Skocz do zawartości

Kompuś


Recommended Posts

Zmien dilera dzieciaku i nie ucz ojca dzieci robic. Na froncie zaraz za przednimi wentylami jest klatka na dyski i nie hamuje powietrza tak jak twierdzisz ale przy 1300 obr slychac jest szum. Przeczytaj sygnature jaki mam sprzet bo albo kulejesz na jedno oko albo nie byles na terapii u psychiatry bo wylowilas z mojej sygnatury obudowe ale z reszta masz problem. Zapisz sie do Monar-u tam Ci pomoga. Albo przybliz sobie monitor zeby zrobic duze litery

Link to post
Share on other sites

Ogarnij emocje ;)

 

Nie wiem czy jest sens chwalic sie 60* przy takim procesorze, ja przy 2500K podkreconym do 4.5ghz mam nizsze (takie uroki Twojego pseudo lc, cooler za 150zł radzi sobie duzo lepiej przy 800rpm).

 

Co do wzorku, u mnie jest z nim rewelacyjnie, psychiatry nie potrzebuję (ale to moze byc dobra opcja dla Ciebie), a monitora 27" nie potrzebuje przyblizac :)

 

Ps, jezeli 1300rpm przy tym wentylatorze to lekki szym to po drodze do psychiatry proponuje odwiedzic laryngologa.

Edytowane przez shiftanc
Link to post
Share on other sites

 

 

Nie wiem czy jest sens chwalic sie 60* przy takim procesorze, ja przy 2500K podkreconym do 4.5ghz mam nizsze (takie uroki Twojego pseudo lc, cooler za 150zł radzi sobie duzo lepiej przy 800rpm).
Mowa tu o temperaturze rdzeni mierzona real tempem. Ogolnej temperatury procka sie raczej nie podaje bo ona jest rozna w zaleznosci od modelu i producenta plyty glownej
Link to post
Share on other sites

Mocno sugeruję podniesienie poziomu dyskusji. Zarówno pod względem merytorycznym, jak i pod kątem pisowni.

 

 

 

też mam Brutusa M23, świetna obudowa w swojej klasie cenowej.

 

Nie. Zalman Z3 kosztuje mniej więcej tyle samo, a jest lepszy pod każdym względem. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dosc juz bylo przegadywania na temat SPC i nudne to jest. Jednak niektorym odpowiada wsadzac kij w mrowisko gdy tylko zobacza ze ktos dysponuje czyms od SPC. Co do ukladania kabli tez nie ma to znaczacego wplywu na temperatury komputera i znaczaco nie pogarsza cyrkulacji powietrza.

Link to post
Share on other sites

 

 

Co do ukladania kabli tez nie ma to znaczacego wplywu na temperatury komputera i znaczaco nie pogarsza cyrkulacji powietrza.

Może i drastycznie nie zwiększa temperatur, ale bajzel w kablach sprawia, że komputer wygląda jak "psu z gardła wyjęty", jest trudniejszy dostęp do komponentów, bo trzeba przebijać się przez kablową dżunglę w obudowie,a wywalone do środka kable stają się kolejnym miejscem tworzenia kurzowego dywaniku. Przecież skoro ludzie układali kable w obudowach jeszcze przed boomem na budy z oknem i otworami na zarządzanie okablowaniem, to coś w tym musi być ;).

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Jeżeli ma wentylatory ustawione na 2000rpm to może tam trochę powietrza przejdzie, co do tej fizyki, nie jest to powiedziane, gdyby obudowa była szczelna w 100% to bym się zgodził, jednak tutaj jest tyle szczelin i innych różnych rzeczy, że nie jest to powiedziane. Także te prawa fizyki zachowaj dla siebie
 Jak ma na 500 to też przejdzie. Tak jak pisałem, porównaj wolną przestrzeń pomiędzy kablami z powierzchnią wentylatora. Skoro przestrzeń za wentylatorem jest większa wielokrotnie niż wentylatora to nie ma żadnego znaczącego ograniczania przepływu. Dalej tej prostej fizyki nie rozumiesz i bzdurzysz o hermetycznej ścianie z kabi której tam nie ma.

 

 

 

Nie. Zalman Z3 kosztuje mniej więcej tyle samo, a jest lepszy pod każdym względem.
Zalman Z3 to nowsza konstrukcja od Brutusa M23. Jest trochę lepsza ale i trochę droższa. Jak już ktoś ma M23 to zmiana na Z3 nie ma żadnego sensu, to jest ta sama klasa w nieco innym (lepszym/gorszym) wydaniu.
Link to post
Share on other sites

Zalman Z3 to nowsza konstrukcja od Brutusa M23. Jest trochę lepsza ale i trochę droższa. Jak już ktoś ma M23 to zmiana na Z3 nie ma żadnego sensu, to jest ta sama klasa w nieco innym (lepszym/gorszym) wydaniu.

 

Zmień i potem oceniaj bo jak zwykle jesteś w błędzie.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Tak czytam i czytam i dochodzę do wniosku ze niektórzy to spali na fizyce w liceum.

 

Tzn.? uważasz, że kto ma racje?

 

 

Bez sensem w Twoim ustawieniu wentylatorw jest to, je tylni kręci sie szybciej od przednich. Daj przednie na 1300, tyl na 900 a gore na 600, o ile nie przeszkadza Ci predkosc tych przednich. Takie ustawienie jak masz teraz jest kompletnie bezsensowne.

 

 

Od siebie dodam, że u mnie jest 5 wentylatorów na chłodnicach 3x120mm i 2x140mm wszystkie ustawione na 500obr./min, wszystkie wyciągają powietrze z obudowy :D . Czyli można powiedzieć, że przepływu powietrza nie ma żadnego,  więc myślę, że trochę za bardzo się przejmujesz tymi wentylatorami.

Link to post
Share on other sites

Jak pisałem że coś zmieniam, to mało kto się odzywał, a wystarczyło kilka dni nie być na forum i o jaka zażarta dyskusja się toczy o przepływ powietrza :D

Niedawno (kilka dni temu wreszcie paczka z chin przyszła) wymieniłem w kieszeni HDD złączkę:

http://i.imgur.com/pA3R9Am.jpg

standardowo była na stałe połączona z kablem zasilania i tym czerwonym danych. Wolałem mieć zwykłą przejściówkę męsko-żeńską, co pozwoliło mi podpiąć pod kieszeń ładniejsze kabelki.

 

Tak więc nowe zmiany:

-wymiana w/w złączki

-wymiana kolejnych kabli zasilania SATA na oplecione (nudziło mi się w podróży więc miałem czas na (o)ploty) :)

-zainstalowanie filtrów przeciwkurzowych do wentylatorów 92 mm z boku obudowy

-zasłoniłem też jeden z otworów na kable przedniego panelu, by powietrze nie było zasysane ze środka przez przedni wentylator

-odwróciłem wentylator 120 mm z boku obudowy, tak by nie dmuchał na kartę graficzną a wyciągał z niej ciepłe powietrze. W ten sposób mam przewiem do obudowy z drugiego boku i z przodu, a wyciąg z tyłu i pierwszego boku. 

I moja teoria się sprawdziła. Procesor nie jest teraz zarzucany ciepłym powietrzem z karty i znacząco zmieniła się jego temperatura przy maksymalnym obciążeniu platformy.

Przed zmianą kierunku przepływu:

CPU: 62*C GPU: 78*C

Po zmianie kierunku przepływu:
CPU: 54*C GPU: 79*C

(wygrzewane Furmarkiem)

W idlu procesor jest chłodniejszy o 2*C

 

Nowe zdjęcia wnętrza:

http://i.imgur.com/2r1m5zn.jpg

 

http://i.imgur.com/juZuyY7.jpg

Zdjęcia robione niestety teraz przy świetle z LEDówki, nie lustrzanką z flashem, więc nie oczekujcie głębu ostrości. Na żywo "więcej widać".

 

I rozwiewam wątpliwości co poniektórych odnośnie "blokowania przepływu powietrza przez kable". Właśnie tego chciałem uniknąć  stąd moje oploty, stąd okrągłe kable danych SATA i układanie tego wszystkiego w przyzwoity sposób, oczywiście poza samym wyglądem. Za przednim wentylem jest dużo miejsca i nic w zasadzie nie blokuje przepływu, nawet HDD dałem na dół. Bocznych wentylatorków Enermaxa też nic nie blokuje.

Kwestia ciszy? - po to jest regulator obrotów, a w zasadzie dwa. Słychać jedynie delikatny szum powietrza. Jedyne co mi przeszkadza to piszczące cewki zasilacza, ale to się kiedyś zrobi tj. zaleję je sylikonem któregoś razu.

Po co tyle wentylatorów? - bo lubię :) A w zasadzie to procesor będzie wymieniany na QX9650 i podkręcany. Chłodzenie i odpowiedni przepływ powietrza się przyda.

Ale zanim kupię ten procesor zrobię całkowity porządek z kablami zasilacza. Tak jak wcześniej wspominałem będą one skrócone (obecnie nadmiar plącze się w najwyższej zatoce 5,25") i oplecione, Ale obecnie najbardziej priorytetową sprawą jest kabelek MOLEXowego zasilania kontrolera USB 3.0. Te końcówki molex zlokalizowane z przodu to tylko tymczasowe rozwiązanie. Tak to nie będzie, ale musiałem zostawić, bo mam tylko 30 cm przedłużkę MOLEX'a i najzwyczajniej nie sięga ona drogą którą chciałbym ją poprowadzić do szczytu obudowy.

 

Zmiany w tym komputerze to nie rewolucja ) Będą się toczyć powolutku :) W miarę funduszy i wolnego czasu. Nie wiem jak wy ale mam do komputerów wiele sentymentu. Dlatego nie była w nim wymieniana płyta główna, czy obudowa. Rozwijam to co mam, nawet jeśli mniej opłaca się t finansowo. Chociaż z drugiej strony wymiana tej platformy na oczko wyżej jest całkowicie nieopłacalna, bo wiąże się ze zmianą MOBO, RAMu, CPU i w zasadzie wtedy wypadałoby zainwestować w lepszą kratę graficzną. Karta USB przestałaby być potrzebna, a chłodzenie procesora też nie wiem czy by pasowało do nowej podstawki. Jeśli miałbym inwestować w nowości to tylko nowości i składanie nowego komputera od początku, ale gdy to będę robił to z konkretnym zapasem pieniędzy.

 

W Kompusiu ;) jest jeszcze co robić :)

Link to post
Share on other sites
  • 2 miesiące temu...

W jakim niby celu? Do zabezpieczenia bocznych wentyli? Kupiłem już filtry siatkowe i bardzo średnio to wygląda, że nawet nie pokazuję. Nie dość, że są grube, to jeszcze nie da się zniwelować szczelin na krawędziach, chyba, że by czymś wypełnić. Mam zamiar zrobić własne na bazie stalowej tkaniny o oczku 0,5 mm + materiał z pończochy :) przymocowane od środka obudowy - albo do wentyla, albo raczej do ścianki obudowy.

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Kupiłem już trochę uszczelek. Na razie jeszcze nic nie robię, bo zbieram, że tak powiem stuff. W ogóle kombinowałem co tu z tymi kablami zrobić i wymyśliłem, by zrobić "samodzielnie" piwnicę na zasilacz, znaczy zlecić jakiemuś majstrowi od blach by "zagiął" i zespawał mi prostopadłościan o ściance 1 mm, a resztę sam już zrobię, bo nabyłem Dremelka :) Odżałowałem nieźle kasy i zamiast kupić Xeona to wydałem na niego, ale mam nadzieję, że zapracuje na siebie.

http://i.imgur.com/fSeyZl7.jpg

 

A to bardzo schematyczny projekt piwnicy (błąd wysokość to 10-12 cm):

http://i.imgur.com/yC34Aez.jpg

 

To szare byłoby zdejmowane jak bok od obudowy. Mam zamiar ją przymocować pod moją obecną obudową śrubami i spłaszczonym łebku w miejscu obecnych nóżek, któreż to bym przemontował oczywiście na spód. Z przodu dałbym zaokrąglony "front plate" wykonany z żywicy poliestrowej

http://i.imgur.com/rmLjoSF.jpg

albo zrobił filtr meshowy z pomalowanej siatki (która została kupiona na robienie filtrów do obecnych wentyli)

http://i.imgur.com/lpax0xt.jpg

 

W sumie jeszcze pomyślę - na razie priorytet - wynaleźć piwnicę. A może z jakiejś starej obudowy zrobić?

 

Czepię się jeszcze zasilacza i zakleję wszystkie piszczące cewki, więc w ruch pójdzie żywica epoksydowa

http://i.imgur.com/kcjFhO8.jpg

 

Idąc w stronę chłodzenia mam zamiar wszystkie wentylatory pomocować na kołkach, bo ze śrubami to tylko użeranie się.

http://i.imgur.com/TYzCrpu.jpg

 

No i oczywiście uszczelki o których mowa od początku była - zamontuję wokół otworów na wentyle tą cienką by zakryć krawędzie, a te grube pójdą na uszczelnienie frontu, tak by tylko świeże powietrze mogło być pobierane z od dołu przedniego panelu i przez filtry.

http://i.imgur.com/2xCXra3.jpg

 

Przy okazji Gelidzik wpadł mi w szpony jak składałem komputer dla brata:

http://i.imgur.com/sLokf1M.jpg

 

Jednak najprędzej z tego wszystkiego to zamontuję chłodzenie na chipset, bo aż parzy obecny radiator (praktycznie nic na niego nie dmucha (poza ruchami powietrza w obudowie) - stąd problem po wymianie chłodzenia CPU, a odkryłem dopiero niedawno)

 

http://i.imgur.com/MlLKJgk.jpg

 

A reszta będzie czekać dopóty nie zrobię piwnicy i nie pomaluję obudowy od wewnątrz. Myślę, by pomalować ją na biało lakierem Motip, a resztę wnętrza urządzić w czerni i srebrze.

 

Może idzie to wszystko w bólach i cierpieniu, ale jeszcze zobaczycie :D (Mam nadzieję, że tylko ta piwnica mi jakoś porządnie wyjdzie, w sumie to tylko prostopadłościan, ale trzeba go tak dopasować, by nie odróżniał się mocno od obecnej obudowy).

Edytowane przez KIciulek
  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

I teraz wkrocze JA :D Nie wydaje Ci sie ze to jest przerost formy nad trescia ?? Kupiles dremela i inne duperele zamiast kupic nowa wieksza obudowe :) Szalu juz obawiam sie ze w tej budzie wiekszego nie bedzie :/ Ja tez chcialem robic spektakularne modyfikacje ale gdyby mi przyszlo skompletowac sprzet do tego to bym sobie za ta kase LC zalozyl albo platforme zmienil na nowsza :) Ale skoro juz kupiles to kombinuj obym sie mylil ...:P

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...