Skocz do zawartości

Problem z HD6790 po zmianie pasty


Recommended Posts

Witam. Dzisiaj spotkała mnie bardzo dziwna sytuacja, byłem u kolegi zmienić mu pastę na karcie (u siebie robiłem to przynajmniej kilka razy, u niego też parę razy) a więc rozebraliśmy jego MSI HD6790 1GB, wyczyściliśmy ładnie wentylator i radiator z kurzu, dobrze starłem starą pastę chusteczką, nałożyłem odrobinkę pasty (Zalman ZM STG2), wszystko skręciłem i wsadziłem kartę (PC odpięty od zasilania, zasilacz pstryknięty przyciskiem). Podłączyłem zasilanie, monitor, włączamy PC no i zonk, chłodzenie karty chodzi na 100%, obrazu nie ma (no signal na monitorze). Szybko podpieliśmy integrę z proca, która zadziałała znakomicie. Niestety nie wiemy co jest z kartą, pierwszy raz taka dziwna rzecz mnie spotyka, próbowałem resetować mu BIOS płyty, zmieniać BIOS karty (ma suwaczek do Dual BIOS) i nic to nie dawało, próbowaliśmy nawet drugiego wejścia PCI-E na płycie. CO jest nie tak ? Karta po prostu się uwaliła ?

Link to post
Share on other sites

Prawdopodobnie uwaliłeś kartę wyładowaniem ESD. Tak to właśnie jest jeśli się robi takie rzeczy na kolanie :)

Zanim otworzyłem serwis komputerowy gdzie wszystko mam uziemnione to z 5-6 lat temu w podobny sposób uwaliłem płytę główną. Potem zdarzyło mi się jeszcze raz z płytą ale na szczęście pomogło wgranie biosu. Od tego czasu stanowisko mam w pełni uziemnione.

 

Spróbuj jeszcze przedmuchać slot pcie sprężonym powietrzem, ale uziemnij płytę i siebie zanim to zrobisz!! Obecnie jest bardzo suche powietrze i takie działania aż się proszą o uwalenie elektroniki. Sprawdź na innym kompie i zachowaj zasady ESD.

Edytowane przez Akselpl
Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7
Obecnie jest bardzo suche powietrze

No latem to suche nie jest o ile mi wiadomo .

 

 

Prawdopodobnie uwaliłeś kartę wyładowaniem ESD

A ja strzelałem ładunkiem kilkunastu tysiecy volt z zapalarki od kuchenki gazowej w hd4850 i nie mogłem go uwalic :P

Sztrasznie mocna ta elektronika

Edytowane przez Niuniek7
Link to post
Share on other sites

Nie bardzo mnie interesują poglądy typu wsadźmy płytę do piekarnika to się naprawi :) W takim razie pomóż koledze i powiedz co ma zrobić a nie trolujesz.

 

Nie które płyty są budowane tak aby w pewnym stopniu były odporne na wyładowania o czym często informują jakoby było to jakaś super technologia.

Edytowane przez Akselpl
Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7

Kolega nic z nią nie zrobi bo pewnie jest uszkodzona mechanicznie .Tyle .

A czy ją choć widac można atiflashem komenda atiflash -i  .

Jak bedzie adapter not faund to do  http://www.czechowice-dziedzice.pl/www_2.0/images/stories/aktualnosci/listopad_2008/smieci.jpg

bo takiej karty nie opłaca sie wysyłać do profesjonalnego serwisu bo na dzień dobry z przesyłką chcą 150zł

Link to post
Share on other sites

ZM STG2 nie przewodzi ładunków elektrycznych z tego co wiem, ale nie, pasta minimalnie wyciekła na bok jednak nie dotknela zadnych czesci(w swoim starym HD4870 ufajdałem całe PCB i nic nie było).  Na przyszłość, jak coś uziemić domowym sposobem lub zapobiec takim ładunkom ?

 

Karta pikała 1 długi 8 krótkich na biosie AMI, czyli brak obrazu, nie sprawdziliśmy jej dzisiaj tą komendą, nie mam teraz za bardzo jak (chyba, że po omacku mam coś wpisywać)

Edytowane przez TrueFaith
Link to post
Share on other sites
Gość Niuniek7
(chyba, że po omacku mam coś wpisywać)

Masz odpalic na integrze i wpietym radeonie  i wpisać ale jak była w piekarniku to zapomnij..........

Edytowane przez Niuniek7
Link to post
Share on other sites
cześć, najłatwiej uwalić kartę ładunkami elektrostatycznymi, a to urządzenie jest szczególnie na to podatne, druga możliwość to uszkodzenie struktury ścieżek wewnątrz laminatu lub połączeń między elementami , proces produkcyjny takiej karty jest dość skomplikowany a żeby było taniej często omija się wiele procesów które mają na celu "odpuszczane" laminatu aby zlikwidować wygięcia napięcia materiału itp, co za tym idzie, po kilku-razowym ściąganiu radiatora z grafiki laminat odkształca się zakładając radiator z powrotem wygina i nagle okazuje się, że luty które są wykonane z cyny bezołowiowej pękają. Oczywiście tylko domniemam, bo jak jest naprawdę bardzo ciężko stwierdzić. Włóż grafikę do innego kompa to chyba najprostszy test. Jeśli problem będzie w dalszym ciągu występował może pomóc wygrzanie karty ale raczej na krótki czas.

 

Wiadomość od miejscowego speca. Nie poszła u mnie to wypiekłem. Kolega ją dzisiaj wziął, jak ją dostanę następnym razem to spróbuję przeflashować i sprawdzić tą komendą atiflash -i

Link to post
Share on other sites

Dokładnie to samo Ci napisałem tylko w skrócie.

Co znaczy wypiekłem? Chyba nie grzałeś jej w piekarniu albo opalarką? Reflow w niczym Ci nie pomoże, w takim wypadku jeśli spoiwo by pękło to tylko reballing pozostaje.

Edytowane przez Akselpl
Link to post
Share on other sites

A ja myslalem ze cyna pb topi sie od 190 co dla piekarnika oznacza jakies 200. Jak mozna radzic komus wsadzic plyte do piekarnika. Ten kto Ci to doradzil powinien wsadzic sobie glowe do piekarnika.

 

Zabezpiecz kondensatory, moze jeszcze masz to zrobic papierem toaletowym?

 

Jedyne co to da to podsuszy Ci kondensatory.

 

Wiem co pisze bo na codzien naprawiam takie rzeczy w roznych urzadzeniach i stosuje do tego specialna maszyne ktora nagrzewa obszar punktowo, pozostala czesc plyty jest tylko podgrzewana aby zapobiec deformacji.

Edytowane przez Akselpl
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...