Skocz do zawartości

Chłodzenie na Phenom II 955 BE


Recommended Posts

Witam. Posiadam w.w. procesor oraz obudowę SPC gladius 600 bez okna.

Ostatnio dokupiłem 5x SPC zephyrów 120mm, ale nie przyniosły żadnego zauważalnego polepszenia temperatur (wiem,że nie taka ich rola ale liczyłem chociaż na jakiś pożytek zauważalny), a sama obudowa zbiera tylko kilka razy więcej kurzu.

 

Chłodzenie mam boxowe, ale zaczyna mnie już denerwować (robi się bardzo głośne kiedy temp przekroczy 40 C).

 

W zależności od temp otoczenia w idle mam 33-35 C, w stresie ok 50-53 C (przy aktywnym C&Q). Pokój bez wentylacji czyli w upały jest gorąco, okna na północny wschód.

 

Tak teraz myślę, że lepiej bym wyszedł od razu zmieniając chłodzenie procesora zamiast kupować dodatkowe wentyle, ale cóż - stało się.

 

Teraz zastanawiam się jakie chłodzenie byłoby dla mnie najlepsze jeśli chodzi przede wszystkim o ciszę i wydajność. Cena najlepiej poniżej 200 zł z przesyłką (jeśli w zestawie nie będzie pasty to też ją trzeba doliczyć w tej cenie).

 

I druga sprawa, ile mogą mi policzyć w serwisie komputerowym (sklepie) za wymianę chłodzenia jeśli dostarczę im materiały? Ze 30 zł max czy więcej?

 

Sam nigdy tego nie robiłem i pewnie nie zrobię, kupę kasy dałem na komputer i nie chcę ryzykować, że coś teraz uszkodzę tym bardziej, że komputer był zamawiany ze sklepu internetowego.

 

PS procesor jest podkręcony mnożnikiem do 3600 MHz i to dla tej częstotliwości mam takie temperatury.

Link to post
Share on other sites

Ze swojej strony polecę SPC Fortis , który kosztuje 115zł : http://www.benchmark.pl/mini-recenzje/T ... -2898.html.

A co do pasty możesz kupić często polecanego zalmana STG-2 - dobra pasta.

A co do wymiany chłodzenia , to wbrew pozorom łatwa sprawa jakbyś się zdecydował na samodzielną wymianę powiemy ci wszystko krok po kroku.

Można polecić co do chłodzenia Zalmana Pefromę , standartowo Mugena II , nie ważne co weźmiesz i tak w tym przedziale cenowym będziesz zadowolony.

Link to post
Share on other sites

Ostatnio dokupiłem 5x SPC zephyrów 120mm

Zły wybór... nawet bardzo zły :oops:

 

Wracając do tematu to polecam Scythe Mugen II + Zalman STG-2 :)

Teraz już wiem, kupiłem je w miarę tanio bo chyba po 14-15 zł za sztukę + przesyłka + rozgałęziacze na dodatkowe wtyki do wentylków. Całość ok 110 zł

Link to post
Share on other sites

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=64881

 

Ten wydaje się być ok, tani i w zestawie ma dobrą pastę.

 

Radzicie wziąć właśnie taki wentylator czy jednak jest jakiś realny sens dopłacać do mugena? Czy mugen też ma w zestawie jakąś dobrą pastę czy sprzedawany jest jako "goły" wentyl ?

 

Ile może kosztować sam proces wymiany chłodzenia procesora w sklepie?

Link to post
Share on other sites

Nie ma co dopłacać do 5*C na rzecz mugen (dodatkowo będziesz miał kloca w obudowie). Bierz w/w performe, lub Eclipse II. Obydwa chłodziwa bardzo dobre.

 

Mugen też ma w zestawie pastę.

 

Z montażem sobie poradzisz. To jest czysta satysfakcja że sam to założyłeś ;)

Link to post
Share on other sites

czy warto czy nie warto to sobie autor zdecyduje mugen 2 jest wydajniejszy od wszystkich "prawie tak samo wydajnych" aczkolwiek tańszych propozycji, natomiast jeśli gabaryt stanowi problem mogę zasugerować scythe yasya - faktycznie - w niczym nie ustępuje mugenowi 2 i jest dużo mniejsza, no i niestety trochę droższa

Link to post
Share on other sites

Jakich temperatur mogę oczekiwać w stresie po tych wentylatorach dla taktowania ok 3600 MHz?

 

Bo w komentarzach przy mugenie na proline ktoś dał taką opinię:

6

Mat

2010-02-16 Na Phenomie x4 965 BE rev C3 (125w) nieslyszalny ;) przy obciazeniu wszystkich rdzeni na 100% i polgodzinnych testow nigdy nie przekroczyl 51 st wachal sie miedzy 49 - 50%

zxz12

2010-02-17 trochę nie spełnił moich oczekiwań ale to możliwe z tego powodu, że złe pastę termaprzewodzącą ułożyłem, ale bardzo się nie chciało wyciągać płytę z kompa. ogólnie polecam! 50 stopni Phenom II x4 955 C2 rewizja na obciążeniu 100% i 36-38 przy braku pracy. Co też jest nie złe

Jeśli tak to to mega porażka by była bo takie temperatury mam na boxowym chłodzeniu na podkręconym procesorze. Tylko pewnie cichszy by był mugen od mojego.

Link to post
Share on other sites

Jeśli tak to to mega porażka by była bo takie temperatury mam na boxowym chłodzeniu na podkręconym procesorze. Tylko pewnie cichszy by był mugen od mojego.

na mugenie 2 możesz się spodziewać temperatur w granicach 50-kilku stopni w pełnym stresie przy cichej pracy, co więcej w upały nadal będzie cicho, a temperatury nie będą szczególnie rosły

 

btw boxowy cooler z phenoma mocny jest, tylko głośny

Link to post
Share on other sites

Jeśli na mugenie będzie 50kilka stopni to na Eclipsie i Performie ile? 55-57 C ?

 

Kurcze teraz to już naprawdę nie wiem czy jest sens wydawać sto kilkadziesiąt zł na chłodzenie, które będzie miało takie same lub gorsze osiągi tyle, ze będzie trochę cichsze..

 

Tak swoją drogą jaka będzie max temperatura którą Phenom II wytrzyma bez uszkodzenia? Gdzieś czytałem, że producent podaje chyba 62 C. Czy to prawda czy może jednak powinien wytrzymać mimo wszystko wyższą temperaturę? Bo jak inne chłodzenia będą osiągały np 55-58C to to już może być niebezpieczne.

Link to post
Share on other sites

Kurcze teraz to już naprawdę nie wiem czy jest sens wydawać sto kilkadziesiąt zł na chłodzenie, które będzie miało takie same lub gorsze osiągi tyle, ze będzie trochę cichsze..

 

Czyli będzie znacznie wydajniejsze. I będzie miało lepsze osiągi. Jeśli nie zależy Ci na ciszy, to zostaw sobie boxa, a jak hałas działa Ci na nerwy, to zmień chłodzenie. Zauważ, że tam ktoś napisał, że przy takich temperaturach Mugen pracuje na 50% - jak dla Ciebie taka temperatura jest za wysoka, to ustawiasz go na maxa i kłopot z głowy. A pewnie nawet na maxa będzie ciszej niż z boxem.

Co do wentylatorów w budzie, to moim zdaniem nie warto ładować ich więcej niż 3 (chyba, że ktoś ma wodne chłodzenie i potrzebuje większej ilości na chłodnice). Miałem 3 wentyle standardowo, podobno były takie straszne i beznadziejne - zmieniłem na 4 noiseblockery i przełożyłem wentyl zalmana z chłodzenia proca na tył budy, a na proca dałem magmę. Efekt? Żaden. Chyba tylko taki, że straciłem sporo pieniędzy.

Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się, że w tamtym komentarzu chodziło raczej o stopnie, a nie o procenty (max miał 51 , a zazwyczaj ok 49-50 C) Przynajmniej ja to tak rozumiem.

 

Chłodzenie jest wydajniejsze jeśli bardziej zbije temperaturę. Hałas jest związany z jakością wykonania i technologią w jakiej wykonane są łożyska.

 

U mnie dodatkowe wentylatorki też nic nie pomogły (ale podobno nie były najlepszym wyborem).

 

Liczyłem, że na nowym wentylatorze na CPU zbiję z 10 C względem boxowego chłodzenia i zamknę się w cenie ok 160-170 zł bez wysyłki ;)

 

Czy zatem mogę chociaż liczyć, że w Eclipsie i Performie będę miał ok 50 C przy prawie bezgłośnej pracy?

 

Na stronie ram.pl pisze, że Eclips ma 3 pin wtyczkę czyli będzie zawsze wiał na maxa?

http://www.ram.net.pl/product_info.php? ... s_id=64870

 

I ostatecznie: czy Eclips czy Performa? Zakładając, że użyję pasty dołączonej do tych zestawów.

Link to post
Share on other sites

Ja mam mugena, i nie 2:) wysadziłem moją x3 720 BE do 3,6@1.45V i miałem w stresie max 51*C i nic nie słyszałem, na mugenie mam slip streama 1200rpm, a pasta AC5, ale polecam zalmana STG , jest troszkę lepszy!:) wybór już należy do Ciebie, teraz odblokowałem 4 rdzeń na procku i wykręciłem go na razie z 2.8GHz do 3.2GHz i obecnie robię testy, mam 48C :D

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...