Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam, w tym poście chce opisać i zachęcić Was do przyjrzenia się naszemu dobremu poczciwemu Bitcoinowi i wszystkiemu co z nim związane. 

 

Będzie to opis punktowy więc umieszczę na początku spis treści:

 

I. Bitcoin wiedza podstawowa.

1. Co to Kryptowaluta?

2. Co to Bitcoin?

3. Największe zalety bitcoin.

4. Jak zdobyć monety?

5. Ceny Bitcoin.

II. Mining wiedza postawowa.

1. Co to Mining?

2. Zasady generowania monet.

3. Opłacalność miningu.

4. Samodzielne kopanie a praca w kopalni.

III. Zasady gry na giełdzie bitcoin.

1. Jak zarabiać na giełdzie bitcoin?

2. Zyski i straty.

3. Polecane giełdy.

IV. Inne kryptowaluty. 

1. Gdzie kupować?

2. Które się opłaca?

V. Przydatne linki.

1. Darmowe satochi.

2. Cotygodniowy przegląd informacji.

3. Giełda wszystkich giełd.

3. TOP 100 najbogatszych.

 4. Cała reszta bardzo przydatnych.

 

A więc zacznijmy od początku a więc zapraszam do lektury:

 

I. Bitcoin wiedza podstawowa.

 

1. Co to Kryptowaluta?

- Kryptowaluta( waluta kryptograficzna) jest to rozproszony system księgowy, bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu ("portfelami") w taki sposób, aby kontrolę nad danym portfelem miał wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego i niemożliwe było dwukrotne wydanie tej samej jednostki.

 

2. Co to Bitcoin?

- Bitcoin( skrót rynkowy BTC) Jest pierwszą i jak dotąd najpowszechniej używaną kryptowalutą, wprowadzona w 2009 roku przez osobę  (bądź grupę osób) o pseudonimie Satoshi Nakamoto. Odmiennie niż w przypadku większości walut, bitcoin nie opiera się na zaufaniu względem emitenta centralnego, tak więc przyrost nie polega na drukowaniu pustego pieniądza lecz na obróbce bloków zadań matematycznych upodabniając cały proces do wydobycia złota. Bitcoiny dzięki  kryptografii  nie mogą być fałszowane. System używa zdecentralizowanej bazy danych, rozprowadzonej pomiędzy węzłami sieci peer-to-peer do przechowywania transakcji.

//Mówiącprościej są to linijki specjalnego unikatowego dla każdego BTC kodu które nie maja namacalnej formy i są  przesyłane między użytkownikami, a dzięki działaniu z oprogramowaniem p2p (peer-to-peer) może zostać przesłany w każde miejsce świata z ogromną szybkością.//

 

3. Największe zalety bitcoin.

a) błyskawiczne transakcje w dowolne miejsce na świecie.

b) bardzo małe prowizję lub ich całkowity brak. 

c) anonimowość transakcji. 

d) brak pośredników przy przelewach. 

e) liczba monet jest ograniczona. Nie ma możliwości dodrukowania monet ponad ich maksymalną liczbę dzięki czemu bitcoin jest dużo bardziej odporny na inflację niż tradycyjne waluty.

f) bezpieczeństwo. Przy zachowaniu niezbędnych środków bezpieczeństwa i szyfrowaniu portfela poziom ryzyka utraty monet jest minimalny.

 

4. Jak zdobyć monety?

-Istnieją 2 podstawowe sposoby pozyskania tych monet, jednym z nich jest własny wkład pieniężny( zakup na giełdzie) a drugim własny wkład sprzętowy( użyczenie mocy obliczeniowej). W dalszej części poradnika opiszę te 2 sposoby.

 

II. Mining wiedza postawowa.

 

1. Co to Mining?

- Sieć bitoin jest siecią zdecentralizowaną i opiera się na  topologii p2p, czyli użytkownik do użytkownika. Nie ma żadnego centralnego serwera, który kontrolowałby poprawność transakcji, dlatego cały system opiera się na mocy obliczeniowej komputerów dowolnych użytkowników w sieci. Aby móc wykonać transakcję, użytkownik A rezygnuje z posiadania bitmonet dodając do nich klucz publiczny użytkownika B oraz podpisuje je własnym kluczem prywatnym, a następnie ogłasza wykonaną przez siebie operację w sieci p2p. Sieć sprawdza poprawność zastosowanych w transakcji podpisów cyfrowych oraz ilości monet przed jej zaakceptowaniem. Każdy użytkownik, który udostępnia moc obliczeniową swojego komputera, dzięki której możliwe jest wykonywanie transakcji, zostaje nagradzany nowymi monetami bitcoin. Monety te pochodzą z dobrowolnych prowizji z przelewów dokonywanych przez innych użytkowników oraz z puli wszystkich 21mln monet, które mają zostać wydobyte do 2033 roku.

  //W skrócie mining( kopanie) jest to proces  generowania nowych monet dzięki mocy obliczeniowej Twojego komputera wykorzystywanej  do szyfrowania systemu transakcyjnego//

 

2. Zasady generowania monet.

- Nowe monety generowane są po rozwiązaniu bloku BTC w ilości około 25 szt.( w chwili obecnej) przyptadającej na wszystkich górników aktualnie kopiących blok. Liczba górników ciągle się zmienia tek więc wprowadzono do systemu trudność określającą stopień szyfrowania danych( im większa trudnośc tym więcej potrzeba mocy obliczeniowej). Każdy blok jest generowany średnio co 10 minut, każdy węzeł bloków co 2016 bloków (około 2 tygodni). Zależnie od ilości górników( ich mocy) bloki w sieci  po rozwiązaniu całego węzła pojawiają się wolniej lub szybciej co wiąże się z zwiększeniem lub spadkiem trudności wydobycia.

 

3. Opłacalność miningu.

- Do obliczenia zysków dla zwykłych koparek ( kart graf)służy kalkulator: "http://www.bitminer.pl", są tu wzięte pod uwagę głównie karty czerwonych ponieważ tylko one nadają sie do kopania. 

 

4. Samodzielne kopanie a praca w kopalni.

- Nawet przy darmowym prądzie i dużej ilości zwykłych koparek kopanie samemu jest nie opłacalne. Co zrobić w takim przypadku? - Mozna przyłączyc sie do kopalni albo zakupic odpowiednie układy do tego przeznaczone. W przypadku 1 opcji jest o tyle łatwiej że nasze karty nie będą do skreślenia tylko połączą moc z innymi w kopalni co przyśpieszy wydobycie lecz także podzieli zysk prze każdego górnika, natomiast w 2 opcji będziemy potrzebowali zakupić odpowiednio przygotowane komputery (np. AntMiner S2, Scrypt ASIC Miner) do kopania które służą tylko i wyłącznie do tego a cena takich układów waha się około kilku tyś $.

 

III. Zasady gry na giełdzie bitcoin.

 

1. Jak zarabiać na giełdzie bitcoin?

- Jak na każdej giełdzie, krótko pisząc kupować tanio sprzedawać drogo. Do tego przydana jest kontrola rynku i częste czytanie informacji oraz obliczanie prognoz. Dla osób nie chcących się w to bawić istnieją specjalne serwisy prognozowe.

 

2. Zyski i straty.

Zyski mogą być spore ale głównie zależne od wkładu. Wahania są niczym nie ustalane i zależą tylko od tego czy ktoś kupuje lub sprzedaję więc mogą sięgać nawet kilkaset zł w ciągu 24h. Daję to ogromne możliwości zarobku ale też strat. Należy pamiętać, że cena istnieje puki ktoś kupuje w razie braku chętnych waluta umrze.

 

3. Polecane giełdy.

 

Polskie

 

pln.bitcurex.com

ebitex.pl

bitbay.pl

eubitcoins.eu

nevbit.com

btcidea.eu

bitorado.com

autovaluta.com

bitalo.com

bitmarket.pl

bitmarket24.pl

bitmaszyna.pl

 

Giełdy zagraniczne

 

bitstamp.net 

kraken.com 

btc-e.com 

cryptsy.com 

 

IV. Inne kryptowaluty. 

 

1. Gdzie kupować?

-Ja korzystam z giełdy mintpal.com, ze względu na duży obrót w dobę oraz dostępności większości istniejących kryptowalut. Istnieje także giełda https://www.cryptsy.com posiadająca wszystkie istniejące kryptowaluty. 

2. Które się opłaca?

- Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami, ja kieruje się zawsze aktualnym trendem czyli obrotem na 24h danej waluty. 

 

 

 

V. Przydatne linki.

 

1. Darmowe satochi.


2. Cotygodniowy przegląd informacji.


3. Giełda wszystkich giełd.


3. TOP 100 najbogatszych.


4. Cała reszta bardzo przydatnych.


 

Bibliografia:

a) bitcoin.pl

b) wikipedia.pl

Link to post
Share on other sites
  • 8 lat później...
  • adivxv zamknął ten temat
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...