Skocz do zawartości

Co to za bejca? Ile kosztowałby taki stół na zamówienie?


Recommended Posts

Witam,

 

Wiem, że mamy kilku fachowców-stolarzy na tym forum, chciałbym się spytać, co to za bejca? Jak to jest malowane? http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/20184084/

 

Mam taki stół w jadalni, ale jest bardzo przyjemny dla oczu, bardzo solidny, bardzo miły w dotyku. Myślę nad zamówieniem w jakimś warsztacie takiego stołu, służącego mi jako biurka pod komputer. Wymiary wys. 70-80 cm, szerokość: 70-80 cm, długość 170-180 cm. 

Ile kosztował by taki stół? 4 nogi, blat, żadnych udziwnień. Może ewentualnie jakaś mała szufladka od dołu blatu. Jak bardzo cenę zmieniłaby taka szufladka?

Mogę porobić zdjęcia temu stołowi z jadalni.

Edytowane przez BumCykCyk
Link to post
Share on other sites

Blat jest wykonany z prostopadłościennych kołków sosnowych a łączenia i elementy rozporowe to brzoza.  Kosztu Ci nie podam nawet w przybliżeniu bo ceny są tak różne jak miejsca w których to zamawiasz.
Stemple/deski (blat) to w pierwszej kolejności wybór, czy chcesz strugane czy klejone, następnie czy chcesz bezsęczne czy normalne. Na koniec pozostaje grubość, od 20mm do 45 mm.
deski 1m2:
Wersja 1. 180-350 zł
Wersja 2. 110-200 zł

Wersja 3. 58-90 zł

Wersja 4. 60-160 zł
To tylko poglądowe ceny i w stolarni do której sie udasz ceny mogą być w tym zakresie lub poza nim. Pamiętaj o takim zakresie 15% bezpieczeństwa (zapasu) powierzchni. Nie zawsze da się spasować elementy do siebie i cześć trzeba odciąć, a ta potem już raczej nie spasuje do niczego innego przy wykonaniu. Przykładowo wychodzi Ci że łącznie na biurko potrzeba tych 2,5 metra kwadratowego drewna, lepiej kupić 3 żeby obyło się bez niespodzianek. Jak zostanie coś większego to zawsze na uzupełnienie ewentualnych szkód w przyszłości zostanie.
Nogi można wykonać z prostopadłościanów albo ćwierćwałków lub wałków, które są sprzedawana  "z metra cięte" .

Ostatecznie cena wyrobu i usługi będzie w głównej mierze zależała od tego co będziesz chciał otrzymać. Wyszlifowanie, oczyszczenie, zaimpregnowanie, stolarka estetyczna i wykończeniowa to koszty których nie unikniesz ale to czy nogi np. mają być cylindryczne z tłoczeniem to już dodatkowe koszty.  Sposoby łączenia, zakładka (blat), zbijane na klin ( blat), klejone prasą (blat), skręcane (nogi - blat), kołki itd. Wszystko to też ciężko określić kosztami bo każdy da Ci inny kosztorys swoich usług. 
Na temat wykończenia całości, nie pomogę bo nie mam pojecia czego użyli na tej sośnie/brzozie. Raczedj nie robili tego ręcznie, drewno było prawdopodobnie podciśnieniowo (seryjnie/ grupowo) pryskane albo kąpane w zbiorniku. Istnieje też metoda (nie znam nazwy) waporyzacji "bejcy" i odprowadzenia tego do pomieszczenia gdzie drobinki przylegają do materiałów w nim się znajdujących. Można tak masowo robić setki elementów ale jest to kosztowne i w pojedynkę nieopłacalne (ale ikea może to stosować - nie wiem) .

Szufladka zmieni cenę tyle ile trochę w kosztach usługi montażu i tyle ile dodatkowy metraż drewna. Plus rolki,zawiasy, prowadnice, uchwyt czy co tam będziesz chciał otrzymać.
Meble na zamówienie nie są tanie, (w przeciwieństwie do masowo wyrabianych do sklepów meblowych czy ikea/castorama itd). Proponował bym wyszukać u siebie w miejscowości/okolicach stolarni/stolarza i wypytać o ceny podając typ materiału i zakres wykonania. Spytaj też o koszty samego amteriału bo może zdarzyć się tak że lepszą opcja będzie pojechać do tartaku, zamówić "surówkę"
nieobrobione stemple/deski i to dopiero oddać do przetworzenia i wykonania dla stolarni/stolarza.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki wielkie. Tak się składa, że mam 5 nóg z litej sosny bez żadnej ingerencji z otworami montażowymi, niestety nie ma ich IKEA w Polsce już w ofercie. http://www.ikea.com/us/en/catalog/products/20146105/ Można je wykorzystać. Z nieobrobionymi deskami chyba nie będzie problemu, tata zamówi u stolarza z kopalni :) Dzięki jeszcze raz. Normalne, z sękami będzie ok. Tylko chodzi tu o takie sęki, że je widać, czy że jest duży ubytek w drewnie? 

 

Czym się różni klejone od struganego?

Edytowane przez BumCykCyk
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...