linku nie ma (lub po prostu nie znalazłem - proszę mnie poprawić) cytowanych informacji. W szczególności nie doszukałem się stwierdzenia: "Zakupując system w wersji Win 7 OEM System Builder na użytek osobisty pozwala na legalnie zainstalować na swoim komputerze, który nie posiadał wcześniej żadnej licencji/ oprogramowania Windows. "

Natomiast widnieje tam sprzeczny z podaną przez Państwa informacją zapis: "There is a growing market for Do-it-Yourself Home Hobbyists who assemble PCs from components for their own use. Microsoft FPP full version software licenses are the appropriate licenses for this market. OEM System Builder software is not intended for this use unless the PC that is assembled is being sold to another party."

(tłum: Istnieje rosnący rynek domowych hobbystów składających PC z komponentów na własny użytek. Licencja FPP (=BOX,=pełna wersja,=retial) jest odpowiednią na ten rynek. Oprogramowanie OEM System Builder nie jest przewidziane do takiego użytku, chyba że poskładany PC jest odsprzedawany stronom trzecim.)

 

Proszę o wyjaśnienie tej rozbieżności i podawanie źródeł cytowanych.

 

Odp:Licencja producentów systemów OEM firmy Microsoft ma zapewnić producentom systemów kupowanie i dystrybuowanie oryginalnego oprogramowania firmy Microsoft wraz z budowanymi i sprzedawanymi przez nich systemami.

 

Dla użytkownika końcowego dedykowane są komputery z pre-instalowanym Systemem Windows, które można zakupić u Partnerów:

http://pinpoint.microsoft.com/en-US/home

 

Zakup licencji OEM System Builder na użytek własny, jako użytkownik końcowy "omija" wsparcie dystrybutora/partnersa Microsoft - w takim przypadku Pan staje się dla siebie System Builder'em i jest odpowiedzialny za licencje, natomiast Microsoft nie udziela wsparcia takim rozwiązaniom.

 

W nawiązaniu do Pana zapytania odsyłam do poniższej strony:

http://www.microsoft.com/oem/pl/licensing/sblicensing/Pages/index.aspx

 

Pyt: Czyli poniższy cytat z przytoczonego przez Państwa źródła jest zaleceniem korzystania przez użytkowników indywidualnie instalujących system Windows na swoich komputerach z licencji BOX (pełnej/retial), ale nie przekreśla legalności takiego działania przy korzystaniu z licencji OEM?

 

"There is a growing market for Do-it-Yourself Home Hobbyists who assemble PCs from components for their own use. Microsoft FPP full version software licenses are the appropriate licenses for this market. OEM System Builder software is not intended for this use unless the PC that is assembled is being sold to another party." (tłum: jak poprzednio :))

 

Odp: Zgadza się. Poprawnie zrozumiał Pan treść licencji dla OEM System Builder.

 

 

Link to post
Share on other sites

Tak się zastanawiam ile osób czytało jakąkolwiek licencję instalowanego produktu - niek się nie zgłasza, tak myślałem. 

Prawda jest taka, że te wszystkie brednie (czyt. EULA) sa pisnae językiem prawniczym i dla przeciętnego użytkownika są nie do rozszyfrowania.

Zresztą jeśli chodzi o użytkowników domowych nie ma z tym takiego problemu bo nikt nie będzie wpadał na chatę sprawdzić czy Winda jest legalna.

Kiedyś ktoś próbował ustalić do czego jest przypisana licencja OEM - płyta główna, procek, dysk twardy czy może obudowa. No bo jak Ci się spali MOBO to masz kupić nowego Windowsa?

 

Moim zdaniem powinni wprowadzić coś takiego jak wersja Home - tak jak jest w przypadku Office'a

Link to post
Share on other sites

 

 

Zresztą jeśli chodzi o użytkowników domowych nie ma z tym takiego problemu bo nikt nie będzie wpadał na chatę sprawdzić czy Winda jest legalna.

 

Dokładnie. Nawet sam M$ umywa ręce i w przypadku sprawdzania komputera przez policję, wysyła ona zapytanie do M$ o legalność systemu. W odpowiedzi dostają, że nie interesuje ich użytkownik domowy, tylko firmy. (to tak w skrócie)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...