Skocz do zawartości

Uniwersalny monitor dla studenta


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez drachenfeles,

Recommended Posts

Witam, stoję przed zakupem nowego monitora. Kiedyś już mi doradziliście i byłem zadowolony, niestety monitor uległ uszkodzeniu mechanicznemu. Kwota jaką mogę wydać na monitor to 800-2100zł. Poszukuję złotego środka, który będzie kompromisem pomiędzy wordem/internetem/grami/filmami.

 

Nie jestem żadnym zapalonym graczem i nie mam tzw. "parcia na ultra", gdy mam trochę wolnego czasu lubię sobie pograć w najnowsze tytuły. Monitor głównie będzie służył do internetu oraz word-a, exela itp. Ponadto kilka razy w tygodniu lubię sobie obejrzeć film na komputerze.

 

Odległość w jakiej siedzę od monitora to około 80-100cm. W pokoju posiadam dobre oświetlenie za dnia, w nocy używam lampki nad monitorem. Najbardziej skłaniam się ku monitorom o rozdzielczości większej niż fullhd. Zależy mi na wygodnej pracy z otwartymi 2 oknami.

 

Od 2 tygodni stale przeglądam dział monitory, lecz większość tematów niestety dotyczy monitorów do gier.Jeśli chodzi o rodzaj matrycy to tutaj mam dylemat. Jako że poszukuje uniwersalnego monitora skłaniałbym się bardziej do konstrukcji z matrycą amva, ale nie odrzucam IPS/PLS. Ponadto zależałoby mi na zakupie monitora z funkcją flicker-free.

 

Kolejnym problemem w wyborze jest rozdzielczość, głównie zastanawiam się czy iść w kierunku 1 monitora o rozdzielczości 2560x1440 i przekątnej ekranu 27"  lub wybrać egzotyczny format 21:9 29". Pod uwagę brałem także możliwość zakupu 2 monitorów fullhd lecz w grach podział na 2 nie wygląda ciekawie,  a na 3 monitory niestety mnie w tym momencie nie stać, chyba że warto wstrzymać się z zakupem na jakiś czas i dołożyć gdy uzbieram odpowiednią kwotę.

 

Monitory które brałem pod uwagę:

Rozdzielczość 2560x1440

  • Benq  BL2710PT
  • LG 27EA83R-D
  • Iiyama XB2776QS

Rozdzielczość 2560x1080

  • NEC EA294WMi
  • LG 29EA93-P
  • Dell U2913WM

Rozdzielczość 1920x1080

  • 2x Dell U2414H
  • 2x Iiyama XB2483HSU-B1
  • 2x Iiyama XB2783HSU-B1

Opcja z zakupem za 2 miesiące

  • 3x Benq GW2760HS
     

Liczę na waszą pomoc bo mętlik już mam duży i nie wiem czy dobrze kombinuje.

Link to post
Share on other sites

Z zaproponowanych przez Ciebie modeli przypadł mi do gustu szczególnie VP2772, nie posiada  flicker-free ale przy obniżeniu jasności migotanie jest bardzo wąskim zakresie więc raczej problemu z migotaniem nie powinienem miec. Ponadto posiada przyzwoitą czerń i równomierność podświetlania panelu i zadowalające czasy reakcji matrycy 8,8ms według tftcentral.co.uk. Niestety zauważyłem problem z dostępnością tej marki w Polsce. Dostępny jest tylko w Alternate za 2149zł. Obawiam się gwarancji tego modelu i nic nie wiem o sklepie, który go oferuje. A zależałoby mi na odbiorze osobistym i obejrzeniu przed zakupem.

 

NEC EA274WMi trochę poza budżetem prawie 2500zł. Co do Asusa to na tftcentral.co.uk piszą że jest PWM, więc odpada.

 

2560x1440 to najlepszy kierunek w moim przypadku? Czytałem kilkukrotnie twój poradnik i pamiętam, że do pracy z tekstem zalecasz plamkę wielkości 0,27~0,28. Plamka w 2560x1440 to 0,233 ale rozumiem, że jest jakiś sposób aby tekst był bardziej czytelny przy tej wielkości plamki? Odległość 1m to sporo na tak drobną plamkę. Dlatego zastanawiałem się też nad opcją Multidisplay z 27" monitorem z plamką wielkości 0.311 żeby wszystko było ładne i czytelne?

 

Co możesz też powiedzieć o wynalazkach typu 21:9?

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

z plamką zgadza się, jest to pewne przeciwwskazanie, natomiast IMO wygodniej pracować na jednym wyświetlaczu (za to siąść bliżej) niż na dwóch, zwłaszcza takich dużych, ale to trochę indywidualna kwestia

co do gwarancji viewsonic najlepiej zapytaj polskiego dystrybutora tej marki, firmę ViDiS

 

a 21:9 to proporcje kinowe, dobre jak się chce oglądać BD, takie jest moje zdanie

Link to post
Share on other sites

Rozumiem, a zaproponowane przeze mnie modele 2560x1440 są złe, że o nich w  ogóle nie wspomniałeś? Właśnie doczytałem, że ten vievsonic jest PWM ale działa w zaskakująco dużą częstotliwościa 17500Hz, nie ma flicker-free ale po obniżeniu jasności do 50% czy 0% migotanie występuje w bardzo wąskim zakresie.

 

Niestety wyskoczył błąd w ceneo po wpisaniu VP2772 wyskoczył mi link do VP2770 do alternate... Więc VP2772 raczej nie dostanę w Polsce :/

 

Jeśli już iść w multidisplay to lepiej wybrać monitory 24"? W multidisplay kusi mnie tylko w przypadku 3 monitorów i rozdzielczości 5760x1080. Niestety nie posiadam takiej kwoty, żeby od tak kupić sobie 3 monitory i walnąć je na biurko. Do internetu i worda w zupełności wystarczyłyby mi 2 ale granie na 3 prawdopodobnie jest przyjemnością.

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

Odpuszczę sobie multidisplay, za dużo zabawy i za wysoki koszt.

 

Teraz kwestia jaki monitor 2560x1440 wybrać.

NEC EA274WMi za drogi i prawdopodobnie jak mniejszy brat z PWM

LG 27EA83R-D niestety PWM

Asus PB278Q jak wyżej

HP Z27i niestety nic nie wiem na jego temat, brak testu na tftcentral, a prad.de tylko za opłatą.

 

Najbardziej skłaniałbym się ku Viewsonic VP2772 który przypadł mi do gustu szczególnie dzięki Hi Frequency PWM. Problemem jest to że nie widzę go w żadnym sklepie. A ceny za granicą nie napawają optymizmem prawie 1000$.

 

Opcjonalnie Benq BL2710PT oraz Dell U2713HM chyba, że jest coś innego do wyboru najlepiej z HFPWM i nie koniecznie 2560x1440?

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie
NEC EA274WMi za drogi i prawdopodobnie jak mniejszy brat z PWM

 

tak ale o częstotliwości 20kHz (czyli twój HFPWM), to trochę inna rozmowa niż 240Hz w EA244WMi natomiast też mi się wydaje, że najlepszą opcją byłby viewsonic

Link to post
Share on other sites

Niestety nie znalazłem testu z EA274WMi, ale cieszę się, że wspomniałeś o 20kHz, w tym momencie wstrzymam się na chwilę z zakupem i dozbieram odpowiednią sumę do NEC-a. Viewsonic za drogi według mnie, a odsyłanie z powrotem zza granicę gdyby trafiła się słaba sztuka to za drogi biznes.

 

Aktualnie siedzę na starej TN-ce z CCFL za którą kilka lat temu dałem prawie 1000zł i w moim odczuciu wygodniej na tym monitorze się pracuje niż jeżeli na IPS w-led który wręcz wypala oczy na minimalnej jasności. Dlatego zaciekawił mnie dzisiaj Hi Frequency PWM, które podobno jest lepszym rozwiązaniem niż jeżeli rozsławione flicker-free.

Edytowane przez FeelFree
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...