Skocz do zawartości

Kompuś


Recommended Posts

Ale co mi to da? Jeden już siedzi tam. Jak to nie kable zasilania dysków tyle zajmują a nieużywane kable od zasilacza. Najchętniej bym je poucinał i tyle :D Eh... modularne zasilacze... nigdy więcej zwykłego! Jeszcze będę walczył. Spróbuję je wszystkie na raz spiąć jeszcze dodatkowo, a nie tylko każdy z osoba i dopiero wtedy odprowadzać przedłużkami zasilanie do komponentów. Mam nadzieję, że te przedłużki mi będą tylko wtedy dostawać. Już mam plan :)

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

//

Aaaa, źle Was zrozumiałem! :) Myślałem, że chodzi o przeniesienie dysków w 5,25! Natomiast pomysł z wrzuceniem kablowiska na nagrywarkę jest genialny! Wszystko tam upchałem, brakuje mi tylko trochę cm przedłużki molex do karty USB 3.0, ale i wcześniej brakowało, mam zamiar kupić.

Nowe zmiany:

-przestawiłem ułożenie napędów w zatokach 5,25 i zrobiłem wreszcie porządek z kablami

-wyciąłem otwory na 2 wentylatory Enermax t.b. silence 92mm i oczywiście je tam zamontowałem.

Zapomniałem tylko, że ściankę obudowy się przesuwa by zamknąć i teraz ciężko ją założyć/zdjąć, bo wentyle zahaczają przy tym procesie o płytę, ale na szczęście nają wcięcie i jak się MOBO w nie wsunie to da radę :) Tak czy inaczej jak założyłem, to nie chciało mi się już zdejmować, by zrobić zdjęcie jak wyprowadziłem kable wentylatora (oczywiście w górę - nad napęd DVD). Akurat fajną szczelinę znalazłem w rogu obudowy (tyle lat razem, a nowe rzeczy w niej odnajduję) :D

-zrobiłem oplocik na drugi kabelek zasilania SATA.

-kosmetycznie dowierciłem jeszcze 2 dziury na mocowanie wentylatora z pierwszego boku, tak by już 4 były

-kupiłem przejściówkę SATA męsko-żeńską do szuflady HDD od której odchodzi standardowo na stałe zamontowany czerwony kabel danych, dzięki temu będę mógł podłączyć ją owalnym czarnym kablem. Czekam na paczkę.
http://i.imgur.com/pA3R9Am.jpg

 

Nowe fotki:

http://i.imgur.com/E14GZhv.jpg

 

http://i.imgur.com/4SInnnn.jpg

Kable idą bardziej od przodu, ale za nimi jest teraz sporo miejsca, nie wspominając o suficie, cały wolny!

 

Pomimo tego, że udało mi się wywalczyć miejsce w obudowie zapychane przez kable zasilacza, to teraz pora ich oploty. I przerobię go na semi-modularny. Np. kabel z molex'ami mam tak: zasilacz-kabel 50cm-złącze-kabel 15cm-złącz-kabel 15cm-złącze- kabel 15cm-złącze. Połowa jest nieużywana i zapewne nigdy nie będzie. Zrobię tak: zasilacz-kabel 50cm-złącze-kabel 1cm-złącze-kabel 1cm-złącze-kabel 1cm-złącze. Tak samo ze złączami SATA oraz zasilania karty graficznej i od razu sobie to wszystko oplotę. Teraz gdybym nie robił takiego czegoś, saciaków nie mógłbym opleść, chyba, że tym moim sposobem ze sznurkiem, bo są zamontowane na stałe. To samo trzeba zrobić z kablami regulatora obrotów - skrócić i opleść. Nie wspominając oczywiście o zasilaniu płyty głównej :) Toć na to pójdzie z 25-30m oplotów :D Doliczyć złącza i piny... Koszt jest, tak więc poczeka sobie Komputerek trochę na realizację tego planu.

 

A i jeszcze... jakie filtry przeciw-kurzowe pozakładać na wentyle? Jakieś komercyjne rozwiązania czy "domowe" sposoby + grill?

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Po co kupujesz takie wentylatory do tak tragicznej obudowy? Lepiej byś odłożył pieniądze z wentylatorów na porządną budę i by był dużo lepszy efekt, tu na nic nie ma kompletnie miejsca, a wszystkie przewody i tak hamują przepływ powietrza.

Link to post
Share on other sites

wentylatory i chlodzenie po upgrade configu nie znikna wiec chlopak zainwestowal teraz a pozniej bedzie korzystal jak jednostce przybedzie mocy :) A tak serio te enermaxy sa przeciez ciche wiec jaki halas ? Moze wszystko ma obroty na LOW i jest cicho a przy tym wydajnie? Bez sensu sie czepiac tego ze  zrobil i ma to co chcial. Mosze nastepny mod jaki wykona bedzie "lepszy"

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

Liczy sie pomysl i to ze mogl pojsc na latwizna kupujac nowa obudowe a jednak wybral to co wybral :) Te enermaxy sa jak felgi z auta oblednie wygladaja sam mam i designe caly czas cieszy oko :D

 

Głupie gadanie, kupując lepszą obudowę to nie jest "iść na łatwiznę", żaden modder nie kupował by wtedy lepszych obudów tylko właśnie takie za dyche. Tutaj nie ma co robić, blacha strasznie się wygina, przewiewu żadnego, szkoda roboty. Po kupnie lepszej obudowy jest co modować, przykład w setkach tematów w tym dziale..

Link to post
Share on other sites

 

 

przewiewu żadnego

 

4 wentyle w obudowie i zadnego przewiewu? kolega fenio stwierdzil ze

 

 

Jeden z tyłu dał by radę nawet w największe upały
 

 

A Ty mu kazesz przewiewna bude kupowac bo Tobie sie mod nie podoba i masz inne standardy. Latwo sie rzadzic nie swoimi pieniedzmi i pomyslami. 

Link to post
Share on other sites

Kabli nie ma się co czepiać, ładnie puszczone przy koszykach na napędy. Okrągłe kabelki w ładnych oplotach to nie są płaskie taśmy IDE które znacznie ograniczały przewiew. Nie każdy musi iść z (dziwną według mnie) modą na chowanie wszystkich kabli tak jak by kabel w komputerze był czymś nienormalnym i brzydkim  :roll: Dziwie się tylko ilością wentylatorów i wielkością chłodzenia CPU, jeśli to nie jest zaplanowane na zmianę platformy ze znacznie wyższym TDP to taki mod jest głównie dla wyglądu. Każdy wentylator to hałas, może być niewielki ale i tak większy od braku wentylatora czyli ciszy :) Wentylator poza powietrzem tłoczy do obudowy kurz, więcej wentylatorów = więcej kurzu. Nie ma filtrów doskonałych, każdy trochę syfu przepuszcza.

 

Co do strony technicznej to wycinanie w ten sposób jak na zdjęciach górnego otworu na wentylator zawsze powoduje gięcie blachy. Przerabiałem to kiedyś u siebie i po prostu nie da rady przy pomocy wiertarki wyciąć tego w sposób prawidłowy czyli bez zniekształceń blachy. Do takich wycinanek niezbędna jest multiszlifierka np. Dremel z odpowiednią tarczą do cięcia blachy i nakładką do szlifowania.

Edytowane przez Fenio
Link to post
Share on other sites

4 wentyle w obudowie i zadnego przewiewu? kolega fenio stwierdzil ze

 

 

 

 

A Ty mu kazesz przewiewna bude kupowac bo Tobie sie mod nie podoba i masz inne standardy. Latwo sie rzadzic nie swoimi pieniedzmi i pomyslami. 

 

 

Możesz sobie wstawić nawet 5 wentylatorów w obudowie, teraz za każdym postaw coś co zablokuje jego przepływ, Twoim zdaniem to jest odpowiedni przepływ? Tutaj nie chodzi tylko o liczbę wentylatorów...

 

Co do tego "kazania", nigdzie nie napisałem, że mod mi się nie podoba, tylko jest to po prostu bezsensowne, pakować tyle w modowanie obudowy, w zamian mógł mieć dużo lepszą obudowę ;)

 

Masz tutaj parę literek, skopiuj sobie: ą, ę, ć, ł, ś, ź, ż  oraz ","

Edytowane przez shiftanc
Link to post
Share on other sites

 

 

Możesz sobie wstawić nawet 5 wentylatorów w obudowie, teraz za każdym postaw coś co zablokuje jego przepływ, Twoim zdaniem to jest odpowiedni przepływ?
a co Ci tam blokuje przeplyw powietrza ?? Bzdury totalne wypisujesz bo wentyle z przodu dostarczaja powietrze do komputera i wentyl z chlodzenia i na tyle kieruje je poza obudowe wiec gdzie masz zablokowany przeplyw ?? Zimne powietrze jest dostarczane do obudowy cieple usuwane wiec przeplyw jest bardzo dobry !
Link to post
Share on other sites

a co Ci tam blokuje przeplyw powietrza ?? Bzdury totalne wypisujesz bo wentyle z przodu dostarczaja powietrze do komputera i wentyl z chlodzenia i na tyle kieruje je poza obudowe wiec gdzie masz zablokowany przeplyw ?? Zimne powietrze jest dostarczane do obudowy cieple usuwane wiec przeplyw jest bardzo dobry !

 

Spójrz co się dzieje w obudowie za przednim wentylatorem. Ta obudowa nawet zimnego powietrza nie poczuła :)

 

O mnie nie musisz się martwić, wiem jak to wszystko działa, dużo próbowałem i kombinowałem, żeby tempy były jak najlepsze ;)

Link to post
Share on other sites

Yyyyyy....Nadal nie uzyskalem odp na pytanie co sie dzieje z tym powietrzem ktore wg Ciebie w magiczny sposob znika ze sam nie umiesz tego wyjasnic.

 

A co do mojej budy to spisywala sie bardzo dobrze tak jak i podzespoly . Nie rozumiem co ma moja obudowa do tego o czym mowimy ?? 

Edytowane przez trybcio86
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Yyyyyy....Nadal nie uzyskalem odp na pytanie co sie dzieje z tym powietrzem ktore wg Ciebie w magiczny sposob znika ze sam nie umiesz tego wyjasnic.

 

Naprawdę nie widzisz tych wszystkich przewodów które hamują przepływ czy udajesz?

 

 

A co do mojej budy to spisywala sie bardzo dobrze tak jak i podzespoly . Nie rozumiem co ma moja obudowa do tego o czym mowimy ?? 

 

Tego to już nawet nie skomentuje, jeżeli masz takie pojęcie to już podziękuję za dalszą rozmowę. Koniec offtopu, bye.

Link to post
Share on other sites

One w niewielkim stopniu hamują przepływ ale go nie blokują. Powietrze które wleciało do obudowy musi przez nią przejść do wentylatora wylotowego, prosta fizyka. Zobacz jaką ma szerokość i wysokość wnętrze obudowy i jak mały procent tej powierzchni zajmują kable. Porównaj to do powierzchni wlotu powietrza przez wentylator. Nawet gdyby położyć tam 5x więcej kabli to i tak wolna powierzchnia jest większa niż cały wentylator.

 

ps. też mam Brutusa M23, świetna obudowa w swojej klasie cenowej.

Edytowane przez Fenio
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

One w niewielkim stopniu hamują przepływ ale go nie blokują. Powietrze które wleciało do obudowy musi przez nią przejść do wentylatora wylotowego, prosta fizyka. Zobacz jaką ma szerokość i wysokość wnętrze obudowy i jak mały procent tej powierzchni zajmują kable. Porównaj to do powierzchni wlotu powietrza przez wentylator. Nawet gdyby położyć tam 5x więcej kabli to i tak wolna powierzchnia jest większa niż cały wentylator.

 

Jeżeli ma wentylatory ustawione na 2000rpm to może tam trochę powietrza przejdzie, co do tej fizyki, nie jest to powiedziane, gdyby obudowa była szczelna w 100% to bym się zgodził, jednak tutaj jest tyle szczelin i innych różnych rzeczy, że nie jest to powiedziane. Także te prawa fizyki zachowaj dla siebie :)

 

 

 

ps. też mam Brutusa M23, świetna obudowa w swojej klasie cenowej.

 

Zamilcz proszę :)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Uczepili sie wszyscy tych kabli a tak naprawde w bardzo niewielkim stopniu przy wentylach 120 mm montowanych w obudowie maja one wplyw na temperatury. Ba sa i tacy co twierdza ze w ciasnych obudowach itx kable nie blokuja przeplywu powietrza w jakis sposob uniemozliwiajacy schlodzenie wnetrza ciasnych bud. Wiec jesli masz jakis problem do mnie to poszukaj sobie kogos glupszego bo ja wiem co mowie i mam racje. I odstaw dragi bo one nie sa dla Ciebie bo strasznie kozaczysz po nich. 2 ludzi mowi Ci ze jestes w bledzie a Ty nadal swoje. Bez sensu

Edytowane przez trybcio86
Link to post
Share on other sites

Uczepili sie wszyscy tych kabli a tak naprawde w bardzo niewielkim stopniu przy wentylach 120 mm montowanych w obudowie maja one wplyw na temperatury. Ba sa i tacy co twierdza ze w ciasnych obudowach itx kable nie blokuja przeplywu powietrza w jakis sposob uniemozliwiajacy schlodzenie wnetrza ciasnych bud. Wiec jesli masz jakis problem do mnie to poszukaj sobie kogos glupszego bo ja wiem co mowie i mam racje. I odstaw dragi bo one nie sa dla Ciebie bo strasznie kozaczysz po nich. 2 ludzi mowi Ci ze jestes w bledzie a Ty nadal swoje. Bez sensu

 

:facepalm:

 

Ja tam widzę tylko 2 fanów SPC, którzy o niczym nie mają pojęcia.

 

Tak ułożone kable strasznie hamują przepływ, mogę się założyć, że jeżeli przytkniesz rękę za nimi nie poczujesz żadnego przepływu. Widocznie nie wiesz co mówisz, bo nie masz racji, lub po prostu masz ustawione zephyry na 1500rpm i jesteś zadowolony z przepływu. 

Edytowane przez shiftanc
Link to post
Share on other sites

Jak masz problem ze ktos ma obudowe SPC i sobie ja chwali to je.... sie w leb bo ten temat juz byl walkowany tu tysiace razy i emocji nie wzbudza. Z tym strasznym hamowaniem przeplywu przez kable to tez juz sobie daj spokoj bo powietrze sie rozprasza na boki  napotykajac na przeszkode a nie odbija od przeszkody i wraca zaplakane spowrotem. Czyli wg Ciebie jakie sie nie ma wentyli na 2000rpm to powietrze nie przedostanie sie przez obudowe ?? Mam 2x arctic F12 na froncie puszczone na 600rpm na tyle zamontowana chlodnice i na nie jeszcze jednego F12 na 1300rpm na topie dwa wentyle na 900rpm i nie wiem czy jestes w stanie uwierzyc ale grafika w grach nie przekracza 65 st a procek 60. Wiec moje podzespoly maja sie swietnie z takimi temperaturami

Link to post
Share on other sites

F12... proszę nie ośmieszaj siebie już do końca :)

 

Bez sensem w Twoim ustawieniu wentylatorw jest to, je tylni kręci sie szybciej od przednich. Daj przednie na 1300, tyl na 900 a gore na 600, o ile nie przeszkadza Ci predkosc tych przednich. Takie ustawienie jak masz teraz jest kompletnie bezsensowne.

 

Edit, dopiero doczytalem ze z tylu masz chlodnice. Gratuluje, m23 + chlodzenie wodne (obstawiam że kompaktoy szit?), skoncz juz z tym proszę :) jezeli przy 1300rpm masz 60 stopni to nie wiem czy jest sie czym chwalic (moze lepiej sie nie chwal bo stawiam ze masz amd).

Edytowane przez shiftanc
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...